Jak odróżnić Betę od Delty?

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Cappuchino0
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2013, 20:47

Jak odróżnić Betę od Delty?

#1 Post autor: Cappuchino0 » piątek, 20 grudnia 2013, 16:18

O co mi chodzi? Nadal trudno jest mi określić swój typ MBTI, ale waham się pomiędzy ENFP, ENFJ, ENTP, a nawet powiem, że INFP do mnie pasuje :shock: . Gdy chciałem już to ostatecznie rozgryźć, sprawdziłem jak to jest w kwadrach i wogle, ale to mi nic nie pomaga, bo szczerze to i Beta i Delta do mnie pasuje. Jakieś pomysły jak dobrze odróżnić to czy jestem Betą czy Alfą?


GLUt - chxx

Awatar użytkownika
ubiotech
Posty: 137
Rejestracja: niedziela, 5 lutego 2012, 10:41
Enneatyp: Dawca

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#2 Post autor: ubiotech » piątek, 20 grudnia 2013, 18:35

@up
sprawdziłem jak to jest w kwadrach i wogle, ale to mi nic nie pomaga, bo szczerze to i Beta i Delta do mnie pasuje
A możesz podać link do strony z Betą i Deltą, które Tobie pasują? :)

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#3 Post autor: eszpe » piątek, 20 grudnia 2013, 19:34

MBTI to nie socjonika, w mbti nie ma kwadr i jest więcej różnic
papa ludki

Cappuchino0
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2013, 20:47

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#4 Post autor: Cappuchino0 » piątek, 20 grudnia 2013, 19:54

Sorki, ja trochę nie odróżniam tych pojęć, ale może zamiast mnie poprawiać pomożesz? Proszę. No a do ubiotech: Tutaj Beta - http://socjonika.pl/starastrona/index.php?strona=beta A tutaj Delta - http://socjonika.pl/starastrona/index.php?strona=delta A Beta: to bardzo do mnie pasuje - "W tej kwadrze występuje dramatyczna samo-ekspresja a elementami teatralności i melodramatu. Artystycznymi środkami wyrażają romantyczność, abstrakcyjne ideały i uczucia."
To - "Troszczy się w bardzo silny sposób o moralne opinie wybranej grupy bliskich ludzi." To - "Działalność lub temat nie maja dla nich takiego znaczenia jak atmosfera. Gdy grupa jest złożona z samych typów z Bety to maja skłonność zabawiać się nawzajem. Wymieniają zabawne historie by podtrzymać atmosferę i nie pozwolić odpłynąć energii grupy, często głośno. Ludzie mówią szybko i często dodają komentarze do opowiadań innych jesli czuja że tempo zwalnia. Gdy ktos zaczyna mówić bierze na siebie obowiazek by zabawiać w trakcie trwania monologu i, w przyjacielskiej grupie, inni przerywaja mu tylko gdy chca mu pomóc kontrolować atmosferę." A teraz Delta: "Lubią grupowe działania na świeżym powietrzu. Nastawienie typu " Żyj i pozwól żyć". Angażują się tylko w "produktywne" działania i dyskusje." "Akceptuje wspólne, obiektywne normy moralne, ale tylko w skostniały, rytualny, mechaniczny sposób. Szuka dla nich osobistych zastosowań." "Grupa musi być skupiona na jakiejs specyficznej produktywnej aktywnosci lub dyskusji albo się rozpadnie." To chyba tyle.
GLUt - chxx

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#5 Post autor: Ninque » piątek, 20 grudnia 2013, 19:57

Jesteś w złym dziale i wgl wszystko pomieszałeś jak eszpe zauwazył MBTI to nie socjonika
kwadry są socjoniczne ale w socjonice typy są trzyliterkowe albo cztero z ostatnią małą
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Cappuchino0
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2013, 20:47

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#6 Post autor: Cappuchino0 » piątek, 20 grudnia 2013, 20:00

No ok, ale czy sens jest robić nowy temat? Mi się wydaję, że nie. Admin, słuchaj pan. Przeniesiesz?
GLUt - chxx

Awatar użytkownika
TasiemiecSpoleczny
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2013, 11:30
Enneatyp: Lojalista

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#7 Post autor: TasiemiecSpoleczny » niedziela, 22 grudnia 2013, 03:14

socjoniczną betę od delty łatwo można odróżnić tak, że:
- beta zabija bez krzty humanitaryzmu
- delta zabija humanitaryzmem
Wynik testu: Omniwertyk
Inv pisze:Czy to znaczy, że jestem homo?

Awatar użytkownika
kajzerka
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 23 stycznia 2014, 18:17

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#8 Post autor: kajzerka » czwartek, 1 maja 2014, 09:44

"Społeczeństwo istnieje, by uchronić Deltę od Bety" - rozbawił mnie ten cytat ze strony Socjoniki. ^^ Najlepsze, że coś w tym jest.
Uważam się za przedstawicielkę Bety i mogę powiedzieć tyle, że NIKT nie jest w stanie mnie tak wkurwić jak typki z Delty swoim pouczającym tonem i przypieprzaniem się. Nie wątpię, że osoby, które pragnę zamordować są z Delty. xD

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#9 Post autor: Ninque » czwartek, 1 maja 2014, 10:29

O.o kajzerka a jestes pewna swojego typowania siebie i typowania ludzi dookola?
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#10 Post autor: Snufkin » czwartek, 1 maja 2014, 10:46

Pozwolę sobie zacytować czata:
Spoiler:
I tak jest faktycznie wielu swoich duali raczej nie polubię, bo sam potencjał to tylko możliwość jego realizacji.
Natomiast z drugiej strony słuchając Minkę pierwszy raz na skype pomyliłem ją z SEE choć jest ESE. Ma ładna barwę głosu i o ile nie nakręca się jakimiś bzdurami wzbudza pozytywne wrażenie. Co nie znaczy że mógłbym z nią przegadać całą noc jak z duplo. Po prostu taka relacja to różne światy ale jeśli żadna ze stron nie narzuca się ze swoim to nie widzę problemu.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#11 Post autor: chokureika » środa, 15 kwietnia 2015, 13:11

Temat sam w sobie dobry. Jakie widzicie główne różnice w tych kwadrach?
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#12 Post autor: Ninque » środa, 15 kwietnia 2015, 14:12

beta jest gwałtowna i czerwono czarna z domieszka głebokiego fioletu a delta jest pudrowa <3
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#13 Post autor: Kapar » sobota, 2 maja 2015, 02:52

Beta lubi być na górze a Delta na dole ;)

Tak słyszałem
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#14 Post autor: Eol » niedziela, 3 maja 2015, 16:11

Problem z określaniem cech przedstawicieli różnych kwadr jest wynikiem subiektywnego odbioru jednej kwadry przez drugą. Inaczej alfa będzie patrzyła na betę i deltę, a inaczej gamma. Tak samo delta inaczej odbierze betę i beta deltę. Mój "odbiór" jest alfowy, więc opiszę jak ja to widzę :wink:
Przedstawicieli bety lubią dobrą, otwartą atmosferę w kontaktach, co wynika z cenienia Fe ale cenione Se sprawia, że te kontakty są oparte przede wszystkim na działaniu. Betę ciągnie do ludzi. Koncerty, mecze, wesela, czy duże zloty rodzinne to jest coś co nie tylko nie przeraża przedstawicieli tej kwadry, a wręcz jest nieodzowną częścią ich życia. Oczywiście, jak wszędzie, istnieją wyjątki ale są one związane z osobami nie ceniącymi Fe. Takim przykładem wyjątku może być niechęć spotkania rodzinnego, w którym większość rodziny jest z gammy lub, co gorsza, z delty. Beta lubi przeżyć życie najpełniej jak się da. Ważne aby było przyjemnie i, co najważniejsze, aby się działo. A im więcej ludzi przy tym będzie, tym lepiej. Dla przedstawiciela tej kwadry (dla gammy także) jest też ważny wpływ jaki ma on na otoczenie. Podświadomie zdaje sobie sprawę z tego, że aby dobrze wpływać na innych potrzebna jest pewna "baza", zaplecze z którego może dobrze się zaprezentować. Tym zapleczem może być fizyczność, czyli prezencja albo zewnętrzne oznaki statusu społecznego. Może być też wyeksponowanie osiągnięć zdobytych na jakimś polu - sporcie, nauce, czy w sztuce. Nie ważne czego ma to dotyczyć, ważne aby dało zaplecze, coś co da wewnętrzną pewność, da subiektywne prawo do wpływu na innych lub możliwość pokazania się i zwrócenia na siebie uwagi. Zwłaszcza uwagi osób, na którym becie zależy. (Gamma ma podobnie, tylko mocniej :wink: ). Przedstawiciele tej kwadry przejawiają pewną teatralność w swoim zachowaniu i w tym jak mówią. Gdy coś opowiadają, muszą wprowadzić do opowieści elementy dramatu albo komedii. Bez względu na temat, czy dotyczy to burdy stadionowej, spotkania rodzinnego, problemów z podatkami czy zrelacjonowanie problemów znajomego, beciak przedstawi to z jak największym ładunkiem emocji. Emocje, i ich odpowiednie przedstawienie są bardzo ważne dla tej kwadry. Częściej niż w innych kwadrach zauważalna jest tu też tendencja do podziału obowiązków na męskie i kobiece.
Przedstawiciele delty cenią przede wszystkim prosty, wręcz "nudny" styl życia, bez specjalnych efektownych rzeczy, z dużą dbałością o komfort i spokój, czyli są całkowitą odwrotnością bety. Dla nich bardzo ważne jest to z kim spędzają czas ale (w przeciwieństwie do gammy) są bardziej skupieni na własnym otoczeniu niż na innych. Delciaki cenią małe, zgrane społeczności, gdzie każdy każdego zna i gdzie wiedzą co po kim mogą się spodziewać. Nie znoszą sytuacji, gdzie coś może zburzyć ich spokój i zmusić do zakłócenia ich codziennych, cyklicznych zajęć. Delta jest bardzo osadzona w realizmie. Dla nich ważne jest tu i teraz. Wszystko co robią musi mieć sens i widoczny efekt ale nie może zakłócać ich komfortu psychofizycznego, czyli wszystko musi dziać się w ich tempie, bez poganiania i narzucania swojej woli. Ich język jest prosty i konkretny ale raczej będą unikać mówienia wprost co myślą, chyba że zostaną do tego zmuszeni lub o to poproszeni ale z tym ostatnim, gdy stwierdzą, że może mieć to dla nich złe konsekwencje mogą wykręcić się od odpowiedzi. Tu też, jak w becie, widoczna jest tendencja do podziału obowiązków na męskie i kobiece (chyba jedyna wspólna cecha) ale jest to związane z tradycyjnym postrzeganiem przez deltę rodziny. Niemniej występuje tylko wtedy, gdy nie narusza Si danego delciaka.
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 maja 2015, 16:22 przez Eol, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#15 Post autor: Ael » niedziela, 3 maja 2015, 16:21

^Eol, po twoim wywodzie mam takie:
Jakim cudem nie jestem Betą o.O
(z wyjątkiem podziału obowiązków)

ODPOWIEDZ