Przeżywanie emocji

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Przeżywanie emocji

#1 Post autor: Enturie » niedziela, 22 lutego 2015, 18:55

Drogie Jedynki, tak się zastanawiam jak to u Was wygląda czy jedyną negatywną emocją, którą w pełni potraficie przeżywać jest złość? Czy nie macie problemu z przeżywaniem smutku? A jak z innymi emocjami?


► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przeżywanie emocji

#2 Post autor: boogi » wtorek, 24 lutego 2015, 20:43

Nie wiem jak inni, ale ja emocji staram się nie przeżywać wcale ;) i faktycznie zostaje tylko złość, której trudno uniknąć, skoro ludzie robią takie głupoty...
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Przeżywanie emocji

#3 Post autor: Enturie » wtorek, 24 lutego 2015, 23:23

Właśnie to zdarza mi się u Jedynek zauważać. Tzn. to nieprzeżywanie. Czy w tanim razie otwieranie Jedynki, by poszła za emocjami, które zwykle wycisza może jakoś pozytywnie wpłynąć? Dla mnie to bardzo dziwna sprawa, bo nie mam problemu z innymi emocjami tylko ze złością.. Ciągle ją jeszcze poznaję.
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przeżywanie emocji

#4 Post autor: boogi » środa, 25 lutego 2015, 19:40

To jest dobre pytanie. Uważałbym na pewno, bo kiedy ja okazuję złość, to ostatnie czego chcę, to pomocy innych. Wolę samotność i uspokojenie się. Jeżeli zaś ktoś by mi powiedział, żebym "poszedł za uczuciami", to prawdopodobnie zjechałbym go z góry na dół tymi swoimi "emocjami", ewentualnie przeszedł od razu w negatywne połączenie z Czwórką i popadł w marazm. Nie znam jeszcze ani osoby, ani sposobu, które mnie akurat by potrafiły z takiego stanu złości zawsze skutecznie wyprowadzić, potrafię zrobić to jedynie sam, więc nie doradzę Ci za wiele w tym temacie. Aczkolwiek wiem, że złość jest emocją i jakiś skutek na mnie przynosi nie "pójście za emocjami" (patrz: Ośrodek Emocji), tylko wręcz przeciwnie - chłodna ocena swojego stanu, racjonalne spojrzenie na sprawę (patrz: Ośrodek Intelektu). Enneagramowo patrząc, złość u Jedynki wynika z tego, że jej główny Ośrodek Działania właśnie przez Emocje, wygaszana zaś jest logika. To raczej ją bym więc w takiej sytuacji wzmacniał - wspierał ten najsłabszy punkt Jedynki, bez oceniania jej oczywiście.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Koval
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 9 września 2014, 22:13
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Przeżywanie emocji

#5 Post autor: Koval » niedziela, 15 marca 2015, 11:23

Wydaje mi się, że temu typowi wyjątkowo łatwo podchodzić do wielu spraw, jak to się mówi, na chłodno i właśnie bez emocji. Zapoznać się z daną sprawą/problemem, przeanalizować, zaplanować reakcję i działać, a potem wypatrywać efektów. Jeżeli coś idzie nie tak, pojawia się oczywiście irytacja (słabsza lub mocniejsza, a wtedy przeradzająca się w gniew), ale radzenie sobie z nią też odbywa się w pewien planowy sposób.
"All change is not growth, as all movement is not forward."

1 || LIE (ENTj) || sp/soc

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Przeżywanie emocji

#6 Post autor: Agon » niedziela, 15 marca 2015, 12:23

Wyjaśni mi ktoś dlaczego u Jedynki ośrodek intelektu jest na ostatnim miejscu? Ten typ reprezentuje wielu myślicieli i naukowców (o ile nie są Piątkami), a ponadto potrafi bardzo na chłodno analizować sytuację i od Piątki różni się tym, że w pewnym momencie zaczyna działać, podczas gdy Piątka zapętla się w analizach.
Jasne, wśród jedynek są też fanatycy religijni (tudzież inni), którzy potrafią bezmyślnie trzymać się swoich dogmatów, ale jednak wiele Jedynek to mimo wszystko ludzie logiki.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Przeżywanie emocji

#7 Post autor: chokureika » niedziela, 15 marca 2015, 13:14

@Agon
Ośrodkiem zablokowanym – najmniej wydajnie wykorzystywanym – jest ośrodek intelektu, czyli ta część inteligencji, która odpowiada m.in. za segregację działań i ich racjonalny, realistyczny wybór. Z tego powodu Jedynka trudzi się nad sumienną realizacją zadań, których nie potrafiła wcześniej tak posegregować, aby nie tracić energii na nieistotne detale. Następnie wyciąga „wnioski” z niepowodzeń i ogranicza swój świat do takich rozmiarów, by mogła go kontrolować, wpadając przy tym w struktury zależności od sytuacji i ludzi.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

ODPOWIEDZ