Wady, które powodują zerwanie znajomości.

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Natalia20
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 23 lipca 2017, 18:17
Enneatyp: Perfekcjonista

Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#1 Post autor: Natalia20 » niedziela, 23 lipca 2017, 20:19

Mam pytanie, szczególnie do jedyneczek. Co powoduje, że zawieracie znajomość z daną osobą? Jaki zestaw cech Wasz przyjaciel/kumpel/druga połówka musi przedstawiać, aby zdobyć Wasz szacunek oraz sympatię i czy jesteście w stanie zerwać kontakt z inną osobą przez to, że według Was postępuje niemoralnie? Osobiście np. często jak mój bliższy znajomy postępuje według mnie bez honoru (nie względem mnie nawet) zaczynam odczuwać wobec niego taki wstręt i odrazę, że nie mogę sobie z tym poradzić. Oczywiście, zawsze próbuję to przezwyciężyć i porozmawiać z tą osobą, zwrócić jej na pewne rzeczy uwagę, ale na przykład w przypadku dalszych znajomych zazwyczaj kończy się to zerwaniem relacji. Jak jest z Wami?


1w2 |INFJ|
so/sx

Obrazek

"Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć."

Mateo93
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 16:15
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#2 Post autor: Mateo93 » czwartek, 3 sierpnia 2017, 16:17

Ze mną jest dokładnie to samo, z tego co obserwuje mojego przyjaciela który też jest 1w2 to poniekąd to samo.

Awatar użytkownika
Natalia20
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 23 lipca 2017, 18:17
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#3 Post autor: Natalia20 » środa, 23 sierpnia 2017, 00:47

Mateo93 pisze:Ze mną jest dokładnie to samo, z tego co obserwuje mojego przyjaciela który też jest 1w2 to poniekąd to samo.
Czyli cecha jedynkowa...
Jak sobie z tym radzisz, próbowałeś coś z tym zrobić?
1w2 |INFJ|
so/sx

Obrazek

"Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć."

Awatar użytkownika
ponoo
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 22 maja 2017, 02:45

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#4 Post autor: ponoo » środa, 23 sierpnia 2017, 20:34

Najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku jest rozmowa
Nie rezygnuj z marzeń

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#5 Post autor: bruno dievs » czwartek, 24 sierpnia 2017, 22:59

@Natalia20
Nie jestem jedynką, tylko 5w4 ale i tak się trochę tu powymądrzam. Ja przestałbym się zadawać z kumplem, jeśli wyszło by na jaw, że nie ma za grosz honoru i innym też tak radzę robić. Jak zaznajamiasz się z kimś, nawet gdy blisko, to nie znaczy, że potem do końca życia, bez względu na wszystko, musisz być jego kumplem / koleżanką. Ludzie się zmieniają, nie zawsze na lepsze. A czasem wydaje się, że kogoś znasz, a wcale tak nie jest. Kiedyś łagodniej do tego podchodziłem i teraz myślę, że to był błąd. Np, miałem kumpla który kantował innych znajomych na drobne kwoty, albo np potrafił poderwać dziewczynę, bo wiedział, że jej ojciec pomoże mu coś załatwić wtedy. Za długo udawałem, że nic nie dostrzegam.

Rozmowa - jak najbardziej - ale od siebie dodam, że nie masz obowiązku wychowywać swojego znajomego, czy uczyć go co to jest honor. Bardziej chodzi o to, żeby druga osoba wiedziała, że dostrzegasz co robi i że ci się to nie podoba, a potem to już piłeczka jest po drugiej stronie - czy weźmie sobie to do serca, czy nie to już decyzja tej drugiej osoby. Porozmawiać warto, ale czasem rozmowa nie przynosi rezultatów i wtedy trzeba przejść do innych rozwiązań, na zmniejszyć ilość kontaktów z taką osobą.

A co właściwie ten znajomy takiego robi?
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Natalia20
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 23 lipca 2017, 18:17
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#6 Post autor: Natalia20 » piątek, 25 sierpnia 2017, 00:20

@bruno dieves
Rozsądne podejście, tak sądzę. No jasne, że nie mamy obowiązku się z kimś dożywotnio "trzymać", po prostu byłam ciekawa czy nie wyolbrzymiam. Podałam przykład tego znajomego, bo najszybciej przyszedł mi na myśl, ale chodziło mi po prostu o ogólne zjawiskowo. Natomiast odpowiem Ci, skoro zapytałeś.. Podobnie jak podany przez Ciebie przypadek dobiera do siebie ludzi pod względem korzyści, wprost powiedział mi o tym, że manipuluje ludźmi kiedy chce i sprawia mu przyjemność gdy ktoś słabszy mu ulega. Poza tym łamie wszystkie możliwe zasady np. ma układy z dziekanem i na pierwszym roku załatwił sobie wyjazd, gdzie jest napisane w regulaminie, że na pierwszym roku nie można. Wydaje mu się, że można wszystko załatwić poprzez pewność siebie, chamstwo i znajomości-najgorsze jest to, że najczęściej ma racje. Boli mnie to jako osobę, która zawsze stara się grać fair wobec wszystkich, no, bo załatwianie sobie przerw w studiach na wyjazd relaksacyjny albo omijanie zasad rekrutacji jest bardzo nie okej wobec innych studentów, tak samo załatwianie sobie zniżek lub pracy po znajomościach, gdzie inni ludzie ciężko pracują na dniach próbnych albo wkładają wiele pracy w przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.
1w2 |INFJ|
so/sx

Obrazek

"Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć."

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#7 Post autor: Agon » piątek, 25 sierpnia 2017, 08:55

Wy nazywacie takie zachowania brakiem honoru, inni nazywają to zaradnością. Ciekawe na ile komuś na takie akcje nie pozwala honor, a na ile po prostu tak nie potrafi i zazdrości tym, co potrafią :what:

Awatar użytkownika
Natalia20
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 23 lipca 2017, 18:17
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#8 Post autor: Natalia20 » piątek, 25 sierpnia 2017, 11:00

Agon pisze:Wy nazywacie takie zachowania brakiem honoru, inni nazywają to zaradnością. Ciekawe na ile komuś na takie akcje nie pozwala honor, a na ile po prostu tak nie potrafi i zazdrości tym, co potrafią :what:

Z całym szacunkiem, ale uważam, że nie mam czego zazdrościć w tym przypadku. :D

Zresztą osobiście nie mam problemu ze znalezieniem sobie pracy, załatwieniem czegoś na studiach (no może poza łamaniem regulaminów i załatwianiem sobie wakacji), ale robię to w sposób uczciwy: swoją pracą, wynikami, średnią oraz negocjując, a nie manipulując, zastraszając, wykorzystując.
1w2 |INFJ|
so/sx

Obrazek

"Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć."

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#9 Post autor: Ael » piątek, 25 sierpnia 2017, 11:26

Natalia20 pisze:bo załatwianie sobie przerw w studiach na wyjazd relaksacyjny albo omijanie zasad rekrutacji jest bardzo nie okej wobec innych studentów
Totalnie offtop (jeśli modzi uznają, że tu być nie może, nie wywalajcie tylko przenieście do offtopu please), ale: a co jeśli zasady rekrutacji były niesprawiedliwe? Sama przy rekrutowaniu się na studia miałam mega problem, bo ówczesne zasady wyłączały mnie z możliwości aplikowania na wymarzony kierunek, ponieważ *gasp* NIE ZDAWAŁAM MATURY PODSTAWOWEJ Z ANGIELSKIEGO, TYLKO ROZSZERZONĄ. A do rekrutacji w teorii potrzebowałam obie. Jednak postanowiłam zawalczyć, napisałam jedno czy dwa pisma, które zostały rozpatrzone pozytywnie (wynik z rozszerzenia przeliczono mi na podstawę). To też jest według ciebie nie fair? Wydaje mi się, że w wielu różnych przypadkach system jest bardzo sztywny, bo ktoś po prostu nie przewidział danej sytuacji, i że warto próbować realizować swój cel mimo to.

Tylko faktycznie nie z podejściem "lubię manipulować i znajomości otworzą mi wszelkie drzwi", to jest zwyczajnie słabe na poziomie ludzkim.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#10 Post autor: Agon » piątek, 25 sierpnia 2017, 14:47

1, 4 i 7 należą do triady typów sfrustrowanych rzeczywistością. U 1 to się przejawia w takim idealizmie i perfekcjonizmie. Tylko, że tak jak pisze Ael sztywne trzymanie się zasad jest bez sensu. Zasady niby mają zwiększać poczucie sprawiedliwości u ludzi, ale sprawiedliwość to ułuda. Nie ma sprawiedliwości czego najlepszym przykładem jest życie. Jeden urodzi się zdrowy, a drugi kaleką, jeden w bogatej rodzinie i kraju z wysokim pkb, nieogarniętym wojną, a drugi w jakiś slumsach w kraju trzeciego świata gdzie trwają jakieś walki. Jedyną sprawiedliwością jest śmierć jako wieczny zanik świadomości, bez nagród i kar, bez Nieba i Piekła, po prostu każdy w końcu przestanie istnieć.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#11 Post autor: Ael » piątek, 25 sierpnia 2017, 16:26

Jak Agon twierdzi, że się ze mną zgadza, to zaczynam się troszkę niepokoić :D

Po prostu jakoś mi zabrakło konkretu w tej rozmowie powyżej. Dla mnie co innego sztywność systemu, a co innego jakaś gruba inba, która niszczy rozum i godność człowieka. Ale właśnie jestem ciekawa,jak Natalia na to patrzy, czy dla niej ja też jestem podłym oszustem czy nie. To ciekawe. ^^

Awatar użytkownika
Natalia20
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 23 lipca 2017, 18:17
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#12 Post autor: Natalia20 » sobota, 26 sierpnia 2017, 00:25

Ael pisze:
Natalia20 pisze:bo załatwianie sobie przerw w studiach na wyjazd relaksacyjny albo omijanie zasad rekrutacji jest bardzo nie okej wobec innych studentów
Totalnie offtop (jeśli modzi uznają, że tu być nie może, nie wywalajcie tylko przenieście do offtopu please), ale: a co jeśli zasady rekrutacji były niesprawiedliwe? Sama przy rekrutowaniu się na studia miałam mega problem, bo ówczesne zasady wyłączały mnie z możliwości aplikowania na wymarzony kierunek, ponieważ *gasp* NIE ZDAWAŁAM MATURY PODSTAWOWEJ Z ANGIELSKIEGO, TYLKO ROZSZERZONĄ. A do rekrutacji w teorii potrzebowałam obie. Jednak postanowiłam zawalczyć, napisałam jedno czy dwa pisma, które zostały rozpatrzone pozytywnie (wynik z rozszerzenia przeliczono mi na podstawę). To też jest według ciebie nie fair? Wydaje mi się, że w wielu różnych przypadkach system jest bardzo sztywny, bo ktoś po prostu nie przewidział danej sytuacji, i że warto próbować realizować swój cel mimo to.

Tylko faktycznie nie z podejściem "lubię manipulować i znajomości otworzą mi wszelkie drzwi", to jest zwyczajnie słabe na poziomie ludzkim.
Uważam, że przykład podany przez Ciebie jest nie na temat. Napisałam przecież, że mój znajomy nie walczył z niesprawiedliwością, a jedynie załatwił sobie urlop dwutygodniowy w celach WAKACYJNYCH poprzez ZNAJOMOŚCI. Twoja sytuacja była zupełnie inna. Nie ma czego porównywać. Uważasz, że fair jest jechanie na urlop załatwiony po znajomościach, kiedy innej studentce umiera mama i tego urlopu nie dostaje, bo jest na pierwszym roku studiów?

Ps. Gdybym znalazła się w takiej sytuacji jak Ty również bym się odwoływała. To normalne, bo przepis był jawnie nielogiczny.
1w2 |INFJ|
so/sx

Obrazek

"Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć."

Awatar użytkownika
Natalia20
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 23 lipca 2017, 18:17
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#13 Post autor: Natalia20 » sobota, 26 sierpnia 2017, 00:37

Najśmieszniejsze jest w ogóle to, że nigdzie w swojej wypowiedzi nie napisałam, że trzeba bezwzględnie trzymać się zasad. :)

Natomiast z tego akurat nie zamierzam się tłumaczyć, bo mogę odpowiadać za swoje słowa, a nie ich interpretacje. :D
1w2 |INFJ|
so/sx

Obrazek

"Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć."

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#14 Post autor: R25 » sobota, 26 sierpnia 2017, 00:45

To czy on sobie pojedzie na urlop, nie ma nic do bycia fair (pomijając czy słusznie, czy uczciwie itp.), w stosunku do sytuacji życiowej innych studentów. Z jakiej racji ma uzależniać swoje potrzeby czy zachcianki, od losu obcej mu osoby (inaczej, gdyby chodziło np. o wywalczenie stypendium, gdzie są limity osób, którym się je przyznaje, a osoba po znajomości może wypchnąć kogoś bardziej potrzebującego). Jeśli chcesz rozpatrywać sytuację na podstawie tych przypadków, to przekieruj uwagę na wspólny mianownik, który przydziela urlopy w ten, czy inny sposób.
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Wady, które powodują zerwanie znajomości.

#15 Post autor: Agon » sobota, 26 sierpnia 2017, 11:59

To może wszyscy powinniśmy się zabić bo niektórzy umierają, albo zarazić się HIVem bo niektórzy chorują na AIDS.

Nękanie ludzi zaradnych zwykle świadczy o zazdrości. Jeśli nie wynika z zazdrości, to właściwie jest jeszcze gorzej bo prawdopodobnie wynika z ideologii, a ideologie wprowadzane siłą są bardzo niszczycielskie.

Jeśli jakaś Jedynka nie chciałaby się ze mną zadawać bo nie wyznaję jej jedynego słusznego poglądu na świat, to trudno. Nie musi mnie lubić, ani szanować, może sobie myśleć o mnie co chce, nawet ma prawo mnie nienawidzić i zwyzywać, ale nie odbierze mi wolności. Wtedy musiałaby użyć siły, ale musi liczyć się z tym, że ja też użyję siły.

ODPOWIEDZ