Witam na forum

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Witam na forum

#211 Post autor: Kapar » sobota, 11 stycznia 2014, 07:05

Witaj!

To chyba dość rzadkie, żeby taka zmiana zaszła! Z 4 przejść na 1... ale twój przypadek byłby dowodem na to, że istnieją połączenia negatywne i pozytywne dla typów jeśli chodzi o kierunek rozwoju. Wszak jedna z teorii mówi, że 1 upodabnia się do 4 na niskim poziomie zdrowia


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
El Kalafiorro
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 18 grudnia 2008, 23:11
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: ze Szczecina

Re: Witam na forum

#212 Post autor: El Kalafiorro » sobota, 11 stycznia 2014, 10:34

Zdecydowanie jestem zwolenniczką tej teorii. Długo się kręciłam między 4w5 i 5w4, ale retrospektywnie mogę stwierdzić, że to była raczej kwestia chwili i właśnie negatywnego połączenia ;)
Dominującym podmiotem jest dominujący podmiot nieregulowany...

4w5 a ostatnio 1w2 ;]

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Witam na forum

#213 Post autor: boogi » sobota, 11 stycznia 2014, 16:54

Wow, jestem pod wrażeniem. Miło powitać nową 1w2 w gronie forumowiczów :)
Pamiętam jak spotkaliśmy się w Gdyni kilka lat temu, byłaś wtedy przekonana o 4w5 jako swoim typie, a ja byłem przekonany o tym że dobrze się wytypowałaś więc nawet się nad tym nie zastanawiałem. Cieszę się, że nie ustałaś w poszukiwaniach i doszłaś do nowych wniosków. Jeżeli jesteś pewna swojego typu, to zapraszam do odświeżenia kilku wątków na forum Jedynek ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Witam na forum

#214 Post autor: Venus w Raku » sobota, 11 stycznia 2014, 22:01

Ciągle czytam w psychologii, że perfekcjonista, w pewnych przypadkach, bardzo łatwo wpada w melancholię i nieład. Jednak, jak myślę, nie jest to melancholia czwórkowa... ale czasami łatwo się pomylić. Chociaż Jedynka ma świadomość, że ukrywa swoje emocje i uczucia, i nie sądzę, że rozmyśla zbyt dużo o śmierci, co wydaje się kluczowe w przypadku Czwórek.

PS. Może mi się wydaje, ale El Kalafiorro kiedyś chyba była też Entuzjastą. Mnie osobiście nie przeszkadza być trochę tym, a trochę tamtym. Za wyjątkiem, że jest parę osób bardzo sztywno osadzonych w swoim typie. Ennagaram to jest tylko model, a osoba nie musi być modelowa. Większość prawdopodobnie nie jest. Ile ludzi na tym froum zmieniło typy i dla mnie jest to całkowicie normalne. Wszystko miesza się ze wszystkim i to jest raczej bardziej prawdziwe niż, że jest jakiś jeden magiczny typ (jeden z dziewięciu), do którego jesteśmy przypisani, ale czasami się zdarza, że ktoś wykazuje silne cechy tylko jednego typu i wtedy mamy do czynienia z "czystm" przypadkiem, ale to jest raczej rzadkość.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Witam na forum

#215 Post autor: Kapar » niedziela, 12 stycznia 2014, 04:09

Zgadzam się z Venus. Ale...
Venus w Raku pisze:Chociaż Jedynka ma świadomość, że ukrywa swoje emocje i uczucia, i nie sądzę, że rozmyśla zbyt dużo o śmierci, co wydaje się kluczowe w przypadku Czwórek.
...myślę, że ideacja śmierci wiąże się z czymś głębszym niż typ Enneagramu, np z depresją albo innymi problemami. A chyba do tego skłonność może mieć każdy.

Dynamika i plastyczność Enneagramu jest jego zaletą, a nie jak niektórym się wydaje wadą. Wydaje mi się, że płynność w typowaniu, czy pomyłki we własnym typowaniu, są odzwierciedlaniem faz i zmian w życiu. Jeśli uchwycimy te zmiany, to wiele nam to może powiedzieć o tym co się działo w przeszłości.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Witam na forum

#216 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 12 stycznia 2014, 09:30

Dozwolone tylko od lat 40-stu.
Spoiler:
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
El Kalafiorro
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 18 grudnia 2008, 23:11
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: ze Szczecina

Re: Witam na forum

#217 Post autor: El Kalafiorro » niedziela, 12 stycznia 2014, 10:57

Akurat szczerze powiedziawszy myślę, że nietrudno pomylić 1w2 z 4w5. 4w5 na wysokim poziomie zdrowia jest przepełnione wzniosłymi ideami i dąży do ich realizacji, wówczas staje się szalonym artystą. Dla kontrastu zdrowe jedynki dążą do spełnienia swoich moralnych idei i zasad. Zawsze wśród czwórek byłam negowana jako jednostka zbyt przyziemna. Jasne, fotografowałam, malowałam, uwielbiam smutną muzykę, ale mimo wszystko swojej czwórkowej "artystyczności" doszukiwałam się w prawniczej wirtuozerii i traktowaniu paragrafów jako materii dającej możliwość tworzenia ;) Tymczasem rozwój osobisty powoduje, że dostrzegam rzeczy, których wcześniej nie dostrzegałam.

Co się zaś tyczy śmierci, to myślę że bardzo niewiele osób na forum czórek to rzeczywiście czwórki - to raczej niezdrowe typy innych numerków. Gdy cierpisz na depresję, nietrudno o odpowiedzi typowo czwórkowe. Zdecydowanie jednak nie postrzegałabym myślenia o śmierci jako oznaki czwórkowatości a raczej oznakę depresji i konieczność skonsultowania swojego stanu z psychiatrą ;)
Dominującym podmiotem jest dominujący podmiot nieregulowany...

4w5 a ostatnio 1w2 ;]

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Witam na forum

#218 Post autor: 999Przemek » niedziela, 12 stycznia 2014, 11:14

Hmmmm niektórzy mówią, że to właśnie zdrowe czwórki "zmieniają się" gdy są na wysokim poziomie zdrowia. Oczywiście jest to pomyłka, bo zazwyczaj każdemu się "miesza" typ jak jest zdrowy.
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Witam na forum

#219 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 12 stycznia 2014, 14:54

El Kalafiorro, witam Cię w dziale Jedynek i mam nadzieję, że będziesz czuła się tutaj dobrze.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Witam na forum

#220 Post autor: boogi » poniedziałek, 13 stycznia 2014, 22:49

Venus w Raku pisze:w pewnym momencie życia każdy zaczyna zbliżać się do śmierci
Nie wiem jak wy, ja zacząłem przynajmniej w momencie narodzin, o ile nie wręcz w momencie poczęcia :mrgreen:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
El Kalafiorro
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 18 grudnia 2008, 23:11
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: ze Szczecina

Re: Witam na forum

#221 Post autor: El Kalafiorro » wtorek, 14 stycznia 2014, 21:53

boogi pisze:
Venus w Raku pisze:w pewnym momencie życia każdy zaczyna zbliżać się do śmierci
Nie wiem jak wy, ja zacząłem przynajmniej w momencie narodzin, o ile nie wręcz w momencie poczęcia :mrgreen:
Myślę, że Einstein miałby w tej sprawie wiele do powiedzenia ;) bo skoro czas jest pojęciem względnym, to może nie każdy na wstępie zbliża się do śmierci ;)
Dominującym podmiotem jest dominujący podmiot nieregulowany...

4w5 a ostatnio 1w2 ;]

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Witam na forum

#222 Post autor: Venus w Raku » środa, 15 stycznia 2014, 02:09

Nie wiem, co boogi miał na myśli, ale według mnie jest tak, że Jedynka rodzi się już stara.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Witam na forum

#223 Post autor: Yarpen_Zigrin » środa, 15 stycznia 2014, 15:22

Chodziło mu o to, że od urodzenia/poczęcia czas do naszej śmierci się zmniejsza(różnica czasu miedzy chwilą obecną, a śmiercią maleje) i nie da się tego ani zatrzymać, ani odwrócić, można co najwyżej zmniejszyć prędkość zmniejszania się tej różnicy.

Nikt się nie rodzi stary, bo to sprzeczne logicznie :/ Ani fizycznie, ani psychicznie. Pierwsze bo, w momencie powstania, nie można być starym, czyli mieć za sobą jakiegoś sensownego czasu życia, a drugie, bo psychika się kształtuje dopiero po narodzinach i to przez nie taki krótki czas.

@El Kalaiorro
Nie jestem 1, ale witam równo gorąco co one same, bo na tym forum tego typu trochę brakuje.

Awatar użytkownika
vlad
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 9 marca 2014, 21:31
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Witam na forum

#224 Post autor: vlad » niedziela, 9 marca 2014, 21:47

Witam wszystkich!
Czytałem to forum z poziomu gościa już od jakiegoś czasu, a zarejestrowałem się parę chwil temu. O enneagramie usłyszałem przypadkowo i postanowiłem przeczytać parę artykułów (aby mieć jakikolwiek ogląd na ten temat). Nie wiem o enneagramie zbyt wiele, ale jestem otwarty na pytania oraz dyskusję. Czytałem opisy typów, zrobiłem test i określiłem się jako 1w2.
To chyba najlepiej pasujący do mnie typ, ale nie jestem zupełnie przekonany. :wink:
Mam nadzieję poszerzyć tu moją wiedzę o psychologii i różnych teoriach osobowości.
Prawdopodobnie 1w2 sp/so.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Witam na forum

#225 Post autor: boogi » niedziela, 9 marca 2014, 23:06

Witamy witamy nowego użytkownika.
vlad pisze:Nie wiem o enneagramie zbyt wiele, ale jestem otwarty na pytania oraz dyskusję.
W sensie że zadajesz pytania, czy że na nie odpowiadasz? :twisted:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ