Enneagram a mowa ciała

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
TasiemiecSpoleczny
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2013, 11:30
Enneatyp: Lojalista

Enneagram a mowa ciała

#1 Post autor: TasiemiecSpoleczny » poniedziałek, 2 września 2013, 15:38

Był tutaj kiedyś podobny wątek?

Myślę, że jednym ze sposobów, za pomocą których możemy typować ludzi w enneagramie, niekoniecznie znając werbalnie ich motywacje, oraz słuchając/badając historii ich dzieciństwa, możemy to zrobić w sposób bardziej bezpośredni, poprzez analizę mowy ciała.

Czy Wy, pewnie wytypowani i uważający się za pewnie wytypowanych w enneagramie, macie jakieś swoje ruchy i gesty, które towarzyszą Wam od zawsze? Oczywiście zakładam, że w rozmowie będą przytaczane przykłady tylko dotyczące niewyuczonej na potrzeby marketingowe/podrywowe mowy ciała ;).
Spoiler:
Spoiler:
Znajdą się chętni do podzielenia się swoim językiem niewerbalnym? ;)


Wynik testu: Omniwertyk
Inv pisze:Czy to znaczy, że jestem homo?

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Enneagram a mowa ciała

#2 Post autor: SOS » wtorek, 3 września 2013, 14:59

Nieraz zdarza mi się nie tylko słuchać drugiej osoby, ale i mówić do niej, patrząc w zupełnie inną stronę. Nie, że cały czas. Po prostu na chwilę odwracam wzrok w przeciwną stronę, nawet jeśli nic tam ciekawego nie ma i być nie może.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram a mowa ciała

#3 Post autor: Snufkin » środa, 4 września 2013, 11:26

Też tak mam. I często się cofam gdy ktoś na mnie napiera xD
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Radek_
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 24 marca 2012, 17:35
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Enneagram a mowa ciała

#4 Post autor: Radek_ » czwartek, 5 września 2013, 20:56

7 można poznać po tym że często się ruszają.
5 ma często skrzyżowane ręce.
8 pewnie stąpa po ziemi i zajmuje dużo miejsca.
4 często siedzą ekstrawagancko.
Fobiczne 6 cipowata mowa ciała

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Enneagram a mowa ciała

#5 Post autor: Cotta » czwartek, 5 września 2013, 21:50

SOS pisze:Nieraz zdarza mi się nie tylko słuchać drugiej osoby, ale i mówić do niej, patrząc w zupełnie inną stronę. Nie, że cały czas. Po prostu na chwilę odwracam wzrok w przeciwną stronę, nawet jeśli nic tam ciekawego nie ma i być nie może.
+1
I często się cofam gdy ktoś na mnie napiera xD
+1
5 ma często skrzyżowane ręce.
Zdarza się, chociaż chyba jeszcze częściej zdarza się, że mam je w kieszeniach.

Co jeszcze? Chodzę dużo i szybko, nie zwracając uwagi na otoczenie. Kiedy jem w towarzystwie, więcej patrzę na jedzenie niż na innych, nawet jeżeli podczas jedzenia rozmawiam (co najwyżej od czasu do czasu na moment odrywam wzrok od jedzenia, ale zaraz do niego wracam). Równie chętnie oglądam też fusy, pianę na piwie itp. W razie braku powyższych jestem skłonna zafascynować się oględzinami własnych paznokci/guzikiem/wisiorkiem/nitką/końcówkami swoich włosów.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
sexta_espada
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2012, 13:02
Enneatyp: Indywidualista

Re: Enneagram a mowa ciała

#6 Post autor: sexta_espada » środa, 25 września 2013, 13:44

Radek_ pisze:7 można poznać po tym że często się ruszają.
5 ma często skrzyżowane ręce.
8 pewnie stąpa po ziemi i zajmuje dużo miejsca.
4 często siedzą ekstrawagancko.
Fobiczne 6 cipowata mowa ciała
tu się zgadzam :lol:
...It can't rain all the time...

Awatar użytkownika
TasiemiecSpoleczny
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2013, 11:30
Enneatyp: Lojalista

Re: Enneagram a mowa ciała

#7 Post autor: TasiemiecSpoleczny » środa, 25 września 2013, 13:52

Ktoś by musiał mnie poznać i ocenić, czy aby moja mowa ciała jest cipowata. Cokolwiek to oznacza ;)
Wynik testu: Omniwertyk
Inv pisze:Czy to znaczy, że jestem homo?

dormant
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 23 września 2013, 20:17

Re: Enneagram a mowa ciała

#8 Post autor: dormant » niedziela, 6 października 2013, 10:54

też chciałbym wiedzieć, co oznacza cipowata mowa ciała :D jak już rozmawiam z osobą to muszę patrzeć jej w oczy, nawet jeśli myślałbym o piździlionie innych powiązanych ze sobą spraw. i oczywiście też w zależności jaką postawę przyjmę.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Enneagram a mowa ciała

#9 Post autor: Intan » sobota, 2 listopada 2013, 17:34

Może jakaś Czwórka byłaby tak dobra i wrzuciła zdjęcie prezentujące "ekstrawagandzkie" siedzenie? :lol:
SOS pisze:Nieraz zdarza mi się nie tylko słuchać drugiej osoby, ale i mówić do niej, patrząc w zupełnie inną stronę. Nie, że cały czas. Po prostu na chwilę odwracam wzrok w przeciwną stronę, nawet jeśli nic tam ciekawego nie ma i być nie może.
Mam podobnie. I trochę mnie to krępuje, bo widzę, że niekiedy rozmówca patrzy na mnie pytająco: "a co tam jest takiego, że tak nagle odwracasz wzrok?" Są niekiedy zdziwieni lub zaciekawieni, widzę to w ich oczach i... głupio mi się robi. Bo ja po prostu lubię sobie popatrzeć na innych ludzi, nie potrafię chyba skupić całej uwagi na jednej osobie, chyba że jesteśmy sam na sam i nic mnie nie rozprasza. Ale rozmowie w tłumie zawsze będą towarzyszyć ukradkowe zerknięcia z mojej strony. :roll:
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Enneagram a mowa ciała

#10 Post autor: Kapar » poniedziałek, 4 listopada 2013, 05:52

Niepatrzenie w oczy gdy ktoś do nas mówi jest najogólniej oznaką braku pewności siebie a w skrajnych przypadkach kompleksów, stąd może typy bardziej wycofane częściej mogłyby używać takiej mowy ciała?

Ścieżka kojarzenia mowy ciała z enneatypem jest chyba dość karkołomna, jeśli gesty i dawane znaki wiążę się z czymś takim jak pewność siebie. Ile mamy typów nie będacych zbyt pewnymi siebie? Poznałem wiele Piątek pewnych siebie ale także takich wycofanych.

Ja czasem nie patrzę na rozmówcę ale tylko kiedy JA coś mówię, tak mi jest łatwiej zebrać myśli i ułożyć wypowiedź w coś sensownego. Z kolei kiedy ktoś coś mówi do mnie słyszałem, że to jak na nich patrze, peszy ludzi w mówieniu do mnie.

Nie potrafię pomyśleć o jakiś specyficznych gestach i mowie ciała dla mnie jako Ósemki.
Radek_ pisze:8 pewnie stąpa po ziemi i zajmuje dużo miejsca.
Ja np bardzo szybko chodzę, czy twardo stąpam po ziemi? Nie, ale chodzę tak, że inni z daleka mi schodzą z drogi tak ostatnio zauważyłem.

Dla mnie mowa ciała o wiele więcej wskazuje na przybraną Rolę w Analizie Transakcyjnej, bardzo łatwo rozpoznać kiedy przez kogoś przemawia Krytyczny Rodzic albo Nieprzystosowane Dziecko.

EDIT:
Znalazłem cały wątek o tym gdzie 4 patrzy podczas rozmowy http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=1560
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Enneagram a mowa ciała

#11 Post autor: Intan » sobota, 9 listopada 2013, 23:53

baby_kapar pisze:Niepatrzenie w oczy gdy ktoś do nas mówi jest najogólniej oznaką braku pewności siebie a w skrajnych przypadkach kompleksów, stąd może typy bardziej wycofane częściej mogłyby używać takiej mowy ciała?

Ścieżka kojarzenia mowy ciała z enneatypem jest chyba dość karkołomna, jeśli gesty i dawane znaki wiążę się z czymś takim jak pewność siebie. Ile mamy typów nie będacych zbyt pewnymi siebie? Poznałem wiele Piątek pewnych siebie ale także takich wycofanych.
Chyba trafiłeś w punkt. Jeśli o mnie chodzi, to jestem tak beznadziejnie niepewna siebie, iż sama się sobie dziwię, że chodząc, nie kulę głowy w ramionach. :lol: Ale pamiętam, że w gimnazjum, zwłaszcza na początku, tak właśnie było: niemal ciągle chodziłam zgarbiona, speszona, nawet nie zdając sobie z tego sprawy... i bardzo często się czerwieniłam. Nie było dnia, żeby coś mnie nie zawstydziło. Ech, okropne to było... Niestety, otatnio zauważyłam, że ta łatwość w rumienieniu się powoli do mnie wraca. ><
baby_kapar pisze: Ja czasem nie patrzę na rozmówcę ale tylko kiedy JA coś mówię, tak mi jest łatwiej zebrać myśli i ułożyć wypowiedź w coś sensownego. Z kolei kiedy ktoś coś mówi do mnie słyszałem, że to jak na nich patrze, peszy ludzi w mówieniu do mnie.
Mi osobiście ciężko jest wytrzymać wzrok tego mojego nauczyciela historii... mimo że się staram, ale jak na razie 4 sekundy to mój rekord. Boję się, że jeśli będę patrzeć na niego dłużej, to weźmie to może za jakąś prowokację albo że zwróci na mnie uwagę i zapyta na najbliższej lekcji... :D"
baby_kapar pisze:Nie potrafię pomyśleć o jakichś specyficznych gestach i mowie ciała dla mnie jako Ósemki.
Hmm... Ostatnio byłam u mojego przyjaciela (8w9) i pamiętam, że kiedy nagle rozwalił się na kanapie, zrobił to w sposób zupełnie nieskrępowany, odsłaniając się całkowicie (mogę to porównać do zrelaksowanego kota, który leżąc, odsłania brzuch, bo czuje się bezpiecznie). Trochę mnie tym wtedy zaskoczył - nie sądzę, bym ja była w stanie kiedykolwiek zachować się podobnie... Siedziałam obok w kuckach, skulona, w przeciwieństwie do niego starając się zajmować jak najmniej miejsca. Czułam się też trochę przytłoczona tą siłą, energią, która z niego biła... Widać było, że czuje się nie tylko bezpiecznie, ale i jest bardzo pewny siebie. Ósemki mają coś takiego, że samą postawą swojego ciała potrafią zabrać dla siebie przestrzeń, zagarnąć ją. Na tym Twoim ostatnim zdjęciu, Kapar, też to robisz.

Niedawno po moim innym znajomym, chyba 8w7, zorientowałam się, jak wielka może być ta wasza pewność siebie. Poszliśmy do miejsca, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy, ale tak jak ja czułam się zupełnie zagubiona i takie też pewnie sprawiałam wrażenie, tak on szedł przed siebie zupełnie swobodnie, jakby znał to miejsce od lat. Nawet nie oglądał się na mnie, żeby sprawdzić, czy za nim idę, jakby był więcej niż pewny tego, że tak właśnie jest! o.O Sprawiał wrażenie władcy, który przyszedł obejrzeć nowo zdobyte włości. Lew na swoim terytorium. Z jednej strony niesamowite, a z drugiej... trochę straszne.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Enneagram a mowa ciała

#12 Post autor: Kapar » niedziela, 10 listopada 2013, 08:57

hehe, jeśli chodzi o rozkładanie się np na kanapie to ja też się tak rozkładam, dość często się zapominam i rozkładam się nie u siebie w domu tylko u znajomego w salonie. ludzie się chyba do tego przywykli bo nikt nie zwraca na to uwagę.

mam też jak twój znajomy 8w7 przy wchodzeniu do nowych miejsc, restauracji czy pubów, jak wchodzę to odrazu wiem gdzie chce usiąść i idę tam jakby to miejsce na mnie czekało.

nie rozumiem czemu straszne takie zachowanie, że w sensie niegrzeczne?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Enneagram a mowa ciała

#13 Post autor: Intan » niedziela, 10 listopada 2013, 09:49

Nie, chodziło mi raczej o to, że możecie wzbudzać niepokój. ;p Ja np. często ostatnimi czasy doświadczam w kontaktach z Ósemkami swoistej mieszanki podziwu i lęku - bo z jednej strony taka 8 jest tak silną osobą, że w razie czego może mnie obronić, i to jest super, ale z drugiej... jakby jakaś chciała użyć swojej siły przeciwko mnie... to by było bardzo, bardzo źle. :D"
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Enneagram a mowa ciała

#14 Post autor: Kapar » niedziela, 10 listopada 2013, 22:57

Hmm jeśli chodzi o mowę ciała u Ósemki jak o niej rozmawiamy, to ten typ tak ma :) , że jest bardzo reaktywny na otoczenie, więc możliwe, że Ósemki, które znasz zachowują się (jak wyżej) w ten a nie inny sposób, bo tym im zostawiasz wiele przestrzeni. Możliwe, że nie mają takiej mowy ciała przy innych osobach. Innymi słowy, ty próbujesz zająć jak najmniej miejsca, przez co Ósemka się "rozpycha". Jako że Wojownicy rzadko mają poczucie osobistych granic, to zatrzymają się tam, gdzie ich ktoś inny zatrzyma.
Więcej na ten temat w innym wątku na Ósemkach Styl intuicyjny - wypelnianie przestrzeni

Ósemki chyba patrzą na innych ale jest też dla nich ważne by inni patrzyli na nich?
eszpe pisze: Bardzo nie lubię gdy ktoś unika mojego wzroku.
Może te słowa należy sparafrazować tak: nie lubię nie mieć kontroli i nie wiedzieć w jakim stanie znajduje się mój rozmówca albo czy kłamie :lol:
Ja nie np nie mam tak, że nie lubię, ale jeśli nowo poznana osoba unika kontaktu wzrokowego, to mało prawdopodobne, że do tej osoby ponownie zagadam.
Oficjalnie pewne ruchy oczami gdy się coś mówi do kogoś są oznaką kłamstwa, ale są to mikroruchy, np skierowanie oczu w prawy dolny róg, podczas gdy ruch w przeciwnym kierunku, lewy dolny róg jest oznaką sięgania pamięcią wstecz. Innym gestem pomagającym wykryć kłastwo lub mijanie się z prawdą to chwilowe przykładanie ręki do ust podczas mówienia, itepe itede
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Enneagram a mowa ciała

#15 Post autor: Venus w Raku » poniedziałek, 11 listopada 2013, 03:44

baby_kapar pisze:Niepatrzenie w oczy gdy ktoś do nas mówi jest najogólniej oznaką braku pewności siebie a w skrajnych przypadkach kompleksów, stąd może typy bardziej wycofane częściej mogłyby używać takiej mowy ciała?
Wycofane, czy niewycofanie (pewne siebie, czy niepewne siebie) osoby używają kontakt wzrokowy, ale raczej nieintensywnie, bo intensywne wpatrywanie się w oczy drugiej osoby jest aktem agresji i wrogości, i ma na celu onieśmielenie lub zastraszenie.

W ogóle, patrzenie w oczy lub twarz może być użyte na wiele sposobów. Ogólnie, patrzenie w twarz zachęca drugą osobę do interreakcji, a odwracanie twarzy i gapienie się na coś innego mówi "daj mi spokój" lub faktycznie może oznaczać "czuję się z tobą niepewnie".

Kontakt wzrokowy można interpretować na wieli różnych sposobów.
1w9, 6w5, sp/sx

ODPOWIEDZ