Czy 8 mogą być introwertyczne?

Dyskusje na temat typu 8
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Czy 8 mogą być introwertyczne?

#1 Post autor: Asteroid » piątek, 20 lutego 2015, 22:30

Mam problem z określeniem siebie - 5 czy 8? Ponieważ, o dziwo, oba opisy do mnie pasują, z tym wyjątkiem, że raczej, w przeciwieństwie do 8 jestem trochę zamknięta w sobie (z wyjątkiem złości, bo w tym przypadku jestem baaardzo ekstrawertyczna) no i jednak potrafię "głęboko myśleć", a brak tej umiejętności zarzuca się Ósemkom.

Co o tym sądzicie?


Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#2 Post autor: chokureika » piątek, 20 lutego 2015, 23:52

Te dwa typy nie są często mylone, ale dzielą podobne podejście. Ósemki i Piątki obie widza siebie jako outsiderów i obie czują się odrzucone. Obie są bardzo niezależne i pragną iść na bitwę z każdym, kto zagraża ich niezależności. Obie wierzą w bezpośrednią komunikację, mogą być agresywne i mają skłonność do ochrony swoich słabych punktów. Ósemki czasem postrzegają siebie jako Piątki, ponieważ podążają w kierunku Piątek w stresie i przywołują wspomnienia momentów, w których były wycofane, aby myśleć strategicznie o swoich przyszłych kierunkach czy planach. Bez względu na to Ósemki lubią mierzyć się ze swoimi problemami bezpośrednio i mogą być bardzo asertywne dążąc do tego, czego chcą. Piątki na odwrót, próbują odciąć się od innych, aby odrzucić wiele swoich potrzeb w celu uniknięcia zależności.

Ósemki zachowują się bardzo instynktownie i polegają na swoich ciałach: są ludźmi praktycznego działania, pragmatyzmu, zmysłowości i rezultatu. Piątki mają tendencję do pozostawania w swojej głowie i często mają dwuznaczny stosunek do swojego ciała. Stąpanie twardo i praktyczne działanie po ziemi może być problemem dla Piątek – nigdy dla Ósemek.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#3 Post autor: Snufkin » sobota, 21 lutego 2015, 07:37

Oceniając po avatarze prędzej 5.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Mietła
VIP
VIP
Posty: 977
Rejestracja: wtorek, 22 września 2009, 16:23
Enneatyp: Szef

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#4 Post autor: Mietła » sobota, 21 lutego 2015, 07:39

Asteroid pisze:no i jednak potrafię "głęboko myśleć", a brak tej umiejętności zarzuca się Ósemkom.
A znasz Ósemkę, która przyzna się, że nie potrafi "głęboko myśleć"? :twisted:

Nie wiem na ile "głęboko" myślą Piątki, ale Ósemki potrafią bardzo dokładnie i długo roztrząsać jakieś zagadnienie. Być może różnica tkwi w umotywowaniu tego roztrząsania. Nie sprawia mi przyjemności rozmyślanie wyłącznie dla rozmyślania. Rozmyślam bardzo dużo o wielu rzeczach, ale głownie po to, żeby zrozumieć innych ludzi, ich decyzje i zachowania (chyba po to, żeby nie dać się zaskoczyć).

Wracając do tematu wątku - 100% introwertyzmu i ekstrawertyzmu raczej nie występuje w naturze. Gniew w Ósemce potrafi być tak ogromy, że drzemy ryja jak opętani, ale jednocześnie nie lubimy odkrywać kart związanych z innymi emocjami. Bo niekoniecznie sobie z nimi radzimy, bo lepiej jak inni o nich nie wiedzą, bo lepiej je bagatelizować, bo w ogóle co to kogo obchodzi - to moje życie.

Tak jak każdy - mówimy o czym chcemy, komu chcemy. Bardzo często nie mówimy nic i nie okazujemy emocji, mimo że w środku wszystko się gotuje.

Nie rozkminisz swojego typu na podstawie tych dwóch cech, bo podział ludzi na intro- i ekstrawertyków według sztucznych schematów nie jest możliwy, a - jak to ujęłaś - "głębokie myślenie" chyba nie zależy od typu, tylko od inteligencji.

Poczytaj trochę więcej.

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#5 Post autor: Asteroid » niedziela, 22 lutego 2015, 13:37

Mietła pisze:A znasz Ósemkę, która przyzna się, że nie potrafi "głęboko myśleć"?
Haha, nie znam :P ale myślę że anonimowo na forum to już prędzej ;)
Mietła pisze:Ósemki potrafią bardzo dokładnie i długo roztrząsać jakieś zagadnienie. Być może różnica tkwi w umotywowaniu tego roztrząsania. Nie sprawia mi przyjemności rozmyślanie wyłącznie dla rozmyślania. Rozmyślam bardzo dużo o wielu rzeczach, ale głownie po to, żeby zrozumieć innych ludzi, ich decyzje i zachowania (chyba po to, żeby nie dać się zaskoczyć).
To do mnie pasuje. Też chcę wszystko zrozumieć, ale Piątki chyba też tego chcą
Mietła pisze:Poczytaj trochę więcej.
Chyba nie mam wyjścia :D

W każdym razie wątek jeszcze nie zamknięty, wypowiadajcie się.
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#6 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 16:13

O ile dwójki, trójki i czwórki mogą być niepewni tego kim są i co czują, piątki, szóstki i siódemki są niepewni co do swoich działań, to ósemki, dziewiątki i jedynki mają problem ze zrozumieniem abstrakcyjnych idei i nie potrafią głęboko myśleć.
Źródło: http://www.enneagram.pl/ -> opis ósemki (przy okazji dziewiątkom i jedynkom też się oberwało)

Jak to przeczytałem, to pomyślałem sobie "Ale ta triada gniewu to tępaki, pewnie nie umieją niczego pojąć i temu się tak wkurzają", ale potem stwierdziłem, że na tym forum wielu inteligentnych ludzi to 8, 9 i 1, więc albo źle się wytypowali, albo coś nie halo z tym opisem.

Co do pytania o introwersję ósemek, to 8w9 potrafią być introwertyczne, tak wynika z opisu.
Ósemka ze skrzydłem dziewięć: 8w9 - "Niedźwiedź"

Zdrowa ósemka ze skrzydłem dziewięć posiada aurę stoickiego spokoju. Traktuje daną jej władzę jako jej należną - królowa lub król wszystkiego co żyje. Może być łagodna, szczerego serca, ustępliwa. Często nurtująca, chroniąca innych, spokojna, pomocna przyjaciołom. Nieformalna i skromna, cierpliwa, lakoniczna i generalnie nieco introwertyczna. Czasem okazuje ironiczne poczucie humoru. Może posiadać aurę bezwarunkowego gniewu, coś w rodzaju śpiącego wulkanu. Wolno "wycieka lawa" ale gdy już wybucha to gwałtownie i niespodziewanie.
W stresie, skrzydło 9, daje ósemce rodzaj gruboskórnego odrętwienia. Może być wtedy nie świadoma swojego gniewu, dopóki kogoś nie skrzywdzi. Ciągle dominująca, zimna, może być obojętna na potrzebę ostudzenia swoich emocji. Jeśli ósemka jest bardzo niezdrowa, może być wredna, bez wyrzutów sumienia, agresywna w doprowadzaniu spraw do głupich zakończeń. Chaotyczne myślenie, moralne lenistwo, paranoja. Może być mściwa, sponiewierać tych, których kocha, nigdy nie wie kiedy zrezygnować.

Słynne ósemki ze skrzydłem dziewięć: Michael Douglas, Paul Newman, Mickey Rourke, Robert Mitchum, John Wayne, Marlon Brandon, Fidel Castro.
Nieco introwertyczna, rozumiem jako bardziej introwertyczna, niż ekstrawertyczna, czyli ambiwertyczna z pewną przewagą introwertycznych cech.

Natomiast jeśli chodzi o korelacje z Wielką Piątką, to 8 wychodzą jednak na ekstrawertyków.
Powyższy graf oddaje związki między typami Enneagramu a skalą Ekstrawersji w Wielkiej Piątce.
Wyróżniającą się tendencją jest Introwertyzm wśród typów 4, 5 i 6. Pozytywny związek z Ekstrawersją
o umiarkowanej wadze istnieje u trzech typów: 2, 7 i 8. Interpretacja pozostałych typów jest niemożliwa
ze względu na zbyt niskie wartości korelacji. Wyniki korelacji w przypadku skali Ekstrawertyzmu także
znajdują potwierdzenie w teoretycznych założeniach dla typów.
Źródło: http://enneagram.pl/magazyn/enneamag_1402.pdf

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#7 Post autor: Asteroid » niedziela, 22 lutego 2015, 18:48

Agon, dzięki Ci za analizę i źródło - jest co poczytać :)

Więc w sumie ciężko jednoznacznie się określić w Enneagramie.
Wiem że to trochę niedorzeczne, żeby nie móc odróżnić 5 od 8 no ale . . .

Gdy byłam dzieckiem bardziej pasował do mnie opis 8. Teraz znowu szala przechyla się na stronę 5.
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#8 Post autor: chokureika » niedziela, 22 lutego 2015, 20:44

Poczytaj rozszerzone poziomy zdrowia od Riso, Hudson. Powinno pomóc.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#9 Post autor: Agon » niedziela, 22 lutego 2015, 20:48

Asteroid pisze:Gdy byłam dzieckiem bardziej pasował do mnie opis 8. Teraz znowu szala przechyla się na stronę 5.
Niby dzieciństwo determinuje typ enneagramu. 8 w stresie zachowują się jak 5.

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#10 Post autor: Asteroid » środa, 25 lutego 2015, 18:29

chokureika pisze:Poczytaj rozszerzone poziomy zdrowia od Riso, Hudson. Powinno pomóc.
Faktycznie, pomocne :)

btw, sympatyczni z was ludzie, Ty i Agon :wink:
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#11 Post autor: Basket Case » czwartek, 26 lutego 2015, 00:30

Mietła pisze:
Asteroid pisze:no i jednak potrafię "głęboko myśleć", a brak tej umiejętności zarzuca się Ósemkom.
A znasz Ósemkę, która przyzna się, że nie potrafi "głęboko myśleć"? :twisted:

Nie wiem na ile "głęboko" myślą Piątki, ale Ósemki potrafią bardzo dokładnie i długo roztrząsać jakieś zagadnienie.
Chętnie się przyznam, jeżeli ktoś zdefiniuje co oznacza "głęboko myśleć"... :?

Zawsze mnie zadziwia, że ludzie potrafią się tak komunikować: brak konkretu, do tego słowo wzięte w cudzysłów(sic!), żeby nie było wątpliwości, że nie do końca mamy na myśli to co jest napisane, na końcu teza. W skrócie nikt nie wie do końca co ma na myśli druga osoba, jedynie się domyśla... srysly? Nie ogarniam.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#12 Post autor: Snufkin » czwartek, 26 lutego 2015, 06:28

Basket Case pisze: Nie ogarniam.
To jest właśnie dobry przykład.
"Basket nie nie rozumie podstawowych rzeczy".
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#13 Post autor: Agon » czwartek, 26 lutego 2015, 06:45

Basket Case pisze:Chętnie się przyznam, jeżeli ktoś zdefiniuje co oznacza "głęboko myśleć"... :?

Zawsze mnie zadziwia, że ludzie potrafią się tak komunikować: brak konkretu, do tego słowo wzięte w cudzysłów(sic!), żeby nie było wątpliwości, że nie do końca mamy na myśli to co jest napisane, na końcu teza. W skrócie nikt nie wie do końca co ma na myśli druga osoba, jedynie się domyśla... srysly? Nie ogarniam.
:thumbup:

Cytat pochodzi z opisu typu 8, ale to całe "głębokie myślenie" nic nie znaczy. Ósemki zazwyczaj muszą ogarniać wiele spraw, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że ósemki są zwykle bardzo inteligentne. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach do władzy nie dochodzi się już za pomocą maczugi i prawa pięści. Ze wszystkich typów enneagramu 8 biorą na siebie największą odpowiedzialność, bo taka jest cena ich pędu ku niezależności. Może chodzi o to, że 8 nie mają zwykle czasu, by siedzieć na tyłku i filozofować.

Znam jedną 8, która jest bardzo inteligentna, mogłaby nawet prowadzić dyskusje o różnych "głębokich" sprawach typu filozofia, religia, egzystencja itp. ale nie marnuje na to czasu, bo ma inne sprawy na głowie.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#14 Post autor: Kapar » czwartek, 26 lutego 2015, 07:51

Kontynuując offtop o głębi myślenia Ósemek, to ja jak twój znajomek powyżej też nie marnuje czasu na siedzenie na tyłku i filozofowanie, tzn są pewne tematy nad którymi nie rozmyślam, bo mam odczucie, że wiele więcej w kwestiach np religii nie da się już powiedzieć. Rozmyślanie tak ale tylko jak przynosi wymierne czy praktyczne rezultaty.
Agon pisze:zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że ósemki są zwykle bardzo inteligentne. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach do władzy nie dochodzi się już za pomocą maczugi i prawa pięści.
Trudno mi się ustosunkować ale jestem pewien, że wiele nie-Ósemek by się z tobą nie zgodziło, bo Ósemki są widziane jako np dresy czy osiedlowi prześladowcy itp.

A jeśli chodzi o temat introwertyzmu, to mnie nachodzi introwertyzm okresowo, tzn czasem się męczę ludźmi. Na potrzeby przypadków wycofanych Ósemek, które jednak nie są introwertyczne, ukuło się pojęcie ambiwertyzmu - tzn bycia pomiędzy intro- i ekstrawertyzmem.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#15 Post autor: chokureika » czwartek, 26 lutego 2015, 09:09

Kapar pisze:A jeśli chodzi o temat introwertyzmu, to mnie nachodzi introwertyzm okresowo, tzn czasem się męczę ludźmi. Na potrzeby przypadków wycofanych Ósemek, które jednak nie są introwertyczne, ukuło się pojęcie ambiwertyzmu - tzn bycia pomiędzy intro- i ekstrawertyzmem.
Myślę, że niektóre czwórki też mogłyby sobie przywłaszczyć to pojęcie. Na przykład ja :roll:

Swoją drogą Asteroid, udało Ci się wyznaczyć swój typ, czy jeszcze masz jakieś wątpliwości? :wink:
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

ODPOWIEDZ