SEI vs IEI vs EII

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
lia

SEI vs IEI vs EII

Postautor: lia » niedziela, 5 marca 2017, 11:09

Cześć wszystkim :)
Wciąż nie potrafię się określić, jeśli chodzi o socjonikę, czy podesłał by ktoś porównanie - szczególnie różnice - między typami SEI, IEI, EII?

Awatar użytkownika
And
Enneatyp: Obserwator

Re: SEI vs IEI vs EII

Postautor: And » niedziela, 5 marca 2017, 17:04

Jako, że każdy z tych typów należy do innej kwadry, to ja bym poradził się zastanowić na początek, do której funkcji w każdej z par czujesz większą "sympatię"? Niekoniecznie chodzi o to, co jest Twoją mocną stroną, a bardziej o to, w jaki sposób wolisz, by ludzie wobec Ciebie się zachowywali:
- Se czy Si?
- Ne czy Ni
- Fe czy Fi
- Te czy Ti

Porównuj je tylko wewnątrz tych par, czyli wybierz po jednej zaczynającej się na "S", "N", "F" i "T".

Gdyby odpowiedzi na te pytania były spójne, pozwoliłoby to określić najbardziej prawdopodobną kwadrę, a co za tym idzie, który z tych trzech typów jest znacznie bardziej prawdopodobny od innych.
Dowód na to, że użytkownik nickt nastawia innych użytkowników przeciwko mnie: https://imgur.com/a/qYIh1

Awatar użytkownika
Eol

Postautor: Eol » poniedziałek, 6 marca 2017, 11:04

Wyglada jakbys zaczelas typowac sie od opisow. To blad. Najpierw, tak jak sugeruje And, skup sie na elementach informacyjnych.
Masz tu jeszcze dodatkowo o kazdym z nich:
Ti, Te, Si, Se, Ni, Ne, Fi oraz Fe.
5w6 so/sx INTj - LII

Awatar użytkownika
chupser

Postautor: chupser » poniedziałek, 6 marca 2017, 12:21

Kto by pomyślał, że komuś jeszcze przydają się opisy, które są na mojej stronie :D

miłe, dzięki!
WOLOLO

prywatna strona o socjonice - http://e-kronika.pl/socjonika/

strona w trakcie budowy

Awatar użytkownika
Eol

Postautor: Eol » wtorek, 7 marca 2017, 10:58

chupser pisze:Kto by pomyślał, że komuś jeszcze przydają się opisy, które są na mojej stronie :D

miłe, dzięki!

Bo sa na prawde dobre :D Jedyne co troszeczke przeszkadza, to to, ze w kazdym opisie dzialania elementu informatycznego polaczyles oba typy i troszke ich zmieszales, co daje wrazenie, ze one sa dokladnie takie same i tak samo reaguja. No ale z drugiej strony rzeczywiscie te roznice nie sa az takie wielkie aby poswiecac temu osobne opisy. Tak czy siak, przynajmniej z mojej strony, uwazam ze to sa najlepsze opisy traktujace o "pracy" elementow informacyjnych w poszczegolnych funkcjach jakie w ogole mozna znalezc :D Mnie strasznie pomogly w zrozumieniu socjoniki :D
5w6 so/sx INTj - LII

Awatar użytkownika
chupser

Postautor: chupser » wtorek, 7 marca 2017, 11:20

Eol pisze: Jedyne co troszeczke przeszkadza, to to, ze w kazdym opisie dzialania elementu informatycznego polaczyles oba typy i troszke ich zmieszales, co daje wrazenie, ze one sa dokladnie takie same i tak samo reaguja.

To jest tylko tlumaczenie, a nie autorski opis wiec pierwotnie to nie ja polaczylem oba typy w jeden opis. Rzuc okiem na dole strony na zrodlo (wikisocion). Jestem troche zbyt leniwy zeby sam cos takiego napisac od podstaw :D. Co do tego, ze jest roznica w dzialaniu jednego elementu u dwoch roznych socjotypow to sie zgadzam (ba! nawet u tych samych typow).
WOLOLO

prywatna strona o socjonice - http://e-kronika.pl/socjonika/

strona w trakcie budowy

Awatar użytkownika
Eol

Postautor: Eol » wtorek, 7 marca 2017, 11:56

chupser pisze:To jest tylko tlumaczenie, a nie autorski opis wiec pierwotnie to nie ja polaczylem oba typy w jeden opis. Rzuc okiem na dole strony na zrodlo (wikisocion). Jestem troche zbyt leniwy zeby sam cos takiego napisac od podstaw :D .

No ale przynajmniej chcialo Ci sie to wszystko do kupy zebrac :D Mnie nawet to by od razu zniechecilo pewnie :D
chupser pisze:Co do tego, ze jest roznica w dzialaniu jednego elementu u dwoch roznych socjotypow to sie zgadzam (ba! nawet u tych samych typow).

Oj tak. Wystarczy inny enneatyp i inny poziom zdrowia PRO aby od razu zauwazyc roznice...
5w6 so/sx INTj - LII

Awatar użytkownika
Sayna

Postautor: Sayna » środa, 3 maja 2017, 22:59

Też mam problem z tymi trzema typami. Ostatnio już byłam na 100% pewna IEI, ale znowu dopadły mnie wątpliwości i może jednak jestem EII :scratch:

lia

Postautor: lia » czwartek, 11 maja 2017, 16:47

Tak, mieliście rację, zaczęłam typowanie od opisów, albo - jeszcze prędzej - od tabelki z socjotypami :lol:

Biorąc pod uwagę kwadry, EII zdecydowanie odpada, pozostaje SEI i IEI i z tego co widzę to Fe mają wspólne, i jak tu teraz rozpoznać, czy u mnie jest bardziej Ni czy Si? :P

U mnie dochodzi jeszcze problem z moją ekstra- lub introwertycznością, bo przez większość życia, właściwie to ok. 6 lat miałam problemy z depresją, a że trafiło akurat na czas, gdy kształtowała się moja osobowość... :1 Tak więc możliwe, że z biegiem czasu okażę się latami tłumioną dusza towarzystwa, tymbardziej, że jako bardzo małe dziecko przejawiałam takie tendencje, tak więc nie wiem, czy mój <introwertyzm> jest cechą osobowości czy wynikającym z choroby przyzwyczajeniem. Ogólnie zawsze miałam siebie za introwertyczkę, ale odkąd zdecydowałam się na leczenie depresji, a już szczególnie farmakoterapię, zmiany są b. dynamiczne :D

(wracając do tematu, podejrzewam IEI, ale potrzebuję ostatecznego potwierdzenia :mrgreen: )

Awatar użytkownika
Eol

Postautor: Eol » piątek, 12 maja 2017, 09:23

lia pisze:Biorąc pod uwagę kwadry, EII zdecydowanie odpada, pozostaje SEI i IEI i z tego co widzę to Fe mają wspólne, i jak tu teraz rozpoznać, czy u mnie jest bardziej Ni czy Si? :P

Przeczytaj sobie tę rozmowę. Myślę że powinno Ci to dużo wyjaśnić :wink:
5w6 so/sx INTj - LII

Awatar użytkownika
Sayna

Postautor: Sayna » piątek, 12 maja 2017, 10:19

Jak wygląda używanie Se i Si u typów z wiodącą intuicją? W opisie używania Se i Si ukazano różnice w kontekście osób z sensoryką w bloku ego.

Awatar użytkownika
Eol

Postautor: Eol » piątek, 12 maja 2017, 21:44

Sayna pisze:Jak wygląda używanie Se i Si u typów z wiodącą intuicją?

Ale których? ILE, LII, IEE i EII cenią Si ale nie cenią Se, natomiast EIE, IEI, LIE i ILI cenią Se ale nie cenią Si. U każdego z tych typów nieco inaczej to się przejawia. W sumie to tu i tu masz to ładnie opisane.
5w6 so/sx INTj - LII

Awatar użytkownika
Sayna

Postautor: Sayna » wtorek, 23 maja 2017, 09:01

Cechą charakterystyczną Si-dominantów jest coś, co można określić jako stopniowanie nacisku, rozumianego zarówno jako nacisk psychologiczny w kontaktach międzyludzkich, jak i czysto fizyczne użycie siły w funkcjonowaniu w świecie materialnym. Przejawem tego jest preferencja do stosowania nacisku w jego możliwie najłagodniejszej formie. W celu określenia tego minimum, Si-dominant stopniowo zwiększa intensywność wywieranej presji, obserwując rezultaty i zatrzymuje się natychmiast, gdy osiągnie pożądany efekt. Takie podejście z jednej strony oznacza delikatność i wyczucie, z drugiej zaś – pozory słabości i mniejszą skuteczność w sytuacjach, które wymagają szybkiego, zdecydowanego użycia siły (prozaiczny przykład: problem z otwarciem drzwi, które wymagają szarpnięcia). Jeśli jednak stwierdzą, że istnieje taka potrzeba lub znajdą się pod wpływem emocji, potrafią zaskoczyć otoczenie siłą i zdecydowaniem.
U Se-dominantów nie ma takiego stopniowania nacisku? I jak to wygląda w przypadku osób o słabym cenionym Si i o słabym niecenionym Si?

Wróć do „Socjonika”