Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#1 Post autor: And » sobota, 5 grudnia 2015, 22:29

Aż dziw bierze, że coś podobnego do mojego tekstu nie pojawiło się to jeszcze w żadnej formie na forum ani stronie głównej (chyba, że coś przeoczyłem). Ale skoro nikt wcześniej na to nie wpadł, to przynajmniej mogę się w jakiś sposób wykazać. Tekst ten kieruję głównie do osób, które teorię enneagramu dopiero zaczynają zgłębiać, albo czują, że trochę w niej pobłądzili. Sam się dowiedziałem o tym, co napiszę poniżej, dopiero kilka lat po trafieniu na forum i to tylko dzięki śledzeniu kameralnych dyskusji.

Zacznijmy od początku...


Otóż mam wrażenie, że na stronach dotyczących enneagramu panuje pewnego rodzaju chaos informacyjny. Pierwsza rzecz, za którą zabiera się większość osób, która ma styczność z tą teorią po raz pierwszy, to opisy poszczególnych typów. I nic w tym dziwnego. Wydaje się, że skoro mamy te 9 typów, to ich cechy powinny być jakoś przystępnie opisane i być podstawą do początkowego zgłębiania teorii. UWAGA: PUŁAPKA!!! Opisy poszczególnych typów skupiają się często na cechach zewnętrznych i choć każdy z enneagramowych rodzajów osobowości będzie prezentował zwiększoną podatność na pewnego rodzaju tendencje i występowanie poszczególnych cech, to bazowanie na nich może prowadzić na manowce, gdyż tym, co stanowi istotę enneagramu, są MOTYWACJE poszczególnych typów.

Tak, tym, co ostatecznie rozstrzyga o tym, który typ reprezentujemy, są motywacje i to do nich powinniśmy się odnosić poszukując swojego typu. Poszczególne cechy charakteru/osobowości nie definiują typu, mogą tylko stanowić pewną wskazówkę, ze względu na większe rozpowszechnienie pewnych cech wśród danych typów. Jednak łączenie cech z typami jest uproszczeniem, stereotypem i zawsze znajdą się przypadki wykraczające poza stereotypowe postrzeganie danych typów, które mogą wprowadzić bałagan do głów osobom nieświadomym tego, co napisałem powyżej. A nie tak trudno być tego nieświadomym, gdyż dziwnym zbiegiem okoliczności wiele opisów i materiałów na temat enneagramu zupełnie pomija kwestię motywacji i nie akcentuje faktu, że są one esencją podziału ludzi na 9 różnych rodzajów osobowości. Tak więc pouczam: najlepszą drogą odkrycia swojego typu jest przyjrzenie się swoim motywacjom i porównaniem do którego typu pasują najbardziej. Typowanie po cechach to loteria. Czasem zdarzą się bardziej stereotypowe egzemplarze, które łatwo będzie przyporządkować, ale są też i bardziej skomplikowane osoby, które rozwinęły pewne cechy nie do końca kojarzone z danym typem. A motywacja zawsze jednoznacznie wskazuje na typ, jeśli oczywiście potrafimy ją sobie uświadomić.

Motywacje poszczególnych typów:


Typ 1 – Perfekcjonista
wg enneagraminstitute.com:
Podstawowy lęk: bycie zepsutym, złym, posiadanie wad
Podstawowe pragnienie: bycie dobrym, prawym, zrównoważonym
Kluczowa motywacja: chcą mieć rację, sięgać wysoko i wszystko poprawiać. Być spójnymi i konsekwentnymi w swoich ideach, uzasadniać i usprawiedliwiać swoje działania, być ponad krytyką i nie być przez nikogo oskarżanymi.

wg personalityplusinbusiness.com:
Istnieje właściwa droga. Pozwól mi ją pokazać.
Dąży do: właściwego sposobu postępowania, ulepszania siebie i innych
Unika: popełniania błędów
Skupiony na: „co jest właściwe, a co niewłaściwe?” Wewnętrzne standardy perfekcji.

Typ 2 – Dawca
wg enneagraminstitute.com:
Podstawowy lęk: bycie niechcianym, niewartym miłości
Podstawowe pragnienie: czuć się kochanym
Kluczowa motywacja: chcą być kochani, wyrażać swoje uczucia wobec innych, być potrzebni i doceniani, wywołać u innych reakcję i znaleźć wśród nich potwierdzenie opinii o samym sobie.

wg personalityplusinbusiness.com:
Relacje są najważniejsze. Wspieram innych. Jeśli ci, których kocham, są szczęśliwi, ja też jestem.”
Dąży do: bycia docenianym, czucia się ważnym dla innych.
Unika: bycia postrzeganym jako domagający się nadmiernej uwagi.
Skupiony na: tym czego chcą inni, jak zyskać ich aprobatę.

Typ 3 –Zdobywca
wg enneagraminstitute.com:
Podstawowy lęk: bycie bezwartościowym
Podstawowe pragnienie: czuć się wartościowym i wartym uwagi
Kluczowa motywacja: chcą być doceniani, odróżniać się od innych, zdobywać atencję, być podziwiani i imponować innym.

wg personalityplusinbusiness.com:
Świat lubi zwycięzców. Moja wartość zależy od tego, co osiągnę.
Dąży do: osiągania sukcesów i bycia postrzeganymi jako ktoś, kto osiąga sukces. Ciężkiej pracy, przewodzenia i wygrywania.
Unika: porażek.
Skupiony na: zadaniach, celach, zdobywaniu uznania.

Typ 4 –Indywidualista
wg enneagraminstitute.com:
Podstawowy lęk: nieposiadanie tożsamości i wyjątkowości
Podstawowe pragnienie: odnalezienie siebie i swojej wyjątkowości (by wykreować tożsamość)
Kluczowa motywacja: chcą wyrażać siebie i swoją indywidualność, tworzyć i otaczać się pięknem, podtrzymywać określone nastroje i uczucia, wycofywać się w celu ochrony własnego obrazu przed sobą, troszczyć się o potrzeby emocjonalne zanim skupią się na czymkolwiek innym, przyciągnąć „wybawcę”.

wg personalityplusinbusiness.com:

Uczucia i bycie autentycznym są najważniejsze.
Dąży do: bycia kimś wyjątkowym podczas poszukiwania sensu życia.
Unika: bycia zwyczajnym.
Skupiony na: przeszłości, przyszłości, tym, czego brakuje, lub jest trudne do zdobycia.

Typ 5 –Obserwator
wg enneagraminstitute.com:
Podstawowy lęk: Bycie bezużytecznym, bezradnym lub niezdolnym do czegoś
Podstawowe pragnienie: Bycie zdolnym i kompetentnym
Kluczowa motywacja: chcą posiadać wiedzę, by zrozumieć otoczenie i zorientować się w sposobach ochrony siebie przed zagrożeniami z niego płynącymi.

wg personalityplusinbusiness.com:

Umysł i myślenie to najważniejsze wartości. Mogę polegać tylko na sobie.
Dąży do: wiedzy, zrozumienia, bycia samowystarczalnym.
Unika: nieposiadania odpowiedzi lub wyglądania na głupka.
Skupiony na: myśleniu, odcięciu się od emocji w celu obserwacji.

Typ 6 –Lojalista
wg enneagraminstitute.com:
Podstawowy lęk: bycie pozostawionym bez wsparcia i przewodnictwa
Podstawowe pragnienie: posiadać bezpieczeństwo i wsparcie
Kluczowa motywacja: chcą być bezpieczne i czuć wsparcie innych, czuć się pewnie oraz otrzymywać otuchę, testować nastawienie innych do siebie, walczyć z niepokojem i brakiem poczucia bezpieczeństwa.

wg personalityplusinbusiness.com:

Mogą istnieć zagrożenia, które czają się za niepozornymi rzeczami.
Dąży do: posiadania pewności.
Unika: wątpliwości poprzez poszukiwanie aprobaty, kwestionowanie lub konfrontację.
Skupiony na: sprzecznych dowodach, wewnętrznym kwestionowaniu, ukrytych intencjach.

Typ 7 –Entuzjasta

wg enneagraminstitute.com:
Podstawowy lęk: bycie uwięzionym, odczuwanie cierpienia
Podstawowe pragnienie: bycie usatysfakcjonowanym, zaspokajanie swoich potrzeb
Kluczowa motywacja: chcą utrzymać wolność i szczęście, unikać przegapienia wartościowych doświadczeń, być ciągle podekscytowanymi i zajętymi, unikać cierpienia.

wg personalityplusinbusiness.com:
Życie to przyjęcie. Odkryj je w całości.
Dąży do: bycia szczęśliwym, planowania zabawy, posiadania swojego wkładu w rzeczywistość.
Unika: bólu i cierpienia.
Skupiony na: najlepszych możliwych przypadkach, przyjemnych planach, możliwościach.

Typ 8 –Szef
wg enneagraminstitute.com:
Podstawowy lęk: bycie krzywdzonym lub kontrolowanym przez innych
Podstawowe pragnienie: chronić siebie (kontrolować własny los i przeznaczenie)
Kluczowa motywacja: chcą być samowystarczalne, udowadniać swoją siłę, opierać się słabościom, być ważnymi w swoim świecie, dominować nad otoczeniem i utrzymywać kontrolę nad własnym losem.

wg personalityplusinbusiness.com:

Musisz być silnym, by przeżyć.”
Dąży do: bycia samowystarczalnym i silnym, wywierania wpływu na świat.
Unika: bycia słabym, łatwym do zranienia, zdanym na łaskę innych.
Skupiony na: sile i kontroli. Wszystko albo nic.

Typ 9 –Mediator
wg enneagraminstitute.com:
Podstawowy lęk: doświadczenie straty lub odizolowania
Podstawowe pragnienie: posiadać wewnętrzną stabilność i „spokój ducha”
Kluczowa motywacja: chcą dążyć do harmonii w swoim otoczeniu, unikać konfliktów i napięć, utrzymać rzeczy takimi, jakie są, odrzucać cokolwiek, co by je uraziło lub wytrąciło z równowagi.

wg personalityplusinbusiness.com:
Wszystko się rozwiąże. Każdy punkt widzenia ma swoją wartość.”
Dąży do: utrzymywania pokoju, jednoczenia się z innymi.
Unika: konfliktów.
Skupiony na: cudzym punkcie widzenia.


Pomoc w tłumaczeniu: methylene_blue



O czym należy pamiętać?
- typ ma się jeden i niezmienny przez całe życie.
- o przyporządkowaniu do poszczególnego typu decydują motywacje, lęki i pragnienia danej osoby.
- cechy osobowości nie decydują o typie. Istnieje większe rozpowszechnienie pewnych cech wśród poszczególnych typów, ale zdarzają się wyjątki.

Jeśli napisałem coś nie tak, to proszę bardziej biegłych w teorii ode mnie o skorygowanie.

Przyklejam, żeby się nie zgubiło i było łatwo dostępne. - Irka
a ja nawet dorzucam do Indeksu ;) /boogi
Ostatnio zmieniony sobota, 5 grudnia 2015, 22:38 przez And, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie. (motywacj

#2 Post autor: Intan » sobota, 5 grudnia 2015, 22:31

Wszystko fajnie, tylko tytuł zmień, bo jest mylący. :D
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie. (motywacj

#3 Post autor: And » sobota, 5 grudnia 2015, 22:32

Spoko. Tylko na jaki?

Awatar użytkownika
methylene_blue
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 28 października 2013, 23:04
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: 18. południk

Re: Żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie. (motywacj

#4 Post autor: methylene_blue » sobota, 5 grudnia 2015, 22:36

Może te "motywacje" dać na początek, żeby od razu, na pierwszy rzut oka było wiadomo, o co chodzi :D Ale jest ok, jak na moje.
5w4 sp/sx
INTP-T
LII - Robespierre prawie bez głowy

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. (Oscar Wilde)

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#5 Post autor: Intan » sobota, 5 grudnia 2015, 23:10

"Na czym polega enneagram" albo "o co chodzi w enneagramie" - prosto do świeżaków. xD
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#6 Post autor: Irranea » sobota, 5 grudnia 2015, 23:13

Enneagram dla początkujących - jak to jeść?

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#7 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 5 grudnia 2015, 23:30

Inicjatywy takie jak twoja, And, zdecydowanie wspieram :) Trzeba wracać do konkretu i podstaw w opisach typów :)
W tym kontekście bardzo podobało mi się ogólne podsumowanie enneagramu z wikisocion (może właśnie dlatego, że pisali o "konkurencji", a więc nie byli na swoim gruncie, zrobili bardzo krótko i konkretnie) ((ta tabelka w której 4-ki mają podwójne "Away" rządzi xD))
Spoiler:
Tylko tak jak pisałem w tym poście
Spoiler:
nie jest prostą sprawą, by człowiek zaczynający przygodę z enneagramem odnalazł się w tym systemie tylko dzięki takim prostym podsumowaniom. Aby "wejść" i "wczuć się" w to wszystko, niestety często przydatne mogą być te zła konieczne w postaci opisów, opisików podtypów, porównań, testów itp., a także czytanie nieraz chaotycznych dyskusji forumowiczów :)
Ale do podstaw trzeba wracać.

Na forum jest sporo materiałów, ale nie jestem pewien, czy gdzieś jest coś podobnego do tego, co ty wrzuciłeś. Skąd to tłumaczyłeś? Może dodałeś coś od siebie lub przedstawiłeś w swojej wersji-ja nie mam nic przeciwko :)


Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#9 Post autor: Agon » niedziela, 6 grudnia 2015, 00:41

Pięknie, chyba się uznam za Ósemkę teraz.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#10 Post autor: sjofh_ystad » niedziela, 6 grudnia 2015, 00:45

O, właśnie zauważyłem że jednak jest napisane drobniejszym druczkiem, z jakich stron pochodzą teksty :oops:

E: Żeby nie zmarnować posta:
Jeszcze raz wyrazy poparcia i uważam, że takie coś powinno być jedną z pierwszych rzeczy, jakie początkujący przeczytają.

Co jest jeszcze fajne w takim zestawieniu? Właśnie BRAK mowy o skrzydłach, połączeniach, tritypach i innych.
NAJPIERW trzeba się wytypować wg podstawowego typu, dopiero POTEM jest sens w ogóle zacząć o tym myśleć. Żadne "każdy jest każdym typem po trochu, bo są takie linie i owakie, a w ogóle to zamykanie się w jednym typie i klatka i.." NIE. "A może ja jestem jakimś dziwnym połączeniem, przecież widzę się naraz w tylu różnych typach..." NIE. "No mam wątpliwości, ale przecież można by je wyjaśnić mocnym skrzydłem z X i połączeniem z Y..." NIE.

Nawet to, czego NAPRAWDĘ dany typ potrzebuje, można zostawić na potem. Tak jak z zaburzeniami psychicznymi, żeby zacząć sensownie leczyć, najpierw trzeba prawidłowo zdiagnozować :) W czym oczywiście można prosić o pomoc :)

Jeżeli ktoś traktuje to jako zabawę, to jego sprawa (i żaden problem przecież), ale jeśli podchodzi poważniej, to właśnie takie myślenie na początek by się przydało.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#11 Post autor: Ninque » niedziela, 6 grudnia 2015, 14:07

ighost pisze:
Spoiler:
a ja za wszystkie typy :mrgreen:

Andełłł super <3 świetne !!! :cheers:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#12 Post autor: sjofh_ystad » niedziela, 6 grudnia 2015, 14:58

Ale zanim na dzisiaj zniknę (w moim wątku wpisy będą raz dziennie, choć kusi by częściej, ale nie; a poza tym jest robota), to:

SERIO warto by coś takiego dać na główną, a nie tylko do indeksu. Nie mówię że musi być dokładnie takie coś. Jeżeli są uwagi, ktoś ma inne wersje, to super, niech się podzieli i można ustalić wspólną.

Rozumiem że jak zwykle słowa łatwo rzucić, zwłaszcza w formie bezosobowej czasowników, a pytanie jest kto znajdzie czas i chęci by jakoś zintegrować dotychczasowy wygląd i formę (nie jest przecież tak że trzeba całość wywalić) z takim konkretnym podsumowaniem. No ale o.

Btw przejrzałem całość jeszcze raz i wygląda sensownie. Poprzednio gdzieś mi mignął chyba błąd stylistyczny, ale teraz nie widzę, może przywidzenie.

Moim zdaniem rubryczka "Podstawowy lęk:" jest najciekawsza, bo prezentuje typ od drugiej strony, przypominając, iż ennea to nie zestaw cech, ale mechanizmy obronne wyrosłe z negatywnych przekonań.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#13 Post autor: Ael » niedziela, 6 grudnia 2015, 18:22

Zaczęłam się zastanawiać, czy nie jestem jednak przypadkiem Trójką o.O

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#14 Post autor: And » niedziela, 6 grudnia 2015, 21:00

Jeśli ktoś z modów chce edytować tytuł na bardziej adekwatny, to nie mam nic przeciwko. Ja już nie mogę, zbyt wiele czasu minęło od napisania postu. :D

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Motywacje- żeby pewne rzeczy uporządkować sobie w głowie

#15 Post autor: 999Przemek » niedziela, 6 grudnia 2015, 21:42

Ael pisze:Zaczęłam się zastanawiać, czy nie jestem jednak przypadkiem Trójką o.O
No... a ja gdzieś zgubiłem swój typ... no i jestem w kropce :D żaden nie pasuje xD

P.S. Komentarz And z poprzedniej strony (na wszelki wypadek, niedawno napisała)
And pisze:Jeśli ktoś z modów chce edytować tytuł na bardziej adekwatny, to nie mam nic przeciwko. Ja już nie mogę, zbyt wiele czasu minęło od napisania postu. :D
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

ODPOWIEDZ