Jak odróżnić 5 od 9?

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Jak odróżnić 5 od 9?

#1 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 19:53

Najpierw miałem to napisać na forum piątek, ale stwierdziłem, że częściej poruszam tu problemy dziewiątek, więc wkleiłem tu.

Tworzę ten temat, ponieważ mam problem z odróżnieniem dwóch typów enneagramu, czyli 5 i 9. Czytam różne opisy i jest kilka nieścisłości, które zbijają mnie z tropu.
Dziewiątki to utopiści; Piątki - nihiliści. Dziewiątki są optymistami; Piątki są pesymistami. Dziewiątki są otwarte; Piątki - zamknięte w swojej skorupie i wcale nie zamierzające z niej wychodzić.
Źródło: http://www.enneagram.pl/Enneagram/ennea ... 5and9.html

Zastanawia mnie jak to się ma do tego
Dziewiątki zazwyczaj winią innych pośrednio lub bezpośrednio za brak życia takiego, jakiego by pragnęły. Głęboko w nich siedzi zły i przygnębiający nihilizm (przyp: sceptycyzm absolutny; świat lub ludzka egzystencja są pozbawione jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości). Oddały swoje życie i nie widzą żadnego powodu aby pobudzać się do walki i są przekonane, że życie to pusta i bezowocna gra.
Jeszcze to
Dziewiątki są ugodowe i nieosądzające; Piątki - zasadnicze i zaczepne.
I opis niezdrowej 9
Mogą starać się unikać konfilktów, ale najczęściej je prowokują poprzez złośliwy i przykry charakter.
Tutaj zacytowałem jaki problem ma ponoć triada gniewu. Coś mi w tym nie pasuje, bo to brzmi jakby triada gniewu składała się z samych tępaków.
Nawet względnie zdrowe Dziewiątki mogę mieć lekko rozmytą świadomość siebie, gdyż typ ten ma skłonność do zatracania się w innych ludziach. Co więcej, u przeciętnych Dziewiątek próby odnalezienia własnej tożsamości powodują niepokój i lęk, a przecież tych uczuć starają się one unikać za wszelką cenę. Ignorują więc i przymykają oczy na wszystko, co mogłoby zakłócić spokój umysłu; unikają introspekcji, kosztem pielęgnowania uspokajających wyobrażeń o sobie - jakiekolwiek te wyobrażenia mogłyby być. Takie pozorne zrozumienie siebie bywa dla Dziewiątek cenniejsze, niż uczciwa próba znalezienia odpowiedzi na pytanie - "kim naprawdę jestem".
Ten opis nie pasuje do forumowych Dziewiątek, które wcale nie unikają introspekcji, ale też nie uważają się za jakieś wybitnie zdrowe.



Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#2 Post autor: TowarzyszFrytas » niedziela, 22 lutego 2015, 20:21

Ja tam debilem się urodziłem i debilem umrę ale to chyba jeden z głupszych artykułów jakie czytałem. Te czarno-białe rozgraniczenia (9 - optymiści, 5 - pesymiści itd) ...
My brain hurts.
Bycie inteligentnym nie czyni z Dziewiątki intelektualisty, tak samo jak myślenie nie czyni z niej myśliciela.

To zdanie ma jakiś swój ukryty urok. :socionics:
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Jak odróżnić 5 od 9?

#3 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 21:19

W ogóle opis 9 w różnicach między 9, a 5, to jakaś kompletna masakra. Jak to czytałem, to odniosłem wrażenie, że 9 to jacyś ludzie niedorozwinięci intelektualnie i zatrzymani na poziomie dziecka, naiwne, głupie itp. tylko opisane delikatniejszymi słowami, ale wiadomo co się za tym kryje.

Pewnie niejedna 9 czytając takie rzeczy o sobie by się wkur... a nie one tego nie robią. Ale tak, czy owak niesamowicie uwłaczający mediatorom jest ten tekst. 9 to zwykle rozgarnięci ludzie, by umieć łagodzić konflikty trzeba mieć sporą wiedzę i właśnie dość abstrakcyjne myślenie (którego brak zarzuca się triadzie gniewu) bo trzeba sobie wyobrażać dlaczego ktoś tak, a tak postępuje, a następnie wpaść na pomysł jak najlepiej złagodzić spór. Dwie sprzeczające się osoby mogą mieć różne motywacje (np. jeden chce udowodnić swoją wyższość, bo spór traktuje jako atak i podważanie kompetencji, a drugi chce coś usprawnić i podaje swój punkt widzenia nie dostrzegając niczego innego), różnie przetwarzać informacje (np. jeden kieruje się wartościami etycznymi, a drugi bezwzględną logiką), wreszcie mogą myśleć w ten sam sposób, ale walczą o pozycję. Może też być tak, że jedna osoba wyżywa się na drugiej za coś czego tamta nie zrobiła, a druga nie wie o co chodzi. Możliwości w sporach między ludźmi jest multum, dlatego Mediatorzy muszą być niesamowicie inteligentni skoro potrafią pogodzić ludzi.

Serio umiejętność postawienia się w sytuacji każdej innej osoby, zdolność widzenia konfliktu oczami obu stron i rozkminianie problemów międzyludzkich, które swoim skomplikowaniem dorównują niemalże fizyce kwantowej wymaga sporej inteligencji. Czasem mam wrażenie, że 9 nie kłócą się, bo są wręcz zbyt inteligentne na to, a w tym tekście przedstawia się ich jako jakiś debili.
Dla przykładu, Dziewiątka może myśleć, że kluczem do trwałego pokoju na świecie jest "żeby każdy kochał bliźnich". Mimo, że jest to niewątpliwie prawdziwe, to nie pójdą dalej, by zastanowić się jak sprawić, by wszyscy się kochali.
To jest jakieś kompletne zaprzeczenie bycia Mediatorem. Ktoś, kto rzuca frazesami nie pogodzi ludzi. Pokoju nie osiągnie się czymś takim, czasem na zwykłym forum nie da się ogarnąć sytuacji gdy wszyscy się nawzajem hejtują. Opis 9 wymieniony w różnicach między 5 i 9 kompletnie nie pasuje do 9. Gdyby Dziewiątki takie były, to nie byłyby Mediatorami, tylko Naiwniakami.

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#4 Post autor: Yarpen_Zigrin » niedziela, 22 lutego 2015, 22:31

To teraz patrz na mnie. Jestem dobrym mediatorem, a jednocześnie zgadzam się w pełni z tym frazesem. I nie jestem 9
Nie bierz wszystkiego dosłownie. Mediator nie pogodzi wszystkich, ale od innych go różni to, że widząc konflikt zacznie uspokajać.
Co czytam jakiś Twój post to widzę, że bierzesz się za temat od dupy strony. Idealizujesz i patrzysz jednopłaszczyznowo.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#5 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 22:58

Yarpen_Zigrin pisze:Nie bierz wszystkiego dosłownie. Mediator nie pogodzi wszystkich, ale od innych go różni to, że widząc konflikt zacznie uspokajać.
Wszystkich pewnie nie, ale skoro jest Mediatorem, to chyba godzić umie. Natomiast nie zgadzam się z drugim zdaniem, bo np. taka 2 też może uspokajać, nawet 8 może tylko bardziej brutalnymi metodami. 9 jako mistrzowie mediacji muszą być inteligentne, jeśli nic innego nie robią i skupiają się cały czas na zachowywaniu harmonii, pokoju, spokoju to siłą rzeczy będą w tym doskonale wyćwiczone. Dlatego raczej nie będą używać dennych frazesów, tylko zrobią to porządnie. No sorry, ale jeśli uznamy, że 9 tego nie potrafią, to co w ogóle potrafią? Nie da się niczego nie umieć, bo zawsze coś się robi.
Yarpen_Zigrin pisze:Co czytam jakiś Twój post to widzę, że bierzesz się za temat od dupy strony. Idealizujesz i patrzysz jednopłaszczyznowo.
Co to znaczy, że patrzę jednopłaszczyznowo i idealizuję? Podaj przykład.

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#6 Post autor: TowarzyszFrytas » niedziela, 22 lutego 2015, 23:47

Ale wiesz, że mediator to tylko taka ogólna nazwa trochę z dupy wymyślona, a nie z góry określony dla wszystkich 9 zawód?
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#7 Post autor: Yarpen_Zigrin » poniedziałek, 23 lutego 2015, 00:11

Agon pisze:Wszystkich pewnie nie, ale skoro jest Mediatorem, to chyba godzić umie. Natomiast nie zgadzam się z drugim zdaniem, bo np. taka 2 też może uspokajać, nawet 8 może tylko bardziej brutalnymi metodami. 9 jako mistrzowie mediacji muszą być inteligentne, jeśli nic innego nie robią i skupiają się cały czas na zachowywaniu harmonii, pokoju, spokoju to siłą rzeczy będą w tym doskonale wyćwiczone. Dlatego raczej nie będą używać dennych frazesów, tylko zrobią to porządnie. No sorry, ale jeśli uznamy, że 9 tego nie potrafią, to co w ogóle potrafią? Nie da się niczego nie umieć, bo zawsze coś się robi.
"Jest mediatorem z nazwy to na pewno umie godzić". Niekoniecznie. To tylko nazwa luźno madana na podstawie skłonności do mediowania. Nie znaczy też, że zawsze kiedy może to robi.
Oczywiście, że 2 i 8 i nawet ambitne 3 i chłodne 5 i fobiczne 6 też mogą mediować i to nawet lepiej niż 9, ale tego nie robią zazwyczaj. Bo albo ich nie obchodzą ludzkie kłótnie, albo uważają, że zniszczenie przeciwnika jest lepsze, albo mają jeszcze inne podejście. 9 chce dla wszystkich dobrze, wszyscy są równi i ze wszystkimi da się rozmawiać.
Ty rozumiesz mediowanie jako główną umiejątność u 9 i ociągle dookła tego myślisz, a to nie jest tak. 9 się nie skupiają w życiu na mediowaniu, nie są wszystkie w tym dobre. Nie możemy założyć, że wszystkie 9 mają jakąś umiejętność albo ceche, bo tak nie jest, każdy jest inny. Typ ennea określa motywację i podobne sposoby reagowania.
Agon pisze:Co to znaczy, że patrzę jednopłaszczyznowo i idealizuję? Podaj przykład.
Wszystko upraszczasz i sprowadzasz do jednej płaszczyzny. Np to mediowanie - wymaga inteligencji. Nie. Dobra mediacja może wynikać z inteligencji, może wynikać z empatii, z intuicji, z wychowania i z innych. Czasem, żeby uspokoić ludzi wystarczy im uświadomić, że tego chcą i dalej samo pójdzie. Kolejne uproszczenie, każda 9 musi dobrze mediować, bo inaczej nic nie umie. Tak zrozumiałeś z opisu, ale ludzie mają też inne umiejętności niż te, które występują w opisie, jak pisałem każdy jest inny. Inny przykład, z instynktami. Sprowadziłeś je do intro/ekstrawertyzmu. A instynky zupełnie co innego określają, mianowicie ogólną strategię na życie, ekstra/introwertyzm określa sposób przetwarzania informacji i sposobu w jaki się obchodzisz z ludźmi.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#8 Post autor: Agon » poniedziałek, 23 lutego 2015, 01:34

Ok rozumiem. Typy 9 i 5 mają takie motywacje w życiu, że nie chcą wchodzić nikomu w paradę. Jeśli 9 nie skupia się na mediowaniu i unika ludzi, to czym się różni od 5? Jeśli różni się w taki sposób w jaki opisano to w tym tekście o rozróżnianiu 5 i 9, to znaczy, że 9 są jakieś upośledzone umysłowo, ale myślę że ten tekst to ściema. Nihilizm i pesymizm u Dziewiątek bywają częste, tak wynika z opisu 9, a w tekście o różnicach jest natomiast, że 9 to naiwni niczym dzieci utopiści i optymiści.

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#9 Post autor: Yarpen_Zigrin » poniedziałek, 23 lutego 2015, 08:32

Czy unikanie konfliktów jest jedyną cechą, która odróżnia typy? Mediowanie nie jest sensem życia 9 tak jak obserwowanie nie jest jedyną rzecza, na której skupia się 5, a nie każde 8 jest czyimś szefem.
9 nie są upośledzone życiowo, zapewniam Cię, po prostu myślą i działają w inny sposób niż ty, który zrozumiesz tylko kiedy je dobrze poznasz w praktyce.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#10 Post autor: Agon » poniedziałek, 23 lutego 2015, 12:07

Yarpen_Zigrin pisze:Czy unikanie konfliktów jest jedyną cechą, która odróżnia typy?
Jakie są inne cechy?
Yarpen_Zigrin pisze:Mediowanie nie jest sensem życia 9 tak jak obserwowanie nie jest jedyną rzecza, na której skupia się 5, a nie każde 8 jest czyimś szefem.
Wiem o tym, już do tego doszliśmy. Nazwa typu nie musi odzwierciedlać tego co typ robi.
Yarpen_Zigrin pisze:9 nie są upośledzone życiowo, zapewniam Cię, po prostu myślą i działają w inny sposób niż ty, który zrozumiesz tylko kiedy je dobrze poznasz w praktyce.
Zastanawiam się, czy Einstein to pogodna 5, czy intelektualna 9. Na jednych stronach podają, że to 5, a na innych, że 9.

Jeśli 9 nie muszą być naiwne, ani zawsze optymistycznie nastawione do życia, a czasem bywają nihilistyczne i wręcz czasem ten nihilizm i wewnętrzna stagnacja sprawia, że są jakie są, mogą mieć intelektualne zainteresowania, to czym się w zasadzie różnią od 5?

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#11 Post autor: Irranea » poniedziałek, 23 lutego 2015, 12:39

Agon pisze:to czym się w zasadzie różnią od 5?
Motywacją, to w końcu na tym opiera się cała teoria enneagramu. Pięć i Dziewięć mogą być do siebie podobne, postępować w zbliżony sposób, ale podstawą, dlaczego, z jakiego powodu coś robią jest co innego (motywacja typu).

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#12 Post autor: Agon » poniedziałek, 23 lutego 2015, 13:18

Irranea pisze:Motywacją, to w końcu na tym opiera się cała teoria enneagramu. Pięć i Dziewięć mogą być do siebie podobne, postępować w zbliżony sposób, ale podstawą, dlaczego, z jakiego powodu coś robią jest co innego (motywacja typu).
Motywacja jest ukryta, by ją określić trzeba poznać zachowania.
Nieprzeciętnie inteligentna Dziewiątka może być błyskotliwa jak Piątka, jednakże jej błyskotliwość ogranicza się tylko do pewnej, określonej dziedziny życia. Mogą błyszczeć w pracy ale być nierozgarnięte i obojętne wszędzie indziej, podczas gdy Piątki nigdy nie pozwalają sobie na umysłowy odpoczynek.
To by sugerowało, że Einstein to jednak 9, a nie 5. Interesował się wybraną dziedziną, a 5 interesują się z reguły wszystkim. Wielu wykładowców i lekarzy, których znam to ewidentne 5 - można z nimi rozmawiać nie tylko o medycynie, ale i o motoryzacji, filozofii, psychologii, sporcie, a nawet zdarzało się i o modzie. Mam wrażenie, że z Einsteinem dałoby się rozmawiać tylko o fizyce kwantowej, no i ten jego pacyfizm, bardzo to dziewiątkowe.

5 się boją że nie ogarną świata, więc interesują się wszystkim, chłoną wiedzę z każdego zakresu, bo wiedza umożliwia przetrwanie (inną kwestią jest praktyczne zastosowanie tej wiedzy, tu 5 mogą mieć problem, bo ogarniając jedną dziedzinę uczą się następnej zamiast spróbować praktycznie wykorzystać to czego się dowiedziały), a 9 chcą mieć święty spokój, czasem z ciekawości wkręcą się w jakiś temat i będą ogarniać tylko to. Nie boją się tego, że nie zdobędą wiedzy potrzebnej w życiu, bo strach to nie ich broszka, wkręcają się w jedną rzecz i mają wywalone na wszystko dookoła.

Mam rację, czy macie do tego jakieś obiekcje?

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#13 Post autor: Irranea » poniedziałek, 23 lutego 2015, 13:56

Agon pisze: Motywacja jest ukryta, by ją określić trzeba poznać zachowania.
Każdy z typów ma określoną motywację. Żeby poznać motywację, trzeba zadać sobie pytanie "dlaczego", a nie "jak".
Agon pisze:5 się boją że nie ogarną świata, więc interesują się wszystkim, chłoną wiedzę z każdego zakresu, bo wiedza umożliwia przetrwanie
Guzik prawda. Piątki nie zdobywają wiedzy jak leci, nie interesuje ich wszystko. Piątki nie chcą być nieprzydatne. Użyteczność, jak sądzą, zapewni im posiadanie wiedzy na wybrane tematy, o których często posiadają dużą wiedzę, lub nawet stają się ekspertami z danej dziedziny (a nie ze wszystkich). Piątki szukają swojej niszy, w której mogłyby się realizować. Posiadana wiedza ma im zapewnić przetrwanie.
W zdobywaniu wiedzy przez Piątki nie chodzi o pobieranie informacji na każdy możliwy temat, a własnie o czerpaniu wiedzy z tych wybranych, interesujących Pięć tematów, im większa wiedza z danej dziedziny, tym większe bezpieczeństwo i kontrola sytuacji.
Zupełnie nie wiem czemu z 9 nie można rozmawiać o wszystkim. Posiadany typ nie ma związku z ilością zainteresowań.

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#14 Post autor: duplo » poniedziałek, 23 lutego 2015, 14:03

To by sugerowało, że Einstein to jednak 9, a nie 5. Interesował się wybraną dziedziną, a 5 interesują się z reguły wszystkim. Wielu wykładowców i lekarzy, których znam to ewidentne 5 - można z nimi rozmawiać nie tylko o medycynie, ale i o motoryzacji, filozofii, psychologii, sporcie, a nawet zdarzało się i o modzie. Mam wrażenie, że z Einsteinem dałoby się rozmawiać tylko o fizyce kwantowej, no i ten jego pacyfizm, bardzo to dziewiątkowe.
Zainteresowania są NIEZALEŻNE od typu. Znam bardzo wszechstronne i lotne 9 które interesują się wieloma rzeczami, a znam również tępackie i ograniczone 5, których jedyną wiedzą niezbędną do przetrwania to ''jak zrobić bica'' i ''jak wyrwać świnie''. Skoro znasz już teorię, to polecam przejść do następnego etapu - WERYFIKACJI W PRAKTYCE. Aby to zrobić, polecam zapoznać się z bezcennymi materiałami źródłowymi, które znajdują się tu >KLIK< i tu >KLIK<. Zapoznaj się z zawartością zanim po raz kolejny zarzygasz nas swoją błyskotliwością.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#15 Post autor: Agon » poniedziałek, 23 lutego 2015, 14:16

Irranea pisze:Guzik prawda. Piątki nie zdobywają wiedzy jak leci, nie interesuje ich wszystko. Piątki nie chcą być nieprzydatne. Użyteczność, jak sądzą, zapewni im posiadanie wiedzy na wybrane tematy, o których często posiadają dużą wiedzę, lub nawet stają się ekspertami z danej dziedziny (a nie ze wszystkich). Piątki szukają swojej niszy, w której mogłyby się realizować. Posiadana wiedza ma im zapewnić przetrwanie.
W zdobywaniu wiedzy przez Piątki nie chodzi o pobieranie informacji na każdy możliwy temat, a własnie o czerpaniu wiedzy z tych wybranych, interesujących Pięć tematów, im większa wiedza z danej dziedziny, tym większe bezpieczeństwo i kontrola sytuacji.
Zupełnie nie wiem czemu z 9 nie można rozmawiać o wszystkim. Posiadany typ nie ma związku z ilością zainteresowań.
W takim razie ten opis różnic między 5 i 9 jest fałszywy. Zresztą zawiera sprzeczne informacje z opisem Dziewiątek na stronie o Enneagramie np. problem nihilizmu i pesymizmu Dziewiątek.
duplo pisze:Aby to zrobić, polecam zapoznać się z bezcennymi materiałami źródłowymi, które znajdują się tu >KLIK< i tu >KLIK<. Zapoznaj się z zawartością zanim po raz kolejny zarzygasz nas swoją błyskotliwością.
Rzucić linkami do nawet nie konkretnych artykułów, ale całych działów to każdy głupi potrafi. Skoro nie potrafisz wytłumaczyć różnic między 5 i 9, to nie wypowiadaj się w tym temacie. Argumentum ad personam też sobie daruj. Pisz rzeczowo, albo won z mojego tematu.

ODPOWIEDZ