Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
kartakredytowa
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2014, 21:18
Enneatyp: Indywidualista

Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#1 Post autor: kartakredytowa » sobota, 21 maja 2016, 00:31

Są typy enneagramu którym żyje się dość ciężko, zwłaszcza jeśli nie są zdrowe ( naprzykład wiele 4w5) a są typy którym się żyje stosunkowo łatwo (naprzykład 8w7). Jakie jest wasze zdanie na ten temat. Jakiemu typowi waszym zdaniem najlepiej się żyje? :)



Awatar użytkownika
michal5225
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2015, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#2 Post autor: michal5225 » sobota, 21 maja 2016, 01:26

Nie mam zdania na temat tego komu się żyje najlepiej, myślę jednak że to może nie być zależne od typu, a od poziomu zdrowia.
Przykładowo ktoś tu wysnuł kiedyś teorię że w przypadku 5'tki silne połączenie z siódemką jest równoznaczne z "kiepskim stanem zdrowia", a silne połączenie z ósemką jest równoznaczne z "lepszym stanem zdrowia" i jestem nawet skłonny się z tym zgodzić. Można więc wyciągnąć wniosek że w przypadku 5'tki lepiej się żyje tym które są bardziej związane z ósemką.
Bycie wolnym - to móc nie kłamać.
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.
Nie wszystko co się opłaca warto robić. A nie wszystko co warto robić zaraz się opłaca...
0w0 LIES-Se SY/SY/SY

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#3 Post autor: R25 » sobota, 21 maja 2016, 23:10

michal5225 pisze:Przykładowo ktoś tu wysnuł kiedyś teorię że w przypadku 5'tki silne połączenie z siódemką jest równoznaczne z "kiepskim stanem zdrowia", a silne połączenie z ósemką jest równoznaczne z "lepszym stanem zdrowia" i jestem nawet skłonny się z tym zgodzić. Można więc wyciągnąć wniosek że w przypadku 5'tki lepiej się żyje tym które są bardziej związane z ósemką.
5 do 8 i 7 ulega integracji i dezintegracji. Wyciąganie na podstawie tego wniosku o "lepszości" stanu zdrowia jest bezzasadne, wywodzące się z pejoratywnego zabarwienia słowa dezintegracja (a gdy obiad ulega dezintegracji w żołądku do innych, mniejszych substancji, to jest tozjawisko lepsze czy gorsze :lol: ).
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#4 Post autor: Kapar » poniedziałek, 23 maja 2016, 08:35

Myślę że świat idzie w kierunku stanu gdzie łatwiej będzie żyć typom introwertycznym dzięki wszech panoszacej się technologii. Zmienią się relacje społeczne, metody nawiązywania kontaktów i wchodzenia w relacje tak, że teoretyczne zalety bycia ekstrawertykiem nie będą dawać przewagi.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
ZakuroToshino
Posty: 6
Rejestracja: środa, 24 grudnia 2014, 13:30
Enneatyp: Indywidualista

Re: Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#5 Post autor: ZakuroToshino » poniedziałek, 23 maja 2016, 23:18

Kapar pisze:Myślę że świat idzie w kierunku stanu gdzie łatwiej będzie żyć typom introwertycznym dzięki wszech panoszacej się technologii. Zmienią się relacje społeczne, metody nawiązywania kontaktów i wchodzenia w relacje tak, że teoretyczne zalety bycia ekstrawertykiem nie będą dawać przewagi.
Mam wrażenie (być może mylne) że w ostatnich latach coraz bardziej docenia się osoby na przegranej pozycji, wrażliwe i szczere. Ludzie są bardziej otwarci i autentyczni i bardziej akceptują swoje wady. Introwertycy też są bardziej zrozumieni i doceniani. Myślę że jest to związane z wieksza swoboda w społeczeństwie. (Nie wiem czy to co piszę ma jakikolwiek sens :scratch: ).
4w5
i will lay down in the sand and let the ocean lead
carry me to Innisfree like pollen on the breeze

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#6 Post autor: Agon » poniedziałek, 23 maja 2016, 23:23

ZakuroToshino pisze:Mam wrażenie (być może mylne) że w ostatnich latach coraz bardziej docenia się osoby na przegranej pozycji
Przegrańców nigdy się nie ceni, temu są przegrańcami. To się rozumie samo przez się.

Awatar użytkownika
urikedi
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2015, 16:22
Enneatyp: Obserwator

Re: Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#7 Post autor: urikedi » poniedziałek, 23 maja 2016, 23:45

wydaje mi się, że dziewiątkom jest całkiem przyjemnie
a czwórkom całkiem nieprzyjemnie

Postawa 9 na 8 PRO:
- oddzielający się
- totalne zaprzeczenie
- niewzruszony
- niepocieszony
- odrętwiały
- zagubiony
I dla porównania postawa czwórki na tym samym poziomie zdrowia
samonienawiść
opanowana poczuciem winy
udręczona
burzy się, gotuje się w środku
ma obsesję śmierci
mściwa, okrutna
5w4 so/sx
INTP
INFj(EII)
https://www.facebook.com/askehyhy/ <----tu rysuję

Awatar użytkownika
ZakuroToshino
Posty: 6
Rejestracja: środa, 24 grudnia 2014, 13:30
Enneatyp: Indywidualista

Re: Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#8 Post autor: ZakuroToshino » poniedziałek, 23 maja 2016, 23:48

Agon pisze:
ZakuroToshino pisze:Mam wrażenie (być może mylne) że w ostatnich latach coraz bardziej docenia się osoby na przegranej pozycji
Przegrańców nigdy się nie ceni, temu są przegrańcami. To się rozumie samo przez się.
Niby tak, ale np jest wiele osób które miały trudne życie a po śmierci zostały docenione.
Ogólnie chodziło mi o osoby które z jakiegoś względu mają trudniej w życiu (np są poważnie chore).
4w5
i will lay down in the sand and let the ocean lead
carry me to Innisfree like pollen on the breeze

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#9 Post autor: Cotta » poniedziałek, 23 maja 2016, 23:58

@urikedi: To raczej otoczeniu z chorą 9 żyje się łatwiej niż z chorą 4 (czy innym typem z bardziej uderzającymi w otoczenie objawami chorowania), a nie im samym jest łatwiej/trudniej. 9 i 5 chorują w taki sposób, że jest to dość ukryte przed otoczeniem. Ale w środku człowiekowi jest bardzo źle i w dodatku jest z tym problemem bardzo samotny, bo nie potrafi zwrócić się do otoczenia po pomoc.

Nie sądzę, żeby jakiemukolwiek choremu typowi żyło się lepiej. Zewnątrz chore 8w7 może się wydawać, że jest mu dobrze, ale to jest fake. Wewnątrz oni sami nie znoszą tego, jacy są. Kiedyś w rozmowie jeden niezbyt zdrowy 8w7 przyznał, że ma przygotowany sprzęt do samobójstwa, a samo samobójstwo określał jako karę śmierci. Jeżeli masz o sobie takie mniemanie, że zasługujesz na karę śmierci i chcesz ją sobie sam wymierzyć, to znaczy, że nie jest ci specjalnie dobrze...
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
urikedi
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2015, 16:22
Enneatyp: Obserwator

Re: Jakiemu typowi enneagramu najlepiej sie żyje?

#10 Post autor: urikedi » wtorek, 24 maja 2016, 01:19

Cotta pisze:@urikedi: To raczej otoczeniu z chorą 9 żyje się łatwiej niż z chorą 4 (czy innym typem z bardziej uderzającymi w otoczenie objawami chorowania), a nie im samym jest łatwiej/trudniej. 9 i 5 chorują w taki sposób, że jest to dość ukryte przed otoczeniem. Ale w środku człowiekowi jest bardzo źle i w dodatku jest z tym problemem bardzo samotny, bo nie potrafi zwrócić się do otoczenia po pomoc.

Nie sądzę, żeby jakiemukolwiek choremu typowi żyło się lepiej. Zewnątrz chore 8w7 może się wydawać, że jest mu dobrze, ale to jest fake. Wewnątrz oni sami nie znoszą tego, jacy są. Kiedyś w rozmowie jeden niezbyt zdrowy 8w7 przyznał, że ma przygotowany sprzęt do samobójstwa, a samo samobójstwo określał jako karę śmierci. Jeżeli masz o sobie takie mniemanie, że zasługujesz na karę śmierci i chcesz ją sobie sam wymierzyć, to znaczy, że nie jest ci specjalnie dobrze...
Chyba masz rację. Podałam ten przykład, bo 4 na przeciętnym i niskim PRO wydają mi się bardziej nieszczęśliwe niż inne typy. Właściwie to życie każdego typu z triady intensywnej wydaje mi się cięższe, dużo bardziej meczące. Ale może to przez to, że patrzę przez pryzmat siebie.
A co do 8w7 to faktycznie, mój dawny przyjaciel bardzo nie lubił być ósemką, widział w tym typie same wady :/
5w4 so/sx
INTP
INFj(EII)
https://www.facebook.com/askehyhy/ <----tu rysuję

ODPOWIEDZ