Zmiana osobowości z 7w8 na 4w5 na przestrzeni dekady?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Tuesday
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: środa, 8 lutego 2017, 07:57

Zmiana osobowości z 7w8 na 4w5 na przestrzeni dekady?

#1 Post autor: Tuesday » środa, 8 lutego 2017, 08:12

Na wstępie zaznaczę, że moja osobowość mogła się zmienić na przestrzeni minionej dekady. To były lata "dwudzieste" mojego życia, dużo sukcesów, ale i dużo rozczarowań, marginalizacja optymizmu na rzecz chłodnego realizmu. Przed laty wychodziły mi enneagramy 7w8 i byłem z nich bardzo zadowolony, teraz wychodzą mi 4w5 i nie jestem zadowolony z tego wyniku.

Nie jestem typem samobójcy, choć rzeczywiście zdarza mi się od czasu do czasu powątpiewać w ludzkość i sens niektórych rzeczy - kiedyś tak nie było. Ale nadal jestem typem fightera. To prawda, że nieśmiałość czasem bierze nade mną górę, lubię aliencję i bardzo mi ona odpowiada, ale z drugiej strony nie ma drugiej osoby, która byłaby równie otwarta w prywatnym kręgu znajomych.

Wydaje mi się, że Enneagram jest w tej materii niekompletny. Czytam opis 4w5 i choć niektóre rzeczy się zgadzają, to jednak wciąż mentalnie czuję się bardziej związany z siódemką. Być może brakuje jakiegoś etapu pośredniego, dla siódemek, które zdobyły mądrość i doświadczenie życiowe?

Z drugiej strony - załóżmy, że jednak bliżej mi do 4w5. Czy to znaczy, że osobowość mogła tak wyewoluować bez doświadczenia żadnych traumatycznych przeżyć?



Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Zmiana osobowości z 7w8 na 4w5 na przestrzeni dekady?

#2 Post autor: Kapar » środa, 8 lutego 2017, 08:52

Jest kilka osób na forum, które na przestrzeni lat się wahały między byciem typem 4 a 7. Opisy bywają mylące i nie ma się co nimi sugerować.
Tuesday pisze:Wydaje mi się, że Enneagram jest w tej materii niekompletny.
Nie bardzo rozumiem o jakiej materii mówisz, ale tak, Enneagram jest niekompletny - jest dość prosty i nie pokrywa połaci naszych osobowości. Ale weź pod uwagę, że twoja wiedza o typach może być bardziej niekompletna niż sam Enneagram.

A to co opisałeś w żaden sposób nie pozwala na jakieś sugestie - ja mam takie odczucie, że ani nie pasujesz do 7w8 ani do 4w5 - zwróc uwagę, że są dość przeciwne sobie typy pod kilkoma względami.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Zmiana osobowości z 7w8 na 4w5 na przestrzeni dekady?

#3 Post autor: Ael » środa, 8 lutego 2017, 09:13

Tuesday pisze: Nie jestem typem samobójcy, choć rzeczywiście zdarza mi się od czasu do czasu powątpiewać w ludzkość i sens niektórych rzeczy. [...]Czy to znaczy, że osobowość mogła tak wyewoluować bez doświadczenia żadnych traumatycznych przeżyć?
1. Stereotypy!
2. Stereotypy bywają mylące. To nie jest tak, że każde 4w5 ma PTSD i tnie się w kącie.
3. Według założeń teorii typ enneagramu kształtuje się raz a dobrze, i potem się nie zmienia.
4. Poczytaj o podstawowych lękach i motywacjach typów - może się okazać, że nie jesteś ani 4 ani 7.

ODPOWIEDZ