Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#1 Post autor: Ninque » czwartek, 28 maja 2015, 20:51

Ostatnio mam takie obserwacje, że to co mówili zawsze nauczyciele czyli ucz się dla siebie, rób rzeczy, dla siebie, oddawaj w terminie dla siebi itd, jest dla mnie bardzo odległe. Oczywiście lubie zdobywać wiedzę i mieć świadomość ze coś umiem ale jedyne co tak naprawde jest mnie w stanie zmotywować do zaprzestania prokastynacji to świadomość iż moja pozycja społeczna spada wraz ze wzrostem zaległości i spraw niezałatwionych, że są ludzie na studiach którzy mogą myśleć, ze się tu nie nadaję i w sumie nie wiadomo co robię (pzrestają tak myśleć gdy zamiast z oddanymi projektami konfrontują sie z moja wiedzą, erudycją i retoryką ale to już inna sprawa xD).

I zastamawiam sie czy inne osoby z instynktem so, a zwłaszcza so/sx są też bardziej nastawione na swoje korzyści na tle grupy, lub swój wzrost interakcji z grupą itd niż na swoje korzyści dla swojego własnego praktycznego życia, kariery zawodowej itd. ?

I też mam pytanie czy macie jakieś inne ciekawe obserwacje i przemyślenia wynikajace z instynktu so albo z tym instynktem zwiazane (np u znajomych)?

na czym polega u Was albo Waszych znajomych posługiwanie się tym instynktem i obserwowanie grupy?

czy może byc tak iż osobie z tym instktem trudniej jest utrzymać zwiazek 1:1?


Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#2 Post autor: Snufkin » czwartek, 28 maja 2015, 23:36

Poruszyłaś bardzo ciekawą kwestię tj. związku instynktu soc z obawą utraty pozycji społecznej. Mam nadzieję, że ktoś to szerzej rozwinie wtedy może dodam swoje trzy grosze.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#3 Post autor: Agon » piątek, 29 maja 2015, 01:29

Snufkin pisze:Poruszyłaś bardzo ciekawą kwestię tj. związku instynktu soc z obawą utraty pozycji społecznej. Mam nadzieję, że ktoś to szerzej rozwinie wtedy może dodam swoje trzy grosze.
Ciekawe jest to, że przynależność do społeczności umożliwia przetrwanie, co mogłoby się wiązać również z instynktem sp. Wstyd oraz wszelkie patologiczne jego odmiany typu nieśmiałość, fobia społeczna wynikają z lęku przed odrzuceniem, bo to prowadzi do samotności, a samotny człowiek praktycznie nie ma szans przeżyć w dziczy.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#4 Post autor: Snufkin » piątek, 29 maja 2015, 08:13

Pisząc "ktoś" nie miałem na myśli Ciebie :shifty:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#5 Post autor: Ael » piątek, 29 maja 2015, 08:15

[albo so/sx albo sx/so, oba instynkty mam tak samo silne]
Mi zależy na akceptacji grupy, ale bardziej na polu osobistym, niż "karierowym". Tzn. jak nie czuję się lubiana i akceptowana, to jest mi smutno. Ale nie wpływa to na decyzje życiowe.
Już chyba wolałabym zmienić grupę.
Do pracy zagrzewa mnie raczej aprobata/dezaprobata wybranego autorytetu niż całej grupy jako takiej.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#6 Post autor: Irranea » piątek, 29 maja 2015, 18:08

Moja mamcia ma, jak myślę, so na pierwszym miejscu. I u niej to się objawia w ten sposób, że nie chce stracić w oczach grupy/społeczeństwa, niezależnie, czy zna tych ludzi, czy nie. Dlatego nie pozwala sobie na rzeczy, które jej zdaniem nie wypadają lub takie, które mogą zaszkodzić jej wizerunkowi. Nie zauważyłam, żeby zwracała uwagę na pozycję jaką ma w społeczeństwie, w sensie kariery, ale za to bardzo skupia się własnie na swoim wizerunku i na tym jak jest odbierana przez innych oraz czy jest odbierana, tak jak ona chce. Od najmłodszych lat słyszę zdania typu: "tego nie wypada", "nie rób tak, bo co ludzie pomyślą".

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#7 Post autor: Ninque » sobota, 30 maja 2015, 21:27

hmm chodziło mi o pozycję w sensie nie takim stricte dosłownym. IMO można miec wysoką pozycję społecznie niekoniecznie posiadajac wysoką pozycję zawodowo i odwrotnie. Chodzi mi o fakt, że ludzie chca z kimś przebywać, że słuchają tego co ma do powiedzenia i szanują to nawet jeśli sie nie zgadzają, że mówią innym dobrze o tym człowieku, że pamiętają o nim, że poznają z nim innych swoich znajomych.

Bardzo dużo obserwuje ludzi własnie w owym społecznym kontekście i zauważyłam, że to co robi Twoja Irciu mama, jest wręcz szkodliwe dla osiągniecia tej pozycji o którą mi chodzi, chociaż podejrzewam, że na takiej Twojej mamie nie zależy. Ale okazuje się, ze warto czasami okazać sie człowiekiem, pokazac innym, że nie jest sie idealnym, bo wtedy ludzie dookoła nie moją sie być nieidealni. Też kiedyś bardzo przeżywałam takie głupie rzeczy jak np nagle zawracanie na prostej drodze bo sobie o czyms przypomniałam, i bardzo kombinowałam zeby ludzie się nie zorientowali ze ja jak głupek zmieniam zwrot chodzenia, a potem uświadomiłam sobie, że moje zachowania, które wydają mi sie tak bardzo obciachowe, głupie i nienormalne, wcale takie nie są, bo jestem człowiekiem i z tego faktu wynika, ze to wszystko jest ludzkie i mam do tego prawo. Więc teraz juz bez skrępowania zawracam na prostej :D

Ale wiele zmieniłam właśnie dlatego że zauważyłam iż moje systemu obronne działają na niekorzyść owej własnię pozycji, np unikanie mówienia ze się spoźnię, albo bardzo powoli, bo bardzo powoli, ucze się mówic co jest nie tak, ale też wyrażam swoje zdanie i nie wstydzę sie swojej historii i swojej rodziny (w podstawówce ciepiałam że nie mam takich fajnych ciuchów i zabawek jak inne dzieci). I własnie kolejna rzecz, że ta akceptacja mojej osoby i tego wszystkiego wynikła z obserwacji innych w społeczeństwie i tego że kiedy oni takie mają podejście i tak się zachwują to społeczęństwo ich przyjmuje, a nie dlatego iż jest to dobre dla mojego samopoczucia i życia w ogóle.

:)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#8 Post autor: bruno dievs » sobota, 30 maja 2015, 22:33

Ninque pisze:hmm chodziło mi o pozycję w sensie nie takim stricte dosłownym. IMO można miec wysoką pozycję społecznie niekoniecznie posiadajac wysoką pozycję zawodowo i odwrotnie. Chodzi mi o fakt, że ludzie chca z kimś przebywać, że słuchają tego co ma do powiedzenia i szanują to nawet jeśli sie nie zgadzają, że mówią innym dobrze o tym człowieku, że pamiętają o nim, że poznają z nim innych swoich znajomych.
Ciekawe na ile jest wynik "pozycji społecznej", a na ile kultura tamtych ludzi. Ja na przykład mam większość takich znajomych, co słuchają co mam do powiedzenia, szanują nawet jak się nie zgadzają itp... ale oni po prostu tak mają, to jest ich naturalny sposób traktowania ludzi
Też kiedyś bardzo przeżywałam takie głupie rzeczy jak np nagle zawracanie na prostej drodze bo sobie o czyms przypomniałam, i bardzo kombinowałam zeby ludzie się nie zorientowali ze ja jak głupek zmieniam zwrot chodzenia, a potem uświadomiłam sobie, że moje zachowania, które wydają mi sie tak bardzo obciachowe, głupie i nienormalne, wcale takie nie są, bo jestem człowiekiem i z tego faktu wynika, ze to wszystko jest ludzkie i mam do tego prawo. Więc teraz juz bez skrępowania zawracam na prostej :D
Jako ktoś z głównym instynktem so, jak odebrałabyś kogoś kto idąc chodnikiem nagle ni stąd ni zowąd zaczyna biec, po 50 metrach przestaje i dalej normalnie sobie idzie? :scratch:
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#9 Post autor: Irranea » niedziela, 31 maja 2015, 01:31

Ninque pisze:Chodzi mi o fakt, że ludzie chca z kimś przebywać, że słuchają tego co ma do powiedzenia i szanują to nawet jeśli sie nie zgadzają, że mówią innym dobrze o tym człowieku, że pamiętają o nim, że poznają z nim innych swoich znajomych.

Bardzo dużo obserwuje ludzi własnie w owym społecznym kontekście i zauważyłam, że to co robi Twoja Irciu mama, jest wręcz szkodliwe dla osiągniecia tej pozycji o którą mi chodzi, chociaż podejrzewam, że na takiej Twojej mamie nie zależy.
Nie koniecznie. Moją mamcię też lubią, szanują i chcą słuchać, nawet jeśli się nie zgadzają, lubią z nią przebywać. Mimo pogodnego i miłego usposobienia jednak ma posłuch w rodzinie i wśród znajomych. A pomyślałaś o tym, że są różne drogi do zdobycia pozycji w społeczeństwie? Ty sobie chcesz to zapewnić przez sukcesy i prestiż z tym związany (coś brzmi trójkowo :P), bo to uważasz za skuteczne, natomiast moja mama chce to sobie zapewnić poprzez nienaganne zachowanie i to też w jej przypadku jest skuteczne. Przypuszczam, ze albo działa tu projekcja własnej motywacji na innych, czyli, jeśli ja uważam, że robiąc to w ten sposób zapewniam sobie określoną pozycję w stadzie, to zapewne inni też dążą do tego działania i zapewniają sobie miejsce w ten sam sposób (a inne sposoby się nie sprawdzają), lub po prostu otaczamy się ludźmi, którzy nas lubią i chcą z nami przebywać, choć nie koniecznie cenią nas za to o czym myślimy, że jesteśmy szanowani. Albo i jedno, i drugie. Ludzi zazwyczaj ceni się za coś konkretnego, chce się ich słuchać, czy z nimi przebywać też z konkretnych powodów, czy inaczej mówiąc zbioru cech, które posiada dana jednostka, nie koniecznie musi być zgodne to z tym co nam się wydaje oraz z tym do czego dążymy, czy na czym budujemy pozycję.
Chyba zboczyłam z instynktów na tereny bardziej enneagramowe, ale myślę, że jakoś z sensem to połączyłam.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#10 Post autor: Ninque » niedziela, 31 maja 2015, 08:22

Mam wrazenie ze mnie nie zrozumialas nie napisalam nigdzie ze ja chce sobie zapewnic to w ten sposob ani ze w inny sposob sie nie da :P
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#11 Post autor: Irranea » niedziela, 31 maja 2015, 10:31

Nie? A to, że napisałaś, że sposób mojej mamci jest zły i szkodliwy dla osiągnięcia takiej pozycji, jaką Ty chcesz mieć, gdzie uprzednio wytłumaczyłaś, że chodzi ci o: "fakt, że ludzie chca z kimś przebywać, że słuchają tego co ma do powiedzenia i szanują to nawet jeśli sie nie zgadzają, że mówią innym dobrze o tym człowieku, że pamiętają o nim, że poznają z nim innych swoich znajomych." :) Patrząc na otoczenie, przyjaciół, znajomych mojej mamy, nie sądzę, żeby jej sposób był szkodliwy, są ludzie, którzy cenią takie rzeczy. A do tego pragnę zaznaczyć, ze prócz jakichś tam sukcesów na naszym kącie, pieniędzy, prestiżu, czy poprawności/nienaganności, posiadamy odrębne cechy charakteru, przez które można mieć poważenie wśród grupy.
So zawsze będzie skupiało się na hierarchii i na tym, jak postrzega je grupa/otoczenie/społeczeństwo i na tej podstawie będzie oceniało swoją wartość i dążyło do bycia częścią grupy, na różne sposoby.

PS. Robiąc jajecznicę, uznałam, ze i tak pewnie się nie zrozumiemy, bo tak to jest jak sx/sp zaczyna tłumaczyć, jak widzi so (mimo, że, myślę, mam dość dobrze rozwinięty ten instynkt, to jednak nadal pałęta się tam z tyłu na ogonku).

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#12 Post autor: sjofh_ystad » niedziela, 31 maja 2015, 11:00

takie tam oderwane od siebie uwagi

Mamełe (9 so/sx) po tyyylu latach z tatełe (5 sp/sx) nauczyła się myśleć w nieźle samozachowawczy sposób. Zachęcona przez niego popchnęła karierę troszkę do przodu jakiś czas temu i nie wydaje mi się, by zrobiła to dla pozycji w społeczeństwie.

Może i wyłapuje schematy społeczne i się do nich dostosowuje, ale na pewno nie robi tego cały czas. Ceni oryginalność dopóki nie wychodzi całkowicie poza ramy społeczne.

Bardzo ważna jest dla niej sieć znajomych i to, że do bardzo różnych ludzi w różnych sprawach może się zwrócić o pomoc czy radę. Również w przypadku problemów w związku lubi mieć takie "odskocznie". Oczywiście dba o to, by też mieć coś do zaoferowania każdemu, by dany człowiek nie postrzegał jej jako tylko "biorącej" bądź "nieinteresującej". Ale nie powiedziałbym, że się bardzo skupia na pozycji społecznej, a już zwłaszcza na prestiżu.

Jak rodzinka idzie razem (a reszta rodzinki to ja i avatar sx/sp i ojciec i młoda sp/sx), to jej najłatwiej jakoś przychodzi zwracanie uwagi na ludzi naokoło i na kontekst społeczny. Czasem może to właśnie przybierać postać uwag "co ludzie pomyślą" / "inni tak nie robią" itp.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#13 Post autor: Ninque » piątek, 10 lipca 2015, 00:45

rozumiem Cie Irka i w sumie masz racje, chociaz w pierwszej chwili chciałam zaprzeczyć i za wszelką cenę się bronić, ale jak obronić brak logicznego i konsekwentnego rozumowania?

zastanawiam się czy inne so mają tak jak ja że z powodu swojego instynktu przejmują się ludzmi tak bardzo, i tak bardzo ich jednocześnie potrzebują, że się boją, czują się wyobcowane, ciagle analizują jak inni zachowują sie w spoleczenstwie i dlaczego są akceptowani, i analizują akceptowanie swojej osoby przez społecznośc, i zachowują się nienaturalnie, udają kogoś kim nie są, i widza wyraźnie jakie są skutki przez co zamykają się jeszcze bardziej, macie tak? albo obserwujecie coś takiego?
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#14 Post autor: Ninque » środa, 29 lipca 2015, 21:05

Ok post pod postem ale cóż..

kolejna rozkmina moja jets taka (i nie wiem czy to wynika z so własnie), że potrzebuję ciagłej wymiany ludzi, i uwielbiam sedzać czas z innymi ale w dosyć luźnych relacjach i potrzebuję przestrzeni osobistej bez ludzi aby naładować baterie, jednak jest to decydowanie mniej niż jest to w przypadku osób z innymi instynktami jako wiodącymi, bo np 2 godizny bez towarzystwa i ajkos tak mi pusto i głucho i ciągnie mnie do ludzi.

Tylko właśnie jak sie z kimś widze zbyt często np z rodziną, współlokatorką czy nawet innymi ludzmi z obozu na którym jestem teraz to mam dość i potrzebuję albo nowych ludzi albo możliwości odosobnienia, i w sumie w tym momencie z "architektów" czyli 4 osób z mojego roku w owej 10 osobowej ekipie badaczy, mam najsilniejsze tendencje separatystyczne, oni jakoś trzymaja się razem a ja juz patrzeć na nich nie mogę, trudno jets mi sie przywiazać do jednej osoby albo jednej grupy i chodzić za kimś ciągle i z kimś wszedzie.

I chyba ważne jest dla mnie też to aby mieć możliwość odejść i dzięki temu, że wiem że nie musze spędzać z kimś czasu, a mogę zupełnie inaczej się czuję.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Instynkt so, doświadczenia, problemy, zalety

#15 Post autor: Agon » środa, 29 lipca 2015, 21:41

Ninque pisze:kolejna rozkmina moja jets taka (i nie wiem czy to wynika z so własnie), że potrzebuję ciagłej wymiany ludzi, i uwielbiam sedzać czas z innymi ale w dosyć luźnych relacjach i potrzebuję przestrzeni osobistej bez ludzi aby naładować baterie, jednak jest to decydowanie mniej niż jest to w przypadku osób z innymi instynktami jako wiodącymi, bo np 2 godizny bez towarzystwa i ajkos tak mi pusto i głucho i ciągnie mnie do ludzi.
Nie wiem, czy to czasem nie kwestia ekstrawersji bardziej, niż instynktu so. Samo ładowanie baterii w samotności brzmi bardzo introwertycznie.
Ninque pisze:Tylko właśnie jak sie z kimś widze zbyt często np z rodziną, współlokatorką czy nawet innymi ludzmi z obozu na którym jestem teraz to mam dość i potrzebuję albo nowych ludzi albo możliwości odosobnienia, i w sumie w tym momencie z "architektów" czyli 4 osób z mojego roku w owej 10 osobowej ekipie badaczy, mam najsilniejsze tendencje separatystyczne, oni jakoś trzymaja się razem a ja juz patrzeć na nich nie mogę, trudno jets mi sie przywiazać do jednej osoby albo jednej grupy i chodzić za kimś ciągle i z kimś wszedzie.
To brzmi jak delta, albo jakbyś była Piątką. Ja mam bardzo podobnie. To zresztą było widać na zlocie, cały czas zmieniałem ludzi, nawet jak szliśmy drogą. Raz szedłem i gadałem z enturie, potem z Kaparem i boogim, potem z Tobą, jeszcze z kimś itd. No i byłem na tym zlocie krótko, bo pewnie dłużej by mi się nie chciało, ale nie wiadomo.
Ninque pisze:I chyba ważne jest dla mnie też to aby mieć możliwość odejść i dzięki temu, że wiem że nie musze spędzać z kimś czasu, a mogę zupełnie inaczej się czuję.
To też do mnie pasuje. W ogóle brzmisz bardzo 5kowo i nie wiem, czy to ma związek z instynktem so, ale jeśli ma, to pewnie mam ten instynkt.

ODPOWIEDZ