Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#91 Post autor: Emjotka » sobota, 17 maja 2008, 22:28

qqq pisze: Gdzieś było napisane, że IP czasem zachowują się jak EP.
Pewnie tu.

Albo, bardziej odnośnie jednego z typów IP, tu:
INTp pisze:Chociaż INTp są introwertykami niektórzy mogą się zachowywać w bardzo ekstrawertyczny sposób.
Więc ogólnie rzecz biorąc sprawa z INTp i ENTp jest dość problematyczna, bo często zachowują się dość podobnie.
Proponowałabym sprawdzić na stronie, czy bardziej do Ciebie pasuje Ni czy Ne (i przy okazji, w związku z tym, postawa erotyczna uległa czy infantylna) i czy widzisz się raczej w alfie czy w gammie.
A ja sobie poczytam Twoje posty i spróbuję ocenić, czy jesteś pozytywistą (ENTp) czy negatywistą (INTp). ;)
Może to to?
W tym chodzi raczej o to, że IP od czasu do czasu przypomina EP, ale tylko od czasu do czasu i tylko przypomina. ;)
qqq pisze: W testach otrzymywałem różne wyniki, ISTj, INTp, ISTp
Tak nawiasem - przybij ;) (mi jeszcze pare razy INTj).


Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

qqq
Posty: 383
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 23:17

#92 Post autor: qqq » sobota, 17 maja 2008, 22:43

Emjotka pisze:Proponowałabym sprawdzić na stronie, czy bardziej do Ciebie pasuje Ni czy Ne (i przy okazji, w związku z tym, postawa erotyczna uległa czy infantylna) i czy widzisz się raczej w alfie czy w gammie.
Najpierw przeczytałem postawy - raczej infantylna, niż uległa. (matko, jak to brzmi ;<)
Funkcja - raczej Ne. Właśnie czytając Ni w ogóle nie rozumiem o co chodzi z tym fizycznym czuciem czasu. Fizyczne czasu to ja mam wyobrażenie. Widzę oś czasoprzestrzeni. ^^
Ten opis pod charakterystyką też zdecydowanie na + Ne. Nie czuję żadnych strumieni czasu, jak piszą w Ni. Natomiast zgadza się to:
Ni pisze:Jednakże, pomimo takiej "Buddystycznej " filozofii życiowej, oni są bardzo sprytni w adaptacji do różnych kryzysów które zdarzają się w życiu i stoicko tolerują nawet czyjąś drobną tyranię. Oni są intelektualistami, ale nie często chcą demonstrować swe poglądy, myśląc że inni ludzie będą zwracali uwagę na nich i z tego powodu często wydają się być bierni.
W Ne z kolei troche gryzie się to:
Ne pisze:Dążenie do radykalnych przemian, zdolność do zjawiania się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie.
Radykalizm jest mi raczej obcy.
Nie ma jakiejś wielkiej przewagi, ale ogólnie chyba lekko w stronę Ne, bez tego całego ekstrawertycznego hype'u.
Tak nawiasem - przybij Wink (mi jeszcze pare razy INTj).
No to hops!

Uh, zupełnie zapomniałem, kwadra. Bardziej czuję się w alfie. Ta awanturniczość, materializm w opisie gammy.. jakieś takie zbyt ciężkie klimaty jak dla mnie.
Ostatnio zmieniony sobota, 17 maja 2008, 22:58 przez qqq, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
vvob
Posty: 347
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2007, 23:26

#93 Post autor: vvob » sobota, 17 maja 2008, 22:48

qqq to ze mną jest identycznie. Być może przez moją nieśmiałość, którą na szczęście zwalczyłem, podobnie jak brak pewności siebie, uważałem się za introwertyka. No, ale pasuje mi ENTp, z tym, że skoro sprawa jest problematyczna - z tym podobnym zachowaniem jak u INTp, to się zastanawiam. Jeśli chodzi o wygląd to idealnie pasuje do I, ale cała reszta do E.
6w5
sx/sp
ENTpObrazek

„Lub robić coś. Kochaj kogoś. Nie bądź gałganem! Żyj porządnie.”
(T. Kotarbiński)

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#94 Post autor: Nuit » niedziela, 18 maja 2008, 03:17

To weźcie wy się obaj przyjrzyjcie dokładnie INTj - jeśli wam pasuje Ne, ale niekoniecznie takie roztargnienie, radykalizm i chaos.
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

qqq
Posty: 383
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 23:17

#95 Post autor: qqq » niedziela, 18 maja 2008, 14:16

Opis INTj z podtypem Ne jest też bardzo zgodny, w podobnym stopniu co ENTp. Po przeczytaniu Twojego postu Nuit /Czw Lis 01, 2007 12:42 am Temat postu: Re: INTj/ (analiza opisu) na forum socjoniki mógłbym napisać prawie to samo nie kłamiąc.

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#96 Post autor: Czekolada » niedziela, 18 maja 2008, 17:49


qqq
Posty: 383
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 23:17

#97 Post autor: qqq » niedziela, 18 maja 2008, 19:00

Powidziałbym, że jedno z drugim się nie wykluczają, ale mimo to sporo więcej zgrzyta przy funkcjach INTp - szczególnie blok superid, superego już troche zgodniejszy.
Teraz muszę wracać do roboty, pojutrze dopiero będę miał czas to dokładniej porozkminiać. ;; Tak czy owak dzięki.

Awatar użytkownika
MartiniB
Posty: 774
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:06

#98 Post autor: MartiniB » poniedziałek, 26 maja 2008, 23:38

Z trójkami to jest tak, że chyba nigdy nie trafia do nich jeden, konkretny typ socjoniczny. Uważam po prostu iż pewnych potrzebnych cech charakteru można się nauczyć, a nasze wrodzone zdolności to tylko taka "podstawka", która wręcz prosi się o rozbudowanie.

Osobiście mam tendencję do oscylowania wokół trzech typów:

-ESTJ - taki bywam na codzień, uważam, że cechy tego typu są społecznie w cenie, dlatego warto je rozwijać. Poza tym to doskonały fundament do realizacji życiowych aspiracji,
-ISTJ - w kontaktach z płcią przeciwną :)
-ESTP - dosyć rzadko, jedynie w obliczu poważnego stresu i ekstremalnych sytuacji.

W sumie to zazdroszczę Wam, gdy patrzę z jaką łatwością identyfikujecie się z konkretnym typem.

Jestem ciekaw, czy tylko ja mam ten problem. Czy może jest to normalne "zboczenie" właściwe dla mojej przynależności w enneagramie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 maja 2008, 00:13 przez MartiniB, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wiadukt
Posty: 567
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 17:08
Lokalizacja: Enneagram 1w2 -/- -/- Socjonika ESTj

#99 Post autor: wiadukt » poniedziałek, 26 maja 2008, 23:52

MartiniB pisze:Jestem ciekaw, czy tylko ja mam ten problem. Czy może jest to normalne "zboczenie" właściwe dla mojej przynależności w enneagramie.
każdy typ moze miec z tym problemy ;)
mój post z [url=http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=1193&postdays=0&postorder=asc&start=30]tego tematu[/url] pisze:
dillinger pisze: Mam nadzieje, że typujesz sie z funkcji, a nie z ogólnego opisu typów ;)
(to co we mnie działa) Idealność Si Ni Fe Te po funkcjach wychodzi ISFp - Mediator - Uspokajacz - Dumas

(to jaka jestem, bywam przeważnie jak opisy podaja) z obu PL stron to ENFj - EII - Mentor - Aktor - Hamlet

zawsze na opisach polegalam, V.I dla mnie jest głupiutka, Obrazek co zauwazylam przy poruszeniu motywu bliźniąt jednojajowych

to ja juz nie wiem, jak tu weszlam i zapytalam siebie jaki typ moge mieć to najwięcej szło moich i Waszych przypuszczeń o ESTj
ESTj jest raczej niepodważalna, ponieważ, bywa, że jak sama siebie mam typować, to zazwyczaj wychodzi mi typ jakim chce byc, a nie jakim jestem ;)

warto, MartiniB, by ktoś z socjonicznych orłów Cie wytypował, z informacji, słow i wszytskiego tego, co pokazujesz na tym forum, byc może typ się pokryje, a byc może będą wątpliwości
Obrazek
...bardzo być może, ale żaba pozostaje żabą...
Monty Python

Awatar użytkownika
MartiniB
Posty: 774
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:06

#100 Post autor: MartiniB » wtorek, 27 maja 2008, 00:32

Nawet jeżeli zdiagnozuje mnie specjalista (nie powiem, że nie byłoby to ciekawe, liczę na to, iż ktoś się tego podejmie:) ) będzie to diagnoza tej części osobowości, która akurat miała okazję ujrzeć światło dzienne.

Chodzi o to, iż socjonika, która de facto nie posiada swojego odpowiednika "trójki" pod względem motywacji, światopoglądu, wyznawanych wartości, oraz przede wszystkim METOD kroczenia przez życie, bardzo jednoznacznie pokazuje jak łatwo jest nam zapomnieć, które cechy są naszymi prawdziwymi, a których się "uczymy".

Wyobraźcie sobie skołowanie przedstawiciela typu 3, jakby nagle zniknął on z enneagramu. Taki człowiek pewnie typowałby się na swoisty "mix" jedynki, ósemki, może również piątki lub dwójki, oraz pewnie kilku innych typów, w zależności od obecnego nastroju / ostatnich wydarzeń w swoim życiu.

Tak się jednak nie zdarza, jako, iż ten typ istnieje i ładnie to wszystko spina w całość swoją charakterystyką.

W socjonice z kolei, niczego takiego nie dostrzegam ....

I właśnie dlatego czuje się tak skołowany.

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#101 Post autor: Hydra » wtorek, 27 maja 2008, 08:03

MartiniB pisze:Z trójkami to jest tak, że chyba nigdy nie trafia do nich jeden, konkretny typ socjoniczny. Uważam po prostu iż pewnych potrzebnych cech charakteru można się nauczyć, a nasze wrodzone zdolności to tylko taka "podstawka", która wręcz prosi się o rozbudowanie.
Wrodzone zdolności są najsilniejsze i najlepiej uświadomione (blok Ego), reszta wykorzystywana „sporadycznie” to tzw. jazda na bloku Id lub funkcji roli, jaka przybieramy.
MartiniB pisze: -ISTJ - w kontaktach z płcią przeciwną :)
-ESTP - dosyć rzadko, jedynie w obliczu poważnego stresu i ekstremalnych sytuacji.
-ISTJ – co masz na myśli? Nieśmiałość ;) akurat ta cecha ma się nijak do typu socjonicznego.
-ESTP – zachowania Se – owe mają wszyscy ST - bo albo mają Se w Ego (wtedy te zachowania występują częściej) albo wykorzystują Se z Id (zachowania Se-owe pojawiają się tylko w określonych sytuacjach)
MartiniB pisze: Wyobraźcie sobie skołowanie przedstawiciela typu 3, jakby nagle zniknął on z enneagramu. Taki człowiek pewnie typowałby się na swoisty "mix" jedynki, ósemki, może również piątki lub dwójki, oraz pewnie kilku innych typów, w zależności od obecnego nastroju / ostatnich wydarzeń w swoim życiu.
Jedynka+Osemka – dość typowa identyfikacja męskich ESTj ;) Perfekcjonizm, skuteczność i siła przebicia
Piątką – każdy typ logiczny zauważa u siebie piątkę
Dwójka – postawa erotyczna opiekuńcza charakterystyczna dla typów z Si w Ego (ESTj, ISTp, ESFj i ISFp)
MartiniB pisze: -ESTJ - taki bywam na codzień, uważam, że cechy tego typu są społecznie w cenie, dlatego warto je rozwijać. Poza tym to doskonały fundament do realizacji życiowych aspiracji,
Skoro tak dobrze się czujesz w typie ESTj to znaczy, że nim po prostu jesteś.
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

#102 Post autor: Kemal » wtorek, 27 maja 2008, 13:17

Skoro tak dobrze się czujesz w typie ESTj to znaczy, że nim po prostu jesteś.
Delta, delta uber alles, uber alles in der Welt... 8)
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Awatar użytkownika
MartiniB
Posty: 774
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:06

#103 Post autor: MartiniB » wtorek, 27 maja 2008, 16:12

Hydra pisze: -ISTJ – co masz na myśli? Nieśmiałość ;) akurat ta cecha ma się nijak do typu socjonicznego.
Raczej miałem tu na myśli maniery i pewną dozę tradycjonalizmu, cechę ewidentnie wyuczoną, nawet nie tylko na podstawie wychowania w dzieciństwie (chociaż to też), ale przede wszystkim na podstawie WSPÓŁCZESNYCH obserwacji tego co jest w cenie a co nie.

ESTJ tak naprawdę też się nie poczuwam. Mam po prostu świadomość tego jak wybiórczo traktuję uczciwość i zasady będące przecież jego fundamentem. Jak to wiadukt dobrze ujęła, identyfikuję się z typem, którym CHCIAŁBYM BYĆ bo imponują mi określone, wyselekcjonowane jego cechy. Co w efekcie przekłada się na odpowiednie czyny oraz kształtowanie charakteru.

Nie mam za to pojęcia jaki typ prezentowałbym, będąc absolutnie sobą, kompletnie nie "podszkolony" w tym co wypada.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#104 Post autor: Orest_Reinn » wtorek, 27 maja 2008, 16:34

Raczej miałem tu na myśli maniery i pewną dozę tradycjonalizmu, cechę ewidentnie wyuczoną, nawet nie tylko na podstawie wychowania w dzieciństwie (chociaż to też), ale przede wszystkim na podstawie WSPÓŁCZESNYCH obserwacji tego co jest w cenie a co nie.
Wskazuje to nieco na Fi w Super-Id

dillinger
Posty: 548
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 16:44

#105 Post autor: dillinger » wtorek, 27 maja 2008, 19:09

Mam wrażenie, ze typ 3 jest tutaj zbyt serio brany do siebie ? Troche masz nakładzione do głowy jakichś dziwnych bzdetów o samorozwoju i przez to uważasz, ze nie pasujesz do żadnego typu socjonicznego, bo jesteś rozwinięty ponad przeciętną ? Nie rozumiem chyba czegoś tutaj..

ODPOWIEDZ