Strona 1 z 5

Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

: niedziela, 28 stycznia 2007, 16:49
autor: Basketcase
Temat ten powstał po pierwsze po to, aby nowi w temacie (i ci starzy też) mieli łatwo dostępną bazę linków do stron i artykułów poświęconych Enneagramowi. Drugim celem jest poszukiwanie użytkowników, którzy mogą w wolnym czasie zająć się tłumaczeniem tych artykułów na polski, w większości z angielskiego. Myślę, że zapotrzebowanie na te teksty jest, ale ograniczone umiejętności językowe nie pozwalają. Jeśli ktoś ma czas i chęci, (i uważa, że także wystarczające umiejętności) niech się zgłasza się do mnie na PW. Znajdziemy razem coś do tłumaczenia. Jeśli macie gotowe teksty, prześlijcie je, będę robić za korektora.

To są moje linki do stron o E.:

Enneagram Institute - Absolutnie obowiązkowa pozycja, prowadzona przez Dona Riso i Russa Hudsona, jedne z największych autorytetów w dziedzinie Enneagramu. Strona jest duża, podaję skróty do najciekawszych sekcji:

-Opisy typów
-Błędne rozpoznanie swojego typu
-Wykorzystanie Enneagramu w praktyce
-Historia Enneagramu
-Relacje między ludźmi różnych typów
-Inne artykuły

Inne:

Eclectic Energies Enneagram Tests

Opisy trzech Instynktów, dla każdego typu z osobna. - nieaktywny link

9Types.com - Ciekawe, dużo porównań i tabelek. Koniecznie zajrzeć do "Type Descriptions".

Enneagram Central - Bardzo dużo niestandardowych artykułów. - nieaktywny link

Nine Personalities - Interesujaca strona, wprowadzająca koncept rezonansu, ciekawostką są opisy wyglądu poszczególnych typów (z uwzględnieniem skrzydeł). - nieaktywny link

Enneagram i teoria "Triune Brain" - Jak Enneagram ma się do neurologii? - nieaktywny link

To na tyle ode mnie. Niżej proszę dodawać TYLKO własne linki, ewentualnie z krótkimi opisami, aby temat był przejrzysty i łatwo było czytającym znaleźć odnośniki. Jeśli pomysł z tłumaczeniami wypali, może adam da się przekonać do umieszczenia tych tekstów na swojej stronie.

20.12.2015 Oznaczyłam nieaktywne linki - Irka

: niedziela, 28 stycznia 2007, 17:25
autor: hols

: niedziela, 28 stycznia 2007, 21:56
autor: Daagmara

: wtorek, 13 marca 2007, 17:36
autor: lusylia

: sobota, 5 maja 2007, 14:48
autor: Rilla
Nawet ciekawa historia Enneagramu:
http://numerologia.horoskop.strona.pl/enneagram.htm

A to trochę dłuższy artykuł o Enneagramie:
http://www.staff.amu.edu.pl/~insfil/pro ... rtykul.pdf - link nieaktywny
Radzę zarezerwować na tą stronę więcej czasu. Miłego cztania.

: czwartek, 14 czerwca 2007, 18:24
autor: Zielony smok
No proszę konkurencja działa już od marca.....może odkrywam Amerykę, ale ja dziś byłem tam po raz pierwszy.

http://www.enneagram.com.pl/ - link nieaktywny

Kolorystyka mile zielona, opisy typów z książek Słowikowskiego i Curleja i podejrzewam, że ktoś z nich maczał palce w powstaniu tej stronki.

Jakieś dziwnie znajome twarze na forum..... :lol: :lol: :lol:
Bigamiści enneagramowi albo niektórzy mają swoje alter ego. Proszę sprawdzić.
I sporo nieznanych angielskich linkow


http://www.hurleydonson.com (ang)

http://www.enneagram.net/einbiz.html (ang)

http://www.pathways-to-wholeness.org/en ... ching.html (ang)

http://www.enneagramspectrum.com (ang)

http://www.enneagram-applications.com (ang) - link nieaktywny

http://www.enneagramforbusiness.com (ang) - link nieaktywny

http://www.enneagram-ohio.com (ang)

http://www.enneagramcentral.com (ang)

: piątek, 15 czerwca 2007, 18:04
autor: vodka :)
Zielony smok pisze:No proszę konkurencja działa już od marca.....może odkrywam Amerykę, ale ja dziś byłem tam po raz pierwszy.

http://www.enneagram.com.pl/

Kolorystyka mile zielona, opisy typów z książek Słowikowskiego i Curleja i podejrzewam, że ktoś z nich maczał palce w powstaniu tej stronki.

Jakieś dziwnie znajome twarze na forum..... :lol: :lol: :lol:
Bigamiści enneagramowi albo niektórzy mają swoje alter ego. Proszę sprawdzić.
Spoko, ja to chyba zacofana jestem, bo też tam dopiero wczoraj weszłam, jak podałeś tego linka. Widać, że większość forum wiedziała o tamtym tworze, ale cóż :roll: Mam nadzieję, że nikt się tam za mnie nie podawał, bo... :twisted:

edit:
na wszelki wypadek sama się tam zarejestrowałam, heheh :P ale to nasze forum jest fajniejsze :!: w ogóle o co chodzi z tamtą stroną? bo ja to jak zwykle "zorientowana" jestem :P

: piątek, 22 czerwca 2007, 23:12
autor: kamilri

: sobota, 7 lipca 2007, 08:25
autor: Ertai

: czwartek, 19 lipca 2007, 13:06
autor: Matea
Znacie może jakąś stronę z testem na inteligencje emocjonalną ?

: sobota, 5 stycznia 2008, 23:05
autor: Zielony smok
Na Tarace pokazał się artykuł Krzysztofa Wirpszy
Dziesiąty Krasnoludek
Enneagram jako cykliczna mapa iluzorycznego wszechświata. Dość abstrakcyjny, ale jak kto lubi....

http://www.taraka.pl/index.php?id=10krasnoludek.htm

: środa, 21 maja 2008, 13:16
autor: NoMatter
Mam dzisiaj nastrój na robienie bezsensownych i nikomu nie potrzebnych rzeczy, poza tym kiedyś obiecałem że się za to zabiorę. W każdym razie,
oto pierwsza część tłumaczenia ze strony http://www.ocean-moonshine.net/e142857369/ dotyczące problemów z typowaniem siebie w diagramie Enneagramu. Wg kolejności zacząłem od Jedynek. Z góry uprzedzam że tekst wymaga korekty ze strony interpunkcyjnej i możliwe że składniowej. Jeśli się ktoś korektą zajmie, niech da to moderatorowi a on niech zmieni tekst poniżej.
Następna część tłumaczenia pojawi się kiedy mi się zachce, więc prawdopodobnie nigdy. Miłej lektury, mam nadzieje że komuś się to przyda.
Jedynki mogą mylić siebie z Dwójkami, szczególnie te płci żeńskiej i o dobrze rozwiniętym skrzydle. Jedynki jednak bardziej niż Dwójki, są skoncentrowane na abstrakcyjnych celach. Dwójki są bardziej zorientowane w stronę uczuć, bardziej otwarte emocjonalnie i skoncentrowane na ludziach.

Nie jest raczej spotykane by Jedynka uznawała się za Trójkę, mimo wielu podobieństw tych typów. Oba typy próbują osiągnąć ideał, a Trójki mogą wydawać się perfekcjonistami mającymi jedyny słuszny sposób na życie. Jedynki jednak, w przeciwieństwie do Trójek nie są (w głównej mierze) świadome swojego wizerunku.

Bezlitosny pościg za doskonałością w końcu zbiera swoje żniwo i prowadzi do depresji. W tych momentach Jedynka może mylić się z Czwórką. Czwórki jednak mają tendencję do zatracania się w swoim nieszczęściu, gdy Jedynki poświęcają siebie do uzyskania celu. Czwórki mają łatwość z wyrzucaniem z siebie swojej emocjonalności, Jedynki stanowczo nie.

Jedynki są często inteligentne, niezależnei obojętne emocjonalnie przez co mogą same, bądź też przez otoczenie być brane jako Piątki. Jakkolwiek jednak inteligentne, Jedynki to ludzie czynu, nie kontemplacji i o wiele bardziej naturalne jest dla nich wzięcie na siebie roli przywódcy niż bardziej zamkniętej w sobie i wręcz pustelniczej Piątce.

Jedynki mają tendencję do zbytniego zamartwiania się, przez co mogą brać się za Szóstki. Jednakże Jedynki są o wiele mniej samooskarżające się niż Szóstki. W przeciwieństwie do Szóstek są raczej pewne swoich racji. To sprawia że Jedynki są zdecydowane w sprawach w których Szóstki nie mogą określić swojego zdania. Dodatkowo Jedynki są mniej niż Szóski skłonne przyjąć zdanie innych, a ich decyzje nie są podejmowane tak by osiągnąć kompromis w grupie.

Jedyki nie określają się jako Siódemki, jednak Siódemki mogą uznawać iż mają żyłkę perfekcjonisty. Siódemki mają problemy z dojrzałością swoich decyzji, gdzie Jedynki są dojrzałe na wyrost. Jedynki żyją skromnie, czasem aż do bólu – Siódemki mają tendencję do rozrzutności. Jedynki mają trudności z rozluźnieniem się, i umiejętnością zabawy, - Siódemki zazwyczaj łatwo znajdują przyjemności, nawet w środku nieprzyjemnej sytuacji.

Jedynki, podobnie jak Ósemki, mogą mieć skłonności do domninowania, jednakże robią to by osiągnąć jakiś ideał, a nie jak Ósemki ze swojej ekspansywności. Ósemki zachowują się bardziej instynktownie - Jedynki w działaniu stawiają na swoje przemyślenia.

W końcu jeśli ich skrzydło jest szczególnie silne, Jedynki i Dziewiątki mogą się „mieszać”. Jedynki jednak są o wiele bardziej samooskarżające się, i o wiele trudniej jest się im zrelaksować niż Dziewiątce, która to generalnie jest o wiele bardziej wyluzowana. Jedynki rzadko mają problemy z wyrażaniem swojej opinii, bądź też ze świadomością czego tak naprawdę chcą, gdzie Dziewiątki prawie non-stop mają problemy z pewnością siebie.

Oryginał tutaj.
Tłumaczenie zamieszczam jednocześnie w tym wątku, i w nowym umieszczonym w podforum Jedynek, dla łatwiejszego dostępu.
Pozdrawiam,
NM

: piątek, 18 lipca 2008, 22:10
autor: Eradicator
http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes1.htm test Junga
http://www.theintrovert.pl/index.php?op ... &Itemid=67 tłumaczenie pytań. - link nieaktywny
Wrzuciłem to bardziej z powodu tłumaczeń.

: wtorek, 26 sierpnia 2008, 23:35
autor: Kemal

: wtorek, 23 września 2008, 00:09
autor: Miltado