Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1276 Post autor: Irranea » sobota, 18 czerwca 2016, 15:20

To ciekawe, bo jeszcze przed chwilą sugerowałaś mi Fi-ego, bo podobno brzmię jak Twoja koleżanka ESI. Ale wiesz już, ze mam Ti1, więc z tą zdobytą wiedzą przerzucasz się na inny front twierdząc, ze jednak brzmię jak Ti1. Bez tej wiedzy pewnie dalej byłabyś przekonana do mojego pożal się borze Fi-ego.
Zauważ, że znowu popełniasz ten błąd. Ktoś sugeruje Ci zastanowienie się nad tym co piszesz, bo gadasz pierdoły, a Ty się upierasz, że jednak wiesz lepiej, bo to 'czujesz'. Nikt tu źle Ci nie życzy, ludzie chcą dobrze radząc Ci, podając linki, sugerując. Skąd u Ciebie tyle zawziętości w traktowaniu ludzi z góry. To aż przykre.

No nic, bądź sobie kim tam w tej chwili chcesz być. Twoja wola. Krzywdę w razie czego robisz jedynie sobie.
Ace pisze:Agon to IEI-Ni tak samo jak Ty.
:mrgreen:



Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1277 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 18 czerwca 2016, 16:09

@Irranea i Sayna Czuję się w obowiązku zauważyć, że mam cenione Fe6 i generalnie lubię Fe-ozę i chłonę bardzo aktywnie tego typu informacje, ale jednocześnie uważam, że Fe1 bywają bardzo męczące (analogiczna sytuacja); oczywiście to zależy od osoby, jak złapię wspólne fale to jest ok

Co do Saynowego socjotypu - póki co nie mam zdania

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1278 Post autor: Eol » sobota, 18 czerwca 2016, 16:25

Zanim zaczniesz Sayna tak konkretnie pisać na ten temat, skup się najpierw na elementach informatycznych oraz jak one działają w konkretnych funkcjach modelu A. Wymiarowość funkcji też Ci się bardzo przyda. Zobacz jak te elementy działają w rzeczywistości, bo dopiero wtedy gdy zobaczysz ich działanie na własne oczy, będziesz w stanie to dobrze zrozumieć. Dopiero jak to zestawisz z rzeczywistością, wtedy będziesz mogła powiedzieć że odbierasz ją intuicyjnie. Aby coś dobrze odbierać trzeba najpierw zbudować sobie w sobie pewną bazę danych, którą potocznie nazywa się doświadczeniem :wink:
Sayna pisze:Patrzenie na świat przez pryzmat przystosowania do pewnych zasad jest dla mnie mocno nieintuicyjne.
Czyli, jak rozumiem, na co dzień działasz pod wpływem chwili? Nie zastanawiasz się nad niczym specjalnie tylko jesteś w swoich wyborach dość nieprzewidywalna? Tak należałoby to rozumieć?
sjofh_ystad pisze:Czuję się w obowiązku zauważyć, że mam cenione Fe6 i generalnie lubię Fe-ozę i chłonę bardzo aktywnie tego typu informacje, ale jednocześnie uważam, że Fe1 bywają bardzo męczące (analogiczna sytuacja); oczywiście to zależy od osoby, jak złapię wspólne fale to jest ok
Mnie się wydaje że istotne jest też w jakim "sosie" jest to podane. Informacje z szóstej funkcji są "smaczne" jako uzupełnienie tych z piątej ale osobiście jeszcze mnie się nie zdarzyło aby relacja aktywacji była dla mnie męcząca na dłuższą metę. Może to też wynika z głębokości relacji. Na pierwszym i drugim poziomie relacji męcząca w ogóle dla mnie nie jest, a wręcz odwrotnie, natomiast na trzecim mogłoby ewentualnie wystąpić jakieś lekkie zgrzytanie ale nie wiem czy nadal mógłbym określić to jako męcząca na dłuższą metę.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1279 Post autor: chokureika » niedziela, 19 czerwca 2016, 16:29

Sayna pisze:
Bardzo mnie męczą też rozmowy z osobami z Ti1 i z Te1. Racjonałowie mnie męczą głównie logicy, bo wymagają sztywnych konkretów tam gdzie ja bazuję na luźnych skojarzeniach i powiązaniach. Wymagają cytowania jakiś reguł, opisów z książek. Kompletnie nie mój sposób odbioru świata.
(...)

Ja socjonikę odbieram intuicyjnie. Relacja aktywacji jest męcząca na dłuższą metę. LSI są często spokojne i silne, dlatego dobrze mi się z nimi na krótszą metę dogaduje. Przy dłuższych rozmowach Ti1 zaczyna mnie męczyć, bo są zbyt zasadnicze. Temperamenty IJ i EJ są dla mnie takie sztywne i wymagają ode mnie znajomości różnych reguł co mnie męczy. SLE odwrotnie, bo przy pierwszym poznaniu wydają się straszni, a potem się okazuje że można z nimi konie kraść i dają ochronę bez nadmiernego skupienia na jakiś regułach.
Wydaje ci się, że odbierasz socjonikę intuicyjnie, bo prawdopodobnie masz zbyt małą wiedzę na jej temat. Żeby typować ludzi na "intuicję", trzeba mieć już jakieś podstawy i wiedzę na temat elementów. Swoją niewiedzę łatasz domysłami, albo informacjami złapanymi w locie. Zamiast zająć się zrozumieniem podstaw danych teorii, zbierasz cząstkowe informacje i próbujesz je jakoś osadzić i dopasować do twojej wizji świata. W żaden sposób nie potwierdzając swojej wizji próbujesz ją wciskać innym.

Ti pozwala Fe-egowcom w jakiś sposób uporządkować ich sposób myślenia. Nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek uznała jakąś wypowiedź Ti-egowca w wątku, który mnie interesuje za męczącą. Wypowiedzi Ti sparowanego z Se są z reguły bardzo przystępne dla bety NF. Irka jasno powiedziała ci w czym rzecz, ale jakimś cudem nie przyswoiłaś tej informacji, bo uznałaś ją "za sztywną". Nie próbujesz zrozumieć i jakoś uporządkować sobie tych informacji, które masz i tych, które dostajesz od innych.

Jeżeli nie jesteś czegoś pewna, pytaj. Jeżeli wydaje ci się, że coś wiesz, jednak nigdzie nie ma potwierdzenia tych informacji, również pytaj.

Tak jak wiele osób, uważam, że nie jesteś z bety i nie jesteś IEI (i serio, bardzo się zastanawiam skąd takie typowanie). Na tym forum jest bardzo dużo osób, które mogą pomóc ci się wytypować i zrozumieć jak co działa, ale musisz chcieć tę wiedzę przyswoić.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1280 Post autor: Shavira » niedziela, 19 czerwca 2016, 18:39

Sayna do Irranei pisze:O matko :D Piszesz właśnie w taki sposób, który mnie męczy.
Właściwie trochę mnie to dziwi, szczerze mówiąc. Ja mam Ti4 i mnie też Tioza na dłuższą metę męczy, ale tylko jak jest "zamotana" (czyt. zbyt skomplikowana dla mnie) lub wtedy, gdy ja mam się nią posługiwać. Natomiast wypowiedzi Irranei, uważam za bardzo konkretne, rzeczowe i po prostu dobre, jedne z lepszych na forum, bo wyjaśniające omawiane kwestie dokładnie i po kolei (ba, na zlocie podbiłam właśnie do niej po wytłumaczenie wymiarowości funkcji). Co prawda, przez fakt, że styl jej wypowiedzi jest jaki jest, często zalatują mi chłodną krytyką w kierunku osoby, do której dana wypowiedź jest skierowana (i dlatego trochę się boję LSI XD), ale staram się odrzucać od siebie tę naleciałość, ufając, że nie o to w tym wszystkim chodziło, żeby kogoś zjechać. Co Cię konkretnie męczy w jej postach i co rozumiesz przez "logikę"?

A jeszcze co do tego Ti6 u IEI-a, na którego się typujesz, to dorzucę od siebie to:
socjonika.pl pisze:Funkcja aktywacyjna (6) – Podświadomy sposób odbioru informacji, głównie pod wpływem funkcji sugestywnej. Osoba nie rozumie tego typu informacji, ale reaguje na nie dobrze. (...)

Więc, jeśli jesteś IEI-em, to w pewien sposób nielogiczna jest Twoja awersja do Ti - i to występująca praktycznie od razu, a nie na dłuższą metę (co jeszcze byłoby zrozumiałe w oparciu o to, co mówi sof, że Fe1 "bywają dla niego męczące" - jednak wnioskuję, że nie zachodzi to po wymianie dwóch postów, czy, analogicznie, kilku zdań).
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1281 Post autor: Agon » niedziela, 19 czerwca 2016, 19:14

Sayna pisze:Agon mnie denerwował, bo pisał że jestem nawiedzona i wierzę w głupoty. On jest IEI podtyp Ni? Może tak samo przetwarza informacje, a ma inne wartości albo nie ma żadnych.
To było tak dawno. Masz dalej o to żal? Teraz okazuje się, że miałem rację bo sama się przerzuciłaś z 9 na 4. Czyli 9 nie są takie oświecone.
Ace pisze:Agon to IEI-Ni tak samo jak Ty.
Sayna, Osteoporoza, Snufkin, silvergirl, ein i cała masa innych forumowiczów którym nie podoba się styl wypowiedzi Eola, Irki i Ninque są przez to podobni do mnie. To nie ma związku z typem, choć IEI-Ni własnie zakładałem kiedyś że mogę być xD

Ja jestem irracjonał NT, pewnie ILE 8-)

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1282 Post autor: Shavira » niedziela, 19 czerwca 2016, 23:19

Agon pisze:Ja jestem irracjonał NT, pewnie ILE 8-)
Prędzej uwierzę w ILI.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1283 Post autor: Agon » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 11:32

Shavira pisze:
Agon pisze:Ja jestem irracjonał NT, pewnie ILE 8-)
Prędzej uwierzę w ILI.
Mogę być ILE z fobią społeczną :what:

Ne1 mocno mi pasuje, bo lubię rozważać miliardy możliwości bez żadnego konkretnego celu. Na forum to się objawia tym, że zakładam różne tematy ze swoimi pomysłami. Lubię zauważać dziury w systemie, a potem je ujawniać. Ti używam kreatywnie do zauważania nielogiczności.
Mam postawę infantylną, która wielu wkurza. Fi polarek pasuje do łamania nieświadomie jakiś reguł społecznych, robienia sobie wrogów np. sytuacja z Ninque. Se roli też pasuje, bo aktywnie walczę z niesprawiedliwościami.

Osti ma podobnie i pewnie oboje jesteśmy ILE. Sayna pasuje mi na ESI z VI i zachowania na forum np. naciskała na Ninque w taki sposób, że nawet mi by coś takiego do głowy nie przyszło. Jakoś tak Fiowo.
Off Topic
BTW Sayna, Zielona i Intan też były obiektami moich drwin i dokuczliwości, ale żadna z nich nie nasyłała na mnie moderatorki i nie namawiała do banowania. Chałwa im za to! :D

Obrazek
ILI to gamma, a ja się nie widzę w tej kwadrze. Wolę pirackie życie zawadiaków z alfy 8-)

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1284 Post autor: Enturie » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 12:03

Agon, mi się wydaje, że energetycznie jesteś zbyt spokojny na ILE. Ja wiem, ze ILE też są często introwertyczni, ale chodzi o sam sposób wydatkowania tej energii. Ty na zlocie praktycznie cały czas miałeś jeden poziom. Taki spokojny mega; siedziałeś, żądnej gestykulacji nic... ILE raz na jakiś czas będzie się wiercić, bawić czymś, zajmie czymś ręce, ogólnie nie będzie w stanie tak spokojnie usiedzieć.
To może dziwnie zabrzmi, ale ja przy ILE czuję, że dają mi takiego lekkiego kopa energetycznego, a przy Tobie to ja czułam w drugą stronę, że Ty bardziej moją energie bierzesz.
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1285 Post autor: Agon » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 12:32

Enturie pisze:Agon, mi się wydaje, że energetycznie jesteś zbyt spokojny na ILE. Ja wiem, ze ILE też są często introwertyczni, ale chodzi o sam sposób wydatkowania tej energii. Ty na zlocie praktycznie cały czas miałeś jeden poziom. Taki spokojny mega; siedziałeś, żądnej gestykulacji nic... ILE raz na jakiś czas będzie się wiercić, bawić czymś, zajmie czymś ręce, ogólnie nie będzie w stanie tak spokojnie usiedzieć.
To może dziwnie zabrzmi, ale ja przy ILE czuję, że dają mi takiego lekkiego kopa energetycznego, a przy Tobie to ja czułam w drugą stronę, że Ty bardziej moją energie bierzesz.
Ciekawe co piszesz o tej energii, bo uważałaś mnie za LII, a LII i SEI to relacja aktywacji. Zamiast drenowania z energii powinno być raczej przeładowanie :D
Off Topic
BTW pisałem z Irką i przepraszam Ninque za insynuacje, że namawiała moderację do banowania mnie. Irka sama podjęła taką decyzję, zgodnie z zaleceniami boogiego.

Ninque, łap chałwę na zgodę ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1286 Post autor: Ael » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 13:06

A ja ostatecznie* uznałam się za ekstrawertyczne IEI. Siema :)

* :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: na pewno mnie wątpliwości dopadną nieraz

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1287 Post autor: Shavira » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 13:08

Zgadzam się z Enturie.

I cóż, Agon, niedawno twierdziłeś, że NA PEWNO masz Fe4, no i przecież Ni+Te w ego tak bardzo do Ciebie pasuje (ale może cenisz Si? albo wszystkie elementy?), więc z całym szacunkiem, ale nie jestem w stanie uwierzyć w żadne Twoje argumenty przemawiające za tym, że jesteś ILE. Bo, imho, nie jesteś i już.
Agon pisze:Osti ma podobnie i pewnie oboje jesteśmy ILE.

Osobiście typuję sobie Osteo na LIE, a jeśli nie LIE, to i tak pewnie coś z gammy (typ humoru pięknie gorszący deltę momentami, pasuje mi też niecenienie Si i podejście do pracy, o czym ostatnio pisał "przemęczę się i poświęcę swój komfort, bo to jest lepsze życiowo"). Alfa unika jak ognia zajmowania się rzeczami (w ramach pracy), które ich nie interesują i nie sprawiają przyjemności.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1288 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 16:15

Shavira pisze: Osobiście typuję sobie Osteo na LIE, a jeśli nie LIE, to i tak pewnie coś z gammy (typ humoru pięknie gorszący deltę momentami, pasuje mi też niecenienie Si i podejście do pracy, o czym ostatnio pisał "przemęczę się i poświęcę swój komfort, bo to jest lepsze życiowo"). Alfa unika jak ognia zajmowania się rzeczami (w ramach pracy), które ich nie interesują i nie sprawiają przyjemności.
o ile się orientuję, podkreślone nie jest prawdą w tym przypadku u Osteo :) a co do pracy sprawiającej przyjemność, to nie wiem czy by się tak wyraził, podejrzewam że użyłby innych słów jeśli już
aha i nie sądzę by był LIE; zastanawiam się, gdzie zauważyłaś Se cenienie u niego, to że lubi być bezpośredni i takie też ma poczucie humoru to za mało
ja natomiast dalej nie potrafię całkowicie wykluczyć bardzo zintuicjonawanego LSE, choć jego autotypowanie na ILE brzmi spoko dla mnie

P.S. Malna z socjoforum typowała mnie na żywo na IEI/EIE/LII :D hihi, na EIE jeszcze nigdy się nie zdarzyło, to musi być wina alko :D
<4 takie uchahane, że trudno go wytypować prawidłowo>
ja mówię, posadzić mnie koło IEIa, poobserwować razem, wtedy się zrozumie absurdalność tego typowania :D (choć wiem, skąd się bierze)

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1289 Post autor: Shavira » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 16:42

sof pisze:zastanawiam się, gdzie zauważyłaś Se cenienie u niego
Nie mogę powiedzieć, że zauważyłam cenienie Se, bo w oczy rzuciły mi się głównie przesłanki o niecenionym Si (a jedno rozumie się przez drugie). Chociaż jak rozmawialiśmy jakiś czas temu to rozważał u siebie m.in. SLE, czyli Se1, więc to jednak może mieć jakiś sens, żeby to Se cenił. Ale nie wiem, Osteo to akurat zagadka dla mnie (jak pewnie i dla wszystkich), więc nie zamierzam się upierać przy tym LIE (na które, swoją drogą, też się typował). Czy ILE, nie wiem, ale w LSE szczerze wątpię, chociaż tutaj opieram się głównie na relacjach zarówno ze mną (teoretyczna aktywacja, której cóż, imho to tam nie ma) jak i z Feminazi (SLI), gdzie oboje ostatnio zgodnie stwierdzili, że pomiędzy nimi raczej nie ma niczego korzystnego.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1290 Post autor: Enturie » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 18:44

Shav, a jaką masz pewność, że Wy się dobrze typujecie? :roll:
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

ODPOWIEDZ