Prokrastynacja, czyli odkładanie na Wieczne Jutro

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Prokrastynacja, czyli odkładanie na Wieczne Jutro

#76 Post autor: IstariDreamer » wtorek, 1 września 2015, 22:53

Może udają 5 i 4.. :shifty:


It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

Awatar użytkownika
gadula
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 3 września 2015, 15:01
Enneatyp: Mediator

Re: Prokrastynacja, czyli odkładanie na Wieczne Jutro

#77 Post autor: gadula » czwartek, 3 września 2015, 23:04

Minęło 8 lat, ciekawe ile osób zwleka z przeczytaniem artykułu :P. U mnie wszystko się sprawdza, zwłaszcza kiedy jestem w bardzo średnim nastroju.
Spoiler:

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Prokrastynacja, czyli odkładanie na Wieczne Jutro

#78 Post autor: Ninque » niedziela, 29 listopada 2015, 22:46

historia pewnej prokrastynacji
Spoiler:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Prokrastynacja, czyli odkładanie na Wieczne Jutro

#79 Post autor: Ninque » czwartek, 16 czerwca 2016, 17:44



bardzo dobra aplikacja do samorozwoju i walczenia ze złymi nawykami :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Zakładajcie konta potem możemy się zwerbować w drużynę! YAY!

https://habitica.com/

będzie fajnie! juz tyle rzeczy zrobiłam po to żeby nabijać sobie punkciki :D
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Fi5heR
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 12:53

Re: Prokrastynacja, czyli odkładanie na Wieczne Jutro

#80 Post autor: Fi5heR » poniedziałek, 4 lipca 2016, 19:56

Ninque pisze:

bardzo dobra aplikacja do samorozwoju i walczenia ze złymi nawykami :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Zakładajcie konta potem możemy się zwerbować w drużynę! YAY!

https://habitica.com/

będzie fajnie! juz tyle rzeczy zrobiłam po to żeby nabijać sobie punkciki :D
Zainstalowałem już dawno temu. Zachwyciłem się. Stwierdziłem, że to przełom w moim życiu... A potem uśpiłem swojego bohatera, aby nie tracił życia i tak śpi aż do dziś : ]

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Prokrastynacja, czyli odkładanie na Wieczne Jutro

#81 Post autor: Zielony smok » niedziela, 31 lipca 2016, 02:38

To tak naukowo troszku
Odkładasz sprawy na później? To wynik walki między odpowiadającym za emocje układem limbicznym, a umożliwiającą zarządzanie swoimi celami - korą przedczołową. Pojedynek często wygrywa ten pierwszy - mówi psycholog Magdalena Jagielska.

Prokrastynacja to tendencja do odkładania na później spraw, które nie przynoszą nam natychmiastowej nagrody i wymagają wysiłku. Dla niektórych taką czynnością będzie sprzątnięcie pokoju, dla innych odpisanie na kłopotliwego e-maila czy przygotowanie prezentacji do pracy. "Każdy z nas trochę prokrastynuje. Paradoksalnie jest to dość naturalna rzecz dla naszego organizmu i naszej fizjologii, gdyż wykonywanie swoich obowiązków wymaga od nas spożytkowania energii, a organizm lubi oszczędzać sobie niepotrzebnego wysiłku" - mówi PAP psycholog Magdalena Jagielska z Uniwersytetu Warszawskiego.
ej słowa potwierdzają wyniki badania dotyczącego prokrastynacji wśród Polaków. Wynika z niego, że ponad 80 proc. z nas odkłada jakieś czynności na później. Częściej robią to mężczyźni (85 proc.) niż kobiety (80 proc.), a osoby młodsze odwlekają zadania częściej niż starsze. Najrzadziej zjawisko prokrastynacji występuje wśród osób powyżej 60. roku życia (71 proc.).

Zdecydowane najczęściej zwlekamy z wykonaniem czynności domowych, na których czele znajduje się sprzątanie. Tę czynność odkłada na później niemal połowa badanych. Na kolejnych miejscach znajdują się: prasowanie, gotowanie i pranie. Następne na liście są zadania zawodowe, które odsuwa na później 15,2 proc. badanych, czynności biurowe i urzędowe (11,3 proc.), zadania osobiste takie, jak rozpoczęcie diety, rzucenie nałogu czy decyzje matrymonialne (10,3 proc.), a także drobne naprawy lub remonty (10,3 proc.) oraz sprawy szkolne (9,3 proc.).

"Pozornie odkładanie zadań na później jest działaniem nieracjonalnym, które w przyszłości może wyrządzić nam sporo szkód. Jednak człowiek nie jest racjonalnym ekonomistą, który waży sobie, co jest dla niego dobre, a co złe. Prokrastynacja odzwierciedla rywalizację między naszym układem limbicznym a korą przedczołową. Ten pierwszy steruje emocjami i odpowiada za impulsywność, chęć natychmiastowej nagrody i poprawienia nastroju, jeśli czujemy się źle. Zaś kora przedczołowa odpowiada za koncentrację, zarządzanie sobą, swoją uwagą i celami oraz rozumienie koncepcji czasu itp. Kierowanie się zdrowym rozsądkiem, kiedy można ulec emocjom i pokusom, jest dla nas zwyczajnie trudniejsze" - opisuje psycholog.

Właśnie wtedy - z korą przedczołową pokonaną przez układ limbiczny - odkładamy na później sprawy, które nie przyniosą nam natychmiastowej przyjemności, budzą nasz lęk albo pozwolą nam w przyszłości uniknąć cierpienia. "Kiedy przygotowujemy prezentację, która kosztuje nas dużo wysiłku i stresu, to nasz naturalny mechanizm powoduje, że chcemy natychmiast poprawić sobie zły nastrój. Co najlepiej go poprawia? Facebook, lodówka, telefon do przyjaciela. To najczęściej właśnie te rzeczy - przynoszące szybką nagrodę - robimy, kiedy prokrastynujemy" - mówi Jagielska
.
Więcej.....

http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,40256
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

ODPOWIEDZ