Warsztat z Enneagramu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Warsztat z Enneagramu

#1 Post autor: Kapar » sobota, 3 września 2011, 12:35

Hej, mam w planach zorganizowac otwarty warsztat z Enneagramu dla chetnych. Pytanie jest jak w krotkiej zrozumialej formie warto przedstawic te typologie? Gdzie zaczac, na czym sie skupic, a co mozna poczatkowo ominac?

Sa ksiazki i artykuly ale nie sa ona na tyle spojne czy tresciwe, zeby mozna bylo z nich wycisnac jakis schemat.

Ja mysle ze warto zaczac od tego, iz Enneagram zostal rozwiniety przez psychologow itp. Warto opowiedziec takze, ze Enneagram nie ma na celu okreslenia wszystkich cech osobowosci, ze ludzie o tym samym typie moga sie roznic od siebie (istnieje ponad 50 rozroznien w Enneagramie na podstawie posiadania skrzydla oraz instynktu). Pomowic o praktycznym zastosowaniu Enneagramu np w biznesie lub w prywatnym rozwoju.
  • -Wyjasnic dlaczego Enneagram znajduje sie na okregu i skad wynika podzial na akurat 9 typow
    -Wydzielic triady i omowic podzial na instynkty
    -Scharakteryzowac krotko poszczegolne typy: podstawowy lek, fiksacja i motywacja
    -Wprowadzic do idei polaczen oraz skrzydel
    -Wyjasnic jak dzialaja polaczenia
Mysle, ze to sa podstawy, ktorymi sie nie przeciazy sluchacza-uczestnika. Jednak, czy jest to wystarczajaca ilosc informacji, zeby zachecic do dalszego kontaktu z Enneagramem? Czy wlasciwie mozna Enneagram zareklamowac?

Do pewnego stopnia nie da sie uniknac sceptykow majacych skojarzenia z horoskopami albo numerologia. Ale jak mowic o Enneagramie, zeby nie szkodzic w zrozumieniu? Czy mozna wprowadzic element interaktywny w taki warsztat zapoznawczy?

Czekam na komentarze, uwagi i sugestie.

Zaczne niedlugo opracowanie materialow w formie prezentacji, ktora zamieszcze w internecie dla kazdego, kto chcialby takze cos podobnego zorganizowac.


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Warsztat z Enneagramu

#2 Post autor: Cotta » sobota, 3 września 2011, 14:33

Wygląda ok. Sama, gdybym miała komuś wyjaśniać enneagram, zaczęłabym od wyjaśnienia trzech podstawowych motywacji (lęk, wstyd, gniew) i trzech podstawowych postaw wobec tych motywacji (prosty, uzewnętrzniony, uwewnętrzniony) i w ten sposób pokazała, że razem tworzy to 9 typów osobowości. Tu bym nazwała i krótko scharakteryzowała każdy. Dopiero wtedy wprowadziłabym schemat okręgu i za jego pomocą omówiła skrzydła i połączenia.

Dalej jakieś uwagi o rozpoznawaniu swojego typu i o tym, do czego tego systemu można użyć i w jakich kierunkach rozwijać. Tu pewnie zrobiłabym jakąś przerwę na dyskusję, czy interaktywne zajęcia (np. typowanie się uczestników itp.), zaznaczając jednak, że to nie koniec wykładu.

Po dyskusji wprowadziłabym jakiś problem szczegółowy, zależy na co miałby był zorientowany warsztat:
- instynkty,
- poziomy zdrowia,
- zastosowanie enneagramu w rozwoju osobistym,
- coś z tego, co ma w linkach Boogi
- wzajemne relacje między typami (różne relacje, a nie damsko-męskie, bo zakładam, że to nie ma być warsztat matrymonialny), potencjalne punkty zapalne itp.
Zaczne niedlugo opracowanie materialow w formie prezentacji, ktora zamieszcze w internecie dla kazdego, kto chcialby takze cos podobnego zorganizowac.
Jeżeli mogę coś zasugerować - nie dawaj na prezentacji wszystkiego, co masz do powiedzenia, to strasznie zabija uwagę i kontakt ze słuchaczami. Jak się wrzuca wszystko na prezentację, to ludzie ani nie słuchają, ani nie czytają prezentacji, tylko się w nią tępo gapią albo zaczynają gadać, odpływać w swoje myśli itd. Poza tym odcinasz sobie możliwość wspierania tego, co mówisz gestykulacją, mimiką i mową ciała (i tak nikt na Ciebie nie patrzy, tylko na ekran). Z moich obserwacji wynika, że zdecydowanie lepiej działa zasada minimum (na prezentacji tylko jakieś schematy, podstawowe podziały, ale nie tekst; bardziej szczegółowe materiały można rozdać uczestnikom w formie wydruków) i utrzymywanie kontaktu wzrokowego - nie prześlizgiwanie się po twarzach, tylko takie chaotyczne (to tu, to tam), punktowe nawiązywanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego z poszczególnymi słuchaczami. To taki drobiazg techniczny, ale działa cuda: ludzie naprawdę się wtedy skupiają.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Warsztat z Enneagramu

#3 Post autor: SuperDurson » niedziela, 4 września 2011, 13:19

Wyjaśnić 'w ogóle' - po co mi ten enneagram,
do czego on może służyć,
jak go używać.

Kto go używa, jak, do czego i z jakim skutkiem.

Dlaczego właśnie enneagram, a nie astrologia, spowiedź, lewatywa, czy wróżenie z fusów..




Podzieliłbym to na dość niezależne i podobne objętościowo "moduły". Jeden, może dwa wprowadzające i cała reszta jako niezależne moduły rozszerzeń. Do wyboru w zależności od publiczności. To pozwoli Ci na dużą elastyczność prezentacji i jednocześnie ułatwi zachowanie jej struktury. Dzielisz całość na małe paczki wiedzy i ustawiasz jedna za drugą wybierając za każdym razem tylko część z nich. Umożliwi Ci to lepsze dopasowanie konkretnych treści do potrzeb słuchaczy i da większą kontrolę nad procesem wykładu. Poprawi przyswajalność pakietowego materiału. Pozwoli na utrzymanie uwagi publiki i podkręci ciekawość, bo zawsze będziesz miał jeszcze coś o czym nie mówiłeś, w zanadrzu.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w kwestii organizacji materiału i sposobu prezentacji - służę pomocą.
To mój chleb powszedni.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Warsztat z Enneagramu

#4 Post autor: boogi » niedziela, 4 września 2011, 17:46

@baby_kapar: warsztaty będziesz prowadził w Australii?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Warsztat z Enneagramu

#5 Post autor: yusti » niedziela, 4 września 2011, 17:56

no pewnie. :roll:
a może i z czasem w PL spróbuje.

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Warsztat z Enneagramu

#6 Post autor: Grin_land » niedziela, 4 września 2011, 19:21

boogi pisze:@baby_kapar: warsztaty będziesz prowadził w Australii?
po australijsku??? :shock: :wink:
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Warsztat z Enneagramu

#7 Post autor: Kapar » poniedziałek, 5 września 2011, 07:34

yusti pisze:no pewnie. :roll:
a może i z czasem w PL spróbuje.
jasne, ze sprobuje. stane sie slawny i rozchwytywany, beda mnie zapraszac po calym swiecie na wyklady i warsztaty, a po 50tce wystartuje na prezydenta w Polsce, zlapie to cale bydlo za morde i z Enneagramu zrobie obowiazkowy przedmiot w szkole zaczynajacy sie w gimnazjum!

dzieki za wszelkie sugestie, jak tylko otrzymam potwierdzenie, ze mam gdzie ten warsztat zorganizowac, to powaznie zabiore sie za ulozenie struktury warsztatu biorac pod uwage wasze wskazowki.

moj tata z powodzeniem przeprowadzil cykl warsztatow dla studentow z psychologii egzystencjalnej, przez analize transakcyjna i konczac enneagramem jako rozciagnieciem AT uzywajac enneagramu jako przykladu zyciowych skryptow i ich wariacji. stad moja chec, zeby zrobic cos podobnego na swoim uniwersytecie ale skupiajac sie na enneagramie i byc moze rozkmniniajac tez cos o MBTi i socjonice, jesli znajde czas sie wczytac w te sprawy. poprosilem juz o zgode na uzycie pokoju, teraz tylko mam nadzieje, ze to cale stowarzyszenie enenagramu w australii sie mnie uczepi, bo oni traktuja enneagram jako ich wylacznosc i sposob na zarabianie kasy, trzeba miec jakies ich certyfikaty i szmery bajery.

poza tym mam nadzieje, ze przez to poznam ludzi zorientowanych na rozwoj i kwestie egzystencjalne itp. no i wycwicze sie w prowadzeniu warsztatow. w chxx nic sie nie dzieje na tej uczelni, wiec cos trzeba ruszyc. moze z tego ruszyloby kolko naukowe psychologii egzystencjalnej, moze...
Grin_land pisze:
boogi pisze:@baby_kapar: warsztaty będziesz prowadził w Australii?
po australijsku??? :shock: :wink:
podobno ladniej to brzmi jak mowie swoja wersja angielskiego z luznym akcentem. wieksza atrakcyjnosc mi to da :mrgreen:
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Jar of gypsy tears
Posty: 49
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 11:46
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Warsztat z Enneagramu

#8 Post autor: Jar of gypsy tears » czwartek, 27 października 2011, 19:03

Moim zdaniem na taki warsztat nie przyszliby totalni nowicjusze, wiec mozna sobie darowac opisy typow i podstawowe rzeczy (jak skrzydla i instynkty). To co bym radzil zrobic to:

1) zaprosic osoby ktore juz maja podstawowe pojecie
2) krotkie wykladziki przeplatac cwiczeniami praktycznymi

Na przyklad bierzemy na tapete liczbe 8 (pamietajmy ze kazdy z nas jest kazda liczba takze nikomu to nie zaszkodzi)
Po wykladzie dobieramy ludzi w trojki i zachecamy ich do eksplorowania swoich swiadomych lub podswiadomych zachowan
Dwie osoby sluchaja i nic nie mowia a jedna ma 15 minut zeby mowic na dany temat. przykladowe pytania dla 8:
- co to znaczy byc silnym
- co waznego jest w byciu silnym
- czym dla ciebie jest zlosc, jakie sytuacje cie zloszcza
Dzieki temu przy wsparciu dwoch osob sluchajacych osoba ma okazje przyjrzec sie swoim czesto nieswiadomym przekonaniomi zachowaniom.

Jezeli grupa jest duza, mozna zebrac ludzi wg numerow, usadzic ich w kolku i dac im rozmawiac. Bylem ostatnio na warsztatach enneagramowych gdzie bylo nas 150 i dalo sie to zrobic. Wyszlo super!

Potem reprezentanci kazdej z grup dzielili sie wnioskami na forum calej grupy. Bylo przy tym kupe smiechu :))

Najlepiej zeby ten warsztat nie byl rzecza jednorazowa a raczej grupą rozwoju osobistego - cykliczne spotkania np. ra z wtygodniu.
Mozna by dodac troche medytacji lub zajec ruchowych.

W kazdym razie powodzenia.
http://www.250slow.pl - Codzienny blog o Enneagramie, zdrowym stylu życia i biznesie

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Warsztat z Enneagramu

#9 Post autor: Ceres » sobota, 29 października 2011, 12:27

Jar of gypsy tears pisze: Najlepiej zeby ten warsztat nie byl rzecza jednorazowa a raczej grupą rozwoju osobistego - cykliczne spotkania np. ra z wtygodniu.
To by było piękne..! *_*
Z wielką chęcią bym przychodziła na takie spotkania :P Ale czy ktoś takowe (z)organizuje..?
Jar of gypsy tears pisze:Bylem ostatnio na warsztatach enneagramowych gdzie bylo nas 150 i dalo sie to zrobic. Wyszlo super!
Można wiedzieć, gdzie te warsztaty się odbyły? ;)
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
Jar of gypsy tears
Posty: 49
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 11:46
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Warsztat z Enneagramu

#10 Post autor: Jar of gypsy tears » sobota, 29 października 2011, 15:21

Ceres pisze:
Jar of gypsy tears pisze: Najlepiej zeby ten warsztat nie byl rzecza jednorazowa a raczej grupą rozwoju osobistego - cykliczne spotkania np. ra z wtygodniu.
To by było piękne..! *_*
Z wielką chęcią bym przychodziła na takie spotkania :P Ale czy ktoś takowe (z)organizuje..?
Pożyjemy zobaczymy... Kto wie, jesli znajdzie sie kilka osob chetnych zeby uczestniczyc, moze znajda sie organizatorzy? :)
Jar of gypsy tears pisze:Bylem ostatnio na warsztatach enneagramowych gdzie bylo nas 150 i dalo sie to zrobic. Wyszlo super!
Można wiedzieć, gdzie te warsztaty się odbyły? ;)
Warsztaty byly w Walii. Naleze do grupy rozwoju osobistego - to dziala troche jak szkola. Spotykamy sie w te 150 osob dwa razy do roku wlasnie w Walii (ja specjalnie tam przybywam z Polski). Potem w czasie miedzy tymi wyjazdmi spotykamy sie w malych grupach gdzie odsluchujemy wykladow nagranych dla nas i robimy normalnie cwiczenia w zaciszu domowym.

Polecane jest tez regulrna samodzielna praktyka - medytacja i pamietanie o mindfulenes. Takze wszystkiego po trochu - psychologii, enneagramu, nauk dalekiego wschodu..Duzy nacisk przez pierwsze lata jest na prace nad superego, czyli wewnetrznym krytykiem.

Tych grup jest wiele na calym swiecie.
http://www.250slow.pl - Codzienny blog o Enneagramie, zdrowym stylu życia i biznesie

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Warsztat z Enneagramu

#11 Post autor: SuperDurson » niedziela, 30 października 2011, 00:29

Cuchnie mi tu new age'em..
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Jar of gypsy tears
Posty: 49
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 11:46
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Warsztat z Enneagramu

#12 Post autor: Jar of gypsy tears » niedziela, 30 października 2011, 13:25

Dokładnie tak - przecież napisałem że całymi dniami rozmawiamy z aniołami, stawiamy tarota i wizualizujemy tęcze.
http://www.250slow.pl - Codzienny blog o Enneagramie, zdrowym stylu życia i biznesie

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Warsztat z Enneagramu

#13 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 31 października 2011, 21:21

Niestety nie widzę gdzie to napisałeś i zastanawiam się też skąd u Ciebie aż tak przejaskrawiona i płytka wizja new age..

Rilla: Wrócić do tematu warsztatu z Enneagramu, proszę.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Warsztat z Enneagramu

#14 Post autor: Zielony smok » niedziela, 19 lutego 2012, 16:27

Dzięki połączonemu zastosowaniu narzędzi takich jak Enneagram oraz Diada Komunikacyjna MOŻESZ WIDZIEĆ KLAROWNIE ORAZ WE WŁAŚCIWYCH PROPORCJACH WSZYSTKIE ELEMENTY TWOJEJ TWÓRCZEJ ŚCIEŻKI ROZWOJU

Oto dziewięć typów osobowości, wokoł których kręci się cały Wszechświat. Zapraszamy na osobiste spotkanie z tymi dziewięcioma strumieniami życia. Każdy z nas, głęboko na poziomie duszy, wywodzi się z jednej z tych dziewięciu zasad, i odkrycie Jej prowadzi do transformacji. Na warsztatach, głęboka komunikacja bez osądu prowadzi do otwarcia się na poszerzoną percepcję siebie i swoich relacji. Droga do tego bywas trudna i prowadzi do konfrontacji z wypartymi emocjami. Trudne emocje i towarzyszące im głebkie wglądy są naturalną częścią warsztatu. Dzięki wglądowi w siebie warsztaty pomagają uporządkować twoją ścieżkę rozwoju, pokazują co już zrobiłaś, gdzie jesteś i co dopiero przed tobą. Pomagają upewnić się, że idziesz w dobrym kierunku, oraz pokazują w których miejscach marnujesz energię. Odbywa się to za pomocą rozpoznania świętych wzorców Enneagramu.
Za pomocą Diady Komunikacyjnej i pytania „Kim jestem?” rozluźniamy mechanizmy ego, po to aby przez głęboką, zainspirowaną dyskusję, z elementami filmu, dramy, i wykładu, dotrzeć do jednego z Dziewieciu Strumieni – tego, który tworzy twoją osobistą egzystencję.
Sobota – intensywny kontakt z własną Esencją
Niedziela – Święta Dyskusja - intensywna kąpiel w archetypach enneagramowych – odkryjesz w sposób integralny jakim typem jesteś i odczujesz głęboko jego prawdę dotyczacą Twojego życia

Warsztaty prowadzi:

Krzysiek Wirpsza jest trenerem rozwoju osobistego, a także lektorem języka angielskiego z wieloletnią praktyką nauczycielską. Jako trener pracuje z tzw. komunikacją heart-to-heart czyli szczerą rozmową o tym co ważne, a także głębokim komunikowaniem siebie i słuchaniem innych bez osądu. Inspiruje go metoda Diady Komunikacyjnej oraz technika Sedona. Pracuje z wykorzystaniem poezji, literatury, filmu. Jako alternatywny lektor-coach, od kilku lat tworzy autorską metodę nauki angielskiego FunBodyEnglish, wraz z jej funkcjonującymi obecnie gałęziami – Empatyczne Konwersacje oraz CAFE Empatyczna.

Termin: 3-4 marca (sobota, niedziela, godz. 9.30 - 20.00)

Opłata: 150 zł
http://ajantacentrum.pl/aktualnosci/War ... PLAN_9/119
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Warsztat z Enneagramu

#15 Post autor: Zielony smok » wtorek, 17 kwietnia 2012, 09:59

Jak kto lubi pogadać sobie po angielsku
http://www.taraka.pl/index.php?ad=_og_FBE2Dawca_0412
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

ODPOWIEDZ