Luźny poradnik Anda: jak się wytypować

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Luźny poradnik Anda: jak się wytypować

#1 Post autor: And » niedziela, 13 grudnia 2015, 20:06

Czytając posty użytkowników (szczególnie tych nowych, ale często też tych, od których zarejestrowania na forum minął znaczący okres czasu) na forum mam wrażenie, że istnieje spore grono osób, które mimo niewątpliwego zaintrygowania teorią enneagramu nie potrafią się wytypować w sposób dający wystarczającą pewność im samym. Obserwacja ta zainspirowała mnie do stworzenia tego tematu.

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie ma żadnego niezawodnego sposobu na poprawne wytypowanie się. Sztuka ta wymaga posiadania odpowiednio wysokiej zdolności do introspekcji, a nie wszyscy ludzie posiedli tę umiejętność w jednakowym stopniu. Nie będziesz w stanie przyporządkować się do poszczególnego typu, jeśli nie dojdziesz do tego, jakie motywacje kierują Tobą na co dzień.

Co zrobić, by zmaksymalizować swoje szanse? Moim zdaniem:

1. Zapomnieć o wynikach testu ze strony głównej enneagram.pl. Tamten test ma dość mocną tendencję do przekłamywania, szczególnie w stronę typów 4w5 i 5w4 (wielu osobom wychodzą te typy, mimo, że nimi nie są), ale też i inne błędne wyniki są możliwe.
2. Zastanowić się nad sobą. Bez dokładnej introspekcji nie ma szansy na wytypowanie. Jeśli sam nie dojdziesz do tego, co kieruje Twoimi zachowaniami, to nigdy nie będziesz miał pewności poprawnego wytypowania. W osiągnięciu odpowiednich wniosków pomogą punkty poniższe, ale tylko pomogą, nie załatwią sprawy całkowicie.
3. W etapie początkowym zaniedbaj skrzydła. Istnieje wiele teorii na temat skrzydeł. Niektóre sugerują, że można w ogóle nie mieć dominującego skrzydła. Wszelkie rozważania na temat skrzydeł odłóż do momentu, w którym będziesz pewien swojego głównego typu.
4. Testy. Wykonać dużo testów. Tu można znaleźć wiele testów, niektóre moim zdaniem o wiele lepsze, niż ten ze strony głównej enneagram.pl. Szczególnie polecam te, które zawierają wiele pytań i dają wynik nie w postaci jednego typu, ale w pokazujące jak wiele udzieliliśmy odpowiedzi charakterystycznych dla poszczególnych typów. Szczególnie polecam:
-ten
-ten
-ten
Niestety są po angielsku, ale co zrobić. :what:
Oczywiście testy nie są żadną wyrocznią. W każdym jednym teście może wyjść nam wynik niezgodny z prawdą. Ale wykonanie wielu odpowiedniej jakości testów powinno dać nam bardzo mocną wskazówkę, jakie typy powinniśmy rozważać. A czasem nie pozostawi wątpliwości (mi na przykład właściwie w każdym sensownym teście wychodzi 5 i to w dodatku z przewagą w6 nad w4).
5. Jeszcze raz się nad sobą zastanowić
6. Ważne: motywacje! Tym, co decyduje o naszym typie enneagramowym nie są cechy zewnętrzne a motywacje! Zalecam przestudiowanie tego tematu i rozważenie do motywacji którego typu jest nam najbliżej.
7. Jeszcze raz się nad sobą zastanowić
8. Po wykonaniu poprzednich kroków powinniśmy już znacznie zawężać grono rozważanych przez nas typów. Wtedy polecam zapoznanie się z dokładnymi opisami poszczególnych typów (dla oszczędzenia czasu- tylko tych, które dalej rozważamy, chociaż gdy ktoś ma ochotę, może przestudiować wszystkie) dostępnymi w działach odpowiadających każdemu typowi najczęściej jako przyklejone tematy.
9. Jeszcze raz się nad sobą zastanowić
10. W razie potrzeby wrócić do materiałów i wydać ostateczny werdykt.

To tylko moje luźne wskazówki. Osobiście nie miałem problemu z wytypowaniem się, gdyż miałem szczęście, że już pierwszy rozwiązany test wskazał mi prawidłowy typ (choć z błędnym skrzydłem) a pierwsze przeczytanie opisu rozwiało jakiekolwiek wątpliwości (zgadzało się właściwie każde jedno zdanie, czego nie mogłem powiedzieć o opisie jakiegokolwiek innego typu). Jednak wiele osób po trafieniu na forum jest nieco zagubionych w nieuporządkowanym natłoku informacji, więc być może będę w stanie komuś pomóc.



Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Luźny poradnik Anda: jak się wytypować

#2 Post autor: Ninque » środa, 30 grudnia 2015, 11:46

W numerze 2 enneamagazynu ze strony enneagram.pl jest bardzo przydatny artykuł odnośnie typowania ;) takie troche inne spojrzenie :)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

ODPOWIEDZ