Ne

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Enneatyp: Indywidualista

Re: Ne

Postautor: chokureika » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 22:32

Były podobne tematy odnośnie enneatypów, więc czemu takie oburzenie jest odnośnie socjotypów? Może socjotyp w łóżku ma jakieś znaczenie, może nie. Można przecież podyskutować czy agresorzy wolą dominować w sypialni poprzez Se, czy może Ne ma jakieś zwariowane pomysły, a może słabe Si utrudnia poznanie swoich potrzeb, etc. To tylko luźna dyskusja, nie trzeba jej od razu zamykać stwierdzeniem "to nie ma związku, koniec i kropka".
4.5 sx/sp IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Agon
Kontaktowanie:

Postautor: Agon » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 22:37

chokureika pisze:To tylko luźna dyskusja, nie trzeba jej od razu zamykać stwierdzeniem "to nie ma związku, koniec i kropka".

Bo może osoby, które mówią że to nie ma związku źle się wytypowały, albo partnera? A może naprawdę nie ma to związku i to kolejny dowód na miałkość socjoniki xD

Awatar użytkownika
jouziou
Kontaktowanie:

Postautor: jouziou » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 22:38

macie tutaj o tym
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
duplo
Enneatyp: Lojalista

Postautor: duplo » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 22:40

chokureika pisze:Były podobne tematy odnośnie enneatypów, więc czemu takie oburzenie jest odnośnie socjotypów? Może socjotyp w łóżku ma jakieś znaczenie, może nie. Można przecież podyskutować czy agresorzy wolą dominować w sypialni poprzez Se, czy może Ne ma jakieś zwariowane pomysły, a może słabe Si utrudnia poznanie swoich potrzeb, etc. To tylko luźna dyskusja, nie trzeba jej od razu zamykać stwierdzeniem "to nie ma związku, koniec i kropka".
No właśnie miałam to samo napisać wcześniej, ale zapomniałam :D Że typy ennea mają te same wątki i każdy wie, że prowadzone są w ramach ciekawostki, a nie badań naukowych, bo nic konkretnego z nich nie wynika
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Kontaktowanie:

Postautor: Osteoporoza » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 22:45

chokureika pisze:Były podobne tematy odnośnie enneatypów, więc czemu takie oburzenie jest odnośnie socjotypów? Może socjotyp w łóżku ma jakieś znaczenie, może nie. Można przecież podyskutować czy agresorzy wolą dominować w sypialni poprzez Se, czy może Ne ma jakieś zwariowane pomysły, a może słabe Si utrudnia poznanie swoich potrzeb, etc. To tylko luźna dyskusja, nie trzeba jej od razu zamykać stwierdzeniem "to nie ma związku, koniec i kropka".

Też nie wiem o co chodzi i przyznam szczerze, że się podirytowałem tutaj, bo analogiczne podejście już nie raz widziałem na forum. Jest opisywana jakaś tendencja a przeciw niej usilne wmawienie, że przecież każdy może wybrać jak sobie chce, bo zna się ten jeden wyjątkowy przypadek i jeszcze udawanie zdziwienia, że skąd takie pomysły na tendencje. To było nie raz, nie dwa.
6w5

Awatar użytkownika
duplo

Postautor: duplo » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 22:52

Osteoporoza pisze:Też nie wiem o co chodzi i przyznam szczerze, że się podirytowałem tutaj, bo analogiczne podejście już nie raz widziałem na forum. Jest opisywana jakaś tendencja a przeciw niej usilne wmawienie, że przecież każdy może wybrać jak sobie chce, bo zna się ten jeden wyjątkowy przypadek i jeszcze udawanie zdziwienia, że skąd takie pomysły na tendencje. To było nie raz, nie dwa.
Nie nie nie
Obruszenie było do założenia, że teoria postaw romantycznych przekłada się w praktyce na bara bara i są niby ich przedłużeniem
Bo co do postaw erotycznych, nie muszą wiązać się z seksem bo mogą być wszystkim, co ponad to
Wikipedia pisze:Erotyzm[a] jest znacznie szerszym pojęciem niż seks czy seksualność. Obejmuje ich wszelkie wymiary (biologiczny, psychologiczny, społeczny, kulturowy). Dotyczy zainteresowania i odczuwania przyjemności w związku z faktem, że partner(ka) jest postrzegany jako osoba atrakcyjna pod różnymi względami (fizycznie, psychicznie)[3][4].
I tak też z Irką (chyba) rozumiemy postawę erotyczną / nawet w opisie postaw erotycznych nie ma żadnej wzmianki o seksie, a o zachowaniach i preferencjach związkowych, nie łóźkowych

Z Choku się zgadzam, że luźna gadka o swoich doświadczeniach z Ne-kochankami jest ok
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator

Postautor: Irranea » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 23:07

Wygląda na to, ze na tym forum już nie można wypowiedzieć swojego zdania. Na prawdę w każdym zdaniu trzeba podkreślać moim zdaniem, żeby być dobrze zrozumianym? Serio? Gdzieś komuś zakazuję się wypowiadać, czy o co Ci chodzi Choku?

duplo pisze:I tak też z Irką (chyba) rozumiemy postawę erotyczną

Dokładnie.

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Kontaktowanie:

Postautor: Osteoporoza » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 23:09

duplo pisze:
Wikipedia pisze:Erotyzm[a] jest znacznie szerszym pojęciem niż seks czy seksualność. Obejmuje ich wszelkie wymiary (biologiczny, psychologiczny, społeczny, kulturowy). Dotyczy zainteresowania i odczuwania przyjemności w związku z faktem, że partner(ka) jest postrzegany jako osoba atrakcyjna pod różnymi względami (fizycznie, psychicznie)[3][4].
I tak też z Irką (chyba) rozumiemy postawę erotyczną / nawet w opisie postaw erotycznych nie ma żadnej wzmianki o seksie, a o zachowaniach i preferencjach związkowych, nie łóźkowych

No przecież ten cytat z wiki mówi wprost, że erotyzm to seks już w pierwszym zdaniu.
6w5

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator

Postautor: chokureika » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 23:13

Irranea pisze:Wygląda na to, ze na tym forum już nie można wypowiedzieć swojego zdania. Na prawdę w każdym zdaniu trzeba podkreślać moim zdaniem, żeby być dobrze zrozumianym? Serio? Gdzieś komuś zakazuję się wypowiadać, czy o co Ci chodzi Choku?

Nie Słońce, nie chodzi mi o to :hug: Po prostu moje pytanie nagle uruchomiło jakąś falę kiepskiej atmosfery, a ja chciałam tylko zacząć jakiś nowy, niezobowiązujący temat.

[spoiler]Nie gniewaj się mamcia :sad2:[/spoiler]
4.5 sx/sp IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator

Postautor: Irranea » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 23:21

Nie gniewam się. :hug: Zawsze możesz prócz pytania rzuconego w przestrzeń, dodać coś niezobowiązującego od siebie, co rozluźni atmosferę. Użyj Fe. <3
Możesz się podzielić doświadczeniami. :>

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator

Postautor: chokureika » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 23:37

Irranea pisze:Nie gniewam się. :hug: Zawsze możesz prócz pytania rzuconego w przestrzeń, dodać coś niezobowiązującego od siebie, co rozluźni atmosferę. Użyj Fe. <3
Możesz się podzielić doświadczeniami. :>

Ne póki co widzę jako otwarte na innowacje, ale bardzo zależne od swojego ogólnego komfortu i ogólnej atmosfery, którą łatwo rozproszyć (słabe Si? :scratch:). Raczej spontaniczne, ale tylko, gdy ta spontaniczność wychodzi od Ne. W innym wypadku, trzeba zapewnić samemu najpierw odpowiednią atmosferę, inaczej, jeżeli Ne jest zajęte, to zwykłe "kuszenie cycem" nie da efektu.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP

Postautor: Rilla » wtorek, 6 lutego 2018, 14:34

Enturie pisze:Ne-egowcy uświadamiają mi to, czego ja nie dostrzegam, bo jestem momentami zbyt krotkowzroczna. Tj. mówią o potencjalnych zagrożeniach. Czasami się potrafię nakręcić i oo będzie super, będzie fajnie.. A potem jest dupa, bo czegoś nie uwzględniłam.

A to nie jest Ni? Z tego, co udało mi się zrozumieć z opisów Ne i Ni wynika, że Ne skupia się na możliwościach tu i teraz, namacalnych powiązaniach faktów istniejących obecnie, jest praktyczne. Natomiast to Ni wychodzi w przyszłość na podstawie danych z przeszłości poprzez dostrzeżenie "nienamacalnych śladów relacji pomiędzy procesami lub obiektami". Jeśli źle myślę, to... ja już ie wiem, czym różni się Ne od Ni, bo opisy wydają się jasne i właśnie sugerują to, co napisałam.
Enturie pisze:Poza tym lubię tę lekką atmosferę jaką czasami wprowadzają zartami. Nie mam wrażenia przy kimś takim, że ma kij w dupie.

A to z kolei nie jest Fe? Przecież w opisach funkcji jest jasno napisane, że to właśnie Fe skupia się na kreowaniu odpowiedniej atmosfery.
Eol w tym wątku viewtopic.php?f=20&t=9799#p354157l pisze:Fe to umiejętność kreowania emocji u siebie i u innych. To emocjonalne podejście do niemal każdego aspektu życia. Często z zewnątrz postrzegane jest to jak odbieranie wszystkiego całym sobą. Osoby które dobrze operują tym elementem informacyjnym są biegłe w tworzeniu atmosfery podczas interakcji. One robią to cały czas. Postawa, mina, głos, to wszystko jest naładowane emocjami. Emocje, ma się wrażenie, wychodzą także przez skórę.

Z opisów w Fe wynika, że jeśli coś może się kojarzyć z emocjonalnym infantylizmem, to będzie Fe, nie Ne... To czym w końcu to Ne jest i czym się różni od Fe i Ni...
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Wróć do „Socjonika”