Niedoskonałość enneagramu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Niedoskonałość enneagramu

#1 Post autor: arek » wtorek, 13 czerwca 2017, 14:41

Kiedyś byłem tym systemem enneagramu mocno zafascynowany, ale szybko się zorientowałem, że ma on duże wady. Przede wszystkimm główny podział na typy "myślące" 5,6 i 7 i działające 8,9,1 jest moim zdaniem bardzo niedoskonały. Znam mnóstwo ósemek np, które mają bardzo wnikliwe i abstrakcyjne umysły oraz wielką wyobraźnie, są też piątki, które myślą bardzo płytko i generalnie są intelektualnie nieciekawe.

Dam kilka przykładów z życia publicznego i polityki (nie żebym miał jakieś prawicowe poglądy polityczne, akurat po prostu politycy z tego nurtu tu pasują). No więc przykłady ósemek z bardzo takimi wnikliwymi umysłami i dużą wyobraźnią: Donald Trump, Jarosław Kaczyński, Adam Michnik. W mojej rodzinie też np ojciec i siostra to typowe ósemki, a są bardzo analityczne, logiczne, a siostra jest jeszcze mała i cały czas się bawi w wyobraźni, gra na skrzypcach, jest okropnie słodka, mówi do siebie itp. Więc moim zdaniem o ile podział na introwetyków i ekstrawertyków jest oczywisty i dobrze opisuje rzeczywistość, o tyle podział na typy myślące i działające jest bezsensowny i bardzo często ludzie z rzekomo typów działających są o wiele bardziej myślące niż typy 5,6,7.



Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Niedoskonałość enneagramu

#2 Post autor: Snufkin » wtorek, 13 czerwca 2017, 14:45

Kaczyński i Michnik to typowe 6.
8 nie mają deficytów w intelekcie tylko co najwyżej w odczuwaniu emocji.
5-kowy intelektualizm wcale nie musi być wartościowy, bo enneagram go nie wartościuje - po prostu jest.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Re: Niedoskonałość enneagramu

#3 Post autor: arek » wtorek, 13 czerwca 2017, 14:58

Z opisu 5w4, którym zresztą ja jestem :)
"Skrzydło cztery, daje piątce zmysł abstrakcyjny oraz intuicyjny odcień myślom, tak jakby piątka myślała za pomocą geometrycznych kształtów zamiast myśleć słowami lub realnymi obrazami. Piątka ze skrzydłem 4 może być artystycznie utalentowana i doświadczać emocjonalnych nastrojów jak czwórka. Połączenie intelektualnej i emocjonalnej wyobraźni. Ceni sobie świat filozofii i pięknego konstruowania myśli. Najlepszym dla niej światem jest połączenie umysłowych horyzontów i estetyki. Połączenie ciekawości i wrażliwości na odbiór z potrzebą tworzenia własnej unikalnej wizji." Moim zdaniem ten opis może pasować równie dobrze do wielu 8 i w ogóle do ludzi, którym w testach wychodzą różne inne typy. emocjonalnie też bym nie powiedział że np taki donald trump ma deficyt emocjonalny. Wręcz przeciwnie mam wrażenie, że przy wszystkich swoich wadach ma dość bogaty świat emocji. Co do mojej rodziny to właśnie mój ojciec, któremu w teście wyszło 8w7 i siostra mają też bogaty świat emocjonalny.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Niedoskonałość enneagramu

#4 Post autor: And » wtorek, 13 czerwca 2017, 19:13

Triady myślenia, emocji, działania określają preferencje dotyczące używania danych ośrodków, a nie efektywność korzystania z nich. Jako istoty ludzkie (dopóki nie dotknie nas jakiś poważny stopień niepełnosprawności) wszyscy używamy w swoim życiu każdego z 3 ośrodków. Każdy z typów ma jednak inną kolejność ich priorytetyzacji. Im niższy poziom zdrowia, tym pewnie większa tendencja do trzymania się swojego "ulubionego" ośrodka i blokowania tego najsłabszego, ale osoby na wyższych poziomach zdrowia nie mają raczej większych problemów z utrzymaniem równowagi w tym aspekcie i będą korzystać z każdego z ośrodków w stosownej sytuacji. A to, że ktoś odruchowo skłania się w kierunku swojego głównego ośrodka nie znaczy, że ma w środku jakąś "pustkę" odnoszącą się do pozostałych ośrodków. Nie znaczy też, że będzie wszystkim imponował wykorzystaniem swojego głównego ośrodka. Po prostu przeżywając jakieś rozterki wewnętrzne będzie starał się je rozwiązać na charakterystyczny dla danego typu sposób.

Ogólnie mam wrażenie, że autor wątku zbyt dosłownie i sztywno przyjął pewne schematy, co doprowadziło go do pewnych nadinterpretacji (i aż by się chciało wspomnieć tutaj jednego z aktywniejszych userów na forum, który też często robi podobnie 8-) ).

No i skoro Twoja siostra jest jeszcze mała, to myślę, że taka pewność co do jej enneatypu może być zdecydowanie na wyrost. :what:

arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Re: Niedoskonałość enneagramu

#5 Post autor: arek » wtorek, 13 czerwca 2017, 23:13

Jeżeli enneagram ma mieć sens to powinien dobrze opisywać rodzaje osobowości, jakie mają ludzie, a moim zdaniem enneagram zwraca głównie uwagę na cechy powierzchownie widoczne takie jak wycofanie z życia społecznego, opiekuńczość, optymizm, obowiązkowość, skrupulatność itp., a nie te które są najważniejsze i faktycznie tworzą różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami osobowości i intelektu.

Nie wiem o co chodzi z tymi ośrodkami?? Nie ma czegoś takiego jak ośrodek uczuciowy, ośrodek rozumowania abstrakcyjnego czy ośrodek działania. Introwersja, ekstrawersja to cechy, które faktycznie w społeczeństwie występują, są po prostu zależne od układu nerwowego. Natomiast pozostały podział na typy myślące, działające i czujące czy jakoś tak jest moim zdaniem bez sensu. Poza introwersją/ekstrawersją ludzi dzieli też owszem sposób rozumowania, chyba w socjonice próbuje się na to zwrócić uwagę, ale moim zdaniem socjonika też może wprowadzić w błąd. jedni mają prostsze, mniej twórcze i abstrakcyjne umysły, przeżywają mniej emocji itp, inni są bardziej że się tak wyrażę "wyrafinowani" intelektualnie. Ale ten podział w żaden sposób nie pokrywa się z podziałem na typy myślące, działające i czujące z enneagramu bo masa 8,9,1,2,3,4 można zaliczyć do drugiej kategorii i sporo 5,6,7 do pierwszej.

Być może za bardzo próbuje wszystko uprościć, ale mam takie wrażenie, że enneagram nie zwraca uwagi na kluczowe cechy osobowości tylko te, które można bez problemu dostrzec, ale często nie mają tak naprawde wpływu na życie ludzi. :wall:

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Niedoskonałość enneagramu

#6 Post autor: R25 » wtorek, 13 czerwca 2017, 23:17

To które są te kluczowe. I czemu enneagram ma z tym problem, a nie ludzie z eneagramem :D
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Re: Niedoskonałość enneagramu

#7 Post autor: arek » wtorek, 13 czerwca 2017, 23:26

Wymieniłem je w środkowym akapicie. Oczywiście moim zdaniem

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Niedoskonałość enneagramu

#8 Post autor: Snufkin » środa, 14 czerwca 2017, 06:05

Zapoznaj się ziomuś pierw gruntownie z samą teorią bo widzę masz spory deficyt a księżniczkujesz z tą krytyką tylko.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Niedoskonałość enneagramu

#9 Post autor: And » środa, 14 czerwca 2017, 09:34

arek pisze: Nie ma czegoś takiego jak ośrodek uczuciowy, ośrodek rozumowania abstrakcyjnego czy ośrodek działania.
Brak w wiedzy na temat teorii numer 1:
http://enneagram.edu.pl/osrodki-inteligencji/
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=9162
arek pisze:a moim zdaniem enneagram zwraca głównie uwagę na cechy powierzchownie widoczne
Brak w wiedzy na temat teorii numer 2:
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=9168
Enneagram zwraca uwagę głównie na cechy bardzo niepowierzchowne, takie, jak motywacje i mechanizmy obronne. Nie opisuje jakimi cechami zewnętrznymi charakteryzują się dane typy. Niestety w sieci pełno jest powierzchownych opisów danych typów (inaczej ciężko byłoby ludzi przyciągnąć do zainteresowania się typologią), a one nie stanowią istoty enneagramu. Stanowi ją to, co opisałem w powyższym linku.

arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Re: Niedoskonałość enneagramu

#10 Post autor: arek » środa, 14 czerwca 2017, 12:26

Ale co to są te ośrodki? To brzmi jak jakieś tajemne moce z gry komputerowej. Moim zdaniem enneagram to fajna ciekawostka, ale raczej nieprzydatna przy analizowaniu osobowości różnych ludzi. Poza tym mam wrażenie, obserwując to forum, że dla piątek jest on wspaniałym sposobem na dowartościowanie się na zasadzie: nie jesteśmy towarzyscy, olewają nas, nie wychodzi nam w relacjach z płcią przeciwną, ale za to jesteśmy twórczy, rozumiemy świat, analityczni i wnikliwi. hehehe :thumbup: a że nam nie wychodzi w niektkorych aspektach żytcia to nie nasza wina bo jesteśmy piątkami

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Niedoskonałość enneagramu

#11 Post autor: Irranea » środa, 14 czerwca 2017, 12:42

arek pisze:Ale co to są te ośrodki? To brzmi jak jakieś tajemne moce z gry komputerowej. Moim zdaniem enneagram to fajna ciekawostka, ale raczej nieprzydatna przy analizowaniu osobowości różnych ludzi. Poza tym mam wrażenie, obserwując to forum, że dla piątek jest on wspaniałym sposobem na dowartościowanie się na zasadzie: nie jesteśmy towarzyscy, olewają nas, nie wychodzi nam w relacjach z płcią przeciwną, ale za to jesteśmy twórczy, rozumiemy świat, analityczni i wnikliwi. hehehe :thumbup: a że nam nie wychodzi w niektkorych aspektach żytcia to nie nasza wina bo jesteśmy piątkami
Polecam zacząć od linków Anda, a potem wczytać się w teorię enneagramu, a dopiero potem wyrażać falę ewentualnej krytyki, bo póki co potykasz się już na samych podstawach podstaw tego czym jest tak naprawdę enneagram. W razie nie zrozumienia czegoś, zawsze można pytać, ale pamiętaj, że bardzo dużo zostało już o tym napisane i można to tu znaleźć. Jako 5 nie powinno sprawić Ci problemów przekopanie się przez stos materiałów, jeśli naprawdę Cię to interesuje.
Co do dowartościowania się, to taki sposób myślenia, to może mieć tutaj każdy, nie tylko 5. Nie uważam, zeby to było dowartościowywanie się, ale utwierdzanie się w przekonaniu, ze to jak nam w życiu wychodzi jest niezmienne i nic z tym nie możemy, bądź nie chcemy robić, bo wolimy taplać się we własnym gówienku i narzekać na świat. Nigdy tak nie robiłam, bo wystarczy zauważyć, że nie ma ludzi idealnych i każdy ma w jakimś aspekcie problemy. I o tym jest własnie enneagram. System ten doskonale działa jako narzędzie do obserwacji siebie i rozwoju siebie. W stosunku do innych ludzi, to przynosi tylko odpowiedź dlaczego ludzie robią tak a nie inaczej. Ale w enneagramie głównie chodzi o siebie samego. Pracując z enneagramem, po prawidłowym wytypowaniu się można sporo u siebie zmienić, przepracować swoje słabe strony, zmienić postrzeganie świata.

arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Re: Niedoskonałość enneagramu

#12 Post autor: arek » środa, 14 czerwca 2017, 13:01

Jak dla mnie ten enneagram jest dziwny. podział na 9 typów w tym takie dziwaczne jak np dawca (nie wiem co ten typ ma dokładnie oznaczać, chyba nigdy się nie spotkałem z osobą, którą bym mógł dać typ 2, np. jak ktoś jest typem 2, a przy tym strasznym skurwielem to nadal pozostaje typem 2 czy już ewouluje w 8?) A do 3 ośrodków: intelektu, emocji i działania radze jeszcze dorzucić ośrodek 4, odpowiedzialny za robienie kupy, wtedy enneagram będzie jeszcze lepszy i bardziej kompletny. A na serio to uważam, że jesteście strasznie naiwni jeśli w to wszystko wierzycie.

Reszka
Moderator
Posty: 116
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 13:48
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: Niedoskonałość enneagramu

#13 Post autor: Reszka » środa, 14 czerwca 2017, 13:51

arek pisze: A do 3 ośrodków: intelektu, emocji i działania radze jeszcze dorzucić ośrodek 4, odpowiedzialny za robienie kupy, wtedy enneagram będzie jeszcze lepszy i bardziej kompletny. A na serio to uważam, że jesteście strasznie naiwni jeśli w to wszystko wierzycie.

No i na pewno ośrodek kupy jest twoim głównym ośrodkiem, bo piszesz same gównoposty. Radzę łyknąć węgiel leczniczy żeby powstrzymać tę biegunkę bredni.

Po co zakładasz temat jak nie chcesz dyskutować? Chciałeś sobie potrollować czy wypłakać się, bo zmarnowałeś czas na "poznanie" systemu, który według ciebie jest głupi? Poza tym na każdym kroku udowadniasz, że nie rozumiesz nic z tego co czytasz i nie pomoże tu wrzucanie linków do rożnych tematów z forum. Nie wiem, może sobie robisz śmieszki, ale póki co uśmiałam się przede wszystkim z żenującego poziomu twoich postów. Jeśli trollujesz to na kiepskim poziomie.
3w4 sp/soc, LSE

Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy się stać wielcy. ~ Mark Twain

arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Re: Niedoskonałość enneagramu

#14 Post autor: arek » środa, 14 czerwca 2017, 14:22

Nie musisz od razu mnie osobiście obrażać.

Naprawdę wierzycie wszyscy, że cały potencjał człowieka można umownie podzielić na subpotencjały trzech ośrodków inteligencji:

ośrodka intelektu

ośrodka emocji

ośrodka działania

Przecież to są zwykłe bajki jak moce pokemonów albo coś w tym stylu. Nie ma to za wiele wspólnego z rzeczywistością.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Niedoskonałość enneagramu

#15 Post autor: Snufkin » środa, 14 czerwca 2017, 14:28

arek pisze:Naprawdę wierzycie wszyscy, że cały potencjał człowieka [...]
Kto powiedział, że cały ? Enneagram opisuje jedynie pewien konkretny model funkcjonowania psychiki (są również inne modele ofc).
arek pisze:Przecież to są zwykłe bajki jak moce pokemonów albo coś w tym stylu. Nie ma to za wiele wspólnego z rzeczywistością.
Jakiś argument na poparcie tych słów ? Czy dziecko przyszło jedynie się popisać przed nami.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ