Różnice między EIE a IEI

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Różnice między EIE a IEI

#1 Post autor: Charlotte » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 21:42

Hej :) Ostatnio mam dość spory problem...
Powiedzmy że balansuje pomiędzy tymi dwoma typami: EIE i IEI.
Czy ktoś mógłby stwierdzić różnice jakieś? Bo mi się wydają one być podobne, aż zanadto.
Wiem- jeden ekstrawertyk drugi intro, ale z opisu wynika że Romantyk AŻ TAKI zamknięty w sobie nie jest.
Oba typy mogą mieć melancholijne nastroje itp...
Także jakby ktoś mógłby opisać różnice to byłabym wdzięczna :)


Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Cappuchino0
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2013, 20:47

Re: Różnice między EIE a IEI

#2 Post autor: Cappuchino0 » wtorek, 28 stycznia 2014, 08:26

Nie jestem mistrzem w socjonice, ale wydaje mi się, że no jakby to powiedzieć. INFp praktycznie ciągle bujają w chmurach, są bardzo niestali i wyluzowani. ENFj są trochę bardziej świadomi rzeczywistości, dużo mniej niż typy xSxx, ale jednak. No i ENFj często używają swojej energii, bo są przecież Ej, a INFp są raczej jak już mówiłem wyluzowani.
GLUt - chxx

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Różnice między EIE a IEI

#3 Post autor: chokureika » piątek, 27 lutego 2015, 09:48

Też mam z tym problem bo sporo cech i z jednego i z drugiego się zgadza. Mam kłopot z określeniem czy jestem bardziej intro- czy ekstrawertyczna bo balansuję gdzieś pośrodku.
Cappuchino0 pisze:Nie jestem mistrzem w socjonice, ale wydaje mi się, że no jakby to powiedzieć. INFp praktycznie ciągle bujają w chmurach, są bardzo niestali i wyluzowani. ENFj są trochę bardziej świadomi rzeczywistości, dużo mniej niż typy xSxx, ale jednak. No i ENFj często używają swojej energii, bo są przecież Ej, a INFp są raczej jak już mówiłem wyluzowani.


Niestety nadal mało to pomaga.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Różnice między EIE a IEI

#4 Post autor: Irranea » piątek, 27 lutego 2015, 09:59

Nie myl ekstrawertyki/introwertyki z ekstratymiką/introtymiką socjoniczną. ;)

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Różnice między EIE a IEI

#5 Post autor: Marcc » piątek, 27 lutego 2015, 12:30

Jako IEI mogę powiedzieć że oba typy są bardzo podobne, typowi idealiści. IEI są bardziej cierpliwi, żyją w świecie różnych idei i myśli dość często oderwanych od rzeczywistości, bardziej zależy im na harmonijnym, bezkonfliktowym otoczeniu, szybciej niż EIE nudzą się rutyną. EIE wolą działanie, są bardziej konkurencyjni, bardziej im zależy na odniesieniu sukcesu.
Oba typy nie mają najmniejszych problemów z odczytywaniem intencji i emocji ludzi i zależy im na pomocy innym, z tym ze IEI widzi bardziej pozytywne strony ludzi a EIE bardziej negatywne i na ich podstawie stara się pomagać. EIE są bardziej charyzmatyczne, łatwiej przychodzi im poznawanie nowych ludzi, ale też manipulowanie nimi. IEI nieco bardziej kieruje się intuicja a EIE uczuciami.
Spoiler:

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Różnice między EIE a IEI

#6 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 27 lutego 2015, 18:53

Nie tylko coś się nie zgadza, co przed każdą wymienioną cechą należałoby dodać "zazwyczaj". Wtedy dopiero można te stwierdzenia zacząć weryfikować. To "pomaganie innym" mi się wydaje kompletnie niezwiązane z socjoniką, a to dostrzeganie pozytywnych/negatywnych stron ludzi to nie wiem skąd jest wzięte... Domyślam się, że z doświadczenia. Doświadczenia każdy ma własne, nie będę się kłócił.

Ja bym to ujął tak:
Dla przypomnienia: mirrory (jak EIE i IEI) mają te same elementy w głównym bloku, ale jako różne funkcje - funkcja kreatywna jednego jest funkcją podstawową drugiego, i vice versa. Funkcja podstawowa jest aktywna przez cały czas (pod warunkiem, że są jakiekolwiek bodźce na jakich może działać, oczywiście - w przypadku funkcji etycznych będzie to kontakt z ludźmi) i jest tak jakby celem dalszego przetwarzania informacji. Funkcja kreatywna jest traktowana bardziej jako narzędzie współpracujące z funkcją podstawową. Najczęściej obie funkcje są równie aktywne, ale kreatywna może czasem przechodzić w stan uśpienia.

Najławiej będzie mi to pokazać na przykładzie Te. Zarówno Te1*, jak i Te2* są zorientowane na wydajność pracy, ale Te1 będzie starał się być możliwie najbardziej produktywny kiedy tylko jest to możliwe - tzn. zawsze robić coś konstruktywnego. Te2 może pracować równie wydajnie, ale po to, aby wykonać zadanie możliwie małym kosztem czasu/wysiłku/środków. SLI przestanie pracować ("pracować" wypadałoby może wziąć w cudzysłów, bo nie chodzi tylko o pracę zarobkową, a raczej ogólnie o działanie w jakimś wymiernym celu), jeśli dalsza praca nie zwiększy jego komfortu - kreatywne Te jest podległe podstawowemu Si

* Te1 - typ z Te w funkcji podstawowej, Te2 - typ z Te w funkcji kreatywnej

Żeby określić, czy jesteś IEI czy EIE, przyjrzyj się Ni oraz Fe i zastanów się jak one u ciebie działają - który z elementów jest podległy któremu. Jeśli chodzi o same elementy, to najbardziej polecam ich opisy z wikisocion, choć i tam zdarzają się kwiatki.

A, no i jest jeszcze kwestia temperamentu. EJ mają stabilny (wysoki) poziom energii. IP są naturalnie w stanie relaksu, ale ich poziom energii jest płynny, mniej przewidywalny i dynamicznie się zmienia. Irka powiedziała o mnie raz, że za bardzo się "wiercę" [w domyśle: by być IJ] :P

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Różnice między EIE a IEI

#7 Post autor: chokureika » piątek, 27 lutego 2015, 20:15

Bardzo pomocny opis, zweryfikowanie temperamentów też bardzo ułatwiło sprawę. Dzięki wszystkim za odpowiedź :hug:
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

ODPOWIEDZ