Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types)

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types)

#1 Post autor: eszpe » środa, 6 czerwca 2012, 20:31

Ogromna lista wytypowanych znanych ludzi na podstawie przedstawionych filmików. Znalazłem ją kiedyś przeszukując internet. Brak Polaków, jeżeli ktoś ma jakieś sugestie dotyczące rodaków to niech pisze.
Adres oryginalny

1
Spoiler:

2
Spoiler:
3
Spoiler:

4
Spoiler:
Ostatnio zmieniony środa, 6 czerwca 2012, 20:46 przez eszpe, łącznie zmieniany 1 raz.


papa ludki

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#2 Post autor: Cotta » środa, 6 czerwca 2012, 20:45

Na prośbę eszpe, bo mu forum zaczęło protestować od nadmiaru znaków na raz.


5
Spoiler:

6
Spoiler:

7
Spoiler:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#3 Post autor: eszpe » środa, 6 czerwca 2012, 20:45

Dziękuje Cotta :3


8
Spoiler:

9
Spoiler:


Fikcyjne
Spoiler:
papa ludki

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#4 Post autor: Cotta » środa, 6 czerwca 2012, 21:13

Wilber jest podawany w paru miejscach jako przykład 5 i szczerze mówiąc, dla mnie jest typowym 5w6. Pisze po piątkowemu, analizując, łącząc różne teorie, snując rozkminy i refleksje. Ponoć bardzo trudno się z nim spotkać, bo chroni prywatność, żyje trochę jak odludek, chociaż ma też sporo przyjaciół, ale właśnie - tylko oni mają do niego dostęp i to wtedy, jak akurat się nie izoluje tworząc książkę lub medytując (nie pamiętam, gdzie to wyczytałam, pamiętam tylko, że wyczytałam). Żadna z niego Trójka, wg mnie.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#5 Post autor: eszpe » środa, 6 czerwca 2012, 22:35

Cotta pisze:
Wilber jest podawany w paru miejscach jako przykład 5 i szczerze mówiąc, dla mnie jest typowym 5w6. Pisze po piątkowemu, analizując, łącząc różne teorie, snując rozkminy i refleksje. Ponoć bardzo trudno się z nim spotkać, bo chroni prywatność, żyje trochę jak odludek, chociaż ma też sporo przyjaciół, ale właśnie - tylko oni mają do niego dostęp i to wtedy, jak akurat się nie izoluje tworząc książkę lub medytując (nie pamiętam, gdzie to wyczytałam, pamiętam tylko, że wyczytałam). Żadna z niego Trójka, wg mnie.
Malo wiem na jego temat, wydaje mi się że on ten image odludka zbudował.
3w4 dodatkowo też nie pragnie poklasku, najbardziej ceni prywatność i spokój, jest dumna z osiągnięć, a nie z niczego nie popartym wizerunkiem. Jeżeli już publicznie się pokazują to chcą być zauważone za inteligencje czy zdolności, nie za piękną twarz i ciało. Przynajmniej te znane mi są bardzo inteligentne, dużo czasu spędzają w samotności (jak 5, czy np. niektóre 8 jak ja). Tym co różni ich od 5, to, to że w samotności zdobywają wiedze i kompetencje po to aby ją wykorzystać do rywalizacji i zdobywania celu które wyznaczyły (ja tak mam też). Piątki z tego co wiem, po prostu lubią zdobywać wiedze i sam fakt jej przetwarzania sprawia im przyjemność
Sam byłbym w stanie uznać się za 3w4, gdyby nie fakt że dzieciństwo miałem niemalże anty trójkowe. Co chyba wyklucza bycie tym typem. (kochanie dziecka za osiągnięcia itd.)
Czekam na argumenty za 5w6, bo słabo znam pana Wilbera ;)
papa ludki

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#6 Post autor: Cotta » czwartek, 7 czerwca 2012, 14:58

Te Trójki, które znam, to akurat 3w2, więc nie mam porównania, jeżeli chodzi o 3w4. Co do mojego typowania Wilbera na 5:
- Odludkowość nie wydaje mi się pozą w jego przypadku. Koleś przeszedł ciężki okres w życiu, kiedy jego żona chorowała na raka. Mimo intensywnej walki o jej życie, zmarła. Poza tym Wilber praktykuje medytację. Jeżeli podchodzi się do tego na poważnie, odosobnienia medytacyjne są nieodzownym etapem.
- W jego książkach widać tęsknotę za wyjaśnianiem rzeczywistości, zrozumieniem, jak funkcjonuje świat. Poszukuje teorii, która byłaby w stanie połączyć różne obszary rzeczywistości - "teorię wszystkiego" (Integralna teoria wszystkiego to zresztą tytuł jednej z jego książek). Szuka jednego modelu, który połączyłby różne koncepcje nauki, psychologii i buddyjskiej duchowości. Nie wydaje mi się, żeby 3 mogły mieć takie ciśnienie na to, żeby cały świat dał się opisać jednym modelem. Jest w tym (wg mnie) Piątkowa tęsknota za tym, żeby świat miał głębszy sens i porządek, dający się zrozumieć i objaśnić. Rzeczy, o których pisze Wilber, mają głównie charakter filozoficzny, są oderwane od "materialnych" zastosowań. Zrozumienie dla samego zrozumienia, nie w poszukiwaniu praktycznych aplikacji.
- Nawet w swojej najbardziej osobistej książce, Śmiertelni Nieśmiertelni, Wilber nie rezygnuje z wątków filozoficznych, osadzania zdarzeń w teoriach i koncepcjach.
- Z tego, co wyczytałam, Wilber uwielbia dyskutować, ale właśnie o abstrakcyjnych koncepcjach. Piątki lubią intelektualne dyskusje, których owocem jest tworzenie koncepcji i teorii. Myślą poznać świat, dociec, co się kryje pod pod powierzchnią. Wydedukować to siłą myśli. Jeszcze takie coś z Wikipedii: Grof stwierdził, że teksty Wilbera mają "często agresywny polemiczny styl, łącznie z atakami ad personam z użyciem ostrych słów, co nie sprzyja dialogowi." Nie istnieje żadna publikacja filozoficzna, socjologiczna, psychologiczna czy przyrodnicza K.W., która byłyby zgodne z przyjętymi powszechnie światowymi standardami naukowości (co w praktyce jest tożsame z opublikowaniem pracy w jakimś recenzowanym czasopiśmie naukowym) To takie piątkowe... :lol: Zlewka na polityczną poprawność i konwenanse na rzecz prowokacyjnego stylu rozwalającego utarte koncepcje. Trójce by zależało na uznaniu w oczach autorytetów i publikowaniu w prestiżowych pismach naukowych. Trójki wpasowują się w istniejące standardy i wykorzystują ich znajomość do osiągania osobistych sukcesów.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#7 Post autor: Snufkin » czwartek, 7 czerwca 2012, 16:29

Cotta pisze:Nie istnieje żadna publikacja filozoficzna, socjologiczna, psychologiczna czy przyrodnicza K.W., która byłyby zgodne z przyjętymi powszechnie światowymi standardami naukowości (co w praktyce jest tożsame z opublikowaniem pracy w jakimś recenzowanym czasopiśmie naukowym) To takie piątkowe... :lol: Zlewka na polityczną poprawność i konwenanse na rzecz prowokacyjnego stylu rozwalającego utarte koncepcje. Trójce by zależało na uznaniu w oczach autorytetów i publikowaniu w prestiżowych pismach naukowych. Trójki wpasowują się w istniejące standardy i wykorzystują ich znajomość do osiągania osobistych sukcesów.
Przeczytałem jedną jego książkę bo Słowikowski polecał i żałuję, że dałem się skusić (tytułu nie pamiętam). Facet pichci zupę z gwoździa (New Age-owe pierdoły podparte różnymi cytatami z klasyków). Na podstawie tej książki byłbym skłonny uważać go za Trójkę gdyż w USA jest mega trendy a chyba niewiele wartościowego z lektury wyniosłem. Paulo Coelho dla ubogich intelektem Amerykańców, którym nie chciało się osobiście studiować filozofii więc machną se za jednym zamachem wszelkie możliwe mądrości podlane jego nowatorskim sosem.
Cotta publikacji naukowych nikt zdrowy na umyśle nie czyta a takie popularnonaukowe książki zapewniają mu sławę i pieniądze, prestiż wśród elit oraz uwielbienie płci przeciwnej. Taki typowy przebrzydły LIE-r. Nie wiem dlaczego to ma być typowo Piątkowe.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#8 Post autor: Cotta » czwartek, 7 czerwca 2012, 16:53

Poszukiwanie teorii, która pozwoli zrozumieć cały świat. To jest dla mnie piątkowe. Oczywiście, że dla jednych to będzie bełkot, dla innych coś wartościowego... Nie w tym rzecz, czy temat podchodzi, ale jak jest przedstawiony (analitycznie, abstrakcyjnie) i jaki jest styl dochodzenia do prezentowanych w książkach przemyśleń (zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin i źródeł, trawienie jej w samotności, konfrontowanie wykutych w samotni teorii w prowokacyjnych dyskusjach).

To, że w USA jest trendy... pytanie, czy na takim efekcie mu zależało. Einstein też zdobył sławę, to nie czyni z niego Trójki. Trójkę czynią intencje zdobycia tej sławy. Czy Wilberowi chodziło po prostu o zdobycie wiedzy, zrozumienie świata i opracowanie teorii, która łączy różne obszary, czy o wyprodukowanie czegokolwiek, co zapewni mu popularność, to już tylko Wilber wie. Osobiście odbieram go jako dążącego do tego pierwszego, ale nie znam człowieka w realu, to i nie powiercę mu dziury w brzuchu o faktyczne intencje.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#9 Post autor: Snufkin » czwartek, 7 czerwca 2012, 16:57

Nie mówię, że bełkot, książka trzyma standardy ale nic* odkrywczego tam nie znalazłem. Być może ktoś całkiem zielony mógłby tam dostrzec wiele wartościowych rzeczy ale dla mnie to była po prostu zwykła synteza filozofii w stylu New Age a minus taki, że raczej nudna i dość płytka.

*poza kilkoma rzeczami
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#10 Post autor: Cotta » czwartek, 7 czerwca 2012, 17:12

Snuf, ale dla Ciebie nic nie jest odkrywcze, obojętne co by nie napisać.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#11 Post autor: Snufkin » czwartek, 7 czerwca 2012, 18:14

Cotta pisze:Snuf, ale dla Ciebie nic nie jest odkrywcze, obojętne co by nie napisać.
Głęboko się mylisz. Lubie odkrywać nowe rzeczy, lubię też syntetyzować zdobytą wcześniej wiedzę. Zresztą tak jak napisałem - coś dla kogoś może być odkrywcze a dla innego już nie. Po prostu Twoja opinia jakby był on typową Piątką wydaje mi się kontrowersyjną tezą bo podpartą Twoimi nader subiektywnymi argumentami. Moje oburzenie wywołane jest tym, że czytałem kiedyś w Wyborczej o nim artykuł i po prostu facet wydał mi się przereklamowany (choć zastrzegam, że czytałem tylko jedną jego książkę więc mogę się mylić).
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#12 Post autor: Cotta » czwartek, 7 czerwca 2012, 19:27

Snufkin pisze:Lubie odkrywać nowe rzeczy, lubię też syntetyzować zdobytą wcześniej wiedzę.
No, Wilber też. :wink:

Jasne, że to wszystko są subiektywne odczucia. Da się inaczej? Podaję, skąd mi się wzięły takie a nie inne odczucia, ale to wciąż są tylko odczucia.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#13 Post autor: eszpe » czwartek, 7 czerwca 2012, 19:44

Na ten moment z tego co wyczytałem, to jest 5w6. Jego zadania promocyjne są podobne do tych muzyka Matta Bellamy, po prostu skrzydło się integruje z trójką. Widać że sprawia mu przyjemność argumentowanie swoich poglądów i kłótnie na poziomie intelektualnym.

btw. Snufkin niesamowicie przypominasz połączenie smerfa Ważniaka i smerfa Marudy :mrgreen:
papa ludki

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#14 Post autor: kangur » środa, 13 czerwca 2012, 13:41

co z Cobainem? Wszędzie jest typowany na 4w5, a tu na 5w4. To jak w końcu ;)? Nie wiem o nim wiele, ale nie bardzo mi wygląda na 4 czy 5. Ktoś mógłby poprzeć argumentami?

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Typy znanych ludzi (YouTube Exemplars of Enneagram Types

#15 Post autor: eszpe » środa, 13 czerwca 2012, 13:51

Z tego co wyczytałem o nim w biografii to typuje go na 4. Rozpuszczał o sobie plotki że mieszka z bezdomnymi, mama go wyrzuciła z domu, że ćpa i jest biedny. Wybitnie czwórkowe :)
papa ludki

ODPOWIEDZ