egoista do kwadratu - który typ?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#16 Post autor: atis » sobota, 1 marca 2014, 23:55

Skrajnie chorych 3 i 6 wprawdzie nie znam, ale wydaje mi się, że 3 by nie odstawiała scen pt. "drama queen" - 3 chce być postrzegana jako człowiek sukcesu a nie ofiara losu. Więc jak już urządza przedstawienia, to takie, żeby inni bili brawo, a nie się litowali.
I żeby pozostać gwiazdą, na zasadzie 'nieważne jak mówią, ważne, żeby mówili'. Niespecjelnie egoistyczne mi się wówczas wydają, tak odwołując się do tematu wątku. Raczej agresywno-widowiskowo-żałosne.


xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#17 Post autor: Paweu » poniedziałek, 17 marca 2014, 21:55

Właśnie chore 3 wydają mi się takie "na żyda". Wygląda to tak: 3 udaje Twojego przyjaciela, nawet pomoże Ci w czymś parę razy, żeby nie było a potem powoli zaczyna się wykorzystywanie. Ale nie tak na chama, że co i rusz czegoś chce tylko najpierw jedną drobną przysługę, za jakiś czas drugą, potem coś więcej itp. itd. a jak w końcu zwrócisz temu komuś uwagę, że się uczepił Ciebie jak rzep psiej dupy to leci argument "No ale czemu mnie tak traktujesz? Jak Ty czegoś chciałeś/aś to jak Ci pomagałem". Najlepsza metoda na takich: zerwać kontakt i tyle i nie wdawać się w jakiekolwiek rozmowy, bo chore 3 są chyba najlepsze ze wszystkich enneatypów w owijaniu sobie ludzi wokół palca tak, żeby jeszcze za to podziękowali.
Podobno 1w9 LIE

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#18 Post autor: Zielona » wtorek, 18 marca 2014, 00:04

silvergirl pisze: najbardziej egoistyczny, pozbawiony empatii dla znajomych, bezczelnie wykorzystuje innych by jemu było dobrze - jakim kosztem to się odbywa ma to gdzieś; Nie pomaga innym, i uczucia oraz odczucia innych na w doopie.
W sprzeczce głośno wybucha nie patrząc na nic, czy jest sam czy są obcy przy tym, nie przyjmuje przeprosin i strzela focha, jakby chcąc tym ukarać rozmówcę.

Widziałam taka sytuacje i wydaje mi isę, że to może być chore 3; co wy na to?
Znam taką niezdrową 3. Z tym, że znajomymi raczej manipuluje, bo chce uchodzić za osobę miłą i życzliwą. Pomóc pomoże, ale nie każdemu - zrobi to gdy widzi zysk dla siebie (niekoniecznie materialny). Opisane powyżej zachowanie ma "zarezerwowane" dla swoich. Przeprosić się da, gdy odwróciwszy kota ogonem doprowadzi do tego, że człowiek sam zaczyna go prosić o to by mógł spełnić jego oczekiwania ;)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#19 Post autor: Orest_Reinn » wtorek, 9 września 2014, 15:04

Paweu pisze:Właśnie chore 3 wydają mi się takie "na żyda". Wygląda to tak: 3 udaje Twojego przyjaciela, nawet pomoże Ci w czymś parę razy, żeby nie było a potem powoli zaczyna się wykorzystywanie. Ale nie tak na chama, że co i rusz czegoś chce tylko najpierw jedną drobną przysługę, za jakiś czas drugą, potem coś więcej itp. itd. a jak w końcu zwrócisz temu komuś uwagę, że się uczepił Ciebie jak rzep psiej dupy to leci argument "No ale czemu mnie tak traktujesz? Jak Ty czegoś chciałeś/aś to jak Ci pomagałem". Najlepsza metoda na takich: zerwać kontakt i tyle i nie wdawać się w jakiekolwiek rozmowy, bo chore 3 są chyba najlepsze ze wszystkich enneatypów w owijaniu sobie ludzi wokół palca tak, żeby jeszcze za to podziękowali.
Przecież to wypisz wymaluj 2.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#20 Post autor: Ninque » piątek, 5 czerwca 2015, 18:43

Orest_Reinn pisze:
Paweu pisze:Właśnie chore 3 wydają mi się takie "na żyda". Wygląda to tak: 3 udaje Twojego przyjaciela, nawet pomoże Ci w czymś parę razy, żeby nie było a potem powoli zaczyna się wykorzystywanie. Ale nie tak na chama, że co i rusz czegoś chce tylko najpierw jedną drobną przysługę, za jakiś czas drugą, potem coś więcej itp. itd. a jak w końcu zwrócisz temu komuś uwagę, że się uczepił Ciebie jak rzep psiej dupy to leci argument "No ale czemu mnie tak traktujesz? Jak Ty czegoś chciałeś/aś to jak Ci pomagałem". Najlepsza metoda na takich: zerwać kontakt i tyle i nie wdawać się w jakiekolwiek rozmowy, bo chore 3 są chyba najlepsze ze wszystkich enneatypów w owijaniu sobie ludzi wokół palca tak, żeby jeszcze za to podziękowali.
Przecież to wypisz wymaluj 2.
:plusone:

a jeśli chodzi o wątek to moim zdaniem szczegolne predyspozycje mają 1, 2, 4, 7 i 8 chociaz co do ostatnich to się waham :P
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
CiszaJakStaraKlisza
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 11 kwietnia 2015, 20:58
Enneatyp: Indywidualista

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#21 Post autor: CiszaJakStaraKlisza » piątek, 31 lipca 2015, 21:23

Jako czwórka uważam (nieskromnie), że to czwórki są najbardziej egoistyczne, szczególnie te niezdrowe. Chociaż z drugiej strony, każdy typ na niskim poziomie zdrowia jest egoistą. Jednak myślę, że czwórki są najbardziej skupione na sobie, co skutkuje większym egoizmem niż można to zaobserwować u innych typów.
Czwórkowo(w)Piątkowa, szalona melancholiczka o niedoskonałym charakterze.

"Nic dwa razy się nie zdarza, nie ma dwóch podobnych nocy."

MaryJaneWatson
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 10:50
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Lublin

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#22 Post autor: MaryJaneWatson » niedziela, 20 września 2015, 14:16

Pierwsze skrzypce-8w7

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#23 Post autor: Wiatr1000 » czwartek, 24 grudnia 2015, 14:39

Każdy egoista.. Ale według mnie to typy aspołeczne, które mają problemy z ludźmi i ich zrozumieniem, co czują i co potrzebują.

To zależy pod jakim kątem patrzymy na egoizm... Ja pod względem uczuć innych jestem egoistą. Za przeproszeniem G**o mnie obchodzi co kto czuje nawet do mnie :roll: Ale jeśli chodzi o takie zdrowo-rozsądkowe to pomogę i doradzę. Jednak jestem zdania, że osoby które traktują ludzi jak powietrze, przedmiot, obiekt mogą być egoistyczne. Mało co takie osoby będzie obchodzić co dana osoba czuję, chce i potrzebuje, będzie patrzeć na ludzi z góry jak na śmieci ;)

Akurat idealny temat, bo właśnie się nad tym zastanawiam :roll: Skoro zero uczuć, sympatii do ludzi, kogo lubię itd. a tym bardziej mało się angażowałem ,wręcz wykorzystywałem lekko mało dając z siebie społecznie to idealnie pasuje opis egoisty do mnie :P
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
silentiumscrvea
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2016, 16:26
Enneatyp: Obserwator

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#24 Post autor: silentiumscrvea » piątek, 19 lutego 2016, 17:44

Niezdrowe Dwójki kojarzą mi się z typowym egoizmem. "Pomogę Ci, ale potem masz pomóc mnie, bo inaczej będę Ci to wypominać aż do śmierci".
Re odyncu samotny słońce pustynne czuwaj nad skarabeuszem swoim
_______________________
INTP

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#25 Post autor: Agon » środa, 24 lutego 2016, 21:07

4 i 8, tylko egoizm u obu tych typów całkowicie inaczej wygląda, oczywiście niezdrowe. Niby niezdrowe 2 też pasuje, ale niezdrowa 2 oczekuje "zapłaty" za to że wcześniej tyle dla kogoś zrobiła. 4 oczekuje uznania bo tak.

W przypadku 4 ten egoizm objawia się jako niesamowity egocentryzm, w przypadku 8 jako niesamowita pycha. Oba typy gdy są niezdrowe są "najważniejsze". Niezdrowa 4 nigdy nie pomyśli o drugiej osobie, bo zawsze będzie zaaferowana sobą i będzie oczekiwać, by każdy o niej myślał, może szantażować innych emocjonalnie, grozić samobójstwem by zwrócić na siebie uwagę. Niezdrowa 8 nigdy nie przeprosi, nie ustąpi, nie przyzna się do błędu, winy, choćby właśnie kogoś zgwałciła i zabiła - jeszcze powie że to wina ofiary, że się jej należało.

Najśmieszniejsze jest to, że oba typy są jakby swoimi przeciwieństwami :D

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#26 Post autor: jouziou » środa, 24 lutego 2016, 21:24

Agon pisze:4 i 8, tylko egoizm u obu tych typów całkowicie inaczej wygląda, oczywiście niezdrowe. Niby niezdrowe 2 też pasuje, ale niezdrowa 2 oczekuje "zapłaty" za to że wcześniej tyle dla kogoś zrobiła. 4 oczekuje uznania bo tak.

W przypadku 4 ten egoizm objawia się jako niesamowity egocentryzm, w przypadku 8 jako niesamowita pycha. Oba typy gdy są niezdrowe są "najważniejsze". Niezdrowa 4 nigdy nie pomyśli o drugiej osobie, bo zawsze będzie zaaferowana sobą i będzie oczekiwać, by każdy o niej myślał, może szantażować innych emocjonalnie, grozić samobójstwem by zwrócić na siebie uwagę. Niezdrowa 8 nigdy nie przeprosi, nie ustąpi, nie przyzna się do błędu, winy, choćby właśnie kogoś zgwałciła i zabiła - jeszcze powie że to wina ofiary, że się jej należało.
Obrazek

w sumie każdy typ teoretycznie ma w sobie potencjał do bycia egoistą albo narcyzem, ale te dwa rzeczywiście szczególnie, nawet będąc relatywnie "zdrowymi"
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

kartakredytowa
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2014, 21:18
Enneatyp: Indywidualista

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#27 Post autor: kartakredytowa » poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 20:53

Największy egoista to chore 3w4, nie dość że chore to jeszcze ma połączenie z dwoma najbardziej egoistycznymi typami

Awatar użytkownika
michal5225
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2015, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#28 Post autor: michal5225 » wtorek, 24 maja 2016, 05:12

Cotta pisze:Chore 3, chore 8, chore kontrfobiczne 6, bywa że i chore 2, czy 4. Generalnie chore typy, poza tymi introwertycznymi (głównie 5, 9, 4w5, fobiczne 6w5) - one chorują w inny sposób.
Piątki nie? Przecież piątki nawet najbardziej zdrowe wszystko oszczędzają dla siebie - czas, pieniądz, emocje etc etc.
Bycie wolnym - to móc nie kłamać.
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.
Nie wszystko co się opłaca warto robić. A nie wszystko co warto robić zaraz się opłaca...
0w0 LIES-Se SY/SY/SY

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#29 Post autor: Cotta » wtorek, 24 maja 2016, 09:37

michal5225 pisze:
Cotta pisze:Chore 3, chore 8, chore kontrfobiczne 6, bywa że i chore 2, czy 4. Generalnie chore typy, poza tymi introwertycznymi (głównie 5, 9, 4w5, fobiczne 6w5) - one chorują w inny sposób.
Piątki nie? Przecież piątki nawet najbardziej zdrowe wszystko oszczędzają dla siebie - czas, pieniądz, emocje etc etc.
Że najbardziej zdrowe tak robią, to dyskusyjne. Jakkolwiek, zwróć uwagę, jak jest zdefiniowany egoizm w pierwszym poście:
"Który typ wg. Was jest najbardziej egoistyczny, pozbawiony empatii dla znajomych, bezczelnie wykorzystuje innych by jemu było dobrze - jakim kosztem to się odbywa ma to gdzieś; Nie pomaga innym, i uczucia oraz odczucia innych na w doopie.
W sprzeczce głośno wybucha nie patrząc na nic, czy jest sam czy są obcy przy tym, nie przyjmuje przeprosin i strzela focha, jakby chcąc tym ukarać rozmówcę."
Średniozdrowe i chore Piątki faktycznie do hojnych nie należą, ale też nie są pasożytami na swoim otoczeniu. Jak sobie z czymś nie radzą same, to minimalizują swoje potrzeby. Nie są też typem wybuchowym i awanturniczym i generalnie starają się nie szkodzić innym w swoim otoczeniu (niekoniecznie z pobudek altruistycznych, często, żeby mieć spokój), po prostu nie angażują się w to otoczenie, są nieobecne.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
michal5225
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2015, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: egoista do kwadratu - który typ?

#30 Post autor: michal5225 » wtorek, 24 maja 2016, 12:17

Cotta pisze:
michal5225 pisze:
Cotta pisze:Chore 3, chore 8, chore kontrfobiczne 6, bywa że i chore 2, czy 4. Generalnie chore typy, poza tymi introwertycznymi (głównie 5, 9, 4w5, fobiczne 6w5) - one chorują w inny sposób.
Piątki nie? Przecież piątki nawet najbardziej zdrowe wszystko oszczędzają dla siebie - czas, pieniądz, emocje etc etc.
Że najbardziej zdrowe tak robią, to dyskusyjne. Jakkolwiek, zwróć uwagę, jak jest zdefiniowany egoizm w pierwszym poście:
"Który typ wg. Was jest najbardziej egoistyczny, pozbawiony empatii dla znajomych, bezczelnie wykorzystuje innych by jemu było dobrze - jakim kosztem to się odbywa ma to gdzieś; Nie pomaga innym, i uczucia oraz odczucia innych na w doopie.
W sprzeczce głośno wybucha nie patrząc na nic, czy jest sam czy są obcy przy tym, nie przyjmuje przeprosin i strzela focha, jakby chcąc tym ukarać rozmówcę."
Średniozdrowe i chore Piątki faktycznie do hojnych nie należą, ale też nie są pasożytami na swoim otoczeniu. Jak sobie z czymś nie radzą same, to minimalizują swoje potrzeby. Nie są też typem wybuchowym i awanturniczym i generalnie starają się nie szkodzić innym w swoim otoczeniu (niekoniecznie z pobudek altruistycznych, często, żeby mieć spokój), po prostu nie angażują się w to otoczenie, są nieobecne.
Ta definicja to by pasowała chyba tylko do jakiegoś dziwnego tworu łączącego cechy przynajmniej trzech typów - siódemki, czwórki i ósemki...
Bycie wolnym - to móc nie kłamać.
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.
Nie wszystko co się opłaca warto robić. A nie wszystko co warto robić zaraz się opłaca...
0w0 LIES-Se SY/SY/SY

ODPOWIEDZ