Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#91 Post autor: Agon » piątek, 24 kwietnia 2015, 04:23

Anna Sadowska pisze:Jako typ 1, a co za tym idzie idealistka, pragnę by ludzie dążyli do czegoś więcej w życiu, niż tylko jedzenie i rozmnażanie. Dlatego potrzebny jest odpowiedni system etyczny i prawny.
Jak to mawiał JKM "Życie nie jest po to, aby przeżyć". Zapomniał tylko o pewnej ważnej rzeczy, że aby żyć trzeba najpierw móc za co przeżyć.

Nie uznaję żadnych idei w tym idei praworządności. Mam na to wywalone. Takie mam podejście i tyle.



Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#92 Post autor: Snufkin » piątek, 24 kwietnia 2015, 08:15

Anna Sadowska pisze:Ponieważ dobro jest wartością subiektywną, każdy może być dobry po swojemu.
Nie zgadzam się. Dobro i zło jest wartością obiektywną, subiektywne może być tylko jego postrzeganie przez daną jednostkę.
Anna Sadowska pisze:Muszą istnieć reguły wspólne dla wszystkich, które określają co jest tolerowane, a co nie.
Tak.
Anna Sadowska pisze:Praworządność chroni społeczeństwo przed zgubnym skutkiem relatywizmu moralnego. Czasami osoby o dobrym charakterze bywają bardziej niebezpiecznie, niż te o złym. Dlatego stawiam obiektywną praworządność wyżej niż subiektywne dobro.
Zgadzam się.
Anna Sadowska pisze:Jako typ 1, a co za tym idzie idealistka, pragnę by ludzie dążyli do czegoś więcej w życiu, niż tylko jedzenie i rozmnażanie. Dlatego potrzebny jest odpowiedni system etyczny i prawny.
Tak.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#93 Post autor: Sayna » niedziela, 26 kwietnia 2015, 13:11

Snufkin, który z charakterów najbardziej do Ciebie pasuje? Czytając opisy, a nie wykonując test, który i tak odnosi się do wymyślonego świata. Uważasz, że 5 są Prwadziwie Neutralne, czyli masz taki charakter?

Wcześniej pisałeś, że neutralność to milczące przyzwolenie na szerzenie się zła. Moim zdaniem zabrzmiałeś bardziej jak Jedynka, niż Piątka.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#94 Post autor: Marcc » niedziela, 26 kwietnia 2015, 14:10

Anna Sadowska pisze: Ponieważ dobro jest wartością subiektywną, każdy może być dobry po swojemu. Muszą istnieć reguły wspólne dla wszystkich, które określają co jest tolerowane, a co nie. Chaotyczny Dobry socjalista z bronią w ręku może pozabijać kapitalistów, bo uzna, że w ten sposób uratuje jego zdaniem zepsuty świat. Dla niego śmierć tych ludzi byłaby dobra, dla mnie nie. Musi istnieć prawo, które określa czy czyn taki jest tolerowany społecznie, czy nie. Nie jest tolerowany, ponieważ jest to zabójstwo - czyn karalny. Pobudki mogą być dobre, ale ich efekt niekoniecznie.
Praworządność chroni społeczeństwo przed zgubnym skutkiem relatywizmu moralnego. Czasami osoby o dobrym charakterze bywają bardziej niebezpiecznie, niż te o złym. Dlatego stawiam obiektywną praworządność wyżej niż subiektywne dobro.
Nie zgadzam się żeby praworządność była większą wartością niż dobro. Podałaś przykład osoby z chorym poglądem na świat, normalny człowiek nigdy nie zabijałby kapitalistów bo uważałby to za coś dobrego. Równie dobrze osoba praworządna dobra ze spaczonym poglądem mogłaby przestrzegać lub tworzyć prawo które nakazuje zabijać "złych" dla dobra wszystkich.
Moim zdaniem najlepiej być neutralnym dobrym i kierować się własnymi zasadami moralnymi, a nie ślepo przestrzegać zasad i praw nawet gdy są złe. Ogólnie przesadna praworządność kojarzy mi się z niektórymi xSxJ 'ami którzy próbują kontrolować innych i zawsze wiedzą co jest dla nich najlepsze. Oni uważają ze robią coś dobrego, ale ja nie lubię jak ktoś za bardzo wchodzi z butami w moje życie.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#95 Post autor: Sayna » niedziela, 26 kwietnia 2015, 14:36

Marcc pisze:Nie zgadzam się żeby praworządność była większą wartością niż dobro. Podałaś przykład osoby z chorym poglądem na świat, normalny człowiek nigdy nie zabijałby kapitalistów bo uważałby to za coś dobrego. Równie dobrze osoba praworządna dobra ze spaczonym poglądem mogłaby przestrzegać lub tworzyć prawo które nakazuje zabijać "złych" dla dobra wszystkich.
Moim zdaniem najlepiej być neutralnym dobrym i kierować się własnymi zasadami moralnymi, a nie ślepo przestrzegać zasad i praw nawet gdy są złe. Ogólnie przesadna praworządność kojarzy mi się z niektórymi xSxJ 'ami którzy próbują kontrolować innych i zawsze wiedzą co jest dla nich najlepsze. Oni uważają ze robią coś dobrego, ale ja nie lubię jak ktoś za bardzo wchodzi z butami w moje życie.
:plusone:
Podobnie jak Anna, pisząc o praworządności kierowałam się dotrzymywaniem obietnic, zobowiązań i brakiem kłamstw i oszustw.
Ciekawe jaką opcję wybierze osoba Praworządna Dobra, gdy stanie przed dylematem: dotrzymać słowa doprowadzając do zła, czy złamać słowo i nie dopuścić do zła. Ja wybieram drugą opcję, dobro się ma w sumieniu, a nie w przepisach. Jestem praworządna chyba, że doprowadzi to do czegoś złego. Wtedy nie przejmuję się praworządnością. Nie wiem, czy to oznacza, że jestem Praworządna Dobra, czy Neutralna Dobra.

Anna Sadowska
Posty: 20
Rejestracja: środa, 22 kwietnia 2015, 06:12

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#96 Post autor: Anna Sadowska » niedziela, 26 kwietnia 2015, 15:45

Snufkin pisze:Dobro i zło jest wartością obiektywną, subiektywne może być tylko jego postrzeganie przez daną jednostkę.
Masz rację, mój błąd. Dobro jest obiektywne, ale jego subiektywna interpretacja może doprowadzić do zła.
Marcc pisze:Nie zgadzam się żeby praworządność była większą wartością niż dobro. Podałaś przykład osoby z chorym poglądem na świat, normalny człowiek nigdy nie zabijałby kapitalistów bo uważałby to za coś dobrego. Równie dobrze osoba praworządna dobra ze spaczonym poglądem mogłaby przestrzegać lub tworzyć prawo które nakazuje zabijać "złych" dla dobra wszystkich.
Moim zdaniem najlepiej być neutralnym dobrym i kierować się własnymi zasadami moralnymi, a nie ślepo przestrzegać zasad i praw nawet gdy są złe. Ogólnie przesadna praworządność kojarzy mi się z niektórymi xSxJ 'ami którzy próbują kontrolować innych i zawsze wiedzą co jest dla nich najlepsze. Oni uważają ze robią coś dobrego, ale ja nie lubię jak ktoś za bardzo wchodzi z butami w moje życie.
Dobro jest obiektywne, dotyczy ludzi, a nie pojedynczej osoby. Prawo pozwala ustalić ludziom w jaki sposób powinni funkcjonować, aby osiągnąć Dobro. Własne interpretacje prowadzą do zaniku Dobra. Interpretacja twórców Dungeons and Dragons też nie jest właściwa. Opisuje utopijny altruizm i zachowania stricte dwójkowe i nie uwzględnia egoistycznej natury człowieka, którą w ryzach trzyma prawo. Praworządność = Dobro (to właściwe, nie w znaczeniu twórców Dungeons and Dragons) i dlatego staram się być praworządna. Rewolucjoniści różnej maści opierali się często o taką altruistyczną wizję dobra, co skutkowało błędami logicznymi tzn. przemocą i zabijaniem w imię życia i pokoju. Staram się, by moje subiektywne poczucie tego co dobre pokrywało się z obiektywnym Dobrem. Relatywizm moralny prowadzi do niezgody wśród ludzi na temat tego co dobre, a przez to do chaosu i rozpadu więzi międzyludzkich, a nawet przemocy i agresji.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#97 Post autor: Snufkin » niedziela, 26 kwietnia 2015, 22:51

Sayna pisze:Snufkin, który z charakterów najbardziej do Ciebie pasuje? Czytając opisy, a nie wykonując test, który i tak odnosi się do wymyślonego świata. Uważasz, że 5 są Prwadziwie Neutralne, czyli masz taki charakter?
Tak.
Sayna pisze: Wcześniej pisałeś, że neutralność to milczące przyzwolenie na szerzenie się zła. Moim zdaniem zabrzmiałeś bardziej jak Jedynka, niż Piątka.
Nie wiem jak zabrzmiałem bo mnie konkretnie nie zacytowałaś. W każdym razie czasem tak bywa, że nam wygodnie przymykać oko na zło.
Anna Sadowska pisze: Praworządność = Dobro (to właściwe, nie w znaczeniu twórców Dungeons and Dragons) i dlatego staram się być praworządna.
Praworządność ≠ dobro. Hitlerowcy byli z reguły ludźmi praworządnymi i po wojnie nie rozumieli często nawet dlaczego ich sądzą. Niektórzy czuli się pokrzywdzeni. W końcu nie łamali obowiązujących norm etycznych i prawnych.
Anna Sadowska pisze: Rewolucjoniści różnej maści opierali się często o taką altruistyczną wizję dobra, co skutkowało błędami logicznymi tzn. przemocą i zabijaniem w imię życia i pokoju.
Kolejny zły argument. Rewolucjoniści z reguły nie kierowali się etyką ani moralnością często okazywali się faktycznie kimś dużo gorszym niż ci których zwalczali. Myślę, że podświadomie podałaś przykład niejakiego Che Guevary, który według jednych był kimś w rodzaju świętego (tylko, że z karabinem), według innych zwykłym bandytą i psychopatą. I ja się skłaniam do tej drugiej wersji. On wręcz marzył o wybuchu III wojny światowej. To nie jest altruistyczna wizja dobra.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#98 Post autor: Zielona » poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 01:13

Zastanawiałam się niedawno czym jest dobro i zło. Dwie najsilniejsze emocje, które nami powodują/rządzą to miłość i strach.
Miłości przypisuje się to co najlepsze: wybaczenie, współczucie, życzliwość, troska, zrozumienie, wiara, wolność itd.
Ze strachu rodzi się nienawiść, gniew, złość, pogarda, nieufność, cierpienie, zniewolenie itd.
Zatem zło to uleganie strachowi, a dobro - działanie wynikające z miłości.
Dziś zwrot „człowiek prawy” wyszło z użycia. Człowiek prawy to człowiek uczciwy, szlachetny, sprawiedliwy, porządny, przyzwoity, moralny.
Słowo „prawy” i „prawo” mają tę samą etymologię. Zanim powstało prawo pisane, jako zbiór przepisów, istniało tylko prawo moralne.
Drugie przykazanie miłości według Ewangelii brzmi : będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. I w zasadzie to powinno wystarczyć jako prawo. Zauważyłam, że ludzie mają problem z właściwym rozumieniem tego zdania – najczęściej zauważają tylko jego pierwszą część. A jest w nim piękna równowaga dzięki słowu „jak” – nie : mniej, bardziej, zamiast. „Jak” = tak samo.
Jeśli, po którejś stronie brak miłości pojawia się brak równowagi. A tam gdzie nie ma miłości pojawia się strach. I jest jak jest i prawo takie. Praworządność przestała się równać dobro.

I wcale nie dziwię się, że 9-tkom przypisano praworządny dobry. Wg. H. Palmer ich wyższy stan umysłu to miłość ;)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#99 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 08:49

Kwestii uzupełnienia dawne prawo to prawo zwyczajowe czyli ktoś prawy był człowiekiem przestrzegającym praw i obyczajów danej społeczności. Późniejsza praworządność to już trochę co innego. Pierwsza była bardziej tradycyjna i bliska natury.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Anna Sadowska
Posty: 20
Rejestracja: środa, 22 kwietnia 2015, 06:12

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#100 Post autor: Anna Sadowska » wtorek, 28 kwietnia 2015, 02:45

Snufkin pisze:Praworządność ≠ dobro. Hitlerowcy byli z reguły ludźmi praworządnymi i po wojnie nie rozumieli często nawet dlaczego ich sądzą. Niektórzy czuli się pokrzywdzeni. W końcu nie łamali obowiązujących norm etycznych i prawnych.
Każdy człowiek powinien być traktowany równo wobec prawa. Hitlerowcy odmawiali człowieczeństwa niektórym ludziom. Ich prawo opierało się o fałszywą teorię naukową. Zarówno Niemiec, jak i Żyd jest zdolny do praworządności i zachowań etycznych, ponieważ są to ludzie. Globalne prawo odnoszące się do wszystkich ludzi jest właściwsze.
Snufkin pisze:Kolejny zły argument. Rewolucjoniści z reguły nie kierowali się etyką ani moralnością często okazywali się faktycznie kimś dużo gorszym niż ci których zwalczali. Myślę, że podświadomie podałaś przykład niejakiego Che Guevary, który według jednych był kimś w rodzaju świętego (tylko, że z karabinem), według innych zwykłym bandytą i psychopatą. I ja się skłaniam do tej drugiej wersji. On wręcz marzył o wybuchu III wojny światowej. To nie jest altruistyczna wizja dobra.
Nie napisałam, że się tym kierowali, ale że się o to opierali. Filozofowie wierzący w altruizm tworzyli idee, które były podstawą propagandy głoszonej przez rewolucjonistów.

Altruizm jest za bardzo sprzeczny z naturą, by był podstawą etyki. Prawo nie może zmuszać wszystkich ludzi, by zachowywali się jak Dwójki. Sami powinniśmy decydować o tym komu podarujemy owoc naszej ciężkiej pracy. Leniwi ludzie nie powinni okradać pracowitych.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#101 Post autor: Snufkin » wtorek, 28 kwietnia 2015, 09:24

Praworządność to zgodność z obowiązującym prawem na danym terytorium koniec i kropka.
Altruizm jako uspołeczniona forma egoizmu jest jak najbardziej zgodny z ludzką naturą.
Komunizm i socjalizm nie ma nic wspólnego z altruizmem. W społeczeństwach dotkniętych tą zarazą takie zachowania jak altruizm uległy wręcz w znacznej mierze zanikowi.
Rewolucjoniści nie liczyli na powszechny altruizm (nie wierzyli w niego) tylko na zbudowanie raju na ziemi gdzie wszyscy będą szczęśliwi.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#102 Post autor: Marcc » wtorek, 28 kwietnia 2015, 10:55

Anna Sadowska chyba w zły sposób rozumiesz pojęcie praworządność, twoje "Globalne prawo odnoszące się do wszystkich ludzi" to bardziej zbiór zasad etycznych którymi można się kierować, coś jak 10 przykazań. Jak już Snuf słusznie stwierdził praworządność różni się w zależności od kraju w którym żyjemy, i jeśli w czasie IIWŚ Niemiec zabijał Żydów to był przykładnym obywatelem który kierował się jedynie praworządnością.
Masz poglądy dość typowe jak na swój typ ESTJ, problem w tym ze świat nie jest taki czarmo-biały i nie wystarczy przestrzegać praw żeby robić dobrze.

Anna Sadowska
Posty: 20
Rejestracja: środa, 22 kwietnia 2015, 06:12

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#103 Post autor: Anna Sadowska » wtorek, 28 kwietnia 2015, 13:47

Snufkin pisze:Praworządność to zgodność z obowiązującym prawem na danym terytorium koniec i kropka.
Altruizm jako uspołeczniona forma egoizmu jest jak najbardziej zgodny z ludzką naturą.
Komunizm i socjalizm nie ma nic wspólnego z altruizmem. W społeczeństwach dotkniętych tą zarazą takie zachowania jak altruizm uległy wręcz w znacznej mierze zanikowi.
Rewolucjoniści nie liczyli na powszechny altruizm (nie wierzyli w niego) tylko na zbudowanie raju na ziemi gdzie wszyscy będą szczęśliwi.
Piszemy o etyce, która odnosi się do wszystkich ludzi, a nie do wąskiej grupy. Dlatego pisząc o praworządności mam na myśli wymiar globalny. Te same prawa powinny dotyczyć wszystkich ludzi. W jednym kraju kobieta może się rozwijać i ma prawo do nietykalności cielesnej, a w innym może zostać pobita za to, że nie zakryła twarzy. Mężczyzna i kobieta są ludźmi, więc powinny obowiązywać ich takie same prawa. Mieszkaniec Stanów Zjednoczonych i mieszkaniec Afganistanu są ludźmi, więc powinny obowiązywać ich takie same prawa. Dopóki jest inaczej nie mamy do czynienia z praworządnością, tylko z chaosem. W jednym kraju aborcja jest zakazana, a w innym dozwolona. Kobieta chcąca dokonać aborcji musi pojechać do innego kraju i tam jej dokonuje. Nie ma to sensu i nie jest sprawiedliwe, bo musi ponosić koszty podróży. Jeszcze bardziej niesprawiedliwe jest to, gdy nie może opuścić terytorium swojego państwa ze względu na zamknięcie granic.

Pisałam o altruizmie w kontekście ideologii i ta jest sprzeczna z naturą. Matka chroni swoje dzieci i instynktownie odda za nie życie, to jest zachowanie altruistyczne i wynika z egoizmu genów. Ideologia altruizmu zakłada, że aby być dobrym człowiekiem należy bezinteresownie pomagać osobom, nawet takim których się nie zna. Prawo nie może zmuszać do tego ludzi, a w socjalizmie takie coś właśnie występuje. Niestety socjalizm okazuje się niewypałem, bo egoistyczna natura człowieka skłania go do bycia tym, który ma dostać, niż tym który ma dać tzn. skłania człowieka do lenistwa.
Marcc pisze:Anna Sadowska chyba w zły sposób rozumiesz pojęcie praworządność, twoje "Globalne prawo odnoszące się do wszystkich ludzi" to bardziej zbiór zasad etycznych którymi można się kierować, coś jak 10 przykazań. Jak już Snuf słusznie stwierdził praworządność różni się w zależności od kraju w którym żyjemy, i jeśli w czasie IIWŚ Niemiec zabijał Żydów to był przykładnym obywatelem który kierował się jedynie praworządnością.
Masz poglądy dość typowe jak na swój typ ESTJ, problem w tym ze świat nie jest taki czarmo-biały i nie wystarczy przestrzegać praw żeby robić dobrze.
Już wyżej napisałam co sądzę na temat praworządności w kontekście etyki. Świat staje się globalną wioską, by się rozwijać jako ludzkość powinniśmy przełamywać wcześniejsze podziały. Przyzwyczaiłam się do tego, że ludzie traktują osoby o typie ESTJ, czy też enneagramowe Jedynki jak osoby ograniczone umysłowo i widzące świat w czarno-białych barwach. Totalitaryzmy doprowadziły do tego, że wiele osób automatycznie kojarzy takie wartości jak praworządność, ład, czy odpowiedzialność ze złem i uciskiem. Promowane są natomiast indywidualizm i wolność, choć ludzie często nie do końca zdają sobie sprawę z ich znaczenia.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#104 Post autor: Snufkin » wtorek, 28 kwietnia 2015, 14:20

Anna Sadowska pisze:Piszemy o etyce, która odnosi się do wszystkich ludzi, a nie do wąskiej grupy. Dlatego pisząc o praworządności mam na myśli wymiar globalny. Te same prawa powinny dotyczyć wszystkich ludzi. W jednym kraju kobieta może się rozwijać i ma prawo do nietykalności cielesnej, a w innym może zostać pobita za to, że nie zakryła twarzy. Mężczyzna i kobieta są ludźmi, więc powinny obowiązywać ich takie same prawa. Mieszkaniec Stanów Zjednoczonych i mieszkaniec Afganistanu są ludźmi, więc powinny obowiązywać ich takie same prawa. Dopóki jest inaczej nie mamy do czynienia z praworządnością, tylko z chaosem. W jednym kraju aborcja jest zakazana, a w innym dozwolona. Kobieta chcąca dokonać aborcji musi pojechać do innego kraju i tam jej dokonuje. Nie ma to sensu i nie jest sprawiedliwe, bo musi ponosić koszty podróży. Jeszcze bardziej niesprawiedliwe jest to, gdy nie może opuścić terytorium swojego państwa ze względu na zamknięcie granic.
Całkiem odleciałaś albo pracujesz w ONZ xD
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#105 Post autor: Agon » wtorek, 5 maja 2015, 20:51

Obrazek

White - Perfekcjonista
Blue - Obserwator
Black - Zdobywca
Red - Entuzjasta
Green - Mediator

Tak mi przypasowało do typów enneagramu. Zabrakło kolorów dla Dawcy, Indywidualisty, Lojalisty i Szefa.

ODPOWIEDZ