Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#106 Post autor: Ninque » piątek, 1 kwietnia 2016, 15:15

e tam, mi w teście wychodziło 4w3 na początku, teraz (trzy tygodnie temu) wyszło 8 :D


Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#107 Post autor: IstariDreamer » piątek, 1 kwietnia 2016, 21:04

8? :shock:
Co musi mieć w głowie w danej chwili Dziewiątka, żeby wyszło jej w teście 8. :scratch:
Mi wyszło 5w6. 5 minut temu.

4 nie wychodziło mi prawie nigdy. Co nie przeszkadzało mi w przeszłości w uznawaniu się za 4.
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

Awatar użytkownika
Wloczega4w5
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 11:44

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#108 Post autor: Wloczega4w5 » czwartek, 2 czerwca 2016, 11:45

Mam tak samo jak autor tematu - testy pokazują 4w5 ale pasuję do opisu 9. Ciężko się z tym 4-kowym życiem rozstawać :D

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#109 Post autor: Ninque » czwartek, 2 czerwca 2016, 16:11

Witamy włoczęgo, powiedz co sprawiło, że postanowiłęś osiąść na poduszkach?
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Wloczega4w5
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 11:44

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#110 Post autor: Wloczega4w5 » czwartek, 2 czerwca 2016, 23:10

Choku mnie przekonała więc postanowiłem zostać. Ale żebym znowu gafy nie popełnił na razie się nie zobowiązuje :D

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#111 Post autor: Ninque » czwartek, 2 czerwca 2016, 23:13

Może po prosu przeczytaj długe opisy kazdego z typów, opisy uszczegółowione wszystkich instynktów dla każdego typu, tabelki z poziomami zdrowia, motywacjami i lękami, opisy poziomów zdrowia, oraz połączenia. A potem rozważ to wszystko w serduszku i w razie potrzeby przeczytaj jeszcze raz. :)

a tak na serio to zacznij chociaż od wytypowania triady/ ośrodka i przeczytania motywacji i lęków. I ić do wątku: rozpoznanie typu, tam otrzymasz więcej pomocy ;)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Wloczega4w5
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 11:44

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#112 Post autor: Wloczega4w5 » piątek, 3 czerwca 2016, 10:10

Właśnie się do tego zabieram ale coś mi nie wychodzi. Z dłuższych opisów wychodzi mi właśnie 9, testy mówią 4 a motywacje 7... Chociaż równie dobrze motywacja może być 9 i 4 ale 7 chyba najlepiej pasuje. Dodatkowo jestem z natury wybuchowy więc 9 też nie pasuje. Dziwny ten mój enneatyp...

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#113 Post autor: chokureika » piątek, 3 czerwca 2016, 15:42

Jako taka motywacja 7 brzmi bardzo uniwersalnie, więc nie ma co się sugerować. 7 od 9 różni się głównie tym, że 9 bardzo często pozostają bierne, jeżeli chodzi o zmiany w swoim życiu, podczas, gdy 7 próbują wciąż nowych rzeczy. 7 unika złych emocji poprzez angażowanie się w rzeczy ciekawe i ekscytujące, 9 za to odwraca całkowicie uwagę od swojego 'ja' np. przez oglądanie seriali, granie w gry czy spanie. Bierne czynności, które pozwalają nie myśleć.

Mało zdrowe 9w8 może być bardzo wybuchowe, zwłaszcza kiedy ktoś próbuje odebrać im ich "spokój" i na siłę coś w nich zmienić. Przeczytaj leniu wreszcie pełne opisy typu oraz poziomy zdrowia, to w końcu będziesz wiedział co i jak.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#114 Post autor: Sayna » sobota, 4 czerwca 2016, 14:05

4 i 9 posiadają kilka wspólnych cech. Są wycofane, ale nie mają takiej tendencji do kierowania się czystą logiką jak 5. Oba typy nie wiedzą kim są tak naprawdę, 4 dlatego że nie identyfikuje się z resztą świata, a 9 bo przejmuje zachowania otoczenia dla własnego spokoju.

9 są jak doskonała synteza 4 i 5, ani to 4w5, ani 5w4, bo ich emocje i logika działają jednocześnie. Żadne nie wiedzie prymu i żadne nie jest w jakiś sposób widoczne. 4 może uznać 9 za beznamiętną, a 5 może uznać 9 za bezmyślną.

U 4 widać emocjonalność, u 9 nie. Pod tym względem 9 są bliższe 5.

Awatar użytkownika
Wloczega4w5
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 11:44

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#115 Post autor: Wloczega4w5 » sobota, 4 czerwca 2016, 16:26

U 4 widać emocjonalność, u 9 nie. Pod tym względem 9 są bliższe 5.
No to ja już nie wiem co ja jestem :D Widać u mnie emocjonalność, może nie tak bardzo ale jednak uwidacznia się.
@Choku
Przepraszam cię, ale dzisiaj dalej nie przeglądnę :wink: Te lenistwo... Jakby to była książka fabularna to bym połkną w całości, a tak to trzeba się skupiać czego nie lubię.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#116 Post autor: Sayna » poniedziałek, 6 czerwca 2016, 00:18

Wloczega4w5 pisze:No to ja już nie wiem co ja jestem :D Widać u mnie emocjonalność, może nie tak bardzo ale jednak uwidacznia się.
Dużo zależy od tego jaki typ porównujesz do 9. 4 są bardziej emocjonalne, ale 5 mniej.

Tym co odróżnia 9 od innych typów jest niechęć do konfliktów posunięta do ekstremum. Wiąże się to często z brakiem asertywności i własnego zdania oraz byciem popychadłem. Niezdrowe 9 pozwalają sobie na bycie takimi popychadłami, aż się w nich nagle ni z tego ni z owego coś zagotuje i stają się nienaturalnie agresywne. Trwa to zwykle moment i potem wracają do swojego stanu szarej myszki.

Awatar użytkownika
Truskawkowe_pola
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 01:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#117 Post autor: Truskawkowe_pola » niedziela, 12 czerwca 2016, 23:27

RATUNKU, POMOCY!!

Tak jak pozostali w tym temacie, mam straszny problem z wytypowaniem siebie!

Rozważam głównie 4 i 9, choć jestem otwarta na sugestie.

Czy ktoś będzie tak miły i mnie pokieruje? Przeczytałam już prawie WSZYSTKIE tematy zarówno w dziale 4, jak i 9. Robiłam WSZYSTKIE testy, czytałam wszystkie książki i artykuły, jakie znalazłam w necie, także wiele w języku angielskim. I NIC :(((

Jeśli chodzi o motywację, to najbardziej pasuje mi motywacja 8! Marzę o niezależności i o tym, by nikt mi niczego nie narzucał. Jednak do końca życia zapamiętam, jak szwagier powiedział, że jestemSZARA, to było gorsze niż jakby powiedział, że jestem głupia, zła, agresywna, nieodpowiedzialna. Zafarbowałam wtedy włosy na rudo (teraz już mam naturalne, bo szwagierka zaczęła używać tej samej farby, a ja nie chciałam mieć tego samego koloru). Pragnę też spełniać się artystycznie (piszę książki i wiersze do szuflady, nikt jednak ich nie docenia).

Wydaje mi się, że największą moją motywacją jest to, by nie być wycieraczką jak moja matka, tylko dominować jak ojciec nad nią.

W dzieciństwie miałam bardzo niestałe podejście (jestem DDA), matka reagująca lub neutralna, ojciec zwykle neutralny, rzadko agresywny, po piciu reagujący. Czuję większa więź z ojcem, ale ogólnie z obojgiem tak średnio się dogaduję i odrzucam ich.

ARGUMENTY ZA 4:
-wszyscy widzą moje emocje, choć nie mówię o nich,
- artystka (wiem, to nie jest argument, ale ja zwykle pisze rzewne wiersze o tym, jaka jestem nieszczęśliwa a życie niesprawiedliwe)
- karmię się emocjami, uwielbiam być w toku wydarzeń, gdy dzieje się coś ciekawego
- tęsknie za ZŁYMI wydarzeniami w życiu (wiem, paranoja, gdy byłam mała, wyobrażałam sobie, że zginął mi ktoś bliski i wszyscy wokół mi współczuli)
-jestem po 2 demonstracyjnych próbach samobójczych kilka lat temu (spoko, wyrosłam z tego)
- w szkole wszyscy uważali mnie za dziwną filozofkę
- uwielbiam wspomnienia, momenty, nagłe uczucia, zapachy które z czymś mi się kojarzą

ARGUMENTY ZA 9:
-nie potrafię rozmawiać o uczuciach (ale tylko z ludzmi najbliższymi!)
- niedecydowana ( nawet kierunki studiów ciągle zmieniam)
-miła, spokojna
-nie kończę tego, co zaczynam
-wycofana, gdy ludzie się kłócą i mnie to nie dotyczy, puszczam wszystko mimo uszu
-boję się bardzo dominujących osób (tylko takich, znam może 3-4 i nie kłócę się z nimi, choć we mnie się gotuje, z resztą wolę się pokłócić niż ulec)
-nie wyglądam w sposób wyjątkowy
- żąrtuję sama z siebie
-lubię spać i jestem leniwa
-nie lubię za bardzo zmian, tęsknię za ludźmi i zdarzeniami, które minęły
- mam problemy z asertywnością


CZY JEST TAKA OPCJA, ŻE MAM TAK ZRYTĄ PSYCHIKĘ, ŻE NIE DA SIĘ OKREŚLIĆ MOJEGO ENNEATYPU??? :D:D:D

Wiem, wiem, poziomy zdrowia. Ja na pewno jestem gdzieś nisko. ALe to mi w niczym nie pomaga.
Gdzieś czytałam, ze osoby o wysokim PRO są podobne do siebie bez względu na enneatyp. Może osoby o niskim PRO też robią się podobne do siebie?


POMOZCIE!!!!!!!!Już nie mam czego czytać nawet, w głowie mam już od roku jedną wielką obsesję i jeśli nie wytypuję się ostatecznie, to nigdy nie zaznam spokoju! :)
6w5 (9w8) (4w5)

ISFP

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#118 Post autor: Sayna » poniedziałek, 13 czerwca 2016, 09:20

Truskawkowe_pola pisze:- tęsknie za ZŁYMI wydarzeniami w życiu (wiem, paranoja, gdy byłam mała, wyobrażałam sobie, że zginął mi ktoś bliski i wszyscy wokół mi współczuli)
To wygląda mi na mocny argument za 4, podobnie jak Twoja reakcja na bycie nazwaną szarą.

Od siebie dodam, że miałam podobny dylemat. 9 pragną przede wszystkim stać się niezależne i rządzić swoim życiem, na niskim PRO są wewnętrznie martwe, bierne i pozwalają by inni nimi kierowali. Mają problemy ze stopniowaniem gniewu. Ich rozwój polega na nauce asertywności i stopniowym braniu swojego życia w swoje ręce. 4 skupiają się bardziej na swoim wizerunku, pragną być podziwiane za to kim są i poszukują tego co określa ich osobowość i odróżnia od innych ludzi. Czasami motywacje 4 i 9 są mocno pomieszane np. u mnie jest dużo cech 4 i cech 9, ale ostatecznie wytypowałam się na 9.

Oba typy są bardzo podobne pod pewnymi względami, bo są bardzo bierne. 9 bywają intuicyjne i sensoryczne, te intuicyjne mogą się mylnie utożsamiać z 4. Oba te typy mają problem z określeniem tego kim są, ale 4 się na tym bardziej skupiają. Dla 9 nie jest to priorytetem, dużo ważniejsza jest dla nich niezależność i stawianie granic.
Truskawkowe_pola pisze:Wydaje mi się, że największą moją motywacją jest to, by nie być wycieraczką jak moja matka, tylko dominować jak ojciec nad nią.
Dlaczego chcesz dominować? Skoro uważasz to za główną motywację to dlaczego nie rozważasz typu 8, a typy 4 i 9?

Awatar użytkownika
Truskawkowe_pola
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 01:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#119 Post autor: Truskawkowe_pola » poniedziałek, 13 czerwca 2016, 10:45

Chyba źle sie wyraziłam, bardziej chodzi mi o niezależność i kierowanie samą sobą, by nie być, jak uległa matka. Ale być może to nie jest motywacja, tylko raczej nie chce przenieść wzorca matki do swojego życia? Nie jestem ani dominująca jak chora 8, ani asertywna jak zdrowa.


-Czy dziewiątka może uwielbiać samotność?
-Czy dziewiątka na siłę topiła się w depresji, by poczuć się chorą, inną, taką biedną i opuszczoną?
- Czy dziewiątka na klasówce z religii pisałaby,że szatan jest silny i podważała słowa nauczyciela na forum klasy?

Czy czwórka bałaby się palić przy swoim mężu i robiłaby to po kryjomu?(dezintegracja w kierunku 2?)
Czy czwórka może bać się stawiać na swoim?
Czy czwórka może być tolerancyjna i akceptująca?

Czy wy, dziewiątki, czujecie się źle jako "wszechobecni ludzie enneagramu"? Dla mnie to jest jak najgorsza obraza, a jednak wciąż niezależność jest dla mnie bardzo ważna.
6w5 (9w8) (4w5)

ISFP

Awatar użytkownika
mg07
Posty: 147
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2014, 22:57
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy jest na sali 9 która uważała się za 4 ?

#120 Post autor: mg07 » poniedziałek, 13 czerwca 2016, 11:10

@Truskawkowe_pola
Ten post z opisem... normalnie jakbym czytał o sobie :shock:
SEI-Fe so/sx


Jedna gamma kwadry nie czyni.
Gdzie Si-egowców sześć, tam zawsze jest co jeść.

ODPOWIEDZ