Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#1 Post autor: Zielony smok » poniedziałek, 30 listopada 2015, 20:04

Daniel Ofman, Rita van der Eck ,,Enneagram"APPbooks 2015

Głowa - Piątka, Szóstka i Siódemka
Serce - Dwójka, Trójka i Czwórka
Brzuch - Ósemka, Dziewiątka i Jedynka

Ze światem utrzymujemy za pośrednictwem instynktów, emocji i myślenia. Znaczy to, że doświadczamy rzeczywistości na wiele różnych sposobów. Można jednak ogólnie wyróżnić trzy formy świadomości: fizyczną, emocjonalną i intelektualną. Każdy dysponuje wszystkimi trzema, lecz każdy też ze względu na cechy swojej osobowości oddaje którejś z nich pierwszeństwo. Dziewięć typów osobowości enneagramu można więc przydzielić do trzech grup, zwanych też ośrodkami. Punkt ciężkości każdej jednostki ludzkiej przypada w jednym z tych ośrodków. Ośrodek, który rozwinęliśmy najbardziej, to nasza mocna strona, ale zarazem potencjalna pułapka. Ilekroć któryś z ośrodków zdobywa zbyt wielką przewagę, harmonia jednostki jest zagrożona.
Piątka, Szóstka i Siódemka to typy osobowości lokujące się w ośrodku intelektualnym (w głowie). Osoby o takich osobowościach postrzegają rzeczywistość jako coś przygniatającego, przerażającego lub ograniczającego. Swoją energię kierują do wewnątrz. Piątka zamyka się w swoich myślach. Szóstka woli się na wszelki wypadek wycofać, zanim będzie zmuszona do ucieczki przed niebezpieczeństwem lub stawienia mu czoła. Siódemka unika bieżącego zaangażowania i aktywności, wciąż poszukując nowych bodźców.
Tych, którzy ciążą do ośrodka emocjonalnego - Dwójkę, Trójkę i Czwórkę - określa się czasem jako „ludzi serca", gdyż serce jest tradycyjnie uważane za siedlisko emocji. Ich energia kieruje się ku innym, bo w ten sposób mogą manifestować swoje uczucia. Dwójka pragnie miłości, Trójka - podziwu, a Czwórka chce być rozumiana.
Ósemka, Dziewiątka i Jedynka, ludzie o osobowości przynależnej do ośrodka instynktu (brzucha), w każdej sytuacji doświadczają najpierw wrażeń cielesnych, zanim pojawią się u nich emocje lub myśli. Doznania te lokują się często w obszarze brzucha. Ich energia służy przyjęciu swoistej pozycji obronnej. U Ósemki manifestuje się to agresją, u Dziewiątki biernym uporem, a u Jedynki - perfekcjonizmem.

Głowa - ośrodek intelektualny

Ośrodkiem intelektu jest umysł. Tu przebiega myślenie. Osoby zorientowane intelektualnie kontaktują się ze światem poprzez swoje myśli. Mają żywą wyobraźnię
i wyjątkowy talent do analizowania konceptów umysłowych i znajdowania ich wzajemnych powiązań.
Typ intelektualny w każdej sytuacji cofa się o krok, by wszystko zbadać i rozważyć. Musi najpierw zorientować się w położeniu i przemyśleć sprawę. Dopiero potem pozwala sobie na emocje lub działania. Życia doświadcza poprzez procesy umysłowe. Potrzebuje logicznego systemu, w którym każde zjawisko ma swój cel i znaczenie. W ramach tego systemu ogarnia każdą sprawę i zaprowadza ład w tym, co jest lub co wydaje mu się przejawem chaosu. W kontakcie z innymi jest powściągliwy, słucha uważnie i rozważa to, co usłyszy, a dopiero potem działa - jak skrzypek solista, który zanim zacznie grać, wsłuchuje się w brzmienie orkiestry, żeby złapać rytm i tempo. Najważniejsze jest dla niego uzyskanie obiektywnego poglądu. Jego ogromny wewnętrzny świat przepełniają myśli, plany, marzenia i lęki. Typy intelektualne doznają nieraz silnych emocji, ale mają trudności z ich wyrażaniem. Podstawową ich emocją jest lęk, a podstawową myślą - podejrzenie.

Serce - ośrodek emocjonalny


Ośrodkiem inteligencji emocjonalnej jest serce. Za jego sprawą doświadczamy emocji: niewerbalnych wrażeń, które podpowiadają nam, jak się naprawdę czujemy, nieraz wbrew rozumowym argumentom. Dla osoby zorientowanej emocjonalnie świat to relacje z innymi ludźmi. Bez trudu rozpoznaje ich nastroje czy potrzeby i - świadomie bądź nieświadomie - reaguje na nie.
Typ sercowy swoje intuicyjne oceny formuje pod wpływem emocji. Często jest to człowiek nadmiernie zaaferowany i ruchliwy fizycznie. Intensywnie angażuje się w sprawy swego otoczenia. Ważne jest dla niego rozumienie innych i bycie z nimi. W ośrodku emocjonalnym kipią odczucia, emocje i relacje. Co zupełnie naturalne - wydostają się one na zewnątrz. Taka osoba żywo reaguje na wszelkie bodźce i sygnały, a także na oceny otoczenia i oczekiwania innych. Można ją porównać do skrzypiec, na których gra życie. Istotna jest dla niej zewnętrzna aprobata. Ponieważ skłonna jest dostosowywać się do cudzych oczekiwań i stara się być taką, jaką chcieliby ją widzieć inni, czasem trudno rozpoznać, które jej zachowania są szczere, a kiedy gra (sama nie zawsze to wie). Najważniejszą sprawą jest dla niej nie być, a wydawać się. Podstawową emocją takiego człowieka jest żal, a podstawową myślą - niepewność.

Brzuch - ośrodek instynktu

Brzuch jest ośrodkiem inteligencji intuicyjnej. Tutaj doświadczamy naszego bytu fizycznego w opozycji do myśli i uczuć. Za pośrednictwem tego ośrodka doznajemy cielesnych odczuć związanych z innymi ludźmi i otoczeniem. Jest on źródłem energii niezbędnej do wszelkiej fizycznej aktywności.
Typ instynktowny doświadcza rzeczywistości przede wszystkim poprzez swoje ciało. Reaguje instynktownie, błyskawicznie i bezpośrednio, często dosyć porywczo. Bardzo ważne jest dla niego dobre samopoczucie fizyczne. Odczucia cielesne w znacznym stopniu kształtują jego postępki i sposób myślenia. Z trudem dostosowuje się do obowiązujących zasad, woli sam decydować o wyborze muzyki. Cierpliwość nie jest jego mocną stroną. Najważniejsza jest dla niego władza i kontrola nad sytuacją, czego może sobie nawet nie uświadamiać. Zawsze chce wiedzieć, przy kim jest siła. Nie lubi być uzależniony od innych. Broni swojego terytorium. Wysoko wznosi sztandar prawości i sprawiedliwości. Nie ma jednak skrupułów, by samemu manipulować prawem.
Jego podstawowa emocja to gniew, a podstawowa myśl - samozapomnienie.

Tak przemawia ośrodek intelektualny:

Lubię wszystko przemyśleć, przeliczyć i ocenić.
Wierzę, że w życiu istnieje jakiś elementarny porządek.
W nowej sytuacji wolę zachować dystans, żeby przemyśleć sprawę, zanim podejmę jakieś działanie.
Sądzę, że zawsze można nauczyć się wielu nowych rzeczy.
Zakładam, że jeśli ja zdaję sobie z czegoś sprawę, to inni ludzie też powinni. Wkładam wiele wysiłku w poszerzanie swojej wiedzy.
Często obawiam się, że wiem za mało, więc zadaję pytania lub milczę.
Kiedy znajdę się w nowej sytuacji, zachowuję się ostrożnie, dopóki nie jestem pewien swego.
Nie mam odwagi mówić o czymś, czego nie jestem pewien Zwykle czuję się bardziej swobodnie w towarzystwie osób myślących podobnie jak ja.
Gubię się, jeśli mam zbyt wiele możliwości do rozważenia.
Odczuwam potrzebę docierania do istoty wszelkich zjawisk.
Dobrze się czuję we własnym wewnętrznym świecie, a gdy go opuszczam, pocieszam się myślą, że zawsze mogę wrócić.
Kiedy pochłania mnie świat idei, łatwo zapominam o własnym ciele.
W świecie myśli i idei czuję się swobodnie.
Przykładam wagę do rzetelnej informacji, bo chcę być na wszystko przygotowany.
Nie odczuwam potrzeby wykorzystywania zdobytej wiedzy.
Mam w głowie więcej pytań, niż mógłbym kiedykolwiek zadać.
Czasami przeżywam rozterkę: czy czekać, czy też wkroczyć do akcji.
Im więcej informacji zdobędę, tym pewniej się czuję.

Tak przemawia ośrodek emocjonalny:

Ważne są dla mnie uczucia, emocje i relacje z ludźmi.
Jestem niespokojny, gdy nie mam nic do roboty.
Często nie do końca wiem, co czuję.
Wiem, jakie wrażenie robię na innych.
Zależy mi na tym, żeby dobrze wypaść w cudzych oczach.
Mam zwyczaj porównywać się z innymi.
Czuję się niezręcznie, kiedy nie stoi przede mną żadne zadanie.
Życie to sieć zależności międzyludzkich.
Czasem przyglądam się innym, szukając aprobaty dla mojego postępowania. Lubię, kiedy ktoś mi mówi, że dobrze się sprawiłem.
Często wybiegam myślą w przód, do działań, które podejmę później.
Lubię pomagać ludziom, pełniąc rolę pośrednika.
Chciałbym, żeby uważano mnie za kogoś ważnego.
Istotne jest dla mnie poczucie więzi z innymi ludźmi.
Kiedy nauczę się czegoś nowego, od razu myślę, jak to wykorzystać.
Lubię robić plany na przyszłość.
Czasem myślę, że mogę zrobić z własnym ciałem, co zechcę.
Żeby się wyluzować, muszę uciekać z mojego codziennego otoczenia. Niekiedy jakiś wewnętrzny głos mówi mi, że nie dorastam do innych.
Czuję, że moje życie jest chaosem.

Tak przemawia ośrodek instynktu:

Istotne są dla mnie bezpieczeństwo, przetrwanie i instynkt.
Potrafię się całkowicie pogrążyć w intensywnych doznaniach.
Jedną z najgorszych rzeczy jest dla mnie niedostatek.
Zwykle od razu wiem, czy coś mi się podoba, czy nie.
Podejmuję walkę tylko o sprawy szczególnie dla mnie ważne.
W pewnych sytuacjach wyczuwam, po której stronie jest siła.
Łatwo wyczuwam, że coś jest nie w porządku.
Rzeczy, które się liczą, nie przychodzą bez trudu.
Jestem swoim ciałem.
Mam skłonność do oceniania zjawisk w kategoriach moralnych: czy to jest dobre, czy złe.
Lubię, gdy ludzie wyrażają się jasno.
Kiedy wzbierają we mnie emocje, boję się, że stracę panowanie nad sobą. Uważam, że jeśli okażę słabość, to poddam się władzy innych.
Kiedy kogoś spotykam, waham się, czy warto poświęcać dla niego energię. Zwykle ignoruję nowe informacje, dopóki nie zostaną wielokrotnie powtórzone. Staram się zawsze panować nad sytuacją.
W moim przekonaniu życie jest ciągłą walką.
Gdy doznaję zbyt silnych uczuć, boję się, że mnie poniesie.
Niełatwo ustępuję pola, wysoko cenię władzę i wpływy.

Podsumowanie

Typ intelektualny ma słabą świadomość własnego ciała. Typ emocjonalny na ogół nie potrafi analizować rozumowo swoich uczuć, a typ instynktowny nie umie doznawać i wyrażać emocji.
- Typ intelektualny najpierw myśli, potem doznaje uczuć, na końcu działa.
- Typ emocjonalny najpierw doznaje uczuć, potem działa, na końcu myśli.
- Typ instynktowny najpierw działa, potem myśli, na końcu czuje.
W ten sposób dochodzimy do punktu wyjścia. Jeśli potrafimy dostrzec, że dany ośrodek jest częścią okrężnej ścieżki, to poruszając się tą ścieżką, możemy nadać swojemu życiu harmonię. Innymi słowy, zastanówmy się, jakie nauki i jakie wskazówki daje nam znajomość ośrodka zawiadującego naszą osobowością.
Okazuje się, że utrzymanie harmonii w kręgu trzech ośrodków i najogólniej rzecz biorąc - osobisty rozwój zależą od zachowania należytej równowagi.
- Ośrodek intelektualny: zachowanie równowagi między myśleniem a działaniem (czyli ośrodkiem instynktu).
- Ośrodek emocjonalny: zachowanie równowagi między doznawaniem emocji a myśleniem (ośrodkiem intelektualnym).
- Ośrodek instynktu: zachowanie równowagi między działaniem a doznawaniem emocji (ośrodkiem emocjonalnym).


9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#2 Post autor: Agon » poniedziałek, 30 listopada 2015, 22:09

W tym jest mowa o 2, 5 i 8, bo 2 ma dominujące emocje i wyparty intelekt, 5 dominujący intelekt i wyparte działanie, a 8 dominujące działanie i wyparte emocje.

2 powinna ograniczać emocje i pobudzać intelekt
5 powinna ograniczać intelekt i pobudzać działanie
8 powinna ograniczać działanie i pobudzać emocje

Na tym polega równoważenie ośrodków. 2 ma zrównoważone działanie, 5 emocje, a 8 intelekt, więc z tymi ośrodkami nie muszą nic robić.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#3 Post autor: Ninque » środa, 30 grudnia 2015, 11:33

Typ intelektualny ma słabą świadomość własnego ciała. Typ emocjonalny na ogół nie potrafi analizować rozumowo swoich uczuć, a typ instynktowny nie umie doznawać i wyrażać emocji.
- Typ intelektualny najpierw myśli, potem doznaje uczuć, na końcu działa.
- Typ emocjonalny najpierw doznaje uczuć, potem działa, na końcu myśli.
- Typ instynktowny najpierw działa, potem myśli, na końcu czuje.

W ten sposób dochodzimy do punktu wyjścia. Jeśli potrafimy dostrzec, że dany ośrodek jest częścią okrężnej ścieżki, to poruszając się tą ścieżką, możemy nadać swojemu życiu harmonię. Innymi słowy, zastanówmy się, jakie nauki i jakie wskazówki daje nam znajomość ośrodka zawiadującego naszą osobowością.
Okazuje się, że utrzymanie harmonii w kręgu trzech ośrodków i najogólniej rzecz biorąc - osobisty rozwój zależą od zachowania należytej równowagi.
- Ośrodek intelektualny: zachowanie równowagi między myśleniem a działaniem (czyli ośrodkiem instynktu).
- Ośrodek emocjonalny: zachowanie równowagi między doznawaniem emocji a myśleniem (ośrodkiem intelektualnym).
- Ośrodek instynktu: zachowanie równowagi między działaniem a doznawaniem emocji (ośrodkiem emocjonalnym).
Pogrubiony kawałek oczywiście wygląda inaczej w Enneagramowym trójkącie Bermudzkim czyli 3-6-9 ale chyba wystarczy skreślic pierwsze działanie i jest dobrze

- (6) Typ intelektualny myśli, potem doznaje uczuć, na końcu działa.
- (3) Typ emocjonalny doznaje uczuć, potem działa, na końcu myśli.
- (9) Typ instynktowny działa, potem myśli, na końcu czuje.

:mrgreen:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#4 Post autor: Agon » środa, 30 grudnia 2015, 20:45

Ninque pisze:Pogrubiony kawałek oczywiście wygląda inaczej w Enneagramowym trójkącie Bermudzkim czyli 3-6-9 ale chyba wystarczy skreślic pierwsze działanie i jest dobrze
A co zrobisz z 1, 4 i 7?

Tylko u 2, 5 i 8 ośrodki rozkładają się tak jak w powyższym tekście.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#5 Post autor: Ninque » środa, 30 grudnia 2015, 21:11

wydaje mi się, iż u 1 i 4 jest to prawdziwe, zaś do 7 trudno mi sie odnieść.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Katharsis
Posty: 4
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 16:30

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#6 Post autor: Katharsis » środa, 12 października 2016, 22:08

Cóż za emocje odpowiada wyłącznie nasz mózg. Owszem odległości między ośrodkami między nimi świadczą o tym, w jaki sposób odczuwamy, odbieramy świat. Jednak poprzez pewne ćwiczenia, można zmienić naszą, np. naturę pesymisty w kogoś pośredniego. Z natury stajemy się tacy, ale to sami siebie kształtujemy i jacy jesteśmy. Sądzę, że po pracy nad sobą można to i owo pozmieniać w strukturze naszego umysłu.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#7 Post autor: Agon » środa, 12 października 2016, 22:27

Katharsis pisze:Cóż za emocje odpowiada wyłącznie nasz mózg. Owszem odległości między ośrodkami między nimi świadczą o tym, w jaki sposób odczuwamy, odbieramy świat.
W biologii owszem, ale tu nie chodzi o fizyczne ośrodki, a o symboliczne. Głowa reprezentuje myślenie, serce emocje, a brzuch instynktowne działanie.
Czasami można mieć te wszystkie ośrodki dobrze zgrane i wtedy trudno określić swój typ w enneagramie :P

Awatar użytkownika
Katharsis
Posty: 4
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 16:30

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#8 Post autor: Katharsis » środa, 12 października 2016, 23:06

Wyb acz mój drogi, wszystko bierze się z biologii. Trudno mi brać wszystko pod symbole, skoro jest to coś tak realnego i odczuwalnego.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#9 Post autor: Agon » środa, 12 października 2016, 23:20

W pewnym sensie uważam tak samo i między innymi przez to nie określam się jednoznacznie jako jakiś konkretny typ. Enneagramowe opisy ładnie przedstawiają różne mechanizmy obronne, które są związane z psychologią i biologią człowieka i dlatego mi się podoba ta typologia. Choć typowania jako tako nie uznaję.

Awatar użytkownika
Katharsis
Posty: 4
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 16:30

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#10 Post autor: Katharsis » środa, 12 października 2016, 23:23

No tak. Można to wszystko uznać, mając wspólne punkty, ale wiele się dzieje, że każdego człowieka powinno się brać indywidualnie do klasyfikowania go.

Centrifan
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 1 września 2016, 13:27
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#11 Post autor: Centrifan » wtorek, 15 listopada 2016, 16:04

Katharsis pisze: że każdego człowieka powinno się brać indywidualnie do klasyfikowania go.
Niestety tak się nie dzieje i jest tzw. "katalogowanie" i wkładanie ludzi do odpowiednich szufladek na siłę..

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#12 Post autor: Rilla » niedziela, 31 grudnia 2017, 01:53

Agon pisze:
Ninque pisze:Pogrubiony kawałek oczywiście wygląda inaczej w Enneagramowym trójkącie Bermudzkim czyli 3-6-9 ale chyba wystarczy skreślic pierwsze działanie i jest dobrze
A co zrobisz z 1, 4 i 7?

Tylko u 2, 5 i 8 ośrodki rozkładają się tak jak w powyższym tekście.
Dokładny opis, jak działają ośrodki poszczególnych typów masz tu: http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... dki#p47924
Jak widać ten opis ogólny jest mylący. Pomysł, że Czwórka najpierw czuje, a myśli na końcu jest bardzo nietrafiony. Czwórka ma to do siebie, że chora babrze się w emocjonalno-myślowym bagienku. Jedynki z kolei myślą dopiero, gdy już wyleją mleko. W ogóle uogólnienia mają to do siebie, że są mało trafione. Niemniej ten jest dobrym uzupełnieniem starego opisu. Można by te dwa wątki połączyć.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

ODPOWIEDZ