16 typów w zarysie

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: 16 typów w zarysie

#16 Post autor: Intan » czwartek, 8 stycznia 2015, 23:30

Pośrednicy nie są nudni, tylko uroczy. :D


dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: 16 typów w zarysie

#17 Post autor: TowarzyszFrytas » środa, 14 stycznia 2015, 16:49

Po tych krótkich opisach Snufa stwierdzam, że Inspektor, Krytyk, Analityk i Mistrz zawierają cechy z którymi mogę się utożsamiać. Lektura dalszych opisów z linka w sumie nie przyniosła wielkich zmian.
Chociaż ten teścik wyboru na końcu strony głównej doprowadził do Wynalazcy (ENTp) którego opis był całkiem zaskakująco dobry, chociaż nigdy się o żadną dozę ekstrawertyzmu nie posądzałem.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: 16 typów w zarysie

#18 Post autor: Irranea » środa, 14 stycznia 2015, 18:46

W socjonice są ekstratymicy i introtymicy, a nie ekstrawertycy i introwertycy. Poniekąd można wyłapać cechy wspólne, ale jednak to nie to samo. Dlatego introwertyk w socjonice może być ekstratymikiem i odwrotnie.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: 16 typów w zarysie

#19 Post autor: Marcc » środa, 14 stycznia 2015, 18:52

Ze wszystkich opisów najbardziej pasuje do mnie Humanista, choć dużo ważnych cech pominięto.
boogi pisze:Problem z MBTI jest taki, że źle działa dla typów introwertycznych (czasem właśnie po prostu je zamienia - INFP z INFJ; ewentualnie miesza cechy obu typów). Tak więc nie warto tam chyba poszukiwać racji :)
Bo w MBTI poznanie samych 4 literek nie wystarczy. Trzeba iść dalej i zagłębić się w funkcje kognitywne, dopiero tam widać ze np INFP choć mają sporo cech wspólnych z INFJ to jednak znacząco się od siebie różnią.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 16 typów w zarysie

#20 Post autor: Agon » środa, 14 stycznia 2015, 23:13

Marcc pisze:Bo w MBTI poznanie samych 4 literek nie wystarczy. Trzeba iść dalej i zagłębić się w funkcje kognitywne, dopiero tam widać ze np INFP choć mają sporo cech wspólnych z INFJ to jednak znacząco się od siebie różnią.
Znalazłem takie coś z funkcjami kognitywnymi.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: 16 typów w zarysie

#21 Post autor: Marcc » czwartek, 15 stycznia 2015, 00:02

O właśnie to, patrząc na te funkcje nie ma możliwości pomylić dwóch typów, wszystko jest czytelne i oczywiste. Napisałbym coś więcej na ten temat ale nie chce robić offtopicu w dziale o Socjonice o której tak naprawdę nic nie wiem w przeciwieństwie do MBTI :roll:

Awatar użytkownika
Meow
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 19 stycznia 2015, 20:06

Re: 16 typów w zarysie

#22 Post autor: Meow » środa, 21 stycznia 2015, 11:12

Irranea pisze:W socjonice są ekstratymicy i introtymicy, a nie ekstrawertycy i introwertycy. Poniekąd można wyłapać cechy wspólne, ale jednak to nie to samo. Dlatego introwertyk w socjonice może być ekstratymikiem i odwrotnie.
Przyznam się, że pewnie wyszły zaległości w socjo z mojej strony, ale chciałabym zapytać gdzie mam szukać więcej informacji o tych xtymikach. Wujek google odesłał mnie na temat do forum socjoniki gdzie krótko zostało to opisane jako role w kwadrze. Powstaje jednak pytanie w takim razie czym z def. różni ekstratymik od ekstrawertyka i analogicznie, introtymik od introwertyka?
Jeśli to jakieś pytanie z cyklu podstawy podstaw, to przepraszam, ale i tak ciekawa jestem odpowiedzi.
5w6 sx/sp

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: 16 typów w zarysie

#23 Post autor: Irranea » środa, 21 stycznia 2015, 11:49

W dychotomiach pierwszego rzędu na nowej stronie socjoniki (link, który chciałam podać nie działa, więc radze samemu znaleźć.
Na wikisocion jest też wyłumaczone, jest nawet link: Extraversion and introversion a obok w nawiasie napisane jest: " (sometimes called Extratim / Introtim)".
Spoiler:
Spoiler:

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: 16 typów w zarysie

#24 Post autor: vevea » środa, 2 września 2015, 22:19

z opisu najbardziej do mnie pasuje coś pomiędzy krytykiem (intp) a legionistą (estp)
jednak mbti wielokrotnie mi wykazuje entp, które z tego opisu mało mi się zgadza :what:
8w7
ILE/ENTp

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: 16 typów w zarysie

#25 Post autor: Intan » środa, 2 września 2015, 23:00

A czytałaś opisy innych typów, np. ENTJ?
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: 16 typów w zarysie

#26 Post autor: Eol » środa, 2 września 2015, 23:04

vevea pisze:z opisu najbardziej do mnie pasuje coś pomiędzy krytykiem (intp) a legionistą (estp)
jednak mbti wielokrotnie mi wykazuje entp, które z tego opisu mało mi się zgadza :what:
Najpierw musisz zdecydować za co się bierzesz. Socjonika i MBTI, to dwa różne systemy. Druga rzecz, to nie zabieraj się za nie od opisów, bo tylko sobie namieszasz.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: 16 typów w zarysie

#27 Post autor: vevea » czwartek, 3 września 2015, 20:04

Intan pisze:A czytałaś opisy innych typów, np. ENTJ?
kilka zdań się zgadza, ale kilka jest całkowicie z innej bajki
Eol pisze:Najpierw musisz zdecydować za co się bierzesz. Socjonika i MBTI, to dwa różne systemy. Druga rzecz, to nie zabieraj się za nie od opisów, bo tylko sobie namieszasz.
za socjonikę się na razie nie biorę, za mbti również się nie zabrałam od opisów.
Kilkakrotnie zrobiłam sobie test (i to 2 rodzaje) Za pierwszym razem wyszło mi INTP, jestem raczej ekstrawertykiem ale czasem mam momenty izolowania się od ludzi, czasem mam wszystkich dość i muszę odpocząć, podczas wykonywania testu za pierwszym razem musiałam mieć akurat te dni.
Kolejnym razem wyszło mi ESTP, a później za każdym razem było już ENTP, później kiedy testowałam się czym innym, to również ciągle wynik wskazywał na ENTP.

Określałam się również na podstawie samodzielnego dopasowywania sobie cech z tych współczynników, i mogę być pewna co do TP, E również raczej jest bardziej prawdopodobne niż I, najtrudniej mi jednak określić N i S, bo w tym przypadku bywa różnie
8w7
ILE/ENTp

asopik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 11 września 2015, 12:57

Re: 16 typów w zarysie

#28 Post autor: asopik » piątek, 11 września 2015, 12:58

Jestem legionistą!! :D brzmi dumnie xd

Awatar użytkownika
Offchi
Posty: 122
Rejestracja: wtorek, 20 stycznia 2015, 21:46
Enneatyp: Obserwator

Re: 16 typów w zarysie

#29 Post autor: Offchi » piątek, 11 września 2015, 18:24

Krytyk tak bardzo. :cheers: Czy jestem multi snufa? XD
postkorwinista

socjonki
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 23 października 2015, 11:32
Kontakt:

Re: 16 typów w zarysie

#30 Post autor: socjonki » piątek, 23 października 2015, 11:52

Agon pisze:
Marcc pisze:Bo w MBTI poznanie samych 4 literek nie wystarczy. Trzeba iść dalej i zagłębić się w funkcje kognitywne, dopiero tam widać ze np INFP choć mają sporo cech wspólnych z INFJ to jednak znacząco się od siebie różnią.
Znalazłem takie coś z funkcjami kognitywnymi.
hej, dzieki :D nawet nie wiesz ile takiego czegos szukałem :D

ODPOWIEDZ