Perfekcjonista w nowej pracy

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
emigo
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:38
Enneatyp: Perfekcjonista

Perfekcjonista w nowej pracy

#1 Post autor: emigo » środa, 30 marca 2011, 17:21

Witam!
Za kilka dni idę do nowej pracy. Zastanawiam się, jak od razu na wstępie, nie popełnić jakiegoś błędu. Nie pytam się oczywiście o zakres moich obowiązków służbowych, tylko o relacje z nowymi ludźmi i mój pobyt w nowym miejscu. Jak ich do siebie nie zrazić, czego nie robić, żeby się nie mnie wystraszyli? Wiem, że muszę uważać z pouczaniem i ogólnie kontrolować się. Chciałabym wypaść, jak najlepiej się da.


1 w 2, typ 1 z wpływowym podtypem 8 (według innego testu)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Perfekcjonista w nowej pracy

#2 Post autor: boogi » środa, 30 marca 2011, 17:54

Prosta ogólna rada: dużo słuchaj, mało mów.

Skoro to nowa praca, to przypuszczalnie jesteś jeszcze na czymś w rodzaju kilkutygodniowego okresu próbnego. Ten czas jest po to, żebyś się wdrożyła w działania zakładu pracodawcy, w warunki tam panujące. Tak więc występujesz w roli ucznia. Uczeń z definicji nie poucza, tylko się uczy, obserwując i słuchając starszych pracowników.

Tak więc: dużo słuchaj, mało mów.



To twoja pierwsza praca?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Pablo
Posty: 1892
Rejestracja: piątek, 11 stycznia 2008, 00:12
Enneatyp: Szef

Re: Perfekcjonista w nowej pracy

#3 Post autor: Pablo » środa, 30 marca 2011, 18:42

boogi pisze:Prosta ogólna rada: dużo słuchaj, mało mów.
Tak jest - jedna jedynka u nas popełniła błąd bo myślała że wszystko wie lepiej a z nikim poza prezsem który ją zatrudnił nie rozmawiała od początku swojego zatrudnienia - dzisiaj nikt z nią nie chce współpracować i podlega ona tylko prezesowi - za to po tym jak była przełozoną 2 osób (wliczając mnie) nikt JEJ już nie podlega - 2 błędy w kierowaniu personelem starczyły, straciła prawa kierownicze - wiedziała najlepiej nie mając doświadczenia to ma efekt.
Poznaj warunki, ludzi i firmę w jakiej pracujesz na poczatku (każda ma swoją małą specyfikę i zwyczaje) - dopiero potem pilnuj granic i swoich i innych - i tylko tych których szefem jesteś - chyba że ktoś łamie zasady o niedyskryminowaniu Ciebie w robocie.
To + przestrzeganie zakresu obowiązków starczy całkowicie na początek

emigo
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:38
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Perfekcjonista w nowej pracy

#4 Post autor: emigo » czwartek, 31 marca 2011, 18:12

boogi pisze:Prosta ogólna rada: dużo słuchaj, mało mów.

Skoro to nowa praca, to przypuszczalnie jesteś jeszcze na czymś w rodzaju kilkutygodniowego okresu próbnego. Ten czas jest po to, żebyś się wdrożyła w działania zakładu pracodawcy, w warunki tam panujące. Tak więc występujesz w roli ucznia. Uczeń z definicji nie poucza, tylko się uczy, obserwując i słuchając starszych pracowników.

Tak więc: dużo słuchaj, mało mów.



To twoja pierwsza praca?
Dziękuję za rady. Postaram się dużo słuchać i mało mówić (chociaż z reguły mówię bardzo dużo). Nie, nie jest to moja pierwsza praca. Wcześniej pracowałam już przez kilka lat na podobnym stanowisku. Będę w tym miejscu pracowała przez kilka miesięcy, bo mam umowę na zastępstwo za kobietę na urlopie macierzyńskim. Jutro zaczynam.
1 w 2, typ 1 z wpływowym podtypem 8 (według innego testu)

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Perfekcjonista w nowej pracy

#5 Post autor: Venus w Raku » piątek, 1 kwietnia 2011, 08:35

Pozwolę sobie wykorzystać ten temat do rozwżań o Jedynce w pracy. I może ktoś zechce się podzielić swoimi przemyśleniami/doświadczeniami.
Jedynka w pracy
1. Lubi konkretne wytyczne i harmonogram. Luki i wykręty są szokujące.
2. Praktyczna. Przekształaca abstakcyjne podejście w uporządkowanie postępowanie.
3. Lubi harmonogram i odpowiedzialność. Lubi wiedzieć kto jest za co odpowiedzialny.
4. Zwraca uwagę na szczegóły.
5. Energia, która mogłaby być skierowana na produkt końcowy, może zostać skierowana na dopracowywanie szczegółów.
6. Szuka dowodu na etyczny charakter - dyscyplina, zachowanie, wygląd, poważanie.
7. Preferuje robienie czegoś/pracę ponad uczucia. Woli raczej poświęcić się pracy niż pracować nad związkiem z drugim człowiekiem.
8. Jest świadoma tego, gdzie występują krytyczne błędy, ale ma trudności, aby zaproponować własne rozwiązana. Jest zbyt duża możliwość tego, aby popełnić błąd, aby się pomylić.
9. Czuje się bezpiecznie w fromalniej i ustalonej roli. Chce szanować hierarchię i autorytet.
10. Jest świadoma wpływu przeszłości, życiorysu i reputacji. "Dobrzy ludzie mają dobrą historię."
11. Poświęca się pracy tylko dla samej pracy. Czerpie przyjemność z pracy dobrze zrobionej.
12. Potrafi ciężko pracować, jeżeli powody są prawe i dobre. Dla dobrego lidera, dla kompetentnego zespołu.
13. Porównuje własny wysiłek z wysiłkiem innych. "Jeżeli oni pracują, to i ja pracuję. Jeżeli oni nie pracują, to i ja nie będę."
14. Osądza. Zauważa, co inni robią dobrze i źle. Będzie bronić innych, jeżeli robią dobrze. Będzie okazywać im niechęć, jeżeli ich postępowanie jest niesprawiedliwe i krzywdzące.
15. Może maskować poczucie, że coś jej się należy, pracując dla dobra innych lub jakiegoś nieosobistego celu. "Zasługuję na poważanie i specjalne traktowanie, ponieważ czynię dobro na świecie."
16. Chce wynagrodzenia/satysfakcji za wysiłek i umiejętności, ale nie poprosi o nie. Może przenieść urazę z powodu nie uznawania jej osoby na detale i małostkowe, i nic nie znaczące wzajemne relacje z innymi. Usprawiedliwia uczucie zranienia przez znajdowanie winy w innych.
17. Jest jej trudno delegować obowiązki na innych i przekazywać im odpowiedzialność, bo martwi się o to, czy praca zostanie dobrze wykonana.
18. Nie chce być skompromitowana/narażona na szwank za pomyłki innych. Będzie trwać samotnie na stanowisku, aż źródło błędu nie zostanie znalezione.
19. Obawia się pomyłki. Jest skłonna, aby walczyć i kłócić się o to, kto ma rację.
20. Obwinia innych. "Był powód.", "To nie była moja wina."
21. Unika ryzyka. Ryzyko prowadzi do błędów i pomyłek. Kiedy ma wątpliwości, to czeka. Nie ryzykuje.
22. Silnie popiera tych, którzy pracują w niekorzystnych warunkach lub tych, którzy poprawili własne życie lub rozwinęli się w wyniku własnego wysiłku.

Źródło: H. Palmer "Enneagram in Love and Work"
U mnie ten opis zgadza się w 85-90%. Jest to schemat i w pracy, i również w życiu prywatnym. Ale w tej chwili nie mam czasu tego dyskutować szczegółowo, a więc tylko zapodaję do rozważenia i przemyślenia, a moje komentarze do poszczególnych punktów umieszczę później.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Perfekcjonista w nowej pracy

#6 Post autor: Kapar » wtorek, 19 kwietnia 2011, 06:32

Venus w Raku pisze:Pozwolę sobie wykorzystać ten temat do rozwżań o Jedynce w pracy. I może ktoś zechce się podzielić swoimi przemyśleniami/doświadczeniami.
Jedynka w pracy
1. Lubi konkretne wytyczne i harmonogram. Luki i wykręty są szokujące.
2. Praktyczna. Przekształaca abstakcyjne podejście w uporządkowanie postępowanie.
3. Lubi harmonogram i odpowiedzialność. Lubi wiedzieć kto jest za co odpowiedzialny.
4. Zwraca uwagę na szczegóły.
5. Energia, która mogłaby być skierowana na produkt końcowy, może zostać skierowana na dopracowywanie szczegółów.
6. Szuka dowodu na etyczny charakter - dyscyplina, zachowanie, wygląd, poważanie.
7. Preferuje robienie czegoś/pracę ponad uczucia. Woli raczej poświęcić się pracy niż pracować nad związkiem z drugim człowiekiem.
8. Jest świadoma tego, gdzie występują krytyczne błędy, ale ma trudności, aby zaproponować własne rozwiązana. Jest zbyt duża możliwość tego, aby popełnić błąd, aby się pomylić.
9. Czuje się bezpiecznie w fromalniej i ustalonej roli. Chce szanować hierarchię i autorytet.
10. Jest świadoma wpływu przeszłości, życiorysu i reputacji. "Dobrzy ludzie mają dobrą historię."
11. Poświęca się pracy tylko dla samej pracy. Czerpie przyjemność z pracy dobrze zrobionej.
12. Potrafi ciężko pracować, jeżeli powody są prawe i dobre. Dla dobrego lidera, dla kompetentnego zespołu.
13. Porównuje własny wysiłek z wysiłkiem innych. "Jeżeli oni pracują, to i ja pracuję. Jeżeli oni nie pracują, to i ja nie będę."
14. Osądza. Zauważa, co inni robią dobrze i źle. Będzie bronić innych, jeżeli robią dobrze. Będzie okazywać im niechęć, jeżeli ich postępowanie jest niesprawiedliwe i krzywdzące.
15. Może maskować poczucie, że coś jej się należy, pracując dla dobra innych lub jakiegoś nieosobistego celu. "Zasługuję na poważanie i specjalne traktowanie, ponieważ czynię dobro na świecie."
16. Chce wynagrodzenia/satysfakcji za wysiłek i umiejętności, ale nie poprosi o nie. Może przenieść urazę z powodu nie uznawania jej osoby na detale i małostkowe, i nic nie znaczące wzajemne relacje z innymi. Usprawiedliwia uczucie zranienia przez znajdowanie winy w innych.
17. Jest jej trudno delegować obowiązki na innych i przekazywać im odpowiedzialność, bo martwi się o to, czy praca zostanie dobrze wykonana.
18. Nie chce być skompromitowana/narażona na szwank za pomyłki innych. Będzie trwać samotnie na stanowisku, aż źródło błędu nie zostanie znalezione.
19. Obawia się pomyłki. Jest skłonna, aby walczyć i kłócić się o to, kto ma rację.
20. Obwinia innych. "Był powód.", "To nie była moja wina."
21. Unika ryzyka. Ryzyko prowadzi do błędów i pomyłek. Kiedy ma wątpliwości, to czeka. Nie ryzykuje.
22. Silnie popiera tych, którzy pracują w niekorzystnych warunkach lub tych, którzy poprawili własne życie lub rozwinęli się w wyniku własnego wysiłku.
Źródło: H. Palmer "Enneagram in Love and Work"
U mnie ten opis zgadza się w 85-90%. Jest to schemat i w pracy, i również w życiu prywatnym. Ale w tej chwili nie mam czasu tego dyskutować szczegółowo, a więc tylko zapodaję do rozważenia i przemyślenia, a moje komentarze do poszczególnych punktów umieszczę później.
Mi tez sie wiele zgadza w powyzszym podejsciu do pracy. Postanowilem cos napisac, bo byc moze nie jest to tylko moja indywidualna sprawa ale generalnie i Osemki i Jedynki maja cos wspolnego w podejsciu do profesjonalnych obowiazkow. I tak z kazdym z nieprzekreslonych punktow moglbym sie jakos utozsamic w mojej pracy. Choc mam watpliwosci co do punktow 6 i 7 i kilku innych, jednakze ogolnie pasuja do mnie.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

ODPOWIEDZ