Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1036 Post autor: Eol » sobota, 12 grudnia 2015, 19:43

Mnie się wydaje, że nie o samą estetykę tu chodzi, a o łamanie zasad jako takich.


5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1037 Post autor: boogi » poniedziałek, 14 grudnia 2015, 13:27

Eol pisze:Nie wszyscy Se-ceniący muszą kozakować. Poza tym branie na siebie takiej roli Stróża Porządku pasuje mi do Ni, a tam gdzie Ni, tam też jest Se.
W jaki sposób chęć brania na siebie roli stróża porządku miałaby się wiązać z Ni-ego?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1038 Post autor: Eol » wtorek, 15 grudnia 2015, 11:04

boogi pisze:W jaki sposób chęć brania na siebie roli stróża porządku miałaby się wiązać z Ni-ego?
Niekoniecznie Ni-ego. Ja widzę to tak, że Ni'egowcy postrzegają życie jak taką drogę, pewien rodzaj "filmu" w którym są niejako aktorami. W tym "życiu - filmie" niekiedy wcielają się w pewne role i podążają za tą wizją, która determinuje ich życie. Dla Ni'ceniących to taki sposób patrzenia na rzeczywistość. Dlatego myślę, że to jakiś Ni'ceniący, bo jakoś nie za bardzo pasuje mi takie zachowanie do przedstawicieli alfy albo delty. Oczywiście zakładam, że mogę się mylić ale tak to widzę :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1039 Post autor: Agon » czwartek, 17 grudnia 2015, 14:11

Eol pisze:nie za bardzo pasuje mi takie zachowanie do przedstawicieli alfy albo delty
Do alfy chyba też pasuje sądząc po tym
Enturie pisze:Mi się czasem zdarzało upominać ludzi, podawać im ich śmieci z hasłem "to chyba Pana/i", znajomy LII też tak czasem robi.
Dziwne akcje typu wrzucanie ludziom śmieci do samochodów, które wcześniej wyrzucili na drogę są niezależne od socjotypu. Socjotyp to tylko ułamek całej osobowości człowieka.

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1040 Post autor: Litowojonow » piątek, 18 grudnia 2015, 18:35

Co w tym dziwnego? Niech bierze co jego.
Choć ja bym tak nie zrobił, bo by awantura mogła wyniknąć. Po co się angażować dla jednego worka śmieci, gdy dookoła 1000 innych xD
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1041 Post autor: Agon » sobota, 19 grudnia 2015, 12:10

Litowojonow pisze:Co w tym dziwnego? Niech bierze co jego.
Jeśli czegoś(kogoś) nie chce, to niech nie bierze. Natomiast powinien to odłożyć do odpowiednio przeznaczonego miejsca: śmieci do kosza, odchody do toalety, niechciane dziecko do domu dziecka, niebezpieczną osobę nieświadomie łamiącą zasady społeczne do szpitala psychiatrycznego, niebezpieczną osobę świadomie łamiącą zasady społeczne do więzienia, nieużytecznego i wymagającego opieki starca do domu opieki, zwłoki do trumny itd. Wszystko co niechciane powinno mieć swoje miejsce, a nie być odstawiane byle gdzie np. śmieci na ulicy zanieczyszczają środowisko. Owszem powinno się mu tego śmiecia zwrócić, ale też i pouczyć, tak by wyrzucił go do kosza, a gdy brak sprawcy najlepiej samemu wyrzucić śmiecia do kosza.

Jak byłem mały to podnosiłem odpady z ulicy i wyrzucałem do śmietników, bo instynktownie czułem, że tam ich miejsce. Może wtedy formowało mi się Ti, albo Si :what:

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1042 Post autor: Intan » sobota, 19 grudnia 2015, 21:24

Agon pisze:Jak byłem mały to podnosiłem odpady z ulicy i wyrzucałem do śmietników, bo instynktownie czułem, że tam ich miejsce. Może wtedy formowało mi się Ti, albo Si :what:
Mój brat, wracając z podstawówki, zbierał puste butelki po alkoholu i znosił do domu, żeby je wyrzucić, bo przeszkadzało mu, że nie wylądowały w śmieciach. XD Potem mu się znudziło.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1043 Post autor: jouziou » niedziela, 20 grudnia 2015, 16:36

Agon pisze:Socjotyp to tylko ułamek całej osobowości człowieka.
totalnie nietrafiona uwaga, jak sobie przeanalizujesz wzajemną relację osobowości i metabolizmu informacyjnego (zaczynając od analizy pojęć samych w sobie) i przyjmiesz, ze ta teoria jest prawdziwa to cięzko nawet wyobrazić sobie, ze coś co "programuje" tak elementarny proces jak przetwarzanie informacji stanowi tylko "ułamek osobowości", ja to widzę jako pewien proces, konstytutywny element całości i permanentny mechanizm
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1044 Post autor: Agon » wtorek, 22 grudnia 2015, 00:53

jouziou pisze:jak sobie przeanalizujesz wzajemną relację osobowości i metabolizmu informacyjnego (zaczynając od analizy pojęć samych w sobie) i przyjmiesz, ze ta teoria jest prawdziwa to cięzko nawet wyobrazić sobie, ze coś co "programuje" tak elementarny proces jak przetwarzanie informacji stanowi tylko "ułamek osobowości", ja to widzę jako pewien proces, konstytutywny element całości i permanentny mechanizm
Poza socjotypem istnieje multum innych rzeczy. Co z tego, że ktoś jest dualem, jeśli poza tym jest psychopatą-sadystą, który chce nas zabić? :P

Pytanie z innej beczki: Myślicie, że zwierzęta też mają swoje socjotypy?

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1045 Post autor: sjofh_ystad » wtorek, 22 grudnia 2015, 01:13

Agon, może lepiej spójrz na to tak, że socjotyp to opis całej osobowości pod pewnym aspektem, a nie opis ułamka osobowości (oczywiście jak spojrzysz pod innym aspektem, wtedy 2 ludzie o tym samym socjotypie mogą być zupełnie różni :) ).
Podejrzewam, że u psychopaty trudno byłoby w ogóle ustalić socjotyp, skoro dany człowiek jest zaburzony na tak głębokim poziomie...
A zwierzęta nie sądzę, żeby miały socjotyp, choć może niedługo jakiś naukowiec wyjdzie z teorią, że mają typy osobowości i chxx wie co jeszcze xD

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1046 Post autor: Agon » wtorek, 22 grudnia 2015, 01:44

sjofh_ystad pisze:A zwierzęta nie sądzę, żeby miały socjotyp, choć może niedługo jakiś naukowiec wyjdzie z teorią, że mają typy osobowości i chxx wie co jeszcze xD
Już niektórzy twierdzą, że zwierzęta mają uczucia i nie wolno ich zabijać. Tylko, że musielibyśmy założyć, że mają świadomość siebie, że coś czuje wewnątrz ból, a nie jest to tylko forma jaką przybrała natura w celu przetrwania agresji człowieka np. duże, smutne oczy u psów kojarzące się podświadomie z małymi dziećmi wzbudzają u człowieka empatię, przez co ten nie zabija psa, albo dźwięki kojarzone z płaczem itd. Niektóre zwierzęta tak nas nie przypominają, że łatwo możemy je zabić nawet jeśli tworzą zintegrowaną społeczność np. mrówki, a inne nawet nie kojarzą się ze zwierzętami np. rozgwiazdy, ukwiały.

Natomiast niektóre małpy uczą się języka migowego, czyli potrafią porozumiewać się dość dokładnie z człowiekiem. Ciekawe, czy u nich wykształcił się już podział na socjotypy, albo coś w rodzaju typów enneagramu. Może obserwując małpy dojdziemy do tego, które typy enneagramu były pierwsze. Ja mam wrażenie, że pierwsze były ósemki i szóstki, a z szóstek wyewoluowały pozostałe enneatypy. Z socjotypami jest gorzej, bo niektóre elementy informacyjne są typowo abstrakcyjne np. Ne i Ni, ale już prosty podział na Se i Si egowców wśród zwierząt może udałoby się zrobić. W końcu sensoryka odpowiada za doświadczenia zmysłowe, a te już zwierzęta wykazują.

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1047 Post autor: R25 » wtorek, 22 grudnia 2015, 07:23

Pewnie że mają. Wystarczy trochę poobserwować i mieć z nimi trochę doświadczenia :roll: Może to nie jest takie "bogate i rozbudowane" jak u ludzi, ale są zauważalne różne typy i wzorce zachowania.
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1048 Post autor: winterbreak » wtorek, 22 grudnia 2015, 17:30

Haha, socjonika to za wiele, ale zwierzaki na pewno mają typ osobowości. Każdy z moich kotów był całkiem innym stworzeniem, podobnie było z psami. Małpy w ogóle są niesamowite. Eksperymenty na małpach są popularne w socjologii. Czytałam na przykład o eksperymencie, z którego wynikało, że małpy, które znalazły się na gorszych pozycjach w hierarchii społecznej (grupa małp wypracowała sobie społeczną drabinę), chętniej sięgały po dostępną dla nich kokainę. Ich mózgi pracowały też inaczej niż "tych lepszych" małp. Ciekawe jest też porównanie gatunków szympansów i bonobo. Pierwsze z nich są skore do konfliktów i zachowań agresywnych, drugie rozwiązują praktycznie każde napięcie społeczne poprzez kopulację. :)

Swoją drogą, jestem na etapie typowania się na ILI, ale nadal nie wszystko mi się zgadza. Mam wrażenie, że moja osobowość jest pełna sprzeczności. Co gorsza, wiem, że tak jest, bo przecież mam mieszane zaburzenia osobowości. Oddzielenie swoich naturalnych skłonności od rozbudowanych mechanizmów obronnych jest ciężkie, o ile nie niewykonalne. Dostałam kilka sugestii od forumowiczów, z którymi miałam przyjemność się spotkać, ale wygląda na to, że zarówno osobowościowo jak i wizualnie jestem ciężka do rozgryzienia. :scratch:

Awatar użytkownika
silvergirl
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 stycznia 2014, 00:42
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1049 Post autor: silvergirl » poniedziałek, 28 grudnia 2015, 00:44

dajcie stronkę, po rusku, o socjo. gdzieś tu była ale nie mogę znaleźć.

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1050 Post autor: winterbreak » piątek, 8 stycznia 2016, 01:50

Snufkin pisze: Najbardziej denerwujący użytkownik - Agon, winterbreak, vatican assasin (same ILI)
Czy jest jakaś zasada, że ILI działają sobie na nerwy? Mnie irytują Snufkin i Elkora, których odbieram jako trolle.

Nie siedzę w temacie socjo, ale swojego typu jestem prawie pewna, poczytałam to i owo i wykluczyłam inne. Nie zwracałam uwagi, kto podziela ten typ, ale wygląda na to, że nikt, z kim czułabym, że się dogaduję. Myślałam, że ten sam typ oznacza dobre porozumienie... :scratch:

ODPOWIEDZ