Niedoskonałość enneagramu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Re: Niedoskonałość enneagramu

#16 Post autor: arek » środa, 14 czerwca 2017, 15:07

Moim zdaniem ten podział jest bardzo umowny i nie może być podstawą do stworzenia jakiegoś kompleksowego systemu opisu ludzkiej osobowości. Poza tym jest masa ludzi, która się wymyka z tego systemu i właściwie mogą np zrobić test i wyjdzie im 8 jak mojemu ojcu, a tak naprawde mają mnóstwo cech, które są tu opisane jako cechy 5,6,7. Mój ojciec np jest bardzo analityczny na wielką wyobraźnie co pokazał np skupując w latach 90 i po 2000 nieruchomości na kredyt kiedy były bardzo tanie, teraz są mniej więcej 10 razy droższe. inny przykład Warren Buffett, który jest ewidentnym introwertykiem, a na stronie angielskiej o enneagramie czytam że jest 7 no bo fakt że jest wygadany i optymistyczny, ale mimo to jak się goląda jego biografie to widać że jest introwertykiem, do Buffetta zresztą pasuje też 1, 5, 6. Trump to też przykład bardzo intel;ektualnej 8. Kaczyński moim zdaniem jest 8, a nie 6, al;e to się można spierać, 2 to typ bardzo dziwaczny, moim zdaniem po propstu ludzie wrażliwi na innych i dobzi o każdym możliwym typie mogą uchodzić za dwa, 4 też nie rozumiem jak dla mnie to po prostu osoba nadwrażliwa, a jie jakiś osobny typ osobowości itp.Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Niedoskonałość enneagramu

#17 Post autor: Intan » środa, 14 czerwca 2017, 16:03

arek pisze:mogą np zrobić test i wyjdzie im 8 jak mojemu ojcu, a tak naprawde mają mnóstwo cech, które są tu opisane jako cechy 5,6,7.
Nikt nie twierdzi, że człowiek jest tylko jednym typem. Każdy ma cechy WSZYSTKICH typów. Po prostu jeden zestaw zawsze dominuje nad pozostałymi - nie da się być każdym czy nawet kilkoma naraz w równym stopniu, byłoby się wtedy osobą skrajnie wewnętrznie sprzeczną.
Dalej nie chciało mi się czytać. Zamiast pisać od rzeczy, mógłbyś najpierw zadać sobie trud poznania teorii, którą próbujesz krytykować.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson[/size]

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1171
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Niedoskonałość enneagramu

#18 Post autor: Irranea » środa, 14 czerwca 2017, 17:27

Kręcisz się w kółko i nic z tego nie wychodzi. Próbujesz przetransportować swój punkt widzenia jako ten bardziej właściwy, nie mając pojęcia o teorii enneagramu. Nie masz żadnych argumentów, prócz tego co sobie umyśliłeś, ale nie ma to poparcia w teorii enneagramu. Za to użytkownicy raz, że podają argumenty, ktore są zgodne z enneagramem, to jeszcze podsyłają Ci linki, które pomogą w pierwszych krokach z enneagramem i wytłumaczeniem 'z czym to się je'. Jedyne co można wyciągnąć z tego tematu, to to, że prawdopodobnie nie jesteś 5. Pięć zanim się gdzieś wypowie z całą mocą przekonując innych, że są w błędzie, najpierw by zdobyło choćby podstawy tego o czym się chce wypowiadać. Zaś jeśli myśli, ze tę wiedzę posiada i 10 ludzi powie mu, że się myli, to Pięć zamilknie i zacznie wątpić w kompletność swojej wiedzy i pójdzie szukać dalej i głębiej, z uczuciem, że zrobiło z siebie głupka.
And pozamiatał w tym temacie, radzę przeczytać jeszcze raz i się nad tym choćby zastanowić, jeśli nie masz zamiaru wczytywać się głębiej. A jeśli w ogóle nie dopuszczasz, ze się mylisz i nie sądzisz, ze przedstawiasz spory poziom ignorancji, to myślę, że dobrym sposobem jest po prostu wylogowanie się, bo takimi tematami i takim zachowaniem nic tu nie wskórasz, prócz naszego przewrócenia oczami.
And pisze: Enneagram zwraca uwagę głównie na cechy bardzo niepowierzchowne, takie, jak motywacje i mechanizmy obronne. Nie opisuje jakimi cechami zewnętrznymi charakteryzują się dane typy. Niestety w sieci pełno jest powierzchownych opisów danych typów (inaczej ciężko byłoby ludzi przyciągnąć do zainteresowania się typologią), a one nie stanowią istoty enneagramu. Stanowi ją to, co opisałem w powyższym linku.
Innymi słowy enneagram opisuje wewnętrzną motywację, dlaczego coś robimy, a nie jak coś robimy (cechy charakteru). Motywacja jest wynikiem używania ośrodków w pewnej kolejności (każdy z typów ma swój własny zestaw takich preferencji), a jej wynikiem są mechanizmy obronne, które wraz ze spadkiem zdrowia coraz bardziej są widoczne. Każdy ośrodek wiąże się z główną emocją: intelekt- lęk, działanie - gniew, emocje - wstyd. Oczywiście, np. osoby z triady działania potrafią odczuwać lęk, bądź wstyd, ale ma to zupełnie inne podłoże niż w przypadku osób z triady emocji. I tak dalej, i tak dalej. Serio takie wiadomości tutaj są, to nie problem o tym poczytać.

arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Re: Niedoskonałość enneagramu

#19 Post autor: arek » środa, 14 czerwca 2017, 19:26

Czy jestem 5 czy nie to mi wisi. A to ze cos jest napisane gdzieś nie wynika ze tak jest faktycznie. Ja poddaje w watpliwosc dziwny podział na trzy intelektalne ośrodki tak jakby intelekt był podzielony na 3 części i na te 9 typow, które moim zdaniem nijak nie opisują roznic miedzy ludźmi albo przynajmniej robia to bardzo slabo. Ale już zdążyłem się zorientować ze sobie tu z wami nie pogadam bo wy generalnie wierzycie na ślepo w ten system. A analitycy tez z was tacy jak z koziej d... traba. Dodam tylko, ze bylem kiedys u bardzo znanej i inteligentnej psycholog i jak jej cos tam wspomnialem o enneagramie to mnie wysmiala wiec bym nie przesadzal z ta wasza pewnością, ze macie racje. Wiec narazie i życzę milej lektury książek o enneagramie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Niedoskonałość enneagramu

#20 Post autor: Agon » środa, 14 czerwca 2017, 20:03

arek pisze:Ja poddaje w watpliwosc dziwny podział na trzy intelektalne ośrodki tak jakby intelekt był podzielony na 3 części i na te 9 typow, które moim zdaniem nijak nie opisują roznic miedzy ludźmi albo przynajmniej robia to bardzo slabo.
Ośrodki fizycznie nie istnieją. To tylko metafora. Tak jak wyznawcy NewAge, buddyzmu, hinduizmu mówią o czakrach w ludzkim ciele, to nie chodzi im o ciało fizyczne. Lekarz robiąc sekcję zwłok nie zauważy żadnych czakr i podobnie nie zauważy żadnych ośrodków.

Błędnie zakładasz, że ludzie tutaj wierzą w istnienie namacalnych ośrodków. To raczej taki chwyt językowy by ułatwić zrozumienie "typów". Same "typy" również nie istnieją. To też chwyt językowy stanowiący ułatwienie. Zamiast opisywać całą gamę czyiś mechanizmów obronnych i ukrytych motywacji łatwiej po prostu powiedzieć "czwórka", "piątka", "ósemka" i mniej więcej już wiadomo z jaką osobą ma się do czynienia.
arek pisze:moim zdaniem nijak nie opisują roznic miedzy ludźmi albo przynajmniej robia to bardzo slabo
Moim zdaniem robią to dość dobrze, ale nie doskonale. Są ludzie o tak złożonej osobowości, że wymykają się tym podziałom i trudno określić ich "typ" w enneagramie. Zresztą rzadko kto zaznacza w testach same odpowiedzi pasujące tylko i wyłącznie do jednego typu. Dajmy na to z testu wyjdzie 8 bo większość odpowiedzi wskaże na ten typ, ale pewne odpowiedzi nie będą pasować do 8 i np. na pytanie mające odróżnić 8 od 9 ktoś wybierze odpowiedź dla 9, ale w ostatecznym rozrachunku wyjdzie 8. Co nie znaczy, że w tym pytaniu zaznaczył coś niezgodnie z prawdą. Po prostu w jakimś aspekcie życia wybiera styl 9, podczas gdy w większości przypadków działa jak 8.

Nie chodzi o to, by traktować enneagram sztywno, a stosować go jako narzędzie ułatwiające zrozumieć siebie i innych. Enneagram to nie religia by to wyznawać.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Niedoskonałość enneagramu

#21 Post autor: Snufkin » środa, 14 czerwca 2017, 20:09

Agon pisze:Ośrodki fizycznie nie istnieją. To tylko metafora. Tak jak wyznawcy NewAge, buddyzmu, hinduizmu mówią o czakrach w ludzkim ciele, to nie chodzi im o ciało fizyczne. Lekarz robiąc sekcję zwłok nie zauważy żadnych czakr i podobnie nie zauważy żadnych ośrodków.
To nie jest żadna metafora, nie może istnieć żaden model psychiczny pozbawiony konkretnej bazy materialnej: http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... 259&hilit=
Agon pisze:Błędnie zakładasz, że ludzie tutaj wierzą w istnienie namacalnych ośrodków. To raczej taki chwyt językowy by ułatwić zrozumienie "typów". Same "typy" również nie istnieją. To też chwyt językowy stanowiący ułatwienie. Zamiast opisywać całą gamę czyiś mechanizmów obronnych i ukrytych motywacji łatwiej po prostu powiedzieć "czwórka", "piątka", "ósemka" i mniej więcej już wiadomo z jaką osobą ma się do czynienia.
?? j.w.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Niedoskonałość enneagramu

#22 Post autor: Agon » środa, 14 czerwca 2017, 20:28

Snufkin pisze:To nie jest żadna metafora, nie może istnieć żaden model psychiczny pozbawiony konkretnej bazy materialnej: http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... 259&hilit=
Niby tak, ale jak na razie nie udowodniono, że ludzie różnie korzystają z różnych części mózgu. Udowodniono natomiast inny szlak percepcji u introwertyków i ekstrawertyków. Coldman wrzucał tutaj http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 20#p350400

P.S. Moja teoria o tym, że 8 to Reptilianie znajduje potwierdzenie w enneagramowej teorii o tym, że ośrodek działania to gadzi mózg. Dla tych co nie wiedzą: 8=Psychopata/Socjopata=Reptilianin :mrgreen:

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Niedoskonałość enneagramu

#23 Post autor: Snufkin » środa, 14 czerwca 2017, 20:34

Nie trzeba czegoś 'udowadniać' jeśli to coś realnie działa. Grawitacja działała nawet przed Newtonem. Enneagram nie mógłby istnieć gdyby nie jakieś różnice i podobieństwa osobnicze w budowie i funkcjonowaniu mózgu.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Reszka
Moderator
Posty: 116
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 13:48
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: Niedoskonałość enneagramu

#24 Post autor: Reszka » środa, 14 czerwca 2017, 20:59

arek pisze:Nie musisz od razu mnie osobiście obrażać.
Ty za to nie musisz od razu obrażać całego forum xD
arek pisze: a wiec bym nie przesadzal z ta wasza pewnością, ze macie racje. Wiec narazie i życzę milej lektury książek o enneagramie.

Po pierwsze tu nie chodzi o posiadanie racji, ale o zrozumienie czym dana teoria jest i dopiero potem wypowiadanie się. Póki co w żadnym miejscu nie wykazałeś, że cokolwiek z tego jest bez sensu, ponieważ głównie piszesz rzeczy w stylu:
Przecież to są zwykłe bajki jak moce pokemonów albo coś w tym stylu
To brzmi jak jakieś tajemne moce z gry komputerowej.
Nie byłyby takie tajemne gdybyś rozumiał co czytasz (jeśli to w ogóle robisz) :)

Za to koronnym argumentem są takie obserwacje:
arek pisze: inny przykład Warren Buffett, który jest ewidentnym introwertykiem, a na stronie angielskiej o enneagramie czytam że jest 7 no bo fakt że jest wygadany i optymistyczny, ale mimo to jak się goląda jego biografie to widać że jest introwertykiem, do Buffetta zresztą pasuje też 1, 5, 6. Trump to też przykład bardzo intel;ektualnej 8.
Możemy poszukać jako kontry przykładów stereotypowych przedstawicieli danego typu i tak naprawdę nic to nie zmieni, bo nikt nie powiedział, że tylko 5 są mądre albo tylko 7 są wesołe (nawet teoria tego nie mówi). Wiem, to wstrząsające informacje...

Także jesteś bardzo analitycznym umysłem, który wypunktował enneagram jak nikt inny.
arek pisze:Dodam tylko, ze bylem kiedys u bardzo znanej i inteligentnej psycholog i jak jej cos tam wspomnialem o enneagramie to mnie wysmiala
No jak pani psycholog tak powiedziała, to tak jest :) Ale wiesz, to ma taką samą moc jak to:
arek pisze:A to ze cos jest napisane gdzieś nie wynika ze tak jest faktycznie.
Jak ktoś sobie coś powiedział, to nie znaczy, że tak jest.
Nie mówię, że ta kobieta nie ma racji albo nie ma wiedzy, ale zastanów się nad tym jakich sam argumentów używasz a co wypominasz innym.
arek pisze:Czy jestem 5 czy nie to mi wisi

Nie możesz być 5, bo jesteś bardzo złożonym ignorantem i nie wpasowujesz się w żadne ramy. Być może nawet reprezentujesz to o czym sam piszesz:
są też piątki, które myślą bardzo płytko i generalnie są intelektualnie nieciekawe.
Przy okazji, to nie myśl, że zawierzamy tu ślepo enneagramowi, gdyż niejednokrotnie toczyły się na tym forum dyskusje na temat tego systemu, czy jest spójny itd. Niestety tamte dyskusje dokądś zmierzały, były argumenty z jednej i drugiej strony. Tutaj nie widzę żebyś posiadał jakieś argumenty, powtarzasz w kółko to samo i nawet jak ci ktokolwiek napisze odpowiedź, to po prostu parafrazujesz swoje poprzednie posty.
3w4 sp/soc, LSE

Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy się stać wielcy. ~ Mark Twain

arek
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 czerwca 2017, 14:28

Re: Niedoskonałość enneagramu

#25 Post autor: arek » środa, 14 czerwca 2017, 21:46

Prosze bardzo wchodzę na https://www.wp.pl/ i kogo my tu mamy ze znanych ludzi? Najpierw Szydło jaki to typ? :scratch: 8? 9? 1? czy może 3?, dalej Kubica 8? 7? 9? 3? 6? Donald Tusk? 7? 6? 8? 9? 5? 1? 3? Błaszczykowski 8? 9? 7? 6 ? 3? 4? papież Franciszek 1? 2? 4? 5? 6? 9?, Robert Lewandowski 8? 7? 9? 3?, Anna Lewandowska 8? 9? 7? 6? 3? 2? Kaczyński 6? 8? 9? Rozenek Majdan 8? 3? 7? 6? 9? 2? Radek Majdan 8? 9? 7? 3? Boniek 8? 3? 7? 9? 6? Michał Pazdan 1? 2? 3? 4? 5? 6? 7? 8? 9? Cristiano Ronaldo 7? 8? 9? 3? Morawiecki 6? 1? 5? itp itd. Myślę że gdybyśmy mieli niezależnie od siebie dopasować tych ludzi do różnych typów to mielibyśmy tyle wariantów ile ludzi by to pisało. Oczywiście nie wszystkich ich dobrze znamy, ale myślę, że wśród swoich dobrych znajomych też mamy duże problemy z określeniem jakiegokolwiek typu nawet na 30-50%. Ja cały czas zwracam uwagę na to, że to nie jest jakiś kompleksowy system, bardzo trudno tu kogoś gdzieś dopasować bo opisy typów są dziwne i moim zdaniem odbiegają od rzeczywistych rodzajów osobowości. Myślę, że to taka trochę fantastyka niektóre typy.

Poza tym podałem przykłady ósemek bardzo piątkowych intelektualnie to znaczy takich, u których dominuje myślenie i to bardzo niebanalne myślenie, a wy mi odpowiadacie, że to, że ktoś jest osiem, czyli typem, który powinien w pierwszej kolejności skupiać się na ośrodku działania czy nie wiem jak to tam opisaliście to nie znaczy, że nie potrafi on abstrakcyjnie i analitycznie myśleć. Ok zgadzam się, ale mi nie chodzi o to, że niektóre ósemki, jedynki, trójki czy nie wiem kto tam jeszcze potrafią myśleć analitycznie, ale o to, że u osób tych właśnie takie głebokie, abstrakcyjne myślenie i powiedziałbym wręcz wizjonerstwo jest zdecydowanie dominującym elementem ich osobowości, a wychodzi im, że dominuje u nich ośrodek działania, a u kogoś kto jest powiedzmy inteligentny, ale mało wnikliwy, nudny i strasznie odtwórczy, a nie twórczy wychodzi czasami typ 5 albo 6. To moim zdaniem świadczy o tym, że cały ten podział na 3 ośrodki jest bez sensu. Od strony biologicznej jakby problem rozważyć to też nie ma to sensu bo nikt nie udowodnił żeby ludzie, którzy są książkowymi przykładami 5 np o ile takie istnieją używają innych obszarów mózgu niż książkowe przykłady 1, 4 albo 8.
Poza tym enneagram to nie jest jakaś wielka teoria naukowa, żeby jeśli się chce ją podważać trzeba było wychodzić z założenia, że ma ona rację, raczej przeciwnie zwolennicy enneagramu powinni dowieść, że nieźle potrafi on "poszufladkować" ludzi na jakieś rodzaje, wśród których ludzie mają dużo wspólnych cech, a pomiędzy którymi już znacznie mniej, ale wy tego wcale nie próbujecie zrobić tylko mi wrzucacie jakieś teksty z teorią enneagramu czy opisem podziału na trzy ośrodki w mózgu w ogóle nie próbując nawet w jakimkolwiek stopniu dowieść że takie podziały i opisy mają jakikolwiek związek z rzeczywistością.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Niedoskonałość enneagramu

#26 Post autor: Agon » środa, 14 czerwca 2017, 23:31


Poliszynel
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 11 maja 2019, 16:13
Enneatyp: Obserwator

Re: Niedoskonałość enneagramu

#27 Post autor: Poliszynel » niedziela, 12 maja 2019, 18:09

Szczerze mówiąc też wydaje mi się to jakieś takie trochę bzdurne, zbyt ogólne i zbyt szczegółowe zarazem. Nie widzę związku między motywacjami a innymi cechami które są wplatywane do opisów poszczególnych typów, które zależne są od wieku, inteligencji. Myślę że ten system zamiast skupiać się na samych motywacjach dodaje mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, które tylko komplikują ludziom proces poprawnego wytypowania się i dużo ma to wspólnego z tym co dana osoba o sobie myśli (np. jestem wrażliwa, uważam że mam dużą głębię uczuć - jestem indywidualistą). Bardzo często tak faktycznie jest, jednak ludzie są zbyt zróżnicowani a ja uważam enneagram za niedopracowany system i tyle.
5w4, sx/sp
ENTp

Awatar użytkownika
hexe
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 10 maja 2019, 14:32

Re: Niedoskonałość enneagramu

#28 Post autor: hexe » wtorek, 14 maja 2019, 02:07

Ciekawi mnie jak to się ma w realiach.
Miała wrażenie, że byli całością, że całość tę rozerwano siłą, i jeszcze nie do końca wierzyła w rozstanie.

Awatar użytkownika
Lutek
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2019, 21:39

Re: Niedoskonałość enneagramu

#29 Post autor: Lutek » wtorek, 14 maja 2019, 06:48

Wiadomo, ze to tylko model. Nie ma co dopatrywać się tu niedoskonałości.
(...) my kochamy dłużej, kochamy, gdy przedmiot naszej miłość już nie żyje lub nadzieja umarła.

Wasp
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 9 listopada 2014, 18:00
Enneatyp: Mediator

Re: Niedoskonałość enneagramu

#30 Post autor: Wasp » środa, 15 maja 2019, 18:07

Niedoskonałość enneagramu polega na nieumiejętnym korzystaniu z jego założeń przez co często szufladkuje się ludzi zamiast ich poznawać.

Jednak jest to niedoskonałość praktycznie każdej teorii.
W jednym tylko przypadku rada nie zawadzi, gdy się pokora u mądrości radzi

9w1 so/sx

ODPOWIEDZ