Jak odróżnić Betę od Delty?

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#46 Post autor: Paweu » wtorek, 5 maja 2015, 11:16

Moim zdaniem z socjoniką jest jeden problem, którego jakoś do tej pory nikt nie zauważył albo nie chce zauważyć, żeby nie podważyć swojego autorytetu: nie ma żadnych poważnych badań potwierdzających słuszność teorii socjonicznej. Zresztą, to samo można by powiedzieć o enneagramie, a przynajmniej ja nie słyszałem o takowych badaniach (jeśli były, chętnie się z nimi zapoznam).

Poza tym sama teoria socjoniczna jest moim zdaniem strasznie chwiejna, nieścisła i przez to zostawia ogromne pole do interpretacji. Jest coś takiego jak efekt horoskopowy, który zwłaszcza przy socjonice ujawnia się z całą mocą. Dla zainteresowanych podsyłam link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_horoskopowy


Podobno 1w9 LIE

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#47 Post autor: Eol » wtorek, 5 maja 2015, 18:13

Przez Ciebie Orest się czerwienię :D
Orest_Reinn pisze:i zgadzam się z niemal wszystkim.
Ciekawi mnie z czym się nie zgadzasz :twisted:
Orest_Reinn pisze:Co do temperamentów, to IP/IJ oraz EP/EJ mają podobny poziom energii. Różnica polega raczej na tym, że poziom energii P jest łatwo zmienić, a J trudno (czyli przeciwnie niż na obrazku, który wkleiła Irka). Dlatego dualem IP jest EP, który wysyła energetyzujące impulsy, zaś IJ potrzebuje stałego, długotrwałego wpływu EJ.
Gdy tak obserwuje moja siostrę ESE - ESFj, to mam właśnie wrażenie, że poziom energii, którą wydatkuje, jest raczej stały. Nie widziałem u niej żadnych "wahnięć". Natomiast u drugiej siostry SEI - ISFp widywałem osunięcia energetyczne. Nie była stała w jej wydatkowaniu. Powiedziałbym wręcz, że gdyby następuje osunięcie, to SEI jest niejako wyłączona z życia, aż do momentu gdy naładuje baterie i wtedy utrzymuje stały poziom wydatkowania aż do następnego, niejako nagłego, obsunięcia. Natomiast EIE - ENFj (ten "egzemplarz", który znam) wydatkuje energię bardzo mocno, aż do chwili bezruchu na wytchnięcie i znów pędzi do pracy. SEE - ESFp jest znów ciągle w ruchu, bez przystanków. Mam wrażenie, że gdyby podłączyć do niej żarówkę, świeciłaby nieprzerwanie aż do przepalenia.
Kurde, no nie widzę tu żadnego klucza :? ESE i EIE powinny mieć raczej podobne wydatkowanie, chyba że te znane mi EIE to jakiś ewenement :wink:
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#48 Post autor: Eol » środa, 6 maja 2015, 19:58

Trafiłem na krótki opis energii Ej i Ip podanym przez Oresta w dziale "Różnice między EIE a IEI", który mi jakoś umknął.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

ODPOWIEDZ