Jak odróżnić Betę od Delty?

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#16 Post autor: Eol » niedziela, 3 maja 2015, 16:23

Może nie jesteś IEE :D


5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#17 Post autor: Ael » niedziela, 3 maja 2015, 16:24

Tak, może jestem EIE...ten dylemat się ciągnie bez końca :D

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#18 Post autor: Eol » niedziela, 3 maja 2015, 16:30

Te "tradycyjne" życie widzę w każdym delciaku jakiego znam. Oczywiście nie znaczy to, że nikt z delty nie chodzi na balety i nie potrafi się bawić. Chodzi mi o to, że wszyscy znani mi delciaki, po bliższym poznaniu są właśnie tacy strasznie "tradycyjni" i "przyziemni" ale nie odczuwam tych cech negatywnie. Moim zdaniem są bardzo przyjemni w odbiorze.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#19 Post autor: Enturie » niedziela, 3 maja 2015, 21:19

Delta też potrafi się bawić, ale w pewnym sensie inaczej od bety. Beta tym hm... żyje, a dla delty impreza będzie tzw. "czasem na reset". IEE z którą jestem bliżej w pewnym sensie jest człowiekiem, który ciągle coś robi. Mamy dzień wolnego. Ja obijam się i leżę brzuchem do góry. IEE: "No, dzisiaj rano robiłam tort na urodziny ojca, potem byłam podbić przegląd, potem byłam w kinie i jeszcze lepiłam z matką pierogi i posprzątałam łazienkę" Dużo, ale właśnie takich prostych codziennych spraw, gdzie ja osobiście odpadłabym po przeglądzie.. Bo skoro wolne, to po co się przemęczać. xd Niemniej bardzo lubi podróżować, poznawać nowych ludzi i nowe miejsca. Tylko to własnie delta z alfą dzieli, że dla nas komfort będzie w pierwszej kolejności. Dla gammy i bety to nie ma takiego znaczenia.

Eol, bardzo fajnie to w ogóle ująłeś. ^^
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#20 Post autor: Eol » niedziela, 3 maja 2015, 22:37

Dziękuję Enturie :hug:
Siostra mojej żony jest SEE i jej ekspresja jest niesamowita. I tak po spotkaniu mojej siostry SEI z SEE i jej zaskoczeniu wydatkowaniem energii przez tą SEE, zrobiłem sobie zestawienie kwadr według wydatkowania energii widzianej z zewnątrz.

Alfa
ENTp - ILE
ESFj - ESE
INTj - LII
ISFp - SEI

Beta
ESTp - SLE
ENFj - EIE
ISTp - LSI
INFp - IEI

Gamma
ESFp - SEE
ENTj - LIE
ISFj - ESI
INTp - ILI

Delta
ENFp - IEE
ESTj - LSE
INFj - EII
ISTp - SLI

W delcie IEE jest właśnie taką osobą, która "pracuje" na najwyższych obrotach i której wszędzie jest pełno. Osobiście nie znam żadnej IEE ale znam np LSE. Wiecznie w ruchu i wiecznie coś robi, mimo iż swoją ekspresją IEE raczej dorównywać nie powinien i w spotkaniu tych dwóch typów te większe wydatkowanie energii przez IEE powinno być bardziej widoczne :)
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#21 Post autor: chokureika » niedziela, 3 maja 2015, 22:42

Bardzo fajny pomysł jednak zamieniłabym miejscami temperamenty IP z IJ. IJ będa spokojniejsze i stabilniejsze od IP. IP czasem, w pewnych momentach mogą przypominać EP.

Więc mogłoby to wyglądać tak:

Alfa
ENTp - ILE
ESFj - ESE
ISFp - SEI
INTj - LII

Beta
ESTp - SLE
ENFj - EIE
INFp - IEI
ISTj - LSI

Gamma
ESFp - SEE
ENTj - LIE
INTp - ILI
ISFj - ESI

Delta
ENFp - IEE
ESTj - LSE
ISTp - SLI
INFj - EII
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#22 Post autor: Eol » niedziela, 3 maja 2015, 22:54

Nie jestem o tym przekonany. Widziałem w ruchu ILI i IEI i, bez obrazy chokureika, bo wiem, że jesteś IEI, ale ich ekspresja przypomina zombi z tendencją do przyśpieszenia do moich normalnych, powolnych ruchów :D Nie stawiałbym Ip na trzecim, tylko na czwartym miejscu :D Poza tym nie chodzi o pewne momenty ale zwykłe, codzienne zachowanie :wink:
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#23 Post autor: Enturie » niedziela, 3 maja 2015, 23:25

Hm, a co z SEI i LII? W sumie nigdy nie patrzyłam, że jestem jakaś mniej energetyczna od poznanych LII.Ale kto wie. W sumie to ciekawe.
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#24 Post autor: Irranea » poniedziałek, 4 maja 2015, 10:11

Też bym zamianiła, jak choku, Ip z Ij miejsami. Ale w sumie to może zależeć od osoby, to, czy szybko się porusza, czy jest bardziej flegmatyczna. W temperamentach, jak dla mnie chodzi o sposób wydatkowania i zachowania tej energii. Ij ma stały poziom jej wydatkowania/utrzymania, Ip ma bardziej zmienny poziom, ale nie tak kosztowny w jej użyciu jak Ep, jednak w okresach zmniejszonej aktywności, zbliża się do Ij.
Obrazek
A Wracając do tematu:
Spoiler:
Powiem z perspektywy bycia Betą:
Ja bym jeszcze dodała taką różnicę, że w sytuacji konfliktowej, Delta będzie wolała się wycofać, by nie zburzyć swojego spokoju, zrobi dobrą minę do złej gry, wycofa się, nic nie wspomni, że coś jest nie tak i potem ewentualnie całą sytuację omówi ze swoim kręgiem znajomych/przyjaciół/parterem. W razie postawienia pod ścianą, Delta ST zaczyna się z powodzeniem bronić, a Delta NF ucieka z fochem, bez wyjaśnienia co się stało, po przemyśleniu sytuacji/wyciszeniu się wraca i również nie rozwiązuje sytuacji (co boli mnie jako betę :P). U Bety natomiast pióra lecą w razie otwartego konfliktu. Beta woli problemy załatwiać od razu bez unikania konfrontacji, dąży do bieżącego rozwiązania konfliktu/sprawy bez odkładania tego na bliżej nieokreśloną przyszłość, bo w ten sposób zyskują stabilność i jasność zaistniałej sytuacji.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#25 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 4 maja 2015, 10:14

Zgadzam się z Eolem.
Jestem stereotypowym zombiakiem z momentami pobudzenia.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#26 Post autor: Ninque » poniedziałek, 4 maja 2015, 10:50

mam wrażenie że beta to takie gangi ulicy
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#27 Post autor: Eol » poniedziałek, 4 maja 2015, 11:34

Irranea pisze:W temperamentach, jak dla mnie chodzi o sposób wydatkowania i zachowania tej energii.
Mnie bardziej wydawalo sie, ze w tych temperamentach chodzi o ekspresje, czyli o wydatkowanie, a nie o zachowanie energii. Prawde mowiac nie patrzalem na to pod tym katem. To moze zmienic postac rzeczy. Obserwujac Ip'owcow wydawalo mnie sie, ze mimo moich powolnych ruchow, nadal jestem bardziej ekspresyjny od nich. Zaznaczam, ze to moja subiektywna ocena, ktora moze nie miec odbicia w rzeczywistosci, bo od zawsze slyszalem, ze jestem za powolny :D
chokureika pisze:zamieniłabym miejscami temperamenty IP z IJ.
Moze Choku jednak masz z tym racje :oops:
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#28 Post autor: Irranea » poniedziałek, 4 maja 2015, 12:37

Eol pisze:Obserwujac Ip'owcow wydawalo mnie sie, ze mimo moich powolnych ruchow, nadal jestem bardziej ekspresyjny od nich.
Racjonały mają bardziej sztywne, kanciaste ruchy, a irracjonalni mają bardziej miękkie, płynne ruchy. Może dlatego wydaje Ci się, że Ip jest mniej ekspresyjny? :P Ale w sumie strzelam na ślepo.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#29 Post autor: chokureika » poniedziałek, 4 maja 2015, 13:12

Irranea pisze: Powiem z perspektywy bycia Betą:
Ja bym jeszcze dodała taką różnicę, że w sytuacji konfliktowej, Delta będzie wolała się wycofać, by nie zburzyć swojego spokoju, zrobi dobrą minę do złej gry, wycofa się, nic nie wspomni, że coś jest nie tak i potem ewentualnie całą sytuację omówi ze swoim kręgiem znajomych/przyjaciół/parterem. W razie postawienia pod ścianą, Delta ST zaczyna się z powodzeniem bronić, a Delta NF ucieka z fochem, bez wyjaśnienia co się stało, po przemyśleniu sytuacji/wyciszeniu się wraca i również nie rozwiązuje sytuacji (co boli mnie jako betę :P). U Bety natomiast pióra lecą w razie otwartego konfliktu. Beta woli problemy załatwiać od razu bez unikania konfrontacji, dąży do bieżącego rozwiązania konfliktu/sprawy bez odkładania tego na bliżej nieokreśloną przyszłość, bo w ten sposób zyskują stabilność i jasność zaistniałej sytuacji.
Zgadzam się tutaj. Nie lubię konfliktów i najchętniej od razu oczyściłabym atmosferę, inaczej mam wrażenie, że ciągle coś nade mną wisi. Kręci, dręczy, uwiera od środka. Nie potrzebuję długich tłumaczeń, sprostowań i analizowania całej sytuacji, jednak musi nastąpić widoczny moment, sygnał między osobami, który jasno pokazuje, że już jest okej i sprawę można rzucić za siebie i o niej zapomnieć. Znajoma delta NF w razie konfliktu po prostu ucieka i stara się przeczekać sprawę. W trakcie wytknięcia problemu po prostu wysłucha i pokiwa zmieszana głową, nic się przy tym nie odzywając. Na jakąś inną reakcję raczej nie ma co liczyć. Jeżeli powiem, co mi leżało, to szybko zapominam o sprawie, zastanawiam się jednak ile rzeczy zrobiłam sama, które nie podobały się delcie ale je przemilczała i nie mam o nich pojęcia.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#30 Post autor: Cotta » poniedziałek, 4 maja 2015, 13:29

Enturie pisze:Hm, a co z SEI i LII? W sumie nigdy nie patrzyłam, że jestem jakaś mniej energetyczna od poznanych LII.Ale kto wie. W sumie to ciekawe.
Zadumałam się na tym. Bo o ile w innych kwadrach Ip faktycznie odbieram jako najmniej energetyczne na tle swojej kwadry, o tyle z SEI i LII to trochę bardziej skomplikowane. Wstępnie (sic!) wydaje mi się jednak, że jeżeli skupić się wyłącznie na wydatkowaniu energii a nie na posiadanej jej ilości, to jednak mam wrażenie, że LII przy tych samych czynnościach wydatkuje więcej energii niż SEI. U SEIów zauważyłam coś takiego, że "oszukują", nie robią rzeczy na energetycznym fulu, nie angażują się w zadania na 100%, jak by w tle działał tryb odpoczynku, nawet kiedy pracują. Co uważam za zaletę, bo to im pozwala mniej się spalać przy zadaniach niż LII. LII nie potrafi robić i odpoczywać jednocześnie, jest w zadaniach "bardziej" niż SEI, ale też przez to jest bardziej napięte, bardziej się wyczerpuje. Jeżeli chodzi o poziom energii, to myślę, że SEI > LII, ale jeżeli chodzi o wydatkowanie energii, kiedy oboje wykonują to samo, to myślę, że LII > SEI.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

ODPOWIEDZ