Skrzydła - Riso & Hudson

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Skrzydła - Riso & Hudson

#1 Post autor: Intan » środa, 7 września 2016, 16:50

Jak widzieliśmy wcześniej, nikt nie przedstawia sobą czystego typu osobowości. Każdy z nas łączy w sobie dwa typy (podstawowy i skrzydło), leżące obok siebie na okręgu Enneagramu. Wpływ skrzydła jest przyczyną dużego zróżnicowania poszczególnych ludzi, które obserwujemy w codziennym życiu.
Być może pamiętasz też, że skrzydło jest zwykle jednym z dwóch typów sąsiadujących z podstawowym typem osobowości. Przykładowo: Piątka ma zwykle skrzydło Szóstki lub Czwórki, rzadko dysponując oboma, Trójka może posiadać skrzydło Czwórki lub Dwójki, ale ponownie, raczej nie ma ich obu. Dodatkowo nasze doświadczenie pokazuje, że u osób mających oba skrzydła ich wpływ na podstawowy typ osobowości jest znacznie mniejszy niż w przypadku skrzydła pojedynczego. Kiedy zatem określimy już własny (lub cudzy) typ osobowości, następnym krokiem jest ustalenie posiadanego skrzydła. Można tego dokonać na drodze eliminacji, gdyż z dwóch możliwych skrzydeł jedno będzie zwykle silniejsze niż drugie.
Istnieje kilka szczegółów na temat skrzydła, które wypada tu przedstawić. Skrzydła to dwa typy osobowości sąsiadujące z typem podstawowym. Nigdy nie są nimi typy położone dalej na Enneagramie. Osoba nie może być Dziewiątką ze skrzydłem Czwórki czy Siódemką ze skrzydłem Dwójki. Cechy osobowości zawsze układają się w spójną całość, gdyż w przeciwnym razie nie można byłoby ustalić ich typów, a sami ludzie przypominaliby nieprawdopodobne, papierowe postacie z kiepskiej powieści. Owszem, niektóre cechy potrafią być skonfliktowane, ale nie mogą się wzajemnie wykluczać, jak np. uczciwość i skłonność do kradzieży czy ślepota i widzenie. Przykładem takiej sprzeczności jest połączenie cech Siódemki i Trójki. Tak losowe zestawienia cech nie występują u żywych ludzi i nie pojawiają się w poszczególnych typach osobowości w Enneagramie. Sama struktura tego ostatniego, wszystkie dziewięć typów oraz wzajemne relacje pomiędzy nimi także nie są przypadkowe, ale tworzą system, który jest niezwykle złożony, a jednocześnie bardzo przejrzysty.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia związana ze skrzydłami. Udało się bowiem zaobserwować, że ludzie przejawiający ten sam typ osobowości i to samo skrzydło potrafią się dość mocno różnić, w zależności od proporcji typu podstawowego do skrzydła. Podczas analizy dokonywanej dla danej osoby należy więc określić typ podstawowy, skrzydło oraz przybliżone proporcje obu tych składowych. Dla przykładu, dwie Ósemki ze skrzydłem Dziewiątki mają zbliżony profil osobowości, ale wciąż będą się między sobą różnić. Różnice te zaś są wynikiem „ilości” Dziewiątki zawartej w osobowości obu Ósemek. Jedna z nich może dzielić typ i skrzydło w proporcjach 51 do 49%, co oznacza, że „zawartość” skrzydła jest bardzo wysoka w porównaniu z typem podstawowym, podczas gdy druga może mieć „mało” Dziewiątki, np. 15% przy 85% Ósemki. W tym przypadku składowa Dziewiątki, choć widoczna, będzie miała niezbyt istotne znaczenie dla ogólnego profilu osobowości.
Dokładnej proporcji skrzydła do typu podstawowego w zasadzie nie da się obiektywnie zmierzyć, chociaż, oczywiście, można dokonać szacunkowego przybliżenia takiej proporcji w poniżej opisany sposób. Jeżeli ktoś wykazuje silnie zaznaczone cechy skrzydła, mówimy o skrzydle „ciężkim”. Jeżeli są one widoczne, lecz osobowość jest zdominowana przez typ podstawowy, wówczas mówimy o skrzydle „umiarkowanym”. Kiedy zaś typ podstawowy dominuje nad osobowością tak, że cechy skrzydła są pomijane, wówczas mówimy o skrzydle „lekkim”. Należy też zwrócić uwagę, że w każdym z tych przypadków typ podstawowy musi z definicji stanowić co najmniej 51% całego profilu, gdyż jeden z typów zawsze dominuje nad całością. W przypadkach, w których oba typy są niemalże równe sobie, dominujący typ najlepiej zaobserwować pod wpływem stresu, kiedy ujawnia się kierunek dezintegracji typu podstawowego. Przykładowo, osoba niemogąca stwierdzić, czy jest Czwórką ze skrzydłem Piątki, czy Piątką ze skrzydłem Czwórki, może zaobserwować swoje zachowanie w sytuacjach lękowych i zobaczyć, czy zachowuje się wtedy bardziej jak przeciętna Dwójka (co wskazuje na Czwórkę jako typ podstawowy), czy raczej jak przeciętna Siódemka (co sugeruje bycie Piątką). Poświęcenie i zależność, typowe dla Dwójki, różnią się bowiem znacznie od niestrudzonego, hiperaktywnego zachowania Siódemek.
Warto też zwrócić uwagę na tego typu rozróżnienia w kwestii skrzydła, ponieważ przyglądając się osiemnastu podstawowym podtypom osobowości (dziewięć typów podstawowych mających po dwa skrzydła każdy), można zauważyć, że nie mówimy już o osiemnastu, lecz o pięćdziesięciu czterech podtypach. Musimy bowiem uwzględnić to, czy dane skrzydło jest ciężkie, umiarkowane, czy lekkie. Gdyby zaś trzeba było wziąć pod uwagę dokładny wpływ skrzydła (99% do 1%, 98% do 2%, 97% do 3% itd.), wówczas jasne się staje, że Enneagram zmieniłby się w zbiór setek poszczególnych podtypów, czyli zawierał ich więcej niż jakakolwiek inna typologia.
Teoretycznie najdokładniejszym sposobem precyzyjnego opisu typu osobowości byłoby omówienie każdego głównego podtypu jako odrębnej kategorii, czyli zamiast dziewięciu poprzednich rozdziałów niniejszej książki powinno być ich osiemnaście, ponieważ tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak np. „czysta Jedynka”. Istnieją wyłącznie Jedynki ze skrzydłem Dwójki i Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki. Jednakże z racji tego, że proporcje skrzydła do typu podstawowego mogą się znacząco różnić, opisanie wszystkich podtypów byłoby niemożliwe. Żadna książka nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich możliwych wariantów. Dlatego właśnie tak ważne jest osobiste odczytywanie podanych opisów.


dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Skrzydła - Riso & Hudson

#2 Post autor: Rilla » niedziela, 31 grudnia 2017, 12:12

Po długiej przerwie od Enneagramu zabieram się za przypomnienie sobie teorii i nadrobienie zaległości w nowościach, jakie mnie opuściły. I tu widzę jedną z nich:
Intan pisze:naprawdę nie istnieje coś takiego jak np. „czysta Jedynka”. Istnieją wyłącznie Jedynki ze skrzydłem Dwójki i Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki.
Pamiętam, że kiedyś na forum przyjmowało się jak najbardziej możliwość istnienia typu bezskrzydłowego, gdy oba skrzydła są w miarę równie rozwinięte, a było trochę osób, które twierdziły, że tak mają. Wiem, że na forum róźne rzeczy się pisze, „4w7” królowało od dawna wśród Czwórek, jednak nie spotkałam się do tej pory z kwestionowaniem istnienia typu bezskrzydłowego. Dziwi mnie więc kompletny brak dyskusji w wątku. Czyżby pogląd na tę sprawę w czasie mojej nieobecności na forum się zmienił, że spłynął po Was ten post Intan jak po kaczce?

Edit:
Przepraszam za błąd. Jakaś rozkojarzona dziś jestem, a koniec fragmentu przeczy początkowi, co mnie dodatkowo zmyliło:
Intan pisze: Istnieją wyłącznie Jedynki ze skrzydłem Dwójki i Jedynki ze skrzydłem Dziewiątki.
Chyba powinno być „lub” zamiast ”i” i wcale nie „wyłącznie”, skoro przyjmuje się jednak możliwość typu z równymi skrzydłami:
Intan pisze:Przykładowo: Piątka ma zwykle skrzydło Szóstki lub Czwórki, rzadko dysponując oboma, Trójka może posiadać skrzydło Czwórki lub Dwójki, ale ponownie, raczej nie ma ich obu. Dodatkowo nasze doświadczenie pokazuje, że u osób mających oba skrzydła ich wpływ na podstawowy typ osobowości jest znacznie mniejszy niż w przypadku skrzydła pojedynczego.
To jak to z tymi obuskrzydłowymi jest w końcu, co o tym sądzicie? Mnie to o tyle ciekawi, że znam osobę, której kompletnie nie potrafię przypisać skrzydła.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Skrzydła - Riso & Hudson

#3 Post autor: Irranea » niedziela, 31 grudnia 2017, 15:02

Są dwie szkoły. Jedna twierdzi, ze istnieją typy bezskrzydłowe, czyli osoba nie posiada skrzydeł (nie posiada, czyli nie korzysta z typów bocznych). Druga szkoła mówi o równowadze skrzydeł. Ja jestem za opcja drugą, czyli może zachodzić równowaga skrzydeł, czyli typ podstawowy czerpie jakieś "dodatki" z obu pobocznych typów przez co żadne skrzydło nie jest dominujące.
Z drugiej strony, zdaje się, ze w R&H czytałam o tym (dawno temu), że nie ma czegoś takiego jak równowaga skrzydeł, zawsze jedno ze skrzydeł będzie miało większy wpływ. No ale powiedzmy, że jedno skrzydło to 49%, a drugie to 51%. Nie ma równowagi, ale niezwykle ciężko jest takiej osobie stwierdzić "wyższość" jednego skrzydła nad drugim. Dlatego ja tez obstaję przy tym, że takie niewielkie różnice w procentach można nazwać równowagą skrzydeł. Sama nie wiem jakie mam skrzydło, mijają lata a ja nadal nie potrafię do tego dojść. :what:

Awatar użytkownika
Yaevinn
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2018, 19:58
Enneatyp: Indywidualista

Re: Skrzydła - Riso & Hudson

#4 Post autor: Yaevinn » niedziela, 23 grudnia 2018, 01:29

Co za bzdury. Przecież Enneagram nie opisuje wszystkiego, jego zadaniem jest zarysowanie szkieletu osobowości. Stąd wątpliwości związane z istnieniem czystych typów. To, że ktoś nie wpasowuje się idealnie w uśredniony obraz jakiegoś numeru, nie oznacza zaraz że musi mieć w systemie skrzydło.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Skrzydła - Riso & Hudson

#5 Post autor: chokureika » piątek, 28 grudnia 2018, 15:55

Yaevinn pisze:
niedziela, 23 grudnia 2018, 01:29
Co za bzdury. Przecież Enneagram nie opisuje wszystkiego, jego zadaniem jest zarysowanie szkieletu osobowości. Stąd wątpliwości związane z istnieniem czystych typów. To, że ktoś nie wpasowuje się idealnie w uśredniony obraz jakiegoś numeru, nie oznacza zaraz że musi mieć w systemie skrzydło.
Doświadczenie pokazuje mi, że każdy idzie w stronę jakiegoś skrzydła i połączeń PRO. Skrzydła i połączenia pomagają wytypować osoby z triady 3-6-9, które zazwyczaj mają największy problem z określeniem swojego typu i często mylą się w tej kwestii :)
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

ODPOWIEDZ