Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
gadula
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 3 września 2015, 15:01
Enneatyp: Mediator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1066 Post autor: gadula » niedziela, 10 stycznia 2016, 22:18

Nie chodzi mi o ubrania, tylko budowę czaszki i posturę.
Budowa czaszki i postura nie ma nic do socjotypu.
Czyli prośby o zdjęcia to taka ironia, której nie załapałam? :what: Na socjonika.pl było parę zdań i myślałam, że to ma jakiś związek.


Spoiler:

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1067 Post autor: Enturie » niedziela, 10 stycznia 2016, 22:30

Typowanie po wyglądzie nie odnosi się do budowy czaszki czy postury, tylko bardziej chodzi o mimikę, gestykulację.
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1068 Post autor: Irranea » poniedziałek, 11 stycznia 2016, 10:52

Enturie pisze:Typowanie po wyglądzie nie odnosi się do budowy czaszki czy postury, tylko bardziej chodzi o mimikę, gestykulację.
Dokładnie tak. Budowa czaszki, postawa nic nie mają do rzeczy. Za to patrzy się na mimikę, gestykulację, na spojrzenie (Metoda VI Gulenki). Każdy z typów ma takie charakterystyczne niuansiki w swojej mimice, które można wyłapać. Najlepszy sposób to oglądać dużo zdjęć poszczególnych typów i też patrzeć po swoim otoczeniu i porównywać.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1069 Post autor: Agon » poniedziałek, 11 stycznia 2016, 16:10

Ciekawe, czy częstość występowania określonych socjotypów jest jakoś skorelowana z rasą, płcią, narodowością itp. No i czy zwierzęta mają socjotypy.

Awatar użytkownika
Koval
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 9 września 2014, 22:13
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1070 Post autor: Koval » poniedziałek, 11 stycznia 2016, 17:47

Ciekawa kwestia, ale moim zdaniem bardzo trudno to powiązać i potem zweryfikować. To trochę jak dowodzenie albo zaprzeczanie stereotypom, bo niby takie krzywdzące i niesłuszne, ale w każdym jest jakieś ziarnko prawdy. W odniesieniu do narodowości mówi się np. o leniwych "południowcach" (Hiszpanie, Włosi, Grecy) i oszczędnych w okazywaniu emocji Skandynawach albo karnych Niemcach i Polakach z 'ułańską fantazją'. Oczywiście są wyjątki, ale chodzi o statystykę.
Co do zwierząt to powiedziałbym że nie, bo brakuje im pewnych cech (np. zdolności do abstrakcyjnego myślenia), które pozwalają wytworzyć socjotyp. Ich zachowania zdają się bazować w większej mierze na instynkcie (nierzadko tym najbardziej prymitywnym), a człowiek to jednak stworzenie społeczne (normy, uwarunkowania, kultura etc.).
"All change is not growth, as all movement is not forward."

1 || LIE (ENTj) || sp/soc

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1071 Post autor: Agon » poniedziałek, 11 stycznia 2016, 19:54

Koval pisze:Ciekawa kwestia, ale moim zdaniem bardzo trudno to powiązać i potem zweryfikować. To trochę jak dowodzenie albo zaprzeczanie stereotypom, bo niby takie krzywdzące i niesłuszne, ale w każdym jest jakieś ziarnko prawdy. W odniesieniu do narodowości mówi się np. o leniwych "południowcach" (Hiszpanie, Włosi, Grecy) i oszczędnych w okazywaniu emocji Skandynawach albo karnych Niemcach i Polakach z 'ułańską fantazją'. Oczywiście są wyjątki, ale chodzi o statystykę.
Niemcy pasują mi na LSI - ordnung muss sein (choć ostatnio to u nich ten ordnung się popsuł, ale to dlatego że są karni i słuchają swojej kanclerz)
Koval pisze:Co do zwierząt to powiedziałbym że nie, bo brakuje im pewnych cech (np. zdolności do abstrakcyjnego myślenia), które pozwalają wytworzyć socjotyp. Ich zachowania zdają się bazować w większej mierze na instynkcie (nierzadko tym najbardziej prymitywnym), a człowiek to jednak stworzenie społeczne (normy, uwarunkowania, kultura etc.).
Ewentualnie można im zawęzić ilość socjotypów do samych sensoryków-irracjonałów ze względu na słabo rozwiniętą korę przedczołową, a wszystkie niższe od ssaków zawęzić do sensoryków-irracjonałów-logików, bo słabo rozwinięty (lub brak) układu limbicznego raczej wyklucza jakąś poważniejszą rolę etyki.

Z enneatypami można w sumie zrobić podobnie. To w końcu enneagram opiera się o mózg gadzi (instynkt), mózg ssaczy (emocje) i mózg ludzki (myślenie), czyli u zwierząt niższych niż ssaki ograniczamy się do typów 1, 8 i 9, u ssaków 1, 8, 9 oraz 2, 3, 4, a u ludzi dochodzi jeszcze triada myśli i pasuje.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1072 Post autor: Eol » poniedziałek, 11 stycznia 2016, 22:09

Agon pisze:Ciekawe, czy częstość występowania określonych socjotypów jest jakoś skorelowana z rasą, płcią, narodowością itp.
Wydaje mnie się, że jest to raczej kwestia przypadku. Jakiś czas temu przyszła mi do głowy myśl, że socjotyp jest scentralizowany na rodzicach i dzieci mogą mieć kwadrę taką samą jak rodzice albo o jedną w prawo albo w lewo ale same określenie kwadr jest raczej umowne, czyli przypadkowe, więc te moje luźne rozważania trafiły do kosza.
Agon pisze:No i czy zwierzęta mają socjotypy.
Systemy, które opisują ludzką osobowość powstały na wskutek obserwacji zachowań ludzi. Mimo iż ludzie to też zwierzęta, nie próbowałbym jednak tych szablonów przykładać do zachowań, np psa czy kota. Jeśli ktoś miał kiedyś kilka psów spokojnie potwierdzi, że każdy był inny. Różnił ich temperament, ciekawość świata albo jej brak, odwaga albo tchórzostwo. Niemniej uważam, że w przeciwieństwie do ludzi, którzy potrafią tłumić swoje instynkty i popędy, psy albo koty tego nie potrafią. Już z tego powodu te ludzkie szablony do nich pasować nie będą, choć w niektórych miejscach mogą się pokrywać. No ale kilka razy natrafiłem na stwierdzenie, że wychowywanie dziecka, zwłaszcza na początku, przypomina do złudzenia tresurę psa :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1073 Post autor: And » wtorek, 12 stycznia 2016, 00:32

Nie wiem gdzie, ale natknąłem się na informację, że częstość występowania socjotypów jest faktycznie skorelowana z płcią. Według niej, wśród mężczyzn miałoby być 2/3 logików i 1/3 etyków, a wśród kobiet na odwrót. Nie pamiętam zupełnie skąd to wiem, więc nie wiem, czy to wiarygodna informacja.
Koval pisze:Co do zwierząt to powiedziałbym że nie, bo brakuje im pewnych cech (np. zdolności do abstrakcyjnego myślenia), które pozwalają wytworzyć socjotyp. Ich zachowania zdają się bazować w większej mierze na instynkcie (nierzadko tym najbardziej prymitywnym), a człowiek to jednak stworzenie społeczne (normy, uwarunkowania, kultura etc.).
Im więcej się dowiaduję na temat najinteligentniejszych gatunków zwierząt (ssaki morskie, małpy naczelne), tym bardziej odnoszę wrażenie, że nie można ludzi od pozostałych zwierząt oddzielić jakąś grubą kreską. O ile z takim kotem, czy psem, jesteśmy w pewnych względach nieporównywalni, o tyle np. delfiny potrafią przejawiać wiele zachowań, które jeszcze niedawno uważano za charakterystyczne wyłącznie dla gatunku ludzkiego.

Sam nierzadko bawię się w próby typowania swoich kotów w ennea i socjo. Jeśli chodzi o to pierwsze, to jestem nawet całkiem mocno przekonany które typy najbardziej do nich pasują. :lol: Z socjo jest trudniej, ale też próbuję :wink: .

Awatar użytkownika
gadula
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 3 września 2015, 15:01
Enneatyp: Mediator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1074 Post autor: gadula » wtorek, 12 stycznia 2016, 22:52

And pisze:Sam nierzadko bawię się w próby typowania swoich kotów w ennea i socjo. Jeśli chodzi o to pierwsze, to jestem nawet całkiem mocno przekonany które typy najbardziej do nich pasują. :lol: Z socjo jest trudniej, ale też próbuję :wink: .
Kot, który jest bardzo niezależny, nie lubi dotyku, choć czasem ma ochotę być głaskany leżąc na kolanach współlokatora. Aktywny i nadopiekuńczy rodzic zastępczy, inteligencja wyżej średnia lub wysoka. Duża zdolność wyczuwania emocji, wędrówki na obszarze ok. 1000 m2, średni instynkt łowczy, duże zainteresowanie światem zewnętrznym, wysoka czujność, wolne ruchy w domu, na zewnątrz częsta kontemplacja przyrody, czasem biega sprintem, nie toleruje zmian w wyglądzie i interwencji fryzjerskich, nie bardzo dba o wygląd, czyści się gdy to konieczne..? ;)
Spoiler:

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1075 Post autor: And » wtorek, 12 stycznia 2016, 23:00

To prośba o wytypowanie? :mrgreen:

Po opisie nie potrafię, musiałbym poobserwować parę miesięcy. :wink:

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1076 Post autor: jouziou » wtorek, 12 stycznia 2016, 23:46

gadula pisze:
And pisze:Sam nierzadko bawię się w próby typowania swoich kotów w ennea i socjo. Jeśli chodzi o to pierwsze, to jestem nawet całkiem mocno przekonany które typy najbardziej do nich pasują. :lol: Z socjo jest trudniej, ale też próbuję :wink: .
Kot, który jest bardzo niezależny, nie lubi dotyku, choć czasem ma ochotę być głaskany leżąc na kolanach współlokatora. Aktywny i nadopiekuńczy rodzic zastępczy, inteligencja wyżej średnia lub wysoka. Duża zdolność wyczuwania emocji, wędrówki na obszarze ok. 1000 m2, średni instynkt łowczy, duże zainteresowanie światem zewnętrznym, wysoka czujność, wolne ruchy w domu, na zewnątrz częsta kontemplacja przyrody, czasem biega sprintem, nie toleruje zmian w wyglądzie i interwencji fryzjerskich, nie bardzo dba o wygląd, czyści się gdy to konieczne..? ;)
do tego istnieją inne narzędzia ;3 >*< chociaz nazwy brzmią podobnie jak socjoniczne kwadry

a jak bardzo chcesz socjonicznie posmieszkować to Twojego kota podejrzewałabym o bycie intro Gammą (ESI/ILI) ew. LIE po tym opisie Obrazek
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1077 Post autor: Enturie » czwartek, 14 stycznia 2016, 23:50

Czy wszystkie początki związków u Delty są takie intensywne? Przyglądam się drugim takim początkom. Pierwsze widziałam u IEE, teraz mam z EII do czynienia(ta druga strona to tez jakaś delta) i się zastanawiam jak to jest, że ja nigdy nie miałam potrzeby gadać z kimś dzień w dzień i pisać nonstop...
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1078 Post autor: Eol » piątek, 15 stycznia 2016, 11:54

Mysle, ze to z powodu Fi i tej wielkiej potrzeby poznania tej drugiej osoby najlepiej jak sie da :)
Odnosnie Fi u delty. Moj znajomy LSE, po jednym naszym wspolnym spotkaniu stwierdzil, ze szkoda iz nie wiedzial, ze na tym spotkaniu bedzie ktos mu nieznany, bo nie mial czasu sie na to psychicznie przygotowac :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1079 Post autor: Ninque » piątek, 15 stycznia 2016, 16:24

Eol pisze:Mysle, ze to z powodu Fi i tej wielkiej potrzeby poznania tej drugiej osoby najlepiej jak sie da :)
Odnosnie Fi u delty. Moj znajomy LSE, po jednym naszym wspolnym spotkaniu stwierdzil, ze szkoda iz nie wiedzial, ze na tym spotkaniu bedzie ktos mu nieznany, bo nie mial czasu sie na to psychicznie przygotowac :D
znam to bardzo dobrze. :P

(tak odnośnie bycia ESE u nin :twisted: )
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1080 Post autor: Eol » piątek, 15 stycznia 2016, 21:19

Ninque pisze:(tak odnośnie bycia ESE u nin :twisted: )
Czyli juz skonczylas sie typowac? :D Ostateczny werdykt to IEE? :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

ODPOWIEDZ