Instynkty typu Osiem

Dyskusje na temat typu 8
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty typu Osiem

#16 Post autor: eszpe » czwartek, 22 sierpnia 2013, 00:17

Ósemki SP od SX można rozróżnić w jeszcze jeden sposób - odpowiadając na pytanie dlaczego lubią rywalizację? Oczywiście wszystkie Ósemki lubią rywalizację ;) ale SP będzie rywalizować z innymi z powodów bezpieczeństwa (sprawdzać, czy inni nie są na tyle silni by jej zagrozić - wspomniany parę postów wyżej przypadek szkolnego chuligana), zaś SX dla samego faktu rywalizacji (by poczuć te emocje - intensywność przeżycia, magnetyzm). Co o tym sądzisz? (sorry, kolejny raz musisz się zanalizować :P )
Samozachowawczy, albo to po prostu wrażenie. Bardzo rzadko rywalizuje dla rywalizacji, rywalizuje gdy musze/widzę sens/jest mi to potrzebne.

I jeszcze pytanie czy 8 SP nie powinna mieć jakieś obsesji na punkcie finansów, kumulowania ich? Ja nie mam czegoś takiego, dosyć lekko sie obchodzę z pieniędzmi wydając je na własne zachcianki i potrzeby.
Z drugiej strony bardzo wiele się zamartwiam takimi właśnie sprawami jak fundusze, zdrowie.


mała anegdota
Spoiler:

z innej beczki innej
Spoiler:


papa ludki

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty typu Osiem

#17 Post autor: eszpe » poniedziałek, 9 września 2013, 16:02

Dobra dotarłem do miejsca gdzie jestem pewny co i jak.

Po pierwsze to co uważałem za skrzydło siedem (podróżowanie, mnogość zainteresowań, spontaniczność) to po prostu sposób oddziaływania instynktu sx.
Za każdym razem gdy zbliża się jakieś wydarzenie w moim życiu w którym mogę ale nie musze uczestniczyć, to zastanawiam się - Czy to będzie ciekawe? Czy to będzie eskcytujące? Czy poznam tam kogoś interesującego? Komfort i wygody schodzą na drugi plan jeżeli to co ma się wydarzyć będzie wystarczająco podniecające.
Pomimo tego jestem domatorem przez duże D, lubie swój dom, swoich domowników, swoich przyjaciół i znajomych (w9). Jednak co jakiś czas muszę uciec z gniazdka, ponieważ nie mogę już wytrzymać tej stagnacji i potrzebuje zastrzyku emocji. Jeżeli tak się nie dzieje przez dłuższy czas robię się bardzo nerwowy i często wybucham gniewem.
Wszystkie moje zainteresowania sprowadzają się właściwie do jednego - ma być intensywnie. Wszystkie posiadane przeze mnie umiejętności mają mi pomóc w dwóch aspektach - niezależność i umożliwienie przeżywania więcej oraz mocniej.

To o co pytałeś z rywalizacją:
eszpe pisze:
Ósemki SP od SX można rozróżnić w jeszcze jeden sposób - odpowiadając na pytanie dlaczego lubią rywalizację? Oczywiście wszystkie Ósemki lubią rywalizację ;) ale SP będzie rywalizować z innymi z powodów bezpieczeństwa (sprawdzać, czy inni nie są na tyle silni by jej zagrozić - wspomniany parę postów wyżej przypadek szkolnego chuligana), zaś SX dla samego faktu rywalizacji (by poczuć te emocje - intensywność przeżycia, magnetyzm). Co o tym sądzisz? (sorry, kolejny raz musisz się zanalizować :P )
Samozachowawczy, albo to po prostu wrażenie. Bardzo rzadko rywalizuje dla rywalizacji, rywalizuje gdy musze/widzę sens/jest mi to potrzebne.
Tutaj też widać w9, a nie rozróżnienie na SP i SX. w7 jest pewnie o wiele bardziej agresywne.
SP to taki cichy Bob Budowniczy, pasujący do Ósemek swoim zdecydowaniem i wylaniem na zdanie innych, ale już nie chęcią do intensywnych przeżyć (tych nie brakuje, ale pojawiają się mam wrażenie nie tak często - jak w przypadku który opisałeś: kumulujesz długo, a potem wydajesz; jest intensywność, ale nie aż tak widoczna; stąd można 8-SP pomylić z Piątką)
Teraz żeby było jasne jaka jest moja definicja długo - długo to jest tyle ile mi potrzeba do następnej "akcji". Mam kwote ruszam. Nie mam? Zbieram i wydaje. Nie chomikuje nadmiernie.
sjofh_ystad pisze:
eszpe pisze:Strasznie mnię wymęcza takie analizowanie siebie, ale było warto.
Ciekawe czy to związane z Fi4, mam tak samo.
Tak to jest Fi4, analizowanie siebie to strasznie trudna sprawa.
Podobnie zresztą instynkt SP wydaje się być stworzony dla Piątki, a instynkt SO dla Dwójek. A przecież każdy z tych typów ma także po trzy obszary/warianty w których może się realizować jego energia. Chyba w kolejnym poście napiszę swoje prywatne typy wariantów dla niektórych naszych forumowiczów ;)
Napisz :wink:
papa ludki

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: Instynkty typu Osiem

#18 Post autor: Basket Case » czwartek, 12 września 2013, 15:34

boogi pisze: 3. wariant typu enneagramowego odpowiada na pytanie "gdzie" (w jakich obszarach działamy, gdzie kierujemy gros swojej energii
Ja rozszerzyłabym pytanie na: W który obszar inwestujsz?

Obszary rozumiem jako jedno z trzech: grupy ludzi (społeczności), poszczególni ludzie (jednostki), Ty sam (podmiot), a inwestować można czas, energię i inne 'zasoby'. Warto zauważyć, że obszary nie tworzą continuum, nie można ich umieścić na osi (w sensie, że osoby inwestujące w jednostki są, tak jakby, po środku) stąd sensowne jest połączenie so/sp (wariant w którym osoba inwestuje w grupy czyli w wiele powierzchownych znajomości oraz w szeroko rozumiane chronienie siebie, fizyczne i emocjonalne). Powstrzymałabym się od konkretów, tego co powinna robić (jak inwestować) osoba z danym wariantem. To, że się inwestuje, nie znaczy, że robi się to dobrze (nie mówiąc, że to jest subiektywna ocena), dodatkowo każdy może mieć różne wizje tego w jaki aspekt obszaru należy zainwestować, aby czuć się bezpiecznie, tutaj również mają znaczenie enneatyp, socjotyp itd. Może to być również niezręczne z punktu widzenia wątku dotyczącego autotypowania (ze słowami pasja i intensywność niekoniecznie muszą się identyfikować wszyscy reprezentanci wariantu sx...)
eszpe pisze:I jeszcze pytanie czy 8 SP nie powinna mieć jakieś obsesji na punkcie finansów, kumulowania ich?
Twierdze, że nie, nie musi. Po pierwsze obsesja to za mocne słowo - nie wiem czy jest sens używania takich słów w kontekście naturalnego zachowania sporej części populacji (bo chyba nie o wszystkich sp myślisz jak o obsesyjnych zbieraczach). Dodatkowo jeżeli osobnik sp czuje, że nie ma realnego zagrożenia utraty stabilności finansowej to w połączeniu z niewielkimi wymaganiami nie musi mieć obsesji na punkcie finansów. Sama jestem tego przykładem :) Jeżeli poczuję zagrożenie (bo na przykład zachoruję i nie będę miała możliwości generować pieniędzy) to pewnie się to zmieni. Z mojej perspektywy inwestowanie w obszar sp to celebrowanie bycia samowystarczalnym zarówno na gruncie finansowym jak i emocjonalnym.
Ciekawym wnioskiem z moich rozważań może być również fakt, że ludzie o różnych wariantach mogą zachowywać się podobnie (inwestować podobnie). Różnica będzie w celu. Wyobraźmy sobie osobę sx/so, która obsesyjnie kumuluje pieniądze, wyobraźmy sobie, że jest to niezbyt urodziwy facet, trójka enneagramowa, który jest przekonany (poprzez wychowanie i doświadczenie), że jest w stanie zrobić wrażenie na kobietach mając pełne konto. Jest obsesyjne kumulowanie kasy, jest. Jest wariant sx/so, jest.

Jestem ciekawa czy zgadzacie się z taką interpretacją wariantu instynktowego :)

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty typu Osiem

#19 Post autor: eszpe » sobota, 14 września 2013, 10:24

Basket Case pisze:
boogi pisze: 3. wariant typu enneagramowego odpowiada na pytanie "gdzie" (w jakich obszarach działamy, gdzie kierujemy gros swojej energii
Ja rozszerzyłabym pytanie na: W który obszar inwestujsz?
Jeżeli dobrze rozumiem. W siebie przede wszystkim, na drugim miejscu w najbliższych mi ludzi. Rodzine, przyjaciół.

Basket Case pisze:Twierdze, że nie, nie musi. Po pierwsze obsesja to za mocne słowo - nie wiem czy jest sens używania takich słów w kontekście naturalnego zachowania sporej części populacji (bo chyba nie o wszystkich sp myślisz jak o obsesyjnych zbieraczach). Dodatkowo jeżeli osobnik sp czuje, że nie ma realnego zagrożenia utraty stabilności finansowej to w połączeniu z niewielkimi wymaganiami nie musi mieć obsesji na punkcie finansów. Sama jestem tego przykładem :) Jeżeli poczuję zagrożenie (bo na przykład zachoruję i nie będę miała możliwości generować pieniędzy) to pewnie się to zmieni. Z mojej perspektywy inwestowanie w obszar sp to celebrowanie bycia samowystarczalnym zarówno na gruncie finansowym jak i emocjonalnym.
Obsesja to odpowiednie słowo, instynkty to energie i działają podświadomie. Narajo pierwszy instynkt nazywa “słabość która wygląda jak mocna strona/siła”. Nawet nie czując zagrożenia stabilności będzie dbał o swoje samozachowawcze potrzeby w pierwszej kolejności. Czyli bedąc zdrowym i stabilnym finansowo, wciąż będzie inwestował w siebie, ćwiczenia, rozwój osobisty, praktyczne umiejętności, powiększanie finansów, dbanie o zdrowie. Bedąc niezdrowym natomiast może zarówno przesadzać we wszystkim jak i ryzykować w sprawach zdrowia, finansów itp. Przez to, że to jej główny obszar zainteresowań o którym myśli OBSESYJNIE, niezależnie od PRO jest to zarówno jej siła jak i słabość.
Ciekawym wnioskiem z moich rozważań może być również fakt, że ludzie o różnych wariantach mogą zachowywać się podobnie (inwestować podobnie). Różnica będzie w celu. Wyobraźmy sobie osobę sx/so, która obsesyjnie kumuluje pieniądze, wyobraźmy sobie, że jest to niezbyt urodziwy facet, trójka enneagramowa, który jest przekonany (poprzez wychowanie i doświadczenie), że jest w stanie zrobić wrażenie na kobietach mając pełne konto. Jest obsesyjne kumulowanie kasy, jest. Jest wariant sx/so, jest.
Tutaj świetnie opisałaś jak można pomylić sp z sx, dopiero jak pomyśli się o tym głębiej można zobaczyć co jest powodem tego kumulowania. Tyle tylko że sp zbiera by czuć się niezależnie/bezpiecznie a sx by zdobyć partnerke, so może kumulować by zdobyć szacunek grupy (w szczególności so/sp, u so/sx będzie to inaczej wyglądać).

Czyli głównym pytaniem jest: "gdzie?"
Gdzie poszukuje bezpieczeństwa. Sposoby jakich używa mogą być różne i mieć szerokie spektrum. Od sx/so który powierzchownie może wyglądać jak samozachowawczy, oraz samozachowawczy który powierzchownie wygląda jak sx lub so np. używa socialnych kontaktów żeby zdobywać np. bogactwo (sp/so).
papa ludki

Zyfika
Posty: 84
Rejestracja: wtorek, 26 stycznia 2016, 19:11
Enneatyp: Szef

Re: Instynkty typu Osiem

#20 Post autor: Zyfika » czwartek, 18 lutego 2016, 17:18

U mnie sx/sp.

ODPOWIEDZ