Chce być 3

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wielorybek
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 9 sierpnia 2016, 10:39
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Chce być 3

#1 Post autor: Wielorybek » wtorek, 9 sierpnia 2016, 16:41

Mam trochę dość bycia 9 bez ambicji, z brakiem zdecydowania
i trudnością z podejmowaniem jakiegokolwiek działania. Dziewiątka
pod wpływem związku z 6 podobno często staje się 3. Jestem w
Takim związku i jakoś takiej przemiany nie odczuwam. I czy coś
takiego wgl jest możliwe? Czy jest to tylko częściowe przejęcie
kilku cech?



Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Chce być 3

#2 Post autor: Intan » wtorek, 9 sierpnia 2016, 16:53

Wielorybek pisze:Dziewiątka pod wpływem związku z 6 podobno często staje się 3.
Nie. To tak nie działa. Znaczy pewnie to był skrót myślowy, ale na wszelki wypadek mówię, że to tak nie działa.

W enneagramie istnieje coś takiego jak połączenia między typami. Żeby je rozwinąć, nie trzeba wchodzić w związek z przedstawicielem danego typu. To w ogóle nie jest zalecane, nie wiem, czy to w ogóle może działać w ten sposób (szczerze wątpię). Te połączenia mają związek z poziomem zdrowia/poziomem rozwoju osobistego (w skrócie PRO) - przyjmuje się, że Dziewiątka, wspinając się na wyższe poziomy zdrowia, przejawia trochę cech zdrowej Trójki, a spadając na niższe, zaczyna przejawiać niektóre cechy niezdrowej Szóstki. Wg innej teorii Dziewiątka może przejąć zarówno negatywne, jak i pozytywne cechy obu typów w zależności od poziomu zdrowia.

Mówi się, że wspięcie się na kolejny poziom zdrowia zajmuje średnio półtora roku. Jeśli jest Ci źle z tym, jaki/jaka jesteś, zawsze możesz spróbować pracować nad sobą. :) Tu na forum jest całkiem sporo materiałów, które mówią, jak to zrobić. Jest to więc jak najbardziej możliwe, także dla Dziewiątek. ;)
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Wielorybek
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 9 sierpnia 2016, 10:39
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Re: Chce być 3

#3 Post autor: Wielorybek » wtorek, 9 sierpnia 2016, 17:08

"Szóstka i Dziewiątka mogą się też spotkać na swoim drugim połączeniu z Trójką, stając się kreatywnie żyjącymi, przepełnionymi energią ludźmi. Dziewiątka jako Trójka staje się kimś kto walczy o wszystko co jest w zasięgu ręki, zupełnie jak miś Yogi, który, zanim nastanie ciemność, chce mieć wszystkie koszyki piknikowe w Parku Jellystone. Dla Szóstki stanie się Trójką, oznacza podejmowanie szybkich i skutecznych decyzji, powodując, że Szóstka, zapominając o swoich lękach, nie obawia się negatywnych dla niej skutków takich decyzji. Gdy obydwoje, Dziewiątka i Szóstka spotykają się w Trójce, wytwarza się u nich pełna chęć uczestniczenia we wszystkim co jest związane z ich życiem. Dziewiątka będąc w związku z Szóstką, często staje się Trójką, potrafi w końcu stawiać swoje potrzeby przed potrzebami innych, potrafi się skupić na tym co robi i doprowadzać sprawy do pomyślnego zakończenia."

To było na stronie enneagramu i byłam pewna, że właśnie chodzi o ten związek, ale chyba zaczynam rozumieć. Dziękuję za odpowiedź :hug:

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Chce być 3

#4 Post autor: Ael » wtorek, 9 sierpnia 2016, 17:12

Jakoś ominął mnie ten fragment, ale rozumiem go tak:
Zarówno Szóstki jak i Dziewiątki mają połączenie w trzy. Mogą je wykorzystać jako platformę porozumienia i przejmować te cechy Trójek, które są dla nich korzystne.

Awatar użytkownika
Nogitsune
Posty: 16
Rejestracja: środa, 5 listopada 2014, 17:45
Enneatyp: Zdobywca

Re: Chce być 3

#5 Post autor: Nogitsune » wtorek, 9 sierpnia 2016, 17:15

Nie przesadzasz czasem? To nie działa tak, że wystarczy nadziać się na bolca jakiejś szóstki i od razu pojawia motywacja do działania. A ambitną osobą to akurat nie trudno być wystarczy sobie wyznaczyć dalekosiężne cele. Gorzej z ich realizacją.
5w6 || INTJ

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Chce być 3

#6 Post autor: Ael » wtorek, 9 sierpnia 2016, 17:17

Ej, daj spokój. Wielorybek zwyczajnie nie zrozumiał(a) tekstu, ale to raczej wina tekstu. Sama bym się nie połapała na początku mojej przygody z enneagramem.
A zgłaszanie chęci zmian, to już jest mały kroczek naprzód. Ale teraz trzeba robić te kolejne :)

Awatar użytkownika
Celice
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek, 28 lipca 2008, 14:19
Enneatyp: Mediator

Re: Chce być 3

#7 Post autor: Celice » czwartek, 11 sierpnia 2016, 11:46

Nie da się zmienić typu ale da się rozwinąć jakieś swoje zaniedbane sfery. Po raz kolejny powtórzę na tym forum - DZIEWIĄTKA MUSI ZACZĄĆ DZIAŁAĆ żeby się zacząć rozwijać. Dziewiątka pod żadnym pozorem nie może dostosowywać się do otoczenia, oczekiwań innych, brać zbyt poważnie opinie innych o niej. Nie możne też liczyć na to, że pod wpływem innej osoby się rozwinie, że przejmie jakieś jej cechy bo to znowu oznacza bierność zamiast działania. Sama jestem Dziewiątką, która osiągnęła stan dziewiątkowej równowagi i na pewno nie jestem teraz Trójką ale przejawiam te cechy zdrowej Trójki. Poza tym mój partner jest Trójką i myślę, że to mój stan równowagi sprawia, że tak doskonale się rozumiemy.

Taka moja rada dla początkującej rozwijającej się Dziewiątki: Działaj Dziewiątko! :) tzn.

Rób to, co chcesz nie tłumacząc się z tego innym - to Cię nauczy stawiania siebie przed innymi i nauczy asertywności. Jak ktoś zapyta po co to robisz/ będzie się śmiał / próbował odwieść od robienia tego - uśmiechnij się zdziwiona i powiedz "bo tak żyją normalni ludzie"/ "bo to jest teraz trendy" itp. Nie musisz czuć się zobowiązana tłumaczyć ze swojego postępowania bo tu chodzi o Ciebie.
A z tego wynikną kolejne pozytywne zmiany w Twoim życiu. Bo jak już jesteś dla siebie najważniejsza/y i znasz swoje granice wtedy opinie i potrzeby innych (którymi się naprawdę niepotrzebnie zajmujesz) schodzą na dalszy plan Twojego życia.
Dostrzeżesz w końcu swoje własne potrzeby. Gdy staniesz sie autonomiczna/y zobaczysz, że każdy dorosły człowiek jest w stanie sam o siebie zadbać i odejdzie Ci ta chęć "służenia" innym.
Zobaczysz z czasem, jak bardzo ci którzy wydają zdecydowane sądy, przekonani o swojej racji się mylą i jak wiele zyskujesz myśląc po swojemu. Nie będziesz już wewnętrznie spięta bo ktoś Ci coś powiedział. To Ty będziesz umiała komuś uświadomić jego błędne interpretacje rzeczywistości.
Dziewiątka musi najpierw stać się samodzielna w myśleniu żeby mogła być zdecydowana, odpowiedzialna, ambitna itp. cechy świadczące o dojrzałości.
9w8

Awatar użytkownika
Wielorybek
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 9 sierpnia 2016, 10:39
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Re: Chce być 3

#8 Post autor: Wielorybek » piątek, 12 sierpnia 2016, 14:27

Dziękuję bardzo za odpowiedzi <3 :hug: :) na prawdę pomocne zwłaszcza Celice, nabieram większej ochoty by nad sobą pracować.

ODPOWIEDZ