Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#1 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 18 lipca 2011, 16:31

Był już może jakiś temat o tym ale nie pamiętam gdzie. Dlatego nawet nie wiem z czego to wynika. W każdym razie chyba warto wiedzieć, które typy są teoretycznie 'dobre' a które 'złe', które dążą do zbudowania ładu a które do destrukcji.

Typ nr 1 - Perfekcjonista (Praworządny Neutralny)
Typ nr 2 - Dawca (Neutralny Dobry)
Typ nr 3 - Wykonawca (Neutralny Zły)
Typ nr 4 - Indywidualista (Chaotyczny Neutralny)
Typ nr 5 - Obserwator (Prawdziwie Neutralny)
Typ nr 6 - Lojalista (Praworządny Zły)
Typ nr 7 - Epikurejczyk (Chaotyczny Dobry)
Typ nr 8 - Szef (Chaotyczny Zły)
Typ nr 9 - Mediator (Praworządny Dobry)

sledź o tym pisał na socjonice

Rilla: Snufkin podał link do testu: http://easydamus.com/alignmenttest.html
oraz opisy tutaj LINK
boogi: a tutaj tłumaczenie testu
boogi: (11-07-27) zmieniłem nazwę tematu
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 lipca 2011, 16:45 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Podział typów

#2 Post autor: yusti » poniedziałek, 18 lipca 2011, 16:40

skąd masz te nazwy? podaj definicje. źródło kopii.
to chyba nie jest na zasadzie: "ile jest wszystkich zębów w szczęce? A gromada przy piwsku odpowiada: 36!"

6 i 8 złe? Boże! z kim ja się zadaję! ja mówiłam, że do 2 i 9 mnie ostatnio ciągnie, czy do lepszych od Bakłażana siódemek [jak Yarren), bo ich to "nic tylko kochać" to mi 8 odparowała, że "no, weź przestań, błagam! zwariowałaś?!"
:twisted:

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Podział typów

#3 Post autor: atis » poniedziałek, 18 lipca 2011, 16:53

Też się z tym nazewnictwem spotkałam, mogę powiedzieć tylko że pochodziło z jakiegoś artykułu? opracowania? książki? które na początku swego bytowania na forum odnalazłam na chomikuj.pl.

Nie zgadzam się ze wszystkimi, ale niektóre oddają typ lepiej od jakichkolwiek opisów. Najbardziej trafione są moim zdaniem te 'chaotyczne', a także 6 i 9 - w niektórych znanych mi przypadkach. Do reszty nie umiem się 'na szybko' odnieść.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#4 Post autor: Pierzasta » poniedziałek, 18 lipca 2011, 17:01

Tu chyba chodzi o dobro i zło nie w znaczeniu moralnym. Zło i dobro chyba dotyczyc emocji stereotypowo ocenianych jako negatywne i pozytywne, przynajmniej tak mi się wydaje.


A ty przypadkiem nie ma cośwspólnego z Jungiem? Kojarzy mi się z fantasy, chyba w którychś Heroes of Might and Magic był taki podział :D
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#5 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 18 lipca 2011, 18:15

Z chomika:
Spoiler:
PS baranom dbającym o merytorykę na forum gratuluję zabrania edycji.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
julita7
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2011, 01:18
Enneatyp: Mediator

Re: Podział typów

#6 Post autor: julita7 » poniedziałek, 18 lipca 2011, 21:40

Pierzasta pisze:Kojarzy mi się z fantasy, chyba w którychś Heroes of Might and Magic był taki podział :D
To jest z Dungeons & Dragons.
9w1

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#7 Post autor: Pierzasta » wtorek, 19 lipca 2011, 13:54

No, pewnie stąd kojarzyłam, ale w Herołsach też było. BTW czy D&D to wymyśliło od podstaw, czy skądś to wzięli?

Są też takie teorie, że nie ma dobra i zła tylko chaos i porządek albo entropia i cośtam. Nie mam pojęcia jak to się cnazywa, bo zawsze miałam wstręt do filozofii... :P no i wiadomo, fantastyka takich konceptów często używa i to otwarcie. W powieściach o Elryku z Melnibone np. były siły chaosu przeciwstawione siłom porządku i obie te siły były złe lub dobre w zalezności od natężenia, w skrajności obie były złe. Ogólnie dość zabawne książki. Chyba nikt tego nie przełożył na polski, a szkoda, bo bohater mógłby przypaść Polakom do gustu ;)
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Podział typów

#8 Post autor: Grin_land » wtorek, 19 lipca 2011, 15:14

nie do końca zgadzam się z w/w podziałem, znaczy to zabawne uporządkowanie ale IMO to za dużo uproszczenie i kategoryzowanie, znam praworządne dobre 1, praworządne złe 5, sama odkąd pamiętam wahałam się pomiędzy chaotyczną dobrą a całkowicie neutralną osobowością, może to i jakoś pokazuje generalne tendencje ale raczej przyporządkowywałabym tak:
1 praworządny x
2 x dobry
3 ???
4 chaotyczny x
5/6 ?? (stawiałabym na neutralny x i praworządny x)
7 chaotyczny/neutralny x
8 chaotyczny x
9 x dobry
o myszka mi się psuje
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#9 Post autor: Pierzasta » wtorek, 19 lipca 2011, 15:26

Pięć jest prawdziwie neutralny. :D Neutralno-neutralny.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#10 Post autor: Snufkin » wtorek, 19 lipca 2011, 15:31

Pierzasta pisze:Pięć jest prawdziwie neutralny. :D Neutralno-neutralny.
Czyli dają milczące przyzwolenie na szerzenie się zła.
"No bo jak jest przyzwolenie społeczne na to żeby się chxx działa, to tak się właśnie dzieje".
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#11 Post autor: Pierzasta » wtorek, 19 lipca 2011, 15:49

Snufkin pisze:
Pierzasta pisze:Pięć jest prawdziwie neutralny. :D Neutralno-neutralny.
Czyli dają milczące przyzwolenie na szerzenie się zła.
Niekoniecznie, kiedy będą uważać, że trzeba, przeciwstawią się. Zauważ że dobro i zło w tym podziale jest typu fantasy. A kto ma naprawdę rację? Nie siły zniszczenia, ale jakieś "nadludzkie" elfy promujące ścisły rasowy podział, jak u Tolkiena, chyba też nie. ;) W tamtym podziale z D&D było napisane, że dobry się poświęca, a neutralny nie jest zły, ale nie poświęci się (albo jest mniej skłonny).

Neutralny-neutralny może też być rozumiany, jako ten, który jest za równowagą i nawet pomaga ją utrzymać.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#12 Post autor: Snufkin » wtorek, 19 lipca 2011, 15:54

Pierzasta pisze:Neutralny-neutralny może też być rozumiany, jako ten, który jest za równowagą i nawet pomaga ją utrzymać.
No. Co nie znaczy, że nie zachowuje się często jak Poncjusz Piłat.
PS ja ten podział odnoszę do ludzi; ani gry ani elfy mnie nie interesują.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Podział typów

#13 Post autor: yusti » wtorek, 19 lipca 2011, 16:14

Być Neutralną. Dlaczego nie dobrą, dlaczego nie złą? Żadna skrajność nie jest dobra. lepiej odpowiadać na prośbę,a nie domniemywać co ktoś miał za oczekiwania i je spełniać z wyprzedzeniem (choć tu Pablo się nie zgodzi, bo ceni inicjatywę bez proszenia się, to ja uważam, że robienie innym dobrze za darmo obraca się przeciwko nam). Fi jest zgubne. Dobrze, ze mam mało z dwójki, ale i tak męczy mnie wychowanie w duchu poczucia winy... i przez to skłanianie się ku 4w5. Te wszystkie wyrzuty że jestem "zwierzę nie człowiek"... raz, drugi, trzeci można wyśmiać, ale jak się wyjdzie do ludzi i zauważy, że mój dalszy rozwój i normalne prawidłowe szczęście zależy od nabycia pierwiastka ludzkiego i wyzbycia się tych zwierzęcych, to jest ciężko...

Nawet dwójka i dziewiątka mogą być z"złe", a zdrowa ósemka dobra, mimo tych paskudnych miażdżących czyjąś psychę -rzekomo zabawnych- tekstów

Uległość nie jest ok, lecz asertywność. Uważam więc, że neutralni są najlepsi. Pomogą jak chcą, na prośbę, ale nie za wiele by nie być zbyt wykorzystywanym, nie uzależniać innych od siebie. nierzadko jednostki słabsze oczekują ode mnie przywództwa, bronienia ich, na co ja się nadymam jak najeżka. Bronić to ja mogę siebie, odpowiadać za siebie, nikt z mego łona nie wyszedł, to i jego tyłka asekurowała za niego nie będę, tym bardziej że jest ode mnie starszy i bardziej zsolidaryzowany z grupą. A ja młoda i sama. Ale tak już jest, ze ludzie na twoich plecach by się gładko przejechać chcieli, zamiast sobie nieco skóry zedrzeć na samodzielnej walce.

Wydrukuję, przeczytam, się zobaczy.
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 lipca 2011, 16:29 przez yusti, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#14 Post autor: Pierzasta » wtorek, 19 lipca 2011, 16:18

Snufkin pisze:
Pierzasta pisze:Neutralny-neutralny może też być rozumiany, jako ten, który jest za równowagą i nawet pomaga ją utrzymać.
No. Co nie znaczy, że nie zachowuje się często jak Poncjusz Piłat.
PS ja ten podział odnoszę do ludzi; ani gry ani elfy mnie nie interesują.
Piłat, myślę, jest praworządnym neutralnym. trzyma się reguł, nawet gdy mu się nie podobają. Prawdziwie neutralny odmówiłby skazania kogoś w takiej sytuacji.

Chodziło mi o przypomnienie, że podział na dobro i zło jest tam raczej symboliczny. Zło sygnalizuje agresję, gniew, a dobor uległość, poświęcenie. Podałam przykład eflów z Tolkiena, bo uważam że są niesympatyczne.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Podział typów

#15 Post autor: inv » wtorek, 19 lipca 2011, 16:51

Pierzasta pisze: Neutralny-neutralny może też być rozumiany, jako ten, który jest za równowagą i nawet pomaga ją utrzymać.
9

równowaga, równowagą; będą burze i walki dopóki nie osiągnie się harmonii.
równowaga to za mało.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

ODPOWIEDZ