Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1231 Post autor: Eol » piątek, 27 maja 2016, 10:09

Mysle ze warto byloby sie cofnac do podstaw. Dokladne zrozumienie elementow informacyjnych jest kluczowym zagadnieniem w socjonice. Trzeba dokladnie zrozumiec w jakich granicach operuja oraz na co wplywaja i jak zmieniaja postrzeganie danej osoby. Takie bledy jak na przyklad to co napisala Feminazi
Feminazi pisze:Si to zdrowie i komfort
powoduja, ze dalsze rozwazania juz na starcie sa bledne i prowadza do blednych wnioskow.


5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1232 Post autor: Cotta » piątek, 27 maja 2016, 11:16

Fakt, to, co się przebija w tych dyskusjach o Agonowym typie, to przypisywanie elementom informacyjnym tego, za co nie odpowiadają. Jeżeli miła* osoba to etyk, a o zdrowie dbają tylko Si-egowcy**, to jestem SEI-em. A przynajmniej do takich wniosków powinnam dojść po tej dyskusji. A nie, przepraszam, interesuję się relacjami międzyludzkimi, więc muszę mieć cenione Fi. To jestem ceniącym Fi SEI-em, albo sensorycznym EII. W każdym razie z pewnością nie logikiem, bo logików ludzie nie interesują (ciekawe, skąd w takim razie tylu logików na forum naszym i socjonicznym... :roll: ).

*Czy wiecie, jak niemiłe potrafią być EIE lub ESE, jeżeli mają zły humor i usiłują dostać to, czego chcą, przez manipulowanie emocjami? Albo jak niemiłe potrafi być ESI, jak się oburzy na czyjeś zachowanie, lub jak niemiłe potrafi być SEE, kiedy jego interes jest sprzeczny z czyimś?
**Na tym forum chyba najbardziej zainteresowaną kwestiami zdrowotnymi osobą jest Snuf. (Nie zainteresowany w tym sensie, że tylko on tutaj chce być zdrowy, tylko, że posiada na ten temat wiedzę.)

Problem polega na tym, że po tych kilku zdaniach Agon odnotuje w kajeciku: acha, czyli etycy=niemili, logicy=mili, dbanie o zdrowie=ILI. I właśnie przez taki sposób wyciągania wniosków Agon tak długo nie jest w stanie się wytypować. Chłopie, Ty się nigdy nie wytypujesz, patrząc na oderwane od kontekstu zdania i uogólniając je w ten sposób. :wall:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1233 Post autor: chokureika » piątek, 27 maja 2016, 13:37

Jakby nie patrzeć, z prawie każdego socjotypu można znaleźć jakiś element, który można do nas na siłę dopasować. Problem z Agonem jest taki, że bierze po trochę z każdego, nie rozpatrując sprawy całościowo. Nie da się określić, w którym miejscu znajduje się dany element, bazując tylko na szczątkowej, skrojonej informacji.

Lubie komfort, miękkie poduszki, ładne otoczenie, staram się zwracać uwagę na materiał danych przedmiotów, interesuję się zdrową żywnością, pilnuje, żeby mój ILE nie chodził głodny i w sumie całkiem sporo śpię. Nie robi to ze mnie Si-egowca. Mój ILE jest wrażliwy, miły i czasem bardziej życzliwy dla niektórych ludzi, niż na to zasługują i to też nie czyni go etykiem. Można mieć te cechy i mieć etykę w polarze! Mam przyjaciółki LSE i ESI i z reguły dobrze się dogadujemy i interesuje mnie co mają do powiedzenia i nie czyni mnie to też nikim z gammy, ani delty.

Czytając te wszystkie posty, znowu zaczynam dochodzić do wniosku, że Agon wychował się w szafie, więc świat poznawał przez dziurkę od klucza i takie tunelowe postrzeganie rzeczywistości mu zostało.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1234 Post autor: Agon » piątek, 27 maja 2016, 14:18

duplo pisze:Rzecz, która przykuła moją uwagę jest to, jak Agon trywialnie robi się (lub nie?) stereotypowo na SF, czyli ''Chodźmy potańczyć, chodźmy się gdzieś zabawić, nie zamulajmy'', jednak wydaje mi się to takie nienaturalne, bo ani nie przemawia przez to autentyczny wydźwięk emocjonalny, ani nie jest w żaden sposób dopasowane do ogólnie panującej atmosfery (+brak siły przebicia i przekonywania, by wpłynąć na jej zmianę). Ma się takie odczucie, jakby chciał te rzeczy ''odklepać'' na siłę, jakby sam nie był przekonany do tego, co mówi. Tak ciągnąc wątek stereotypami (sorry, w temacie socjonicznym niewiele więcej potrafię) to wskazywałoby to na słabe Fx, ale niekoniecznie musi tak być, bo ta ''drętwota'' może wynikać z nieświadomości, introwertyzmu, stresu, poddenerwowania (?).
Jeśli tak to brzmiało, to niedobrze, bo nie chciałem być brany za SF i niczego nie chciałem odklepać na siłę. Po prostu chciałem sobie potańczyć i wypić trochę więcej, bo miałem wolne, a samemu nudno. Ja mam wywalone na to jaki socjotyp dostanę, po prostu chciałbym wiedzieć jaki mam. Nie dostosowuję swojego zachowania na siłę do jakiegoś konkretnego socjotypu.

Ale to co piszesz potwierdza moją teorię o Fe-polarze i prawdopodobnie słabym Se, szczególnie to zdanie: wydaje mi się to takie nienaturalne, bo ani nie przemawia przez to autentyczny wydźwięk emocjonalny, ani nie jest w żaden sposób dopasowane do ogólnie panującej atmosfery (+brak siły przebicia i przekonywania, by wpłynąć na jej zmianę) - to o wydźwięku emocjonalnym - słabe Fe, to o braku siły przebicia - słabe Se.
Snufkin pisze:
Agon pisze: Dlatego liczę na osoby, które mnie na żywo widziały, bo typować mnie po postach, to rzecz niemożliwa :P
Posłuchaj mnie uważnie debilu. Właśnie po postach najlepiej się typuje bo widać w nich skąd pobierasz i jak przetwarzasz dane informacje. Pewnych wzorców i schematów nie da się oszukać trollowaniem albo 'autokreacją'. Na żywo ludzie nie patrzą na treść tylko na formę, na sympatie i antypatie, na urodę i markę ubrania. Niby więcej informacji ale takich czysto powierzchownych.
Ok, powiedzmy że i tu i tu występują zakłócenia.

Gdy się tu zarejestrowałem, to uważałem się za 5, a socjonicznie rozważałem tylko LII i ILI. Po zapoznaniu się z opiniami i punktami widzenia innych osób siedzących w ennea/socjo zacząłem rozważać inne typy. Może moje pierwsze typowanie samego siebie było najbliższe prawdy. Choć czy jestem LII, czy ILI, tego nigdy nie byłem pewien.

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1235 Post autor: Shavira » piątek, 27 maja 2016, 14:35

Agon, wiesz co? Idź, poznaj siebie i wróć z jednoznacznymi wnioskami.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1236 Post autor: Snufkin » piątek, 27 maja 2016, 15:01

Agon pisze:Gdy się tu zarejestrowałem, to uważałem się za 5, a socjonicznie rozważałem tylko LII i ILI.
Też rozważałem tylko te socjotypy u Ciebie ale teraz chyba każdy powie, że nie przypominasz żadnego LII forumowego.
No i jak na konfie się pokazałeś to sprawiałeś ewentualnie wrażenie cwaniakującego LIE - Ni, bo miałeś nad wyraz dużo do powiedzenia na każdy temat. Aczkolwiek Elkora ma to samo więc zacznij dostrzegać w niej siostrę a nie tylko obiekt seksualny na czacie. Rozważałbym ILI - podtyp Te w Twoim przypadku. Wyraźnie widać że często skłaniasz się w stronę Delty. Podejrzewam też że masz silniejsze Si niż ja, wydajesz się bardziej pewny siebie w tych kwestiach. Myślę, że jesteś naturalnie mniej upośledzony niż ja xD
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1237 Post autor: Agon » piątek, 27 maja 2016, 15:33

Shavira pisze:Agon, wiesz co? Idź, poznaj siebie i wróć z jednoznacznymi wnioskami.
Jestem ILI, po prostu wcześniej uległem sugestiom innych osób i chciałem porozważać inne opcje socjotypów. Już to pisałem wcześniej, ale zarzucono mi, że na ILI jestem zbyt miły i mogę być IEI.

Chciałbym jeszcze poznać argumenty osób, które pisały, że nie jestem IEI np. Irki, choku. Choć domyślam się, że chodzi o moje słabe Fe.
Dodam jeszcze, że na postrzeganie socjotypu może mieć wielki wpływ np. enneatyp. Na spotkaniu z dwoma EII - boogim i Intan zauważyłem jak bardzo się różnią w sposobie mówienia i stylu bycia i gdybym nie wiedział, że mają inne enneatypy, to bym pomyślał, że nie mogą mieć tego samego socjotypu. Ale boogi jest 1, więc bardziej osądzający, ostry, racjonalny EII, a Intan 2, więc bardziej miły, cieplutki, przyjazny EII.

IEI często są 4, a ja nie jestem 4. Może dlatego IEI jest u mnie odrzucane? IEI 9(albo 5 o ile 5 mogą być etykami) mogłoby mieć słabiej wyeksponowane to Fe, bo nie ma potrzeby czwórkowatego zdziwiania i ekspresji emocjonalnej, a jako typ wycofany byłoby bardziej nijakie.

Wydaje mi się jednak, że kiedy zechcę, to jestem w stanie sprawnie używać Ti, ale mam na to wywalone i po prostu mi się nie chce. Temu dla typów takich jak LII, czy LSI mogę wyglądać na kogoś o słabym Ti. Nie mam też potrzeby otaczania się Ti-egowcami.
Snufkin pisze:
Agon pisze:Gdy się tu zarejestrowałem, to uważałem się za 5, a socjonicznie rozważałem tylko LII i ILI.
Też rozważałem tylko te socjotypy u Ciebie ale teraz chyba każdy powie, że nie przypominasz żadnego LII forumowego.
No i jak na konfie się pokazałeś to sprawiałeś ewentualnie wrażenie cwaniakującego LIE - Ni, bo miałeś nad wyraz dużo do powiedzenia na każdy temat. Aczkolwiek Elkora ma to samo więc zacznij dostrzegać w niej siostrę a nie tylko obiekt seksualny na czacie. Rozważałbym ILI - podtyp Te w Twoim przypadku. Wyraźnie widać że często skłaniasz się w stronę Delty. Podejrzewam też że masz silniejsze Si niż ja, wydajesz się bardziej pewny siebie w tych kwestiach. Myślę, że jesteś naturalnie mniej upośledzony niż ja xD
Na co dzień zajmuję się sprawami związanymi z Si, więc to trochę podrasowuje mi ten element. Ekstratymikiem raczej nie jestem, choć nad LIE i ILE kiedyś się zastanawiałem. Możliwe, że po prostu w gammie mi się lepiej gadało, niż na zlocie gdzie jest pomieszanie wszystkich kwadr.

Ze wszystkich kwadr stawiałbym na gammę, bo w tej kwadrze najczęściej nie lubi się nawet członków własnej kwadry. A że za mną sporo osób nie przepada i to z różnych kwadr, to prawdopodobieństwo bycia gammiakiem wzrasta. Często bywa tak, że np. ESI mnie nie lubi, a SEI lubi, ale tym nie ma sensu się kierować, bo te typy mają takie podejście w swojej naturze, ESI są krytyczne, osądzają, oceniają, a SEI przyjazne dla kogo tylko się da, opiekuńcze, miłe itp. Dlatego pomimo tego, że relacja super-ego jest ponoć najgorsza (albo jedna z najgorszych) to mnie jakoś szczególnie nie dotyka. Choć chciałbym ogarniać Si, tak by móc opowiadać o wszystkim co zobaczyłem danego dnia oraz Fe, by ludzie się tymi opowieściami jarali. Ale to i tak nudne :what:

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1238 Post autor: Ninque » piątek, 27 maja 2016, 17:27

Twój ostatni post świadczy o tym, że nic nie zrozumiałeś. nic. kompletnie nic.

Proponuję zapoznać się z elementami informacyjnymi i modelem A. Ale tak na serio z EI a nie, opierać się na swoich wyobrazeniech. Przestań myślec opisowo skup się na METABOLIŹMIE INFORMACYJNYM, bo przecież o to w socjonice chodzi.

Przestań w końcu pisać o relacjach. To nie ma sensu, powoduje tylko że tłumy ludzi nie mogą oderwać dłoni od czoła.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1239 Post autor: Agon » piątek, 27 maja 2016, 17:40

Ninque pisze:Twój ostatni post świadczy o tym, że nic nie zrozumiałeś. nic. kompletnie nic.

Proponuję zapoznać się z elementami informacyjnymi i modelem A. Ale tak na serio z EI a nie, opierać się na swoich wyobrazeniech. Przestań myślec opisowo skup się na METABOLIŹMIE INFORMACYJNYM, bo przecież o to w socjonice chodzi.

Przestań w końcu pisać o relacjach. to nei ma sensu, powoduje tylko że tłumy ludzi nie mogą oderwać dłoni od czoła.
Ni1 do mnie pasuje, bo tym elementem głównie myślę. O konsekwencjach wydarzeń, o tym co może się stać jeśli zrobię tak, a co jeśli zrobię siak. Si roli też ładnie pasuje, skupiam się na tym ale tylko chwilowo, gdy chcę zobaczyć jakiś szczegół, coś zapamiętać, podobnie z wygodą i sprawami związanymi z ciałem. Normalnie mam tendencję do zlewania Si-owych spraw, gdy nie mam żadnego konkretnego powodu, to nie skupiam się na tym jak np. ktoś był ubrany itp. U Si1 widzę, że mimochodem łapią takie rzeczy. Nie muszą się na tym skupiać, po prostu monitorują wszystkie szczegóły i je zapamiętują.
Te2 służy do wspierania Ni1, działa tak jak jest to przedstawione w opisie ILI, czyli niby silna funkcja, ale fajerwerków nie ma, gadam o efektywności gdy widzę, że trzeba, Te1 typu LIE, LSE gadają o tym nawet gdy nie trzeba, za mocno się tą swoją logiką rajcują, ale silne Te szanuję.
Słabe funkcje jak już wcześniej pisałem, to Se i Fe. Z czego niecenioną, polarową funkcją będzie Fe.

W ogóle opis ILI mi pasuje, sposób przetwarzania informacji też. Myślę, że jestem ILI.

Ty już się pewnie wytypowałaś? By nie było, że kocioł przygania garnkowi :twisted:

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1240 Post autor: Snufkin » piątek, 27 maja 2016, 17:42

Ninque pisze:Proponuję zapoznać się z elementami informacyjnymi i modelem A. Ale tak na serio z EI a nie, opierać się na swoich wyobrazeniech. Przestań myślec opisowo
Przestań używać Ni1.
Ninque pisze:Przestań w końcu pisać o relacjach. To nie ma sensu, powoduje tylko że tłumy ludzi nie mogą oderwać dłoni od czoła.
Przestań używać Te2 (suchej, niepopartej doświadczeniem logiki). Stop naiwności odbioru zewnętrznej dynamiki obiektu (ludzie mają bekę).
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1241 Post autor: Agon » piątek, 27 maja 2016, 17:49

Snufkin pisze:
Ninque pisze:Proponuję zapoznać się z elementami informacyjnymi i modelem A. Ale tak na serio z EI a nie, opierać się na swoich wyobrazeniech. Przestań myślec opisowo
Przestań używać Ni1.
Ninque pisze:Przestań w końcu pisać o relacjach. To nie ma sensu, powoduje tylko że tłumy ludzi nie mogą oderwać dłoni od czoła.
Przestań używać Te2 (suchej, niepopartej doświadczeniem logiki). Stop naiwności odbioru zewnętrznej dynamiki obiektu (ludzie mają bekę).
Nie umiem, bo jestem przegrywem :evil:

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1242 Post autor: Snufkin » piątek, 27 maja 2016, 17:55

Ale ja tylko ironizowałem, mi Twoje posty zasadniczo nie przeszkadzają.
Biednego Wiatra też się czepiano że co on pisze i dlaczego.
Biedne dałnowate ILI nie mają łatwo...w tym społeczeństwie :what:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1243 Post autor: Agon » poniedziałek, 30 maja 2016, 00:18

Obrazek

Virga
Posty: 118
Rejestracja: piątek, 15 maja 2015, 22:37

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1244 Post autor: Virga » środa, 1 czerwca 2016, 22:15

sjofh_ystad pisze:@Virga - szukanie na siłę duala też nie jest dobre. Może inni ci bardziej pasują. Choć pewnie warto zacząć zauważać takie osoby, jeśli do tej pory tego nie robiłaś. Jak chcesz konkretniejszego, to rozważ jeszcze ESI :wink: Na forum z pewnie wytypowanych facetów EII to chyba tylko jest admin boogi, zajęty zresztą...
ESI, które znam są w porządku. Lubią oceniać pod kątem moralności i dobrych relacji, tak jak LSE pod kątem praktyczności.
Przydatny team można stworzyć razem z ESI.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1245 Post autor: Agon » czwartek, 2 czerwca 2016, 00:24

Virga pisze:ESI, które znam są w porządku. Lubią oceniać pod kątem moralności i dobrych relacji, tak jak LSE pod kątem praktyczności.
Przydatny team można stworzyć razem z ESI.
Przydatny do męczenia ludzi swoimi sztywniackimi ocenami :roll:

ODPOWIEDZ