Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#16 Post autor: boogi » niedziela, 2 listopada 2008, 23:33

Basketcase pisze:(...)Drugim celem jest poszukiwanie użytkowników, którzy mogą w wolnym czasie zająć się tłumaczeniem tych artykułów na polski, w większości z angielskiego. (...)
-Błędne rozpoznanie swojego typu
(...) Jeśli pomysł z tłumaczeniami wypali, może adam da się przekonać do umieszczenia tych tekstów na swojej stronie.
Całkiem fajne informacje na tej stronce są, na razie przetłumaczyłem sobie to co mnie interesowało (typy 2 kontra 9), zapewne ruszę też z czasem w tłumaczenie reszty.
Wisieć tłumaczenia będą tutaj: http://boogi.bsdrulez.org/Enneagram/. Autorstwa i praw się zrzekam.
Ponieważ w tej chwili osobiście nie jestem zainteresowany którymkolwiek z pozostałych tłumaczeń, to kolejne będę wybierał sobie losowo (czyli pewnie po kolei). Gdyby ktoś czuł wielką potrzebę przeczytania porównania konkretnych typów, niech da znać, zobaczymy co się da zrobić ;)


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#17 Post autor: ewutek » wtorek, 11 listopada 2008, 18:35

Od Zielonego smoka: http://timtraining.pl/enneatest.php - "Badanie Predyspozycji Osobowościowych Według Metody enneaCoaching" i http://www.taraka.pl/index.php?id=jadro.htm .
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 listopada 2008, 19:07 przez ewutek, łącznie zmieniany 1 raz.
5w6

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#18 Post autor: boogi » niedziela, 16 listopada 2008, 20:40

Nie wiem gdzie umieścić, więc umieszczam tutaj. Nie jest to poważny test, raczej żart w temacie.
Cosik na podstawie Enneagramu, można sobie zrobić test w innej (bardziej lajtowej) formie i zobaczyć co wyjdzie:
http://www.addictinggames.com/IPQ.html - link nieaktywny

Opisy typów też są... dowcipne ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Konspiratorka
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 27 listopada 2008, 17:50

#19 Post autor: Konspiratorka » niedziela, 28 grudnia 2008, 23:33

I nawet pasuja

Awatar użytkownika
Koki
Posty: 151
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 19:31

#20 Post autor: Koki » sobota, 10 stycznia 2009, 14:39

.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#21 Post autor: boogi » wtorek, 27 stycznia 2009, 10:48

Tabelka zbiorcza podstawowych informacji o typach (po kliknięciu w odnośnik powinno pojawić się okienko z informacją: plik pdf do ściągnięcia na dysk); plik po angielsku.

Ogólnie Riso i Hudson wydali kilka takich "charts", ale tylko pierwszy jest darmowy. Ich opisy.

---

http://www.breakoutofthebox.com/ (eng) co nieco materiałów o rozwoju wg Enneagramu, w tym przykłady na konkretnych osobach. Skupiona może nie tyle na rozwoju samego siebie, ile na byciu coachem enneagramowym dla kogoś; oczywiście nadal można być coachem dla samego siebie...
Strona ma układ chaotyczny i nieładną kolorystykę, ale teksty nawet fajne.
Ciekawsze miejsca:
- Wywiady z przedstawicielami różnych typów, jak wykorzystali Enneagram w swoim życiu. - link nieaktywny
- Rozwój indywidualny - czyli rady, jakie twórcy strony jako EnneaCoache dawali osobom o różnych typach. - link nieaktywny
- Liderowanie a Enneagram, czyli różne style przywództwa zależnie od typu. - link nieaktywny
- Opisy ogólne, podtypów itp. - link nieaktywny
Jedną z ciekawostek jest ciut inne spojrzenie na teorię Enneagramu niż u większości innych badaczy/specy - mianowicie autorzy twierdzą, iż połączenia (stres/relaks) między typami istnieją, ale nie są one ściśle jednokierunkowe i z każdego bierze się i dobre cechy, i złe. Link.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#22 Post autor: boogi » sobota, 21 lutego 2009, 19:56

Przypadkiem natrafiłem na taką stronkę:
http://www.enneagram-spirituality.com/

Na razie za wiele tam nie ma, wygląda na dopiero w budowie; to, co już jest, czerpie dużo z prac Riso i Hudsona; a nuż zamieszczą niedługo coś ciekawego, czego nie ma nigdzie indziej ;)

W sumie, w tej chwili jedyną ciekawostką jest tam chyba opis:
Hornevian Groups

EDIT: tłumaczenie tegoż opisu na naszym forum.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 20:25 przez boogi, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#23 Post autor: boogi » wtorek, 17 marca 2009, 20:20

Ostatnimi czasy wyszukuję informacje o tym, skąd się w ogóle wziął Enneagram (jakie są jego korzenie i psychologiczne uzasadnienie i inne takie) i dotarłem na stronkę Instytutu Arica, założonego przez Oscara Ichazo: arica.org. Jest tam np. ciekawy artykuł-wywiad z Ichazo na tematy pochodzenia Enneagramu, stworzenia całej koncepcji, oraz kwestii praw autorskich: wywiad z Oscarem Ichazo. O ile daje się zauważyć, że jeden autor z drugim żre tam się o prawa autorskie, o tyle zawsze jest to kolejne spojrzenie na sprawę; no i dodatkowo jest to spojrzenie twórcy oryginalnej koncepcji Enneagramu. Wywiad (i zawartość całej strony) po angielsku.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#24 Post autor: boogi » poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 17:22

Link podany przez Yusti w innym temacie, archiwizuję tutaj bo wygląda ciekawie (przejrzę później i wtedy ewentualny komentarz dorzucę).

http://theenneagram.blogspot.com/

---

W temacie Jakiej słuchacie muzyki? Pablo zarzucił linkiem do prezentacji video o Ósemkach:
Z listy Related videos (i wyszukiwarką) można znaleźć kilka innych prezentacji.

---

Naprawdę świetna rzecz: tabelki opisujące dynamikę podstawową wszystkich typów Enneagramu: >> link <<. Naprawdę polecam dokładnie się z materiałem zapoznać.
Dodatkowo opisy typów o ile się nie mylę słowami autora strony, ale widać silne wpływy Riso i Hudsona (być może nawet są to fragmenty książek, ale nie sądzę, przejrzałem i nie kojarzę - może zbyt dawno temu już je czytałem)

---

I jeszcze trochę linków z dzisiejszego "czesania netu":
http://everydayenneagramblog.blogspot.com/ oraz http://9points.com/ - strony autorstwa Lynette Sheppard, autorki książki "The Everyday Enneagram", zajmującej się zawodowo Enneagramem od 15 lat. Po przeczytaniu kilku jej tekstów miałem wrażenie że jest Siódemką. Po natrafieniu na tekst w którym stwierdza "I'm a Seven" nie byłem zdziwiony.
Pierwsza strona jest blogiem na którym przez 3 lata autorka zamieściła ~30 krótkich tekstów; kilka z nich zawiera ciekawe spojrzenie na Enneagram, np. opisy energii Ośrodków: [Brzucha], [Głowy] oraz [Serca].
W drugiej znajdziemy fajne opisy "darów" które różne typy otrzymały, oraz ciemnej strony z tym związanej [link]. Pewien niedosyt pozostawiają skrótowe opisy relacji, no ale wiadomo że więcej autorka powie na warsztatach które prowadzi, a strona jest pomyślana jako zajawka. Mimo to znalazłem tam bardzo celną myśl - pochodzi ona z artykułu o duchowości [link], mniej więcej tak brzmi: "Enneatyp, paradoksalnie, opisuje kogoś kim nie jesteś! Jest jak okulary, przez które postrzegasz świat. Okulary te mają pewne zabarwienie: szóstkowe, trójkowe. Mają filtry. Enneatyp opisuje kim wydaje nam się że jesteśmy. Bierze się to stąd, że kiedyś na początku swojej drogi wybraliśmy jeden z dziewięciu możliwych sposobów postrzegania świata, pomimo tego iż człowiekowi dostępnych jest wszystkie dziewięć. W związku z tym pojawiają się u nas specyficzne dla danego typu dylematy."


http://thechangeworks.com/ - strona gościa o nazwisku Thomas Condon (choćbym nie wiem jak się powstrzymywał, to zawsze mam głupie skojarzenie z bajką o Tomaszu Condonie: "to masz kondon?"). Gość zajmuje się NLP i Enneagramem (zdaje się, że w tej właśnie kolejności), natknąłem się wcześniej na kilka jego artykułów i stwierdzam że całkiem fajnie pisze. Na stronie wiele reklam oraz dział "download" z którego można pobrać kilka pdf'ów oraz podcastów. Na youtube także można znaleźć materiały jego autorstwa.

http://enneagramcentral.com - zawiera sporo dobrego materiału, warto przyjrzeć się bliżej i dużo poczytać. Wyróżnia się tym, że o ile na większości pozostałych stron o Enneagramie materiału dla każdego typu jest po równo, to na tej stronie autor podaje różne teksty dla różnych typów. Innymi słowy nie jedzie schematem.

Seria 7 artykułów nt. połączeń między Enneagramem a MBTI (przedstawiająca MBTI jako opis "ja", oraz Enneagram jako opis drogi do (utraconej) jaźni): [The Enneagram as MANDALA]. Przeczytałem wstęp i konkluzję jak na razie; konkluzja wydaje się być zachęcająca do dalszej lektury: "Mimo iż Enneagram ze swej natury służy do poszukiwania 'duchowego' celu, poprzez który osobowość nastawiona na ego może zostać odmieniona, to dopiero teoretyczna 'infrastruktura' MBTI - nauki o czterech funkcjach Junga - dostarcza brakującego ogniwa odkrywającego paradoksy struktur wewnątrz każdego Enneatypu. I to są klucze do dogłębnej zmiany osobistej, ironicznie na przekór faktowi nie uznawania przez MBTI możliwości takiej zmiany." Może być ciekawie :twisted: o ile nie wdadzą się autorzy za bardzo w buddyzm.

http://www.innerworks.ca/A-fears.htm - kilka artykułów na tematy enneagramowe.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#25 Post autor: Snufkin » piątek, 25 września 2009, 21:26

5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#26 Post autor: boogi » poniedziałek, 5 października 2009, 01:00

Enneagram Myths and Legends (eng) - ciekawa stronka, znajdziemy tam prywatne spostrzeżenia autorki na temat Enneagramu (jak tytuł wskazuje - szczególnie o mitach które wokół Enneagramu narosły), za to ani słowa o tym co jest wszędzie - czyli kolejnego opisu 9 typów po prostu brak.
Oto jakie informacje można tam znaleźć:
- misidentifications, czyli o błędnym rozpoznaniu typu raz jeszcze
- resources, czyli zasoby: autorskie recenzje wielu znanych i ciekawych książek o Enneagramie; z tego co mi wiadomo z tamtej listy jedynie Palmer i Riso&Hudson są po polsku
- instincts, czyli o podtypach instynktownych; temat tak samo ciekawy jak i dziwny, bo przez różnych autorów enneagramowych diametralnie różnie rozumiany i tłumaczony; niniejszy link prezentuje po prostu jeszcze jedno spojrzenie
- top ten enneagram myths - tytułowe mity nt. Enneagramu, można przeczytać sobie w ramach rozrywki dlaczego znajdowanie enneatypu ze zdjęcia nie działa ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#27 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 18 stycznia 2010, 22:54

Z cyklu "Inicjatywy":

Może by coś ciekawego przetłumaczyć? :wink:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#28 Post autor: boogi » poniedziałek, 18 stycznia 2010, 22:56

SuperDurson pisze:Z cyklu "Inicjatywy":

Może by coś ciekawego przetłumaczyć? :wink:
Ależ proszę, jest następne na mojej liście: http://www.enneagraminstitute.com/history.asp jak chcesz, to to bierz ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#29 Post autor: boogi » czwartek, 21 stycznia 2010, 23:10

boogi pisze:
SuperDurson pisze:Z cyklu "Inicjatywy":

Może by coś ciekawego przetłumaczyć? :wink:
Ależ proszę, jest następne na mojej liście: http://www.enneagraminstitute.com/history.asp jak chcesz, to to bierz ;)
I jak? Robisz? Nie robisz? Kiedy robisz? :>
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#30 Post autor: boogi » środa, 27 stycznia 2010, 22:28

EnneaThoughts - codzienny przypominacz na maila wspierający InnerWork czyli rozwój wewnętrzny zgodnie z Enneagramem. Można zarejestrować się na stronce Riso i Hudsona, by codziennie jakieś informacje otrzymywać. Jeszcze nie zdążyłem przetestować (dopiero teraz to znalazłem i się zapisałem), zobaczymy cóż to za cudo będzie.
There are 365 EnneaThoughts for each type—all different, all insightful, and all right to the point for helping you work with the Enneagram to become more self-observant, present, and balanced. The EnneaThoughts also reflect the rhythms and seasons of the year, to help you deal with the emotional challenges the year may bring.

Use the daily EnneaThought to further your Inner Work and as an awareness practice throughout the day. The daily EnneaThought is thus a way to bring the wisdom of the Enneagram into your life in a more immediate and practical way. It is an invaluable new tool to help you "catch yourself in the act"—one of the primary ways of using the Enneagram to affect lasting change in your life.
Nie tłumaczę na polski, bo każdy kto chciałby się na to zapisać i tak musi znać angielski, tak więc... do pracy, rodacy ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ