Przejście w 4w5?

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
bella
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 4 maja 2010, 13:38

Przejście w 4w5?

#1 Post autor: bella » wtorek, 4 maja 2010, 13:48

Jakieś dwa lata temu robiłam po raz pierwszy test enneagramu. Wyszło 1w9. Jednak jakiś czas temu poczułam znaczną różnicę w moim charakterze... Prawdopodobnie jest ona spowodowana pewnym przeżyciem... Czy możliwe jest, że 'zmieniłam się' w 4w5? Pytam ponieważ słyszałam że zmiany typu są rzadkie...
Na początku podejrzewałam, że jest to po prostu wynik tego że pod wpływem emocji mogłam odpowiedzieć na pytania, jednak zrobiłam test trzy razy w pewnym odstępie czasu, i za każdym razem wychodziło mi 4w5...
No i kiedy czytam opis 4w5, nie ma rzeczy w której bym się co do mnie nie zgodziła... Szczególnie sprawdzają mi się opisy niezdrowej czwórki...



Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Przejście w 4w5?

#2 Post autor: Grin_land » wtorek, 4 maja 2010, 14:49

test jest niewymierny, a często osoby o pogorszonym samopoczuciu lub w gorszym chwilowym nastroju uzyskują wynik 4w5 bo cechy stereotypowe średnio zdrowej 4 są często podobne do zachowań osób w "dołku". Zwłaszcza mylący jest test ze strony www.enneagram.pl. Jesli naprawdę chcesz poznać swój typ i to jak się objawia, lepiej poczytaj sama i dojdź do niego przez poznanie siebie i systemu.
Dużo też zależy od Twojego wieku.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Przejście w 4w5?

#3 Post autor: atis » wtorek, 4 maja 2010, 14:56

mi ZAWSZE wychodzi 4w5 gdy mam gorszy nastrój. jak wyzej - nie sugeruj się testami, chyba ze zrobisz ich 20 i w kazdym wyjdzie dokladnie to samo, wtedy faktycznie są duze szanse, ze wynik jest poprawny.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

bella
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 4 maja 2010, 13:38

Re: Przejście w 4w5?

#4 Post autor: bella » wtorek, 4 maja 2010, 15:10

Przed ponownym zrobieniem testu czułam w sobie jakąś gruntowną zmianę. Wraz z tym jak odszedł ode mnie 5w4 umarło coś we mnie, tak na amen, całe siły i motywacja do życia. Myślicie więc że dalej mogę być 1w9 tylko po prostu.. Mam doła?...
Ok. To teraz mam pytanie, czy poza enneagram.pl są jakieś inne strony opisujące te typy, po polsku? Bo z angielskiego nie jestem jakaś świetna a takie głównie narazie znajduję... Potrzebuję jakiegoś szerszego zakresu materiału a na polskich stronach znajduję głównie ogólniki...

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Przejście w 4w5?

#5 Post autor: Grin_land » wtorek, 4 maja 2010, 16:17

na forum jest sporo materiałów przetłumaczonych, poszukaj w podforach tych typów(zwykle najbardziej wartościowe są u samej góry), a najlepiej przeczytaj jakiś obszerny tekst o enneagramie w ogóle (bardzo pomaga znajomość triad i działania połączeń) jest sporo linków w "przyczepionym" temacie w podforum "ogólne enneagram".
Dobrze poznać podstawy motywacji i ich działania wszystkich typów, bo tylko na tle całości można dobrze pojąć specyfikę własnego typu.
Myślę, że jeszcze bardzo pomocna będzie dla Ciebie rozmowa z "pewną" jedynką, np z caremII, także z jakąś z naszych licznych 4rek z większym stażem, na pewno chętnie Ci pomogą.
A zmiana typu...podobno nie jest możliwa, ale któż to udowodni? Raczej przyjmuje się, że zmienia Ci się poziom zdrowia, wpływ połączeń, ew. skrzydło, lecz główna motywacja- czyli typ enneagramowy, pozostaje ten sam całe życie.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

bella
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 4 maja 2010, 13:38

Re: Przejście w 4w5?

#6 Post autor: bella » wtorek, 4 maja 2010, 16:48

dziękuję

Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

Re: Przejście w 4w5?

#7 Post autor: Pędzący Bakłażan » wtorek, 4 maja 2010, 17:23

Grin nam wyrasta na forumową mentorkę :mrgreen:

Warto zajrzeć też tutaj.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Przejście w 4w5?

#8 Post autor: Venus w Raku » środa, 5 maja 2010, 00:25

W dużym dole to Jedynka ma bankowo podwyższone wyniki dla 4, ale 1 nie potrafi upajać się własnym bólem, tylko chce się go pozbyć i powrócić do normy. Otwarta złość jest wtedy potężnym uczuciem przeplatanym napadami melancholii i rozczulania się nad sobą. Nad tym wszystkim góruje jednak chęć naprawienia siebie, bo w ostateczności Jeden bierze na siebie całą winę i odpowiedzialność za daną sytuację. Najgorsze z tego wszystkiego jest upokorzenie, że się zawiodło kogoś, że narobiło się tyle błędów. Inni mają prawo robić błędy, ale my nie. Uczucia są atrakcyjne, bo pozwalają ożywić własne życie, ale ciągle 1 będzie wracać do własnych zahamowań, ograniczeń i wypełniania powinności. Uczucia nie są w pełni odczuwane jako zintegrowane z poczuciem "ja". Wydaje mi się, że w przypadku 4 potrafi ona poddawać się emocjom swobodnie, a w przypadku 1 następuje ich tłumienie.

Sytuacja z podobieństwem do 5 jest taka, że 1 naturalnie ogranicza swoje własne potrzeby, pragnienia i odgradza się od świata nie dlatego, że pragnie autonomii i izolacji, ale dlatego, że nie chce popełniać błędów na oczach innych lub nie chce, żeby jej niedoskonałości zostały odkryte. Racjonalne i logiczne postępowanie ma bardzo dużą wartość. Poza tym Jeden używa logikę i zajmuje własne myśli różnymi tematami, aby kontrolować i tłumić własne emocje. Spontaniczność i uczuciowość zostają ogranicze do przeżywania ich w sferze intelektu, czy w sferze fantazji (również pod wpływem alkoholu) czyli w praktyce nie są w pełni doświadczane.
1w9, 6w5, sp/sx

white_raven
Posty: 34
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 19:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Przejście w 4w5?

#9 Post autor: white_raven » sobota, 10 lipca 2010, 11:43

ja miałam odwrotnie. Najpierw byłam 4w5. Kilka dni temu zrobiłam sobie test i wyszło mi 1w9. Hm, rzeczywiście mam coś z 1w9, ale z 4w5 również. To jest takie fascynujące.
4w5 lub 1w9 INFj

Kobieta.

ODPOWIEDZ