Z kim 9 tworzy udany związek?

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#211 Post autor: Mandala » wtorek, 2 marca 2010, 01:06

Nie no, to było tak pół-żartem. ;-)


......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Naavle
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 00:25

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#212 Post autor: Naavle » wtorek, 2 marca 2010, 17:59

A, sory, też już głupi jestem ;p
9w1
ENFp

Kakaouko
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 16 stycznia 2011, 19:04
Enneatyp: Obserwator

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#213 Post autor: Kakaouko » wtorek, 26 kwietnia 2011, 13:36

5 byłaby partnerem idealnym:D
z jednym tylko zastrzeżeniem - rzadko jest, bo niewielu udaje się do niej dotrzeć.
5w6
Zazwyczaj jestem paskudna, wredna i cyniczna. A, i jeszcze lekceważąca. No chyba, że jestem szczęśliwa - to wtedy jestem sarkastyczna.

plagi
Posty: 8
Rejestracja: środa, 11 maja 2011, 22:11
Enneatyp: Indywidualista

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#214 Post autor: plagi » niedziela, 22 maja 2011, 22:26

ja mam przyjaciolke 9w8, jestem 4. Własciwie malo nas laczy, a mimo to uwielbam tego wyjatkowego czlowieka. Kompletnie jej nie rozumiem,a mimo to szanujemy sie nawzajem, wspieramy, sluchamy PRAWIE nigdy sie nie klocimy :)

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

9 i 2

#215 Post autor: Charlotte » środa, 28 września 2011, 17:18

Hej ;)
Co sądzicie o związku z dwójką? Chodzi mi tu jak o przyjaźń tak i o miłość ;)
Czy tak jak większość enneatypów za nimi nie przepadacie?
2 i 9 łączy wiele, ale czy to sprawia że się dogadują?
I jeszcze jedno pytanie może trochę nie do tematu, ale czy macie chwilami takie coś, że uważacie iż wasze zdanie jest najmądrzejsze? Proszę nie brać tego jako atak na was, po prostu pytam się gdyż mam chłopaka, i do dziś nie wiem jakim on jest enneatypem. Niby pasuje do 9, ale zawsze chce być najmądrzejszy, więc czy wy tak działacie?

Z góry dziękuje za odpowiedź :)

1. Zanim rozpoczniesz jakąś dyskusję czy zadasz pytanie, upewnij się czy już ktoś tego nie zrobił.
3. Zastanów się dwa razy zanim o coś zapytasz - bo możliwe, że odpowiedź masz pod ręką.
~atis
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
valerie
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:28
Enneatyp: Dawca

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#216 Post autor: valerie » środa, 28 września 2011, 21:42

To maże ja się wypowiem z perspektywy Dwójki, będącej od prawie dwóch lat w związku z Dziewiątką.

Jak dla mnie ten związek jest bardzo udany, nie wiem jak uważa mój chłopak, ale jeszcze mnie nie zostawił, więc chyba nie jest aż tak źle ;)
Myślę, że te typy mogą sobie nawzajem wiele dać. Dwójka czuje się akceptowana i kochana, poza tym, za niektóre Dziewiątki trzeba pewne sprawy załatwiać i tu też Dwójka ma pole do popisu. Dziewiątka natomiast może otrzymać od Dwójki taką pozytywną motywację do rozwoju. No i zdrowa Dwójka potrafi pomóc Dziewiątce nawiązać kontakt ze swoimi uczuciami.

Oczywiście nie zawsze jest tak różowo. Zdarza się, że Dziewiątka robi coś, bo Dwójka tak sugeruje. Ja na przykład często łapię się na tym, że podrzucam mojemu chłopakowi książki i filmy, moim zdaniem warte uwagi, a krytykuję te wybierane przez niego. Poza tym Dwójki bywają trochę zbyt kontrolujące, co prowadzi do błędnego koła - Dwójka zaczyna kontrolować, bo boi się utracić daną osobę, Dziewiątka zachowuje się przekornie, więc Dwójka czuje się bardziej zagrożona i jeszcze bardziej ogranicza Dziewiątkę. Uważam, że to jest najniebezpieczniejsza pułapka związku 2-9, przynajmniej w moim związku coś takiego się przewijało kilka razy, ale na szczęście za każdym razem udawało nam się z tego wyjść :) Poza tym, emocjonalność Dwójek, szczególnie jeśli jakaś jest na niższym poziomie zdrowia, może irytować Dziewiątki. Dwójki natomiast nie znoszą biernej agresji i czegoś takiego (nie wiem, czy to występuje u wszystkich Dziewiątek), że jak jestem zła na mojego chłopaka, to on, zamiast ze mną o tym porozmawiać, robi wszystko, żeby mnie rozśmieszyć. To znaczy, przy błahostkach to jest bardzo fajna cecha, ale przy poważniejszych sprawach, może naprawdę mocno zirytować.

Mój przyjaciel 9 stwierdził kiedyś, że miał szczęście, bo trafił w życiu na naprawdę mądrą (życiowo) kobietę. Myślę, że związek Dziewiątki ze zdrową Dwójką to jedna z najlepszych rzeczy, jaka może te typy spotkać.
I jeszcze jedno pytanie może trochę nie do tematu, ale czy macie chwilami takie coś, że uważacie iż wasze zdanie jest najmądrzejsze? Proszę nie brać tego jako atak na was, po prostu pytam się gdyż mam chłopaka, i do dziś nie wiem jakim on jest enneatypem. Niby pasuje do 9, ale zawsze chce być najmądrzejszy, więc czy wy tak działacie?
Na jakimś zagranicznym forum przeczytałam, że Dziewiątki mają tendencję do "odbijania" zachowań innych typów, szczególnie jeśli dużo z nimi przebywają. Ja na przykład miałam problem, żeby wytypować mojego chłopaka, bo przez pierwsze trzy miesiące zachowywał się jak 2w1, dopiero później ujawniły się te cechy Dziewiątkowe. Może poobserwuj zachowania znajomych Twojego chłopaka...

Ale się rozpisałam...
2 sx/so
EIE
"W świecie szaleńców ludzie chorzy są zdrowymi." - Philip K. Dick

ocet
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 00:27

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#217 Post autor: ocet » wtorek, 31 stycznia 2012, 19:34

Jakiś czas temu poznałem dziewiątkę, ale o enneagramie i jej typie w ogóle dowiedziałem się dużo później; od początku się dogadywaliśmy, chodzimy razem do klasy. Szybko zdałem sobie sprawę, że ta dziewczyna po prostu taka jest - dobra. Łatwość w jaki okazuje uczucia i jej spontaniczność, a przy tym jakiś rodzaj grzeczności (pruderyjności?), której nie potrafię nazwać - mogła by przytulić cały świat. Dużo rozmawiamy, i muszę powiedzieć że to jedyna osoba (poza moją matką - też 5w4) z którą znalazłem płaszczyznę porozumienia, i przed którą mogłem się otworzyć. Ta aura zaufania i lekkości, to ciepło - coś pięknego. A przy tym utrzymujemy czysto koleżeńskie kontakty, chociaż zaczynam myśleć o tym, by jakoś się do niej zbliżyć. Już przedtem próbowałem otworzyć się przed dziewczyną, która, jak mi się wydawało była odpowiednia dla mnie. Ale strasznie się sparzyłem. Z tego, co mi wiadomo, ona też przeżyła podobne rozczarowanie, i dlatego na razie wstrzymywałbym się przed jakąś inicjatywą. Zwłaszcza, że ma powodzenie u chłopaków.

Cieszę się, że ją spotkałem, bardzo brakowało mi takiej osoby. Chciałbym spędzać z nią więcej czasu, ale ma dużą rodzinę i mnóstwo przyjaciół.

Chciałbym, żeby Naavle powiedział coś więcej.
5w4 Sp
INTJ LII - 2Ti

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#218 Post autor: Pierzasta » wtorek, 31 stycznia 2012, 23:47

Mandala pisze:Nie no, to było tak pół-żartem. ;-)
Z każdym? :lol:
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#219 Post autor: bodzios » środa, 1 lutego 2012, 21:46

ocet pisze:Szybko zdałem sobie sprawę, że ta dziewczyna po prostu taka jest - dobra.
Dziewiątki takie właśnie są - dobre.
ocet pisze:Zwłaszcza, że ma powodzenie u chłopaków.
Żeńskie dziewiątki tak mają - zdecydowanie podobają się facetom. Z kilku względów. :wink:
ocet pisze:Chciałbym spędzać z nią więcej czasu, ale ma dużą rodzinę i mnóstwo przyjaciół.
Jeśli Dziewiątka Cię naprawdę polubi, to spędzicie z sobą więcej czasu - one po prostu takie są, mają moc rozciągania czasu. Doba Dziewiątek ma chyba 48 godzin. :mrgreen:
Pierzasta pisze:
Mandala pisze:Nie no, to było tak pół-żartem. ;-)
Z każdym? :lol:
Oj tam, Ciebie jeszcze tu nie było, gdy Mandala się tu udzielała. To było naprawdę półżartem, zresztą użytkowniczka ta zawsze sojusznikiem naszym (5) była.

Ogólnie Dziewiątki są całkiem sensowną, ba, jedną z lepszych propozycji dla Piątki, pod dwoma warunkami - 5 musi się jednak nauczyć, że na 9 czasem trzeba jednak krzyknąć, przywrócić ją do porządku, bo w innym przypadku niezdecydowanie, prokrastynowanie Dziewiątki nas zje, no i, co jest znacznie trudniejsze, Dziewiątka musi się nauczyć czasem... krzyknąć na Piątkę, przywrócić ją na właściwe tory (niełatwo się przyznać, ale np. mną trzeba raz na jakiś czas wstrząsnąć). Przynajmniej wtedy, gdy 5 nie jest zbyt zdrowe, ma problemy. A że 9 ma tylko "wielkie wybuchy słonia", to wszelakie związki na tej linii są zasadne, gdy 5 jest w miarę zdrowe. Wtedy gra i buczy praktycznie w każdym przypadku, nawet gdy 9 nie jest zbyt zdrowe, inaczej może się skończyć na uroczej, bliskiej, miłej, pełnej ciepła równi pochyłej dla 5, która może i 9 niestety wciągnąć...
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#220 Post autor: Cotta » środa, 1 lutego 2012, 22:58

bodzios pisze:Dziewiątka musi się nauczyć czasem... krzyknąć na Piątkę, przywrócić ją na właściwe tory (niełatwo się przyznać, ale np. mną trzeba raz na jakiś czas wstrząsnąć).
Na mnie nie trzeba krzyczeć. Ba, na mnie nie wolno krzyczeć! Choćby dla celów dydaktycznych (niech się drań nauczy, że mnie się nie traktuje brutalnie) postąpię na przekór. Mnie wolno (i trzeba :P ) tulić, głaskać i dobrze karmić. Ale to już bardziej socjonika niż enneagram.

W każdym razie, Dziewiątki tulą, głaszczą i dobrze karmią, więc się nadają. :mrgreen:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#221 Post autor: bodzios » środa, 1 lutego 2012, 23:03

Wcale mnie to nie dziwi, jednak żeńska a męska Piątka to nie to samo. Na mnie czasem krzyknąć wręcz trzeba, bo się zapominam, a poza tym to faktycznie tulić, głaskać i dobrze karmić. 8-)
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#222 Post autor: Pierzasta » środa, 1 lutego 2012, 23:04

:shock: Nie wiem co ja tu zacytowałam, dlaczego i jak, miało być tak:
Z kim 9 tworzy udany związek?
Z każdym? :lol:

-- Posty sklejone automatycznie czwartek, 2 lutego 2012, 00:08 --
bodzios pisze: Jeśli Dziewiątka Cię naprawdę polubi, to spędzicie z sobą więcej czasu - one po prostu takie są, mają moc rozciągania czasu. Doba Dziewiątek ma chyba 48 godzin. :mrgreen:
Tru. Jak one to robią? Moja doba ma mniej niż 12 godzin...
bodzios pisze: A że 9 ma tylko "wielkie wybuchy słonia", to wszelakie związki na tej linii są zasadne, gdy 5 jest w miarę zdrowe. Wtedy gra i buczy praktycznie w każdym przypadku, nawet gdy 9 nie jest zbyt zdrowe(...)
Czyli wybucha jak już naprawde nie może i wtedy to jest serio? Ale czy piątki tez tak nie mają?

Ogólnie chyba najlepiej wyvhodza związki zdrowym typom, zaryzykuję taką hipotezę. Bo chore to chyba często mają tendencję do brania wad za zalety... a zresztą w ogóle. Ech, chore typy.



Tulić, głaskać, karmić i prowadzić miłą, inteligentną konwersację.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#223 Post autor: bodzios » środa, 1 lutego 2012, 23:32

Pierzasta pisze:Czyli wybucha jak już naprawde nie może i wtedy to jest serio?
Pytaj Dziewiątek, np. Grina.
Pierzasta pisze:Ale czy piątki tez tak nie mają?
Pod tym względem ogarnąłem się na tyle, że potrafię wyrzucić z siebie wszystko mniej gwałtownie, raz na jakiś czas, w kontrolowanych seriach. Wcześniej bywało z tym znacznie gorzej, ale jednak połączeniu z 8 zdarza się funkcjonować.
Pierzasta pisze:Ogólnie chyba najlepiej wyvhodza związki zdrowym typom, zaryzykuję taką hipotezę. Bo chore to chyba często mają tendencję do brania wad za zalety... a zresztą w ogóle. Ech, chore typy.
To oczywiste, z tym, że mam wrażenie, że jednak pewne konfiguracje partnerskie na zasadzie jedno zdrowe - jedno niezbyt, są zdecydowanie łatwiejsze do przyjęcia, niż inne, które mogą jedynie szkodzić. Z tym, że oczywiście traktujemy wszystko indywidualnie, w oparciu o dany związek.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
Hypocrisy
Posty: 38
Rejestracja: środa, 7 lipca 2010, 16:57
Enneatyp: Mediator

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#224 Post autor: Hypocrisy » czwartek, 2 lutego 2012, 07:11

Oczywiście wszystko zależy od poziomu zdrowia, ale moimi faworytami są 2, 3, 4, 5, 7 i 8. :> Triada emocji nastawia mnie bardziej na sangwinizm niż flegmatyzm zwiększając przepustowość energii, zwyczajnie mam dużo więcej sił. Z Dawcą zagłaszczę się na śmierć, Zdobywcy dołożę serca do projektów samemu odkrywając nowe rzeczy, Romantyczce pokażę, że jestem milion razy bardziej tajemniczy niż ona i ma w co się bawić. (a także skażę się na czasami głupie podchody) Triada wycofania przeciętnie mnie pociąga, ale sensowni Obserwatorzy są godnymi dyskutantami, zaś z takim Epikurejczykiem mamy masę rozrywki. Jeśli chodzi o ostatnią ekipę, to nie lubię krytykanctwa ani często przenudnych Mediatorów bez zdania, więc zostają energetyczne, silne Ósemki, z którymi kłócę się po sportowemu. :)
Jeśli chodzi o czas, to działa na różnych poziomach. Mój rok ma tydzień, a dzień mniej więcej dwie-trzy doby. Czas rozlewa się tym bardziej, im mniej robię konkretów, a więcej czasu spędzam z przyjaciółmi. Faktycznie coś jest w tym polubieniu innych. Kiedy mi się zdarzy nie wracam z miasta do domu tylko jadę nie wiadomo gdzie spędzając z kimś z 7-10h i opowiadając sobie masę historii, poglądów, przeżyć. Tak zwyczajnie.
Si, Dziewięć na ogół będzie reagować rozdrażnieniem, uparciem albo przymilnością. Oczywiście to się zbiera, więc z czasem łatwiej ją wkurzyć. Jednak z tego co zauważyłem te WWB nie polegają na krzyczeniu, niszczeniu przedmiotów. Głos jest zmodulowany, w oczach prawdziwa wściekłość. Powiedziałbym: dzikość. Dla otoczenia to zwykle mały szok, bo nie dość, że wychodzi na jaw swoje zdanie, to jeszcze tak odmienne emocje!
9w8, sx/sp, ENTp.

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kim 9 tworzy udany związek?

#225 Post autor: In3orn » czwartek, 2 lutego 2012, 18:38

Pierzasta pisze:Czyli wybucha jak już naprawde nie może i wtedy to jest serio?
Tak. Niestety zwykle nic nie daje, bo ludzie są w szoku i nie wiedzą co się dzieje, a cały przekaz idzie się teges..
Pierzasta pisze:Tulić, głaskać, karmić i prowadzić miłą, inteligentną konwersację.
Też chcę :roll:
Don't give up! Never give up! Never back down!

ODPOWIEDZ