1w2 vs. 1w9

Dyskusje na temat typu 1

Jestem

1w2
20
57%
1w9
12
34%
1
3
9%
 
Liczba głosów: 35

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: 1w2 vs. 1w9

#31 Post autor: Rinn » sobota, 19 czerwca 2010, 19:29

Tak. Podobno skrzydło nie jest przypisane na całe życie, tylko jest aktywne w danym okresie życia bardziej lub mniej. Przynajmniej Riso i Hudson tak to przedstawiali w swojej książce.

Mnie się ostatnio niespodziewanie uaktywniło skrzydło w7, które dotąd pozostawało uśpione. I nie wiem jeszcze, czy to dobrze, bo przybrało wersję taką... hm, średniozdrową. :twisted:


w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#32 Post autor: Venus w Raku » sobota, 19 czerwca 2010, 23:56

Właśnie nie byłam pewna do tej pory na temat skrzydeł. To co ze skrzydła 2 przypisywałam kierunkowi 1->4 i nie potrafiłam się w tym zupełnie znaleźć. Potem wymyśliłam, że może 9w8 jestem. Też mi nie pasowało. Przeczytałam ten opis Condon'a i olśniło mnie.

Inne skrzydło uaktywnia się prawdopodobnie pod wypływem jakichś zmian życiowych. Ciekawe to wszystko.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: 1w2 vs. 1w9

#33 Post autor: Rilla » czwartek, 26 sierpnia 2010, 21:04

Don Richard Riso, Russ Hudson ,,Enneagram a typy osobowości"

GŁÓWNE PODTYPY JEDYNKI

:arrow: Jedynka ze skrzydłem Dziewiątki: Idealista
U ludzi prezentujących ten typ osobowości idealizm Jedynek jest zawyżony i wzmocniony poprzez obecność skrzydła Dziewiątki. Oba typy składowe wykazują dystans wobec otoczenia: Jedynka z racji swoich ideałów, natomiast Dziewiątka na skutek swoich skłonności do wiązania się raczej z idealizacjami ludzi niż z nimi samymi. W wyniku tego Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki są nieco zdystansowane do ludzi, a także bardziej bezosobowe i skłonne do intelektualizacji niż Jedynki ze skrzydłem Dwójki. Jedynka i Dziewiątka są nieco skonfliktowane, gdyż ta pierwsza pragnie wywołać zmiany, podczas gdy druga woli ich unikać. Z drugiej strony oba typy mają nastawienie idealistyczne oraz przeciwstawiają się wpływowi innych. Dodatkowo podtyp ten wykazuje silną do dystansowania się i oceny kultury z zewnątrz. Z racji swojego zdystansowania i skłonności do logicznego myślenia Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki często bywają mylone z Piątkami. Wśród znanych ludzi należących do tego podtypu znajdują się: Al Gore, Sandra Day O'Connor, Michael Dukakis, Carl Sagan, dr Joyce Brothers, Katharine Hepburn, George Harrison, George F. Will, Noam Chomsky, Eric Severeid, William F. Buckley, Jeane J. Kirkpatrick, C.S. Lewis, Thomas Jefferson, Cotton Mather, św. Ignacy Loyola i postać oficera Spocka z serialu "Star Trek".
Kiedy są zdrowe, Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki wykazują niezwykłą obiektywność i umiarkowanie w swoich sądach i układach z innymi, jako że w ich interesie leży brak emocjonalnego zaangażowania. Są kulturalne w każdym tego słowa znaczeniu i często wykazują erudycję oraz uczony charakter (choć nie zawsze idzie on w parze z faktyczną wiedzą). Osoby takie okazują również duchową, mistyczną stronę i bardziej niż ludźmi zainteresowane są przyrodą, sztuką i zwierzętami. Emocje tych osób są nieco stłumione, ale one same często są bardzo hojne i lojalne jako przyjaciele. Jak wszystkie Jedynki, starają się świecić przykładem, przekazując wszystkim wokół wiedzę na temat swoich ideałów, choć skrzydło Dziewiątki nadaje temu działaniu delikatność nieobecną w skrzydle Dwójki. Osoby takie są często utalentowanymi mówcami i pisarzami, którzy wykorzystują swoje zdolności do skierowania uwagi innych na bolączki szerszej społeczności.
Przeciętne osoby tego należące do tego podtypu aktywnie walczą o swoje poglądy, choć mają wątpliwości, czy ludzie faktycznie wysłuchają ich nauk i poprawią swoje działanie. Ludzie tacy są także są bardziej idealistyczni i ze względu na skrzydło Dziewiątki mniej skłonni do angażowania się w politykę oraz wprowadzanie w życie ideałów, w które wierzą. Choć mają wyższy niż przeciętnie zmysł publicznej odpowiedzialności, ich tendencje do wycofywania się mogą zostać zrozumiane jako skłonności elitarystyczne. Bezosobowość Jedynek i typowy dla Dziewiątek brak kontaktu sprawiają, że osoby takie opierają się głównie na spostrzeżeniach abstrakcyjnych, usuwając ze swojego zachowania wszystko, co osobiste. Ich emocje są mocno wyparte, one same zaś wykazują małe zainteresowanie, a czasami wręcz unikają wszystkiego, co jest związane z ludzką naturą i ludzkimi motywacjami. Charakterystyczny dla Jedynek gniew jest również trudniej wykrywalny w tym podtypie, gdyż zwykle wyraża się poprzez niecierpliwość, a czasem gorzki sarkazm. Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki dążą do jak najrzadszego kontaktu z innymi oraz wolą pracować samodzielnie (podobnie jak Piątki), aby uniknąć w ten sposób problemów, które mogą przynieść stosunki międzyludzkie.
Niezdrowi ludzie tego typu tracą niemalże cały kontakt ze swoimi emocjami i rozterkami. Nie chcą też dostrzegać niczego, co nie jest zgodne z ich światopoglądem. Są zwykle niedostępni emocjonalnie oraz intelektualnie, chroniąc się w ten sposób za ścianą swoich uparcie bronionych opinii. Potrafią też dosłownie odciąć się od innych, zamykając się w swojej "pustelni". Mogą też przejawiać gorycz i skłonności mizantropijne, ponieważ ich ostre sądy nie są utrzymywane w ryzach przez współczucie czy identyfikację z ludźmi. Niezdrowe Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki zwykle wykazują skłonności do abstrakcyjnego podejścia do siebie i innych, postrzegając rzeczywistość w kategorii problemów, które należy rozwiązać lub wyeliminować. Łatwo też popadają w obsesję na punkcie wszystkiego, co postrzegają jako zło, kompulsywne angażują się w walkę z takim złem, nie dostrzegając przy tym żadnych sprzeczności w swoim zachowaniu. Często są w stanie wyrządzić wiele szkód, ponieważ nie rozumieją skali cierpienia, jakie sprawiają innym w imię wyznawanych ideałów.


:arrow: Jedynka ze skrzydłem Dwójki: Adwokat
Cechy jedynki i Dwójki uzupełniają się pod wieloma względami. Zarówno Jedynka, jak i Dwójka starają się dojść do zgody ze swoim superego i być "dobrą" w kontekście przyswojonego systemu wartości. Jedynki chcą być prawe i zrównoważone, Dwójki zaś próbują być altruistyczne i kochające. Z drugiej strony Jedynki są bezosobowe i racjonalne, podczas gdy Dwójki wykazują dużą emocjonalność i chęć współpracy z ludźmi. Chociaż podstawą tego podtypu jest Jedynka, daje się w nim zauważyć sporo ciepła i skupienia na innych ludziach, które w pewnym stopniu rekompensują wewnętrzną kontrolę Jedynek. Skrzydło Dwójki sprawia też, że ludzie tacy posiadają więcej zapału i ochoty do działania niż Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki. Osoby takie starają się zawsze włączyć w aktywne działanie, podczas gdy drugi podtyp woli patrzeć na wszystko z wyżyn swojej "wieży z kości słoniowej". Znanymi osobami prezentującymi ten typ osobowości byli: papież Jan Paweł II, Mahatma Gandhi, Albert Schweitzer, Mario Cuomo, Bill Moyers, Tom Brokaw, Leslie Stahl, Jane Fonda, Vanessa Redgrave, Ralph Nader, John Bradshaw, Jerry Brown, Gene Siskel, Margaret Thatcher, Alistair Cooke, Joan Baez, Joanna d'Arc, św. Thomas Moore i Anita Bryant.
Skrzydło Dwójki łagodzi typową dla Jedynki szorstkość i skłonność do osądzania. Na tyle, na ile ich ideały są definiowane przez rozsądek i miłość bliźniego, Jedynki ze skrzydłem Dwójki starają się być troskliwe i próbują ograniczać swój idealizm, aby wziąć pod uwagę także potrzeby innych ludzi. Zdrowe osoby tego podtypu łączą w sobie tolerancję i współczucie. Potrafią być hojne, miłe i wesołe, co znacząco łagodzi sztywność charakteru Jedynek. Są też bardziej skłonne "ruszać na front", by urzeczywistnić swoje pragnienia, i faktycznie często pomagają innym (np. poprzez nauczanie, posługi religijne czy leczenie ludzi), ponieważ ich idealizm jest znacznie silniejszy, kiedy skupia się na relacjach międzyludzkich.
Przeciętne osoby należące do tego podtypu mają zwykle dobre intencje i chcą nauczać innych, czując się tym idealistyczny obowiązek i pragnienie wywarcia wpływu na swoich podopiecznych. Są przekonane, że nie tylko mają rację, ale także chcą tylko tego co dobre. Często biorą udział w publicznych działaniach i reformach wszelkiego rodzaju, ponieważ w ten sposób dają upust swojemu poczuciu osobistej odpowiedzialności za dobro innych. Przeciętne Jedynki chcą też kontrolować same siebie, podczas gdy przeciętne Dwójki pragną kontrolować innych. Motywy te wzmacniają się wzajemnie, przez co ludziom w otoczeniu Jedynek ze skrzydłem Dwójki trudno wyrwać się spod ich wpływu. Ludzie wykazujący ten typ osobowości pozwalają sobie na ściśle określone wybuchy emocji, mające stanowić przeciwwagę dla ich samokontroli. Na tym etapie mogą też wystąpić tendencje do perfekcjonizmu, bezkompromisowości czy przesadnego zadowolenia z własnej wartości lub pozycji. Osoby takie częściej wyrażają niezadowolenie niż Jedynki ze skrzydłem Diewiątki, ponieważ skupiają się na konkretnych ludziach, nie na abstrakcjach. Są też podatne na wybuchy gniewu, gdy inni nie chcą słuchać ich "wskazówek", a jednocześnie bywają bardzo delikatne i nie lubią, gdy ktoś kwestionuje ich ideały, motywacje czy zasady, zgodnie z którymi żyją.
Niezdrowe Jedynki ze skrzydłem Dwójki mogą być nietolerancyjne w stosunku do ludzi o innych oglądach bądź traktować ich z wyższością. Są też w stanie manipulować innymi pod względem emocjonalnym, wzbudzając w nich poczucie winy za to, że nie są tak doskonali, jak powinni być. Jedynki takie mają też skłonności do oszukiwania samych siebie, kiedy tylko ich motywy lub działania spotykają się z krytyką. Podobnie jak Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki, bywają też podatne na depresję, ale częściej niż one odreagowują ten stan poprzez zachowania seksualne, narkotyki, bądź alkohol, na ogół w sposób całkowicie sprzeczny z głoszonymi przez nie wartościami. Oszukiwanie siebie i poczucie, że pewne rzeczy im się należą, poważnie utrudniają przełamanie ich mechanizmów obronnych. Osoby tego typu wykazuja także bardzo silną, choć ukrytą agresję, płynącą zarówno z wypieranych zachowań agresywnych Jedynki, jak i pośredniej agresji Dwójki. Lęk wywołany sprzecznymi cechami charakteru może u niezdrowych Jedynek ze skrzydłem Dwójki wywołać problemy zdrowotne (reakcje konwersyjne), zachowania kompulsywne czy załamania nerwowe.


Ze swej strony gorąco polecam kupno całej książki Riso i Hudsona ,,Enneagram a typy osobowości", bo warto.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#34 Post autor: yusti » piątek, 27 sierpnia 2010, 20:06

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 21:19 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#35 Post autor: Venus w Raku » wtorek, 31 sierpnia 2010, 21:48

Rilla pisze:Ze swej strony gorąco polecam kupno całej książki Riso i Hudsona ,,Enneagram a typy osobowości", bo warto.
Popieram Cię, Rilla, całkowicie. Warto mieć tę książkę póki jeszcze można ją kupić. Moim zdaniem jest to najlepsza książka na temat Enneagramu.
1w9, 6w5, sp/sx

Virga
Posty: 118
Rejestracja: piątek, 15 maja 2015, 22:37

Re: 1w2 vs. 1w9

#36 Post autor: Virga » piątek, 15 maja 2015, 23:14

Jestem 1w2. Skrzydło dużo mi daje, bo łagodzi perfekcjonizm i polepsza empatię.

Na stronie głównej Gandhi to 9w1, a w książce Riso i Hudsona ,,Enneagram a typy osobowości" jest 1w2. Chyba powinniście go przenieść w poczet jedynek :)

Anna Sadowska
Posty: 20
Rejestracja: środa, 22 kwietnia 2015, 06:12

Re: 1w2 vs. 1w9

#37 Post autor: Anna Sadowska » niedziela, 6 września 2015, 19:54

Virga pisze:Jestem 1w2. Skrzydło dużo mi daje, bo łagodzi perfekcjonizm i polepsza empatię.
Można powiedzieć, że skrzydło 'w9' również łagodzi perfekcjonizm i polepsza empatię. Obydwa skrzydła to jedne z najbardziej empatycznych typów enneagramu.
Virga pisze:Na stronie głównej Gandhi to 9w1, a w książce Riso i Hudsona ,,Enneagram a typy osobowości" jest 1w2. Chyba powinniście go przenieść w poczet jedynek :)
Popieram. Gandhi według biografii był bliższy 1, niż 9.

ODPOWIEDZ