Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Lawenda
Posty: 147
Rejestracja: piątek, 21 marca 2008, 15:22

#121 Post autor: Lawenda » sobota, 5 lipca 2008, 11:34

Ja również mam problemy z określeniem swojego typu socjonicznego. W każdym teście wychodzi mi INFP. I, co prawda, literek I, N i F jestem pewna, P już mniej. Ale opis INFJ nie pasuje do mnie kompletnie.

Załóżmy - jestem INFP. Ale opis mnie jako Liryka jest wyidealizowany. Tak, jak opis 4 w enneagramie pokrył się ze mną całkowicie, tak INFP - nie do końca.


"Chcę być większy niż moja sztuka"
- Herbert von Karajan

4w3 sx/sp INFp

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#122 Post autor: Czekolada » sobota, 5 lipca 2008, 13:29

Dużo opisów tych dwóch typów jest w temacie o linkach (ostatni post):
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=913
Teraz oceń, które bardziej do Ciebie pasują. Oba typy różnią się dość znacznie.

Jeszcze jest jeden opis INFj nie zamieszczony w linkach:
http://www.socjonika.pl/phpbb3/viewtopic.php?f=7&t=635 - opisy poszczególnych funkcji ( 4 ) u INFj.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#123 Post autor: Orest_Reinn » sobota, 5 lipca 2008, 13:58

Ja również mam problemy z określeniem swojego typu socjonicznego. W każdym teście wychodzi mi INFP. I, co prawda, literek I, N i F jestem pewna, P już mniej.
Zdecyduj się, czy mówisz o socjonice, czy MBTI. "Literki" to jest to drugie.

Awatar użytkownika
Lawenda
Posty: 147
Rejestracja: piątek, 21 marca 2008, 15:22

#124 Post autor: Lawenda » niedziela, 6 lipca 2008, 19:53

Orest_Reinn pisze:
Ja również mam problemy z określeniem swojego typu socjonicznego. W każdym teście wychodzi mi INFP. I, co prawda, literek I, N i F jestem pewna, P już mniej.
Zdecyduj się, czy mówisz o socjonice, czy MBTI. "Literki" to jest to drugie.
Miałam na myśli to drugie. Bląd słowny.
Czekolada pisze:Dużo opisów tych dwóch typów jest w temacie o linkach (ostatni post):
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=913
Teraz oceń, które bardziej do Ciebie pasują. Oba typy różnią się dość znacznie.

Jeszcze jest jeden opis INFj nie zamieszczony w linkach:
http://www.socjonika.pl/phpbb3/viewtopic.php?f=7&t=635 - opisy poszczególnych funkcji ( 4 ) u INFj.
Dziękuję bardzo :)
"Chcę być większy niż moja sztuka"
- Herbert von Karajan

4w3 sx/sp INFp

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#125 Post autor: Eruantalon » poniedziałek, 7 lipca 2008, 15:13

A ja pozbyłem się watpliwości i na 80% typuję się jako ENTp. ; p
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
carlos
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 8 stycznia 2009, 16:05
Enneatyp: Lojalista

#126 Post autor: carlos » środa, 28 stycznia 2009, 21:13

Witam, moje wątpliwości dotyczą mojego typu socjonicznego. Już przeszedłem wizualną identyfikację ;) podczas której Emjotka wytypowała mnie jako ISFp. Czytałem opis ISFp i znajduje podobieństwa, jednak coś mi w tym wszystkim nie gra... pocztałem więc opis jego duala ENTp i już tam znalazłem więcej z siebie. Jednak też do końca coś mi w tym wszystkim nie gra -

ENTp wydaje się zbyt nieprzewidywalny i impulsywny, a ja jestem bardziej spokojny i zanim coś zrobię, zwykle się waham i dokładnie analizuje sprawę, jakie są możliwości i jak najlepiej do tego podejść - to mi zasugerowało, że zamiast ENTp (NeTi) mogę być INTj (TiNe). Analityk pasuje do mnie całkiem, ze względu na swoje opanowanie i podejście analityczne do spraw.

Czytam jednak opis INFj i również jakby był kropla w kroplę o mnie, poza tym że wydaje mi się że INFj powinien nie mieć problemów w relacjach z innymi (Fi), ja natomiast mam z tym kłopoty.

Moje pytania:

1. Czy jako przedstawiciel temperamentu Ep (ENTp) powinienem być żywy i impulsywny, nieprzewidywalny - wydaje mi się, że Ep powinni mieć największą tendencję do "huśtawki nastrojów" i nagłej zmiany humoru z pobudzenia do wyciszenia, sennego nastroju. Ale ja raczej nie zmieniam łatwo nastroju, jest raczej stały i dość spokojny (choć czasem zdarza mi się zaszaleć ;) co bardzej wskazuje na Ij

2. Czy mając w ego Fi (INFj) mogę mieć problemy z utrzymaniem długiej relacji z ludźmi, problemy z utrzymaniem znajomości?
Podobno INFj są dobrzy w kontakcie z ludźmi i ja też czuje wielką chęć i potrzebę konaktu, ale jakoś zbyt szybko rezygnuję, nawet gdy kogoś całkowicie nie poznam, już tracę nim zainteresowanie :(
Zazdroszczę tym którzy mają wielu przyjaciół, ale sam nie bardzo potrafie się z kimś związać. Czy jest to wina tego, że mam wysokie wymagania względem siebie i innych? (INFj) czy raczej tego że mam Fi w polarze (ENTp)? Generalnie jestem mało pewny siebie i często analizuje sprawy żeby uniknąć niepowodzenia (to by pasowało do INFj)

Ogólnie często nie jestem pewien co o mnie inni myślą i czasem boje sie że mają mnie za kogoś niepraktycznego i fantazjującego -mało mówie i mam skłonność do interesowania się nietypowymi rzeczami typu socjonika, kosmologia, fizyka, filozofia, religie, psychologia, kiedyś UFO i zjawiska paranormalne (co pasuje do ENTp).

a może rzeczywiście jestem ISFp (Si Fe)?
6w5, ISTJ, ISxp, RLOEI

Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#127 Post autor: M. » środa, 28 stycznia 2009, 21:23

carlos pisze:wydaje mi się że INFj powinien nie mieć problemów w relacjach z innymi (Fi), ja natomiast mam z tym kłopoty.
No nie żartuj.

2. Czy mając w ego Fi (INFj) mogę mieć problemy z utrzymaniem długiej relacji z ludźmi, problemy z utrzymaniem znajomości?
Podobno INFj są dobrzy w kontakcie z ludźmi i ja też czuje wielką chęć i potrzebę konaktu, ale jakoś zbyt szybko rezygnuję, nawet gdy kogoś całkowicie nie poznam, już tracę nim zainteresowanie :(
Zazdroszczę tym którzy mają wielu przyjaciół, ale sam nie bardzo potrafie się z kimś związać. Czy jest to wina tego, że mam wysokie wymagania względem siebie i innych? (INFj) czy raczej tego że mam Fi w polarze (ENTp)? Generalnie jestem mało pewny siebie i często analizuje sprawy żeby uniknąć niepowodzenia (to by pasowało do INFj)

Ogólnie często nie jestem pewien co o mnie inni myślą i czasem boje sie że mają mnie za kogoś niepraktycznego i fantazjującego -mało mówie i mam skłonność do interesowania się nietypowymi rzeczami typu socjonika, kosmologia, fizyka, filozofia, religie, psychologia, kiedyś UFO i zjawiska paranormalne (co pasuje do ENTp).

a może rzeczywiście jestem ISFp (Si Fe)?
Nie odbiega to zanadto od mojej osoby.
5w4, sp/sx
EII

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#128 Post autor: boogi » środa, 28 stycznia 2009, 21:36

M. pisze:
carlos pisze:wydaje mi się że INFj powinien nie mieć problemów w relacjach z innymi (Fi), ja natomiast mam z tym kłopoty.
No nie żartuj.
O, interesting. Dlaczego Fi ma mieć problemy z relacjami z innymi?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#129 Post autor: kamilri » środa, 28 stycznia 2009, 21:39

boogi pisze:O, interesting. Dlaczego Fi ma mieć problemy z relacjami z innymi?
O, interesting. A dlaczego nie może mieć? :D

EDIT: A i do carlosa: Jeśli się jeszcze nie zorientowałeś to opisy ENTp pasują w około 50% przypadków więc należy do nich podchodzić ostrożnie... A Emjotka przy VI też czasem się myli (stosunkowo rzadko, ale jednak)... Więc najlepiej zainteresuj się funkcjami... Próbujemy na Socjonice sklecić coś dla początkujących, możesz pójść na pierwszy ogień: http://www.forum.socjonika.pl/viewforum.php?f=21 :D...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#130 Post autor: NoMatter » czwartek, 29 stycznia 2009, 04:53

O, interesting. Dlaczego Fi ma mieć problemy z relacjami z innymi?
Fi u INFj, teoretycznie funkcja 4-wymiarowa powinna móc tworzyć odpowiednie schematy rozwiązań dla sytuacji abstrakcyjnych. Jednakże każdy schemat powstaje na podstawie danych które aktualnie zostały zarchiwizowane w mózgu. W momencie gdy dane są niewystarczające może nie radzić sobie ze znalezieniem odpowiedniego rozwiązania(chociaż w tym akurat przypadku byłoby to trudne). Poza tym, dochodzą jeszcze takie czynniki jak nieśmiałość, strach, różnorakie traumy, choroby psychiczne i inne bardzo ciekawe rzeczy. W jakiś też sposób osoba z danym elementem w ego może zostać przez życie ukierunkowana na inny element, co z jednej strony sprawia że albo nie potrafi sobie radzić w życiu(bo trafiła najprawdopodobniej na element z Super Ego(elementy z tego bloku nie potrafią kreatywnie tworzyć schematów, używanie funkcji z S-Ego jest strasznie męczące) i/albo czuje się życiem strasznie nieusatysfakcjonowana(element z Id(element z S-Id odrzucam, wydaje mi się to mało prawdopodobne)(elementy z Id-a potrafią kreatywnie tworzyć schematy, jednakże działanie na funkcjach z tego bloku jest okropnie dziwne, niesatysfakcjonujące). To też powoduje lekkie "szramy na psychice"
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
carlos
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 8 stycznia 2009, 16:05
Enneatyp: Lojalista

#131 Post autor: carlos » czwartek, 29 stycznia 2009, 08:12

@kamilri

Sądzę, że stworzenie wątku dla początkujących to był świetny pomysł :)
Chciałbym jednak zaznaczyć, że mój typ określałem głownie w oparciu o analizę funkcji i w dalszym ciągu jakoś trudno mi wybrać 2 najlepiej rozwinięte. Ale dzięki, jeszcze popatrze na rozmieszczenie poszzególnych funkcji w modelu A.

No właśnie zauważyłem że opis ENTpa pasuje na początku w 50 % przypadków, więc stąd moje wątpliwości :D

@NoMatter

Dzięki za te informacje, dają mi większe pojęcie. Rzeczywiście nieśmiałość, strach i traumy - to się tyczy mojej osoby, szczególnie w dzieciństwie, teraz juz z tego wychodzę ;) Hmm pomyślę nad tym co napisałeś, o ukierunkowaniu na element z S-Ego lub Id.
6w5, ISTJ, ISxp, RLOEI

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#132 Post autor: SuperDurson » czwartek, 29 stycznia 2009, 10:04

To może ja powtórzę po raz kolejny:

Opis opisem. Opis może pasować trochę, trochę bardziej, albo prawie wcale. Najczęściej do jednostki pasuje po trochu kilka opisów. Dlatego, ci którzy chcą ustalać swój typ po opisach będą mieli problem. Mają problem.
Socjonika to metabolizm informacyjny, czyli kolejność przyswajania informacji. Są cztery podstawowe rodzaje informacji (pojmowane każdy na dwa sposoby), z których na jednym poziomie (w jednym bloku, linii w modelu A) logika wyklucza emocje, sensoryka intuicję i na odwrót. Rozróżnienie elementów nie powinno być problematyczne bo różnice są oczywiste. Ustawienie elementów informacyjnych w odpowiednich funkcjach (ułożenie klocków w odpowiednich miejscach w bloku A, nie tylko w EGO - pierwszej linii) daje pewność socjotypu. Opisem możesz sprawdzić. Tylko sprawdzić.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#133 Post autor: kamilri » czwartek, 29 stycznia 2009, 11:37

NoMatter pisze:Fi u INFj, teoretycznie funkcja 4-wymiarowa powinna móc tworzyć odpowiednie schematy rozwiązań dla sytuacji abstrakcyjnych. Jednakże każdy schemat powstaje na podstawie danych które aktualnie zostały zarchiwizowane w mózgu. W momencie gdy dane są niewystarczające może nie radzić sobie ze znalezieniem odpowiedniego rozwiązania(chociaż w tym akurat przypadku byłoby to trudne).
Po pierwsze naturą 4 wymiarowych funkcji jest to że nie potrzebują schematów... To 3 wymiarowe je sobie same tworzą...

Po drugie wymiary funkcji to tylko uproszczenie... Przydatne jako dodatek, może nie najgorzej również uproszczające różne rzeczy.... No właśnie, uproszczające, a chyba wiesz czym według mnie uproszczenie różni się od uogólnienia :P... Może nawet nie tyle sama teoria upraszcza niektóre rzeczy, co takie jej stosowanie które użyłeś w powyższym tłumaczeniu i które jak na mój gust staje się zbyt popularne, więc proponuje żebyś na jakiś czas zapomniał o wymiarach funkcji, zwłaszcza przy tłumaczeniach dla początkujących... Zamiast tego polecam dychotomie funkcji...

Po trzecie Fi to percepcja dotycząca nastawienia i potrzeb... Twojego nastawienia do ludzi i przedmiotów, nastawienia ludzi do ciebie, również nastawienia wzajemnego między tobą a ludźmi widzianego jako całość, twoich potrzeb, potrzeb innych ludzi, wzajemnych potrzeb między tobą i ludźmi (ich równowagi lub jednostronności)... Oczywiście umiejętność określania i operowania tymi rzeczami jest przydatna w kontaktach między ludzkich, ale ani nie jest całym związanym z tym spektrum (bo choćby jest jeszcze Fe związane z zachowaniem ludzi i ich emocjami), ani niczego jeszcze nie gwarantuje, ponieważ kontakty między ludzkie nie opierają się tylko na samej umiejętności operowania informacjami ich dotyczącymi... Po za tym dochodzą jeszcze zarówno czynniki Socjoniczne (relacje), jak i nie Socjoniczne cechy...
carlos pisze:Hmm pomyślę nad tym co napisałeś, o ukierunkowaniu na element z S-Ego lub Id.
Nakierowanie na element z poza Ego to głupia teoria (a przynajmniej w tym kontekście)... Albo przynajmniej mam wrażenie że nieprawidłowo przedstawiana... Zawsze będziesz nakierowany na Ego i Super ID... Może się jednak okazać że życie danej osoby przez zewnętrzne czynniki jest nakierowane na inne elementy, i osoba będzie mieć problemy przez rozdźwięk między jej nakierowaniem, a nakierowaniem tego co się wokół niej dzieje i w czym ona bierze udział... Nie oznacza to jednak że ona sama będzie nakierowana na element z Super Ego bądź ID...

A poza tym to słuchaj Super Dursona, dobrze wyżej pisze :D...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#134 Post autor: M. » czwartek, 29 stycznia 2009, 13:02

kamilri pisze: Po trzecie Fi to percepcja dotycząca nastawienia i potrzeb... Twojego nastawienia do ludzi i przedmiotów, nastawienia ludzi do ciebie, również nastawienia wzajemnego między tobą a ludźmi widzianego jako całość, twoich potrzeb, potrzeb innych ludzi, wzajemnych potrzeb między tobą i ludźmi (ich równowagi lub jednostronności)... Oczywiście umiejętność określania i operowania tymi rzeczami jest przydatna w kontaktach między ludzkich, ale ani nie jest całym związanym z tym spektrum (bo choćby jest jeszcze Fe związane z zachowaniem ludzi i ich emocjami), ani niczego jeszcze nie gwarantuje, ponieważ kontakty między ludzkie nie opierają się tylko na samej umiejętności operowania informacjami ich dotyczącymi...
Nic dodać, nic ująć. Co z tego, że potrafię zanalizować grupę niemal do ostatniej drobiny, jeśli nie wiem, co zrobić dalej z tą wiedzą.
5w4, sp/sx
EII

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#135 Post autor: NoMatter » czwartek, 29 stycznia 2009, 19:52

Po trzecie Fi to percepcja dotycząca nastawienia i potrzeb... Twojego nastawienia do ludzi i przedmiotów, nastawienia ludzi do ciebie, również nastawienia wzajemnego między tobą a ludźmi widzianego jako całość, twoich potrzeb, potrzeb innych ludzi, wzajemnych potrzeb między tobą i ludźmi (ich równowagi lub jednostronności)... Oczywiście umiejętność określania i operowania tymi rzeczami jest przydatna w kontaktach między ludzkich, ale ani nie jest całym związanym z tym spektrum (bo choćby jest jeszcze Fe związane z zachowaniem ludzi i ich emocjami), ani niczego jeszcze nie gwarantuje, ponieważ kontakty między ludzkie nie opierają się tylko na samej umiejętności operowania informacjami ich dotyczącymi...
No oczywiście masz rację.
proponuje żebyś na jakiś czas zapomniał o wymiarach funkcji, zwłaszcza przy tłumaczeniach dla początkujących... Zamiast tego polecam dychotomie funkcji...
Trochę nie lubię dychotomi, no ale postaram się o wymiarach nie wspominać(chociaż lubię to uproszczenie :P)
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

ODPOWIEDZ