Określenie socjotypu

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
TasiemiecSpoleczny
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2013, 11:30
Enneatyp: Lojalista

Re: Określenie socjotypu

#31 Post autor: TasiemiecSpoleczny » niedziela, 2 lutego 2014, 14:42

Cappuchino0 pisze:1. A jakie są najlepsze sposoby aby odróżnić E od I oraz T od F.

2. Jakie można wnioski wyciągnąć z tego co napisałem wcześniej? Czyli tego - Zawsze myślałem, że znam się na nastrojach innych ludzi, sam jestem całkiem "nastrojowy". Odczuwam tak jakby mistycznie bardzo atmosferę w grupie i staram się ją zmieniać ze względu na sytuacje, ale nie wszyscy tak mnie postrzegają. Spotkałem się z sytuacjami, że ludzie wytykają mi, że nie umiem się zachować itd. bo w sumie prawda, że czasami mam etykę totalnie w nosie. Raczej to - "lepiej jest znać każdego z imienia i poznawanie kogoś stopniowo, zanim wpuści się go do swojego grona, tak w dłuższym czasie", chociaż jestem ogólnie znany z tego, że okazuję spontaniczne emocje dosyć często.
AD1.
Nie umiem dokładnie odróżniać E od I w socjonice. W zasadzie chyba nikt w Polszy tego nie umie. Wiadome natomiast jest, że typy 'E' są obiektowe, a typy I relacyjne. Upraszczając tę ogólną informację można wysnuć szybki wiosek, że typy 'E' skupiają się na zewnętrznych obiektach i preferują dowiadywania się informacji na ich temat, a typy 'I' preferują np. klasyfikować i umieszczać te informacje w odpowiednich kontekstach, jako że nie są obiektowi, a relacyjni. Na razie odróżniam to na czuja i przeważnie trafiam.

AD2.
Wyjaśnić to można za pomocą relacji socjonicznych. Sposób w jaki współgrasz ze światem może być całkowicie niekompatybilny z potrzebami otoczenia/większości. Szczęśliwie nie wszędzie jest się zmuszonym do bycia. Jeszcze dochodzi do tego kwestia wiaku i doświadczenia, bo z czasem zauważa się podobieństwa w tym jak inni ludzie chcą być traktowani i jakich informacji potrzebują.

PS.
Wydaje mi się, że cenisz Fi.


Wynik testu: Omniwertyk
Inv pisze:Czy to znaczy, że jestem homo?

Cappuchino0
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2013, 20:47

Re: Określenie socjotypu

#32 Post autor: Cappuchino0 » niedziela, 2 lutego 2014, 15:54

Chyba cenię, to prawda ;) I z tego co tutaj piszesz to wynika, że chyba jednak jestem introwrtykiem, więc może jednak ISFj, chociaż jeszcze nie jestem pewien, bo opis np. ISTp dużo bardziej do mnie pasuje.
GLUt - chxx

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Określenie socjotypu

#33 Post autor: boogi » niedziela, 9 marca 2014, 03:44

Tylko nie bądź INFj, bo to podtrzyma stereotyp niezdecydowania :P
A tak na poważnie, jakiś postęp w badaniach?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

noah
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 8 marca 2014, 21:25

Re: Określenie socjotypu

#34 Post autor: noah » niedziela, 9 marca 2014, 10:22

Czy zna ktos jakis dobry opis rozrozniajacy L (logike) i E (etyke)?
Nie lubie w socjonice tego, ze nie ma zadnego uniwersalnego narzedzia do wytypowania sie. Typowanie znanych ludzi odbywa sie zazwyczaj na zasadzie, ze "na tym zdjeciu ta osoba ma wyraz twarzy troche jak moj kolega, ktorego typuje na jakis typ, wiec na pewno musi byc tym typem" (kazdy moze pozowac na zdjeciu na kazdy typ socjoniczny), albo typuje sie po paru wypowiedziach. Wiec na 5 stronach poswieconych socjonice ta osoba jest 5 roznymi typami (czesto tez konfliktorami). Socjonika jest tez pelna dziwnych stereotypow, przez co trudno czasami pewne rzeczy brac na powaznie. Socjonika, jako typologia i nauka o relacjach pomiedzy ludzmi danego typu, kompletnie nie zdaje egzaminu, skoro nawet nie jest w stanie na 100% okreslic typu osoby.
Przez pewien czas interesowalam sie socjonika tylko dlatego, ze chcialam poznac swoj wlasny typ, ale jakis czas temu sie poddalam... Testy nie sa dobrym narzedziem, bo latwo je rozszyfrowac i tak naprawde bardzo rzadko wyniki sa niespodzianka (chyba, ze rozwiazuje je ktos, kto o socjonice nie wie nic). Najgorsze w tych testach sa pytania o dychotomie E i L, a to wlasnie ich jestem najmniej pewna, jesli chodzi o moj typ. W takich testach zazwyczaj niemal bezposrednio odpowiada sie "jestem logikiem/etykiem" :/. Czesto tez mam wrazenie, ze w 50% zgodzilabym sie z kazda z odpowedzi, wiec i tak podejmuje decyzje o byciu logikiem badz etykiem. Mam duze watpliwosci co do tej dychotomi. Moi rodzice to logicy i w moim domu nigdy nie rozmawialo sie o emocjach. Mam wrazenie, ze moja etyka mogla sie nie do konca rozwinac i dlatego nie jestem w stanie sie utozsamich ze (zwlaszcza) pozytywnymi aspektami tej dychotomii.
Nie jestem "sercem imprezy", jestem bardzo niesmiala (tak mi sie wydaje) i ogolnie zyje w izolacji od innych ludzi, ale czy to od razu czyni mnie logikiem? :/

Awatar użytkownika
TasiemiecSpoleczny
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2013, 11:30
Enneatyp: Lojalista

Re: Określenie socjotypu

#35 Post autor: TasiemiecSpoleczny » niedziela, 9 marca 2014, 11:02

W sumie sama Logika/Etyka w dychotomii byłaby bardzo trudna do określenia, ze względu, że każda z nich ma dwie wersje, ekstra i introtymiczną. Tutaj należałoby porównać każdy element z innym.

Np.

Ti vs Te - teoria, potrzeba dokładnego zrozumienia sprawy, umiejętność wartościowania danych zdań z logicznego punktu widzenia, rozmieszczenie wartości na zasadzie hierarchicznej, struktura języka, itp. vs działania, brak potrzeby dokładnego zrozumienia sprawy, jednak działanie na sprawdzonych przykładach, komunikatywność bez koniecznej poprawności.
Ti to szkielet, nazwanie poszczególnych kości, zbadanie materiału z których te kości są. Te musiałoby wiedzieć po co to wszystko miałoby być zrobione. Te musi mieć jakiś namacalny, materialny cel, natychmiastową korzyść, podczas gdy dla Ti nie jest to potrzebne.

Nasuwa mi się prosty, być może niekoniecznie poprawny z teorią wniosek (NeTi, hjehje): to jest "badanie" vs "wykonywanie".

Ti vs Fi/Fe - ustawienie relacji międzyludzkich w zakresie subiektywizmu i obiektywizmu (gdzieś tu wrzucałem linka do forum socjololo)
Wynik testu: Omniwertyk
Inv pisze:Czy to znaczy, że jestem homo?

noah
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 8 marca 2014, 21:25

Re: Określenie socjotypu

#36 Post autor: noah » niedziela, 9 marca 2014, 11:53

Moim problemem jest okreslenie silnych i slabych elementow, a nie cenionych i niecenionych.
Czytalam mnostwo opisow na wikisocion, ale sa one zbyt niescisle i np. Te mogloby mi pasowac zarowno w 2 funkcji ego jak i w Polr.
Opisy Te i Ti jako elementow sa dziwne (wydaje mi sie, ze cenie oba do pewnego stopnia). Znacznie latwiej bylo mi okreslic moje cenione i niecenione elementy na podstawie etyki. Doszlam do definitywnego wniosku, ze nie cenie Fi (Lubie przebywac z ludzmi dla milego towarzystwa, rozmowy, podniesienia nastroju. Lubie wyrazac swoje sentymenty i opinie. Boje sie zobowiazan i czesto wycofuje sie i uciekam, kiedy widze, ze ktos zbyt mocno sie mna interesuje. Przez to wlasnie nie mam zadnych blizszych przyjaciol. Przeszkadza mi jednak tylko samotnosc, a nie sam fakt nie posiadania blizszych relacji i zobowiazan wobec innych.).
Jak mam jednak okreslic, czy mam silne i cenione Fe czy Ti?

Awatar użytkownika
TasiemiecSpoleczny
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2013, 11:30
Enneatyp: Lojalista

Re: Określenie socjotypu

#37 Post autor: TasiemiecSpoleczny » niedziela, 9 marca 2014, 12:13

Mam dwie opcje:
1. Na wyczucie ;)
2. Wymiarowość funkcji w modelu A

Jest jeszcze jedna opcja.
3. możesz komuś podrzucić zdjęcie ;)
Wynik testu: Omniwertyk
Inv pisze:Czy to znaczy, że jestem homo?

noah
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 8 marca 2014, 21:25

Re: Określenie socjotypu

#38 Post autor: noah » niedziela, 9 marca 2014, 18:32

eh, po dluzszych rozmyslaniach doszlam do wniosku, ze z powodu moich szczatkowych kontaktow z ludzmi, po prostu nie mam typu socjonicznego. Nie jestem ani logikiem, ani etykiem. Moja psychika jest rozlana, nie ma zadnego "wektora", dlugofalowych potrzeb i wszystkie elementy maja takie same nasilenie.

Cappuchino0
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2013, 20:47

Re: Określenie socjotypu

#39 Post autor: Cappuchino0 » niedziela, 9 marca 2014, 18:38

noah pisze:eh, po dluzszych rozmyslaniach doszlam do wniosku, ze z powodu moich szczatkowych kontaktow z ludzmi, po prostu nie mam typu socjonicznego. Nie jestem ani logikiem, ani etykiem. Moja psychika jest rozlana, nie ma zadnego "wektora", dlugofalowych potrzeb i wszystkie elementy maja takie same nasilenie.
- bullshiattt
boogi pisze:Tylko nie bądź INFj, bo to podtrzyma stereotyp niezdecydowania :P
A tak na poważnie, jakiś postęp w badaniach?
- Tasiemiec mi wmawia, że jestem ENTj lub ESFj, ale już ma dosyć szukania mojego typu i właściwie postępy są małe, tak samo jak z ennea. Postanowiliśmy, że sobie po prostu poczekam, poobserwuję swoje zachowania i wtedy się okaże. Chyba, że ty masz jakieś pomysły boogi, hm? :)
GLUt - chxx

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Określenie socjotypu

#40 Post autor: boogi » niedziela, 9 marca 2014, 23:13

Niestety, nie mam pomysłu na twój typ.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Cappuchino0
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2013, 20:47

Re: Określenie socjotypu

#41 Post autor: Cappuchino0 » poniedziałek, 10 marca 2014, 16:06

:c To szkoda, a może znasz jakieś ogólne socjoniczne systemy określania typu?
GLUt - chxx

indywidualistka
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: środa, 21 października 2015, 11:56

Re: Określenie socjotypu

#42 Post autor: indywidualistka » środa, 21 października 2015, 23:45

proszę o poradę bardziej doświadczonych bo na forum jestem tzw. "świeżakiem" :D jako typowa 4w5 próbuję zgłębić swoją osobowość dlatego szukam testu określającego typ w socjotechnice...byłabym wdzięczna za podzielenie się linkiem albo poradą!;)) bo niestety troszkę się gubię na stronie socjonika.pl

Awatar użytkownika
Szyszek
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:46
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Określenie socjotypu

#43 Post autor: Szyszek » czwartek, 22 października 2015, 00:24

Na początku chyba każdy się w tym gubi. Z czasem coraz więcej elementów stanie się intuicyjne. Pamiętaj jednak, że testy nie są najlepszym sposobem na określenie swojego socjotypu. Można je traktować jak pewną wskazówkę ale to tyle. :wink:

http://enneagram.pl/forum/viewforum.php?f=41

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Określenie socjotypu

#44 Post autor: Eol » czwartek, 22 października 2015, 02:01

Mnie przy typowaniu siebie pomógł najbardziej pomysł Dursona:

"Prosty schemat:
Wybierasz spośród "elementów informacyjnych" S(Si, Se) i N (Ni, Ne), oraz F (Fi, Fe) i T (Ti, Te) te dwa, które charakteryzują Cię najbardziej. Jeżeli wybrałeś dokładnie (z ośmiu) to posiadasz już pierwsze trzy litery typu (E, lub I pierwszej, oraz S/N+F/T). Jeżeli mniej dokładnie (z czterech) to tylko dwie (S/N+F/T). Sprawdzasz w klubach (NF,NT,SF,ST) i to daje Ci pewność co do dwóch środkowych liter. Sprawdzasz następnie swój temperament (IP IJ EP EJ) i dopasowujesz dwie pozostałe litery. Masz już wszystkie cztery.
Gotowe.
Pozostaje odnaleźć własny typ, sprawdzić opis, po czym znaleźć go w odpowiedniej kwadrze (po cztery w każdej) i dokonać ostatecznego sprawdzenia dynamiki grupy.
Wtedy masz pewność.
".

Oczywiście bez wczytania się w teorię niewiele zdziałasz.
O elementach informacyjnych najwięcej znajdziesz tu, oraz tu i tu.
Dychotomie sobie odpuść. Są niepotrzebne i tylko mieszają w głowie. Daruj sobie też na początek opisy typów. To też tylko ci w głowie namiesza.
Pamiętaj, że nazwy socjoniczne mają trochę inne znaczenie niż to co już znasz oraz musisz wiedzieć też to, że opisy klubów, kwadr, temperamentów i postaw erotycznych mają za zadanie przybliżyć ci tylko grupę docelową, a nie szczegółowo ja określić. Nie podchodź sztywno do tych opisów.
Co do testów, to jak na razie do socjoniki testy są nieskuteczne. Ten, wrzucony przez Ostiego, był w miarę ale pytania są straszne i nie każdemu wychodził taki wynik, na jaki typ wcześniej się wytypował.
Miłego "wgryzania" się w temat :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Określenie socjotypu

#45 Post autor: Snufkin » sobota, 23 stycznia 2016, 21:43

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=StlkjMdiA4g[/youtube]
Polubiłem ją. SEE ?
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ