Trzy negatywne emocje w naszym życiu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#16 Post autor: yusti » sobota, 25 września 2010, 14:28

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 21:33 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#17 Post autor: Pędzący Bakłażan » sobota, 25 września 2010, 14:42

Venus w Raku pisze:Siódemki chcą być podziane i oczywiste jest, że mają silne cechy narcystyczne oraz wygórowane mniemanie o sobie. Powiedzieć im, że nie są tak dobrzy, jak sądzą, że są powoduje u nich poważny stres i agresję.
Nie jestem do końca pewien, czy siódemka odpowiedziałaby na takie zarzuty agresją "prosto z mostu". Moim zdaniem raczej poczyniłaby jakieś akcje dywersyjne, próbując po cichu podkopać argumenty wroga. Trzeba sobie uświadomić to, że siódemka jako narcyz [chociaż to określenie mi do końca nie pasuje], nie będzie chciała odpowiedzieć otwartym ogniem na takie zaczepki, gdyż wtedy pokazałaby, że jest to jej słaby punkt, i że faktycznie ma z tym problem. Dlatego raczej szukałaby zemsty idąc naokoło. :wink:

Prawdziwy ogień i zmasowany atak pojawiłby się raczej w momencie prób ograniczania siódemkowej krzywo postrzeganej wolności i niezależności, z której potrzebą Entuzjasta się nie kryje. Każda śmielsza tego rodzaju próba wtrącania się do życia może skutkować solidnym odwetem [a jak jeszcze się ma skrzydło w ósemce :roll: ].
To tak gwoli ścisłości. :wink:

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#18 Post autor: NoLeader » sobota, 25 września 2010, 14:53

Gwoli ścisłości to ja WSZYSTKIE 7w8, które znałem było dużo bardziej spokojne niż 7w6 i lepiej ogarnięte.

Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#19 Post autor: Pędzący Bakłażan » sobota, 25 września 2010, 15:01

Bo to prawda.
Skrzydło w ósemce podałem, bo musiałem się podeprzeć jakimś wiarygodnym argumentem. :lol:
Ale faktycznie te siódemki ze skrzydłem w szóstce są jakieś takie bardziej wszędobylskie, roztrzepane i wkurzające. Zastanawiałem się właśnie od czego to zależy, bo teoretycznie to ósemki są niby bardziej przebojowe i agresywne.

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#20 Post autor: NoLeader » sobota, 25 września 2010, 15:05

Ja sądzę, że skrzydło 8 daje siódemce pewne stonowanie jej lęku, natomiast skrzydło 6 podbija jej paranoje, dlatego taka siódemka jest bardziej niespokojna.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#21 Post autor: Venus w Raku » sobota, 25 września 2010, 15:10

NoLeader, tylko jedna Ósemka zgodziła się zrobić test. Reszta ludzi, których znam, to moja osobista ocena oparta na długoletniej znajomości i rozmowach dotyczących wewnętrznych motywacji. Niektórych ludzi nie mogę podłaczyć pod żaden schemat Enneagramowy. Może są bardzo zdrowi i zintegrowani, a może noszą maskę, która uniemożliwa do nich dostęp każdemu. Nie wiem.
1w9, 6w5, sp/sx

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#22 Post autor: Snufkin » sobota, 25 września 2010, 15:25

.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 października 2010, 17:32 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#23 Post autor: Mandala » sobota, 25 września 2010, 16:31

Coś się tak uczepił tej semantyki?
Trudno się z Tobą rozmawia, jak próbujesz zmieniać znaczenie słowom i nie czytasz tego, co się pisze, tylko... nie wiem co Ty czytasz, skoro cytujesz moją wypowiedź, a potem mówisz o czymś innym. Możesz nawet powiedzieć o tym samym, co ja, twierdząc, że całkowicie się z tym nie zgadzasz. :roll:
Atak może służyć ucieczce przed strachem czy przed innym problemem, tak samo, jak zmiana tematu, wycofanie się czy schowanie, ale nie jest ucieczką. Sam w sobie jest czymś przeciwnym - jeśli chodzi o czynność. Przyczyna jest ta sama (jedna moneta, jak chcesz to tak nazywać). Ale po prostu powiedzenie "atak do ucieczka" jest błędne.
Gdzie w mojej wypowiedzi wyczytałeś coś o odwadze? Odwaga to pokonanie strachu, atak Szóstki to reakcja na strach. Przejmuje inicjatywę zanim zrobi to przeciwnik, czyli wykonuje pierwszy ruch, naciera. To druga ze znanych ze świata zwierząt reakcji obronnych.
I skąd Twoje odniesienie do mojego mniemania o sobie
Snufkin pisze:Oczywiście dla Ciebie dużo łatwiej myśleć o sobie pozytywnie.
No to chyba nie zauważyłeś: jestem Szóstką. Nam chyba najtrudniej myśleć o sobie pozytywnie.
Snufkin pisze:Pies również nie dostrzega swego uwarunkowania.
Dzięki za porównanie. A skąd Ty wiesz co ja dostrzegam?
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#24 Post autor: Snufkin » sobota, 25 września 2010, 19:11

.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 października 2010, 17:31 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#25 Post autor: Kapar » niedziela, 26 września 2010, 11:16

NoLeader pisze:Osemka natomiast używa gniewu do podporządkowania otoczenia. Przypomina to psa, który pilnuje owiec. Biega wokół, czasem warknie, czasem pokaże kły, może nawet ugryźć, ale niekoniecznie musi dojść do ataku bezpośredniego. I ósemki często uprawiają właśnie pozerkę bardziej polegająca to groźbie użycia siły niż ją stosują, ale to już temat na inne opowiadanie.
Bardzo dobra obserwacja ;) Uprawiaja pozerke, byc moze przeceniajac swoje sily, ale jak przyjdzie do konfrontacji, to nie pozaluja swojego kla i wtedy bedzie wiadomo, czy warto bylo wywolywac wilka z lasu :P
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#26 Post autor: atis » niedziela, 26 września 2010, 12:09

Postrzegam Cię dalej bardziej jak Siódemkę
dlaczego?
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#27 Post autor: Snufkin » niedziela, 26 września 2010, 13:22

.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 października 2010, 17:38 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#28 Post autor: azetka » niedziela, 26 września 2010, 13:58

A propos podziału emocji na negatywne i pozytywne: http://kopalniawiedzy.pl/emocje-motywac ... 11077.html

Osobiście próbuję przekształcać moje emocje. Oczywiście, najlepiej, żeby strach czy wstyd po prostu znikał na rzecz spokoju, ale nie zawsze jest to takie proste. Staram się więc czasem zastępować te odczucia gniewem, bo uważam, że jest w pewnym sensie "lepszy" niż lęk i wstyd.
Jakiś fajny podpis.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#29 Post autor: atis » niedziela, 26 września 2010, 14:43

Snufkin pisze:Na Trójkę jesteś dla mnie za bardzo wyrazistą osobowością no i sprawiasz wrażenie sPerfekcjonizowanej Siódemki. Nie potrafię tego konkretnie uzasadnić.
podoba mi się z jakiś przyczyn określenie "sPerfekcjonizowana Siódemka"
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: Trzy negatywne emocje w naszym życiu

#30 Post autor: NoLeader » niedziela, 26 września 2010, 14:46

atis pisze:letargi/paranoje/histerie/inne-równie-niesiódemkowe-koszmary.
Paranoja jest bardzo siódemkowa. Letarg też się zdarza. Histeria również.

ODPOWIEDZ