"Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#106 Post autor: Intan » czwartek, 18 czerwca 2015, 15:26

boogi pisze:Generalnie panuje zgoda co do idei, że rodzice nie wpływają na nasz typ (na to, czy jesteśmy Jedynką czy Piątką) - to jest determinowane genetycznie. (...) jak wspomniałem, typy są genetyczne i nie zależą od naszego wyboru.
Czy są badania, które to potwierdzają? Typ nie jest naszym świadomym wyborem, gdyż wszelkie mechanizmy obronne kształtują się w pierwszych latach życia, gdy jesteśmy niedojrzałymi dziećmi nierozumiejącymi wielu rzeczy i reagującymi w związku z tym nieadekwatnie do sytuacji. Ale geny? Te determinują rozwój naszej osobowości ponoć co najwyżej w 50%.


dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#107 Post autor: boogi » czwartek, 18 czerwca 2015, 21:06

To trzeba byłoby dobrze zdefiniować słowa "charakter" oraz "osobowość", żebyśmy się prawidłowo zrozumieli. Co do badań nt. kształtowania się enneatypu - to były hipotezy (nie badania) przedstawione przez Riso i Hudsona, oraz przez innych badaczy Enneagramu, wysnute na podstawie wywiadów i obserwacji badanych przez nich osób. Nie mam pojęcia, jak można by to zbadać. Za to hipoteza wydaje mi się być solidna.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#108 Post autor: Osteoporoza » sobota, 20 czerwca 2015, 00:24

boogi pisze:(...) to rodzina była dysfunkcyjna, ale to tylko niewielki fragment całej układanki i zwykle niesprawiedliwie krzywdzący dla rodziców. Może rodzina była zdrowa, ale rodzice byli typami wycofanymi, zaś dziecko agresywnym (jak wspomniałem, typy są genetyczne i nie zależą od naszego wyboru) i dziecko było przez rodziców tłumione? Lub na odwrót, rodzice byli agresywni (3, 7, 8), a dziecko wycofane (4, 5, 9) i nie mogąc naturalnie sprostać wysokiemu poziomowi energii u rodziców, uciekło w większe wycofanie?
Bez sensu, zastanów się nad wytłuszczonym drukiem.
boogi pisze:Obie hipotetyczne sytuacje są bez świadomej winy dziecka czy rodziców... przestrzegam więc przed szybkim negatywnym ocenianiem rodziców - niczego to nie naprawi, a może służyć za nieefektywne wytłumaczenie obecnej rzeczywistości, takie które daje nam wytłumaczenie, ale nie rozwija nas.
jw. a więc jest efektywne w tłumaczeniu rzeczywistości, ale nie prowadzi do dania sobie z nią rady, to, że coś nie prowadzi do wymiernych efektów o które Tobie chodzi nie znaczy, że jest nieprawdziwe.
boogi pisze:Dla własnego dobra i zdrowia psychicznego, najlepiej im wybaczyć wszystko i patrzeć na przyszłość pozytywnie. W końcu spora część z nas też chce być rodzicami, a ocenianie swoich krytycznie, kiedy oni nie na wszystko mieli wpływ, nakłada na nas samych tylko coraz większy kaganiec niespełnialnych wymagań rodzica idealnego (nie dotyczy tylko Jedynek)
jw.

Reszta tych źródeł zawiera tyle niespójności i sprzeczności, że nie jestem w stanie nawet opisać ich teraz choćby z braku czasu, może innym razem.
6w5

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#109 Post autor: boogi » sobota, 20 czerwca 2015, 01:17

Rozumiem że się nie zgadzasz z tym co napisałem, ale może po prostu przeczytałeś na szybko bez zrozumienia. Bo nie widzę nad czym tu się zastanawiać w kontekście zdań oznaczonych pogrubioną czcionką. Drugie twoje zdanie również wygląda, jakby nie odnosiło się do cytatu nad nim.
Rozumiem, że wpływ na to miał brak czasu ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#110 Post autor: Osteoporoza » środa, 24 czerwca 2015, 02:55

Możliwe, mniejsza o to.
6w5

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#111 Post autor: jakocianka » środa, 5 sierpnia 2015, 16:54

Kapar pisze:Generalnie zgadza się u mnie i wszystkich, których bliżej znam. Oprócz jednej żeńskiej Szóstki, która wobec męskiej figury ma raczej stosunek ambiwalentny niż połączenia jak w diagramie (teraz mi duplo mówi, że ma jakoś podobnie). Ciekawe więc ciekawi mnie jak to jest u innych żeńskich Szóstek? Czy płeć odgrywa rolę w stosunku do głównej figury rodzica?

Zdecydowanie jestem separated, jeśli chodzi o ojca. W myślach nawet nazywam go po imieniu, bo trudno mi zaakceptować że mój rodzic jest na niższym poziomie mentalnym ode mnie. On serio zatrzymał się w stadium zbuntowanego nastolatka, nie mam ochoty już użerać się z kimś kto nie reaguje na cudze prośby i psuje najbardziej banalne rzeczy.
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#112 Post autor: Spectrum » czwartek, 20 sierpnia 2015, 21:43

Ciężko się zbadać. Dla mnie sprawa jest z góry ustalona, jeśli człowiek nie rodzi się z określonym podtypem to sam w wieku dojrzewania sobie wyrabia go na swój sposób.
Ja się pokusiłem o pójście dalej i ustanowienie środowiska jako dalszy wpływ, a ostatecznie, to jakie odczuwam wymagania reakcji środowiska w dalszym życiu dorosłym, oczywiście uwzględniłem tylko dwa, żeby nie zrobić zamieszania - potrzeba i obawa.

Daje tabelke do ułatwienia bo piszę skrótowo cyferkami.

Kod: Zaznacz cały

          \ rodzic    aktywny    reagujacy    neutralny
  dziecko
aktywne                  8           7            4
reagujace                1           6            2
neutralne                9           5            3
Obecny typ - intelektualne 3w4.

Wychowanie:
Rodzice wczesne dzieciństwo- 7 i 8 - nie zgadza się teoria, ale dobrze starzy kminili :scratch:
Środowisko w okresie późniejszego dzieciństwa - 3, 4, 9, 7* (*rodzic)
Środowisko w okresie dorastania - 3, 4, 5, 7, 8, 9 - po równe karty :mrgreen:
Środowisko w życiu dorosłym(?) - potrzeba 7, obawa 4 - ale może to typowe dla każdego człowieka w jakiś sposób?
3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

MaryJaneWatson
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 10:50
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Lublin

Dominujacy z rodziców i starsze dziecko

#113 Post autor: MaryJaneWatson » piątek, 18 września 2015, 19:34

Witajcie

Jako 8 w 7, córka dominującej matki 5 w 4 i starsza siostra własnego brata;-)pytam ósemek i nie tylko, jak sprawa dominującego rodzica i posiadanego rodzeństwa wygląda u Was.
:wink:
Pozdrawiam
MJW
Widzę związki z enneagramem, a nie widzę związków tylko z psychologią. Nie wiem też o co dokładnie pytasz w swoim temacie. przenoszę do istniejącego wątku. A przed zakładaniem tematów proponuję się rozejrzeć, czy nie ma już podobnego, oraz zawszeć dokładne pytanie, czy informacje w pierwszym poście./ Irka

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#114 Post autor: chokureika » piątek, 18 września 2015, 22:44

Ciężko jest mi sobie wyobrazić dominującą kobiecą piątkę. Moja trójkowa mama należy raczej do tych dominujących. Mamy bardzo skomplikowane i średnio radosne relacje.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

MrsMiau
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 22 maja 2015, 06:35

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#115 Post autor: MrsMiau » piątek, 18 września 2015, 23:14

chokureika pisze:Ciężko jest mi sobie wyobrazić dominującą kobiecą piątkę. Moja trójkowa mama należy raczej do tych dominujących. Mamy bardzo skomplikowane i średnio radosne relacje.
To jest możliwe, osobiście mam skłonności do terroryzmu mimo piątkowości. To w sumie kolejny punkt do długiej listy powodów "dlaczego lepiej nie mieć dzieci" - na poziomie intelektualnym niby nie popieram do końca wychowania przez ucisk, ale w teoria swoje, praktyka swoje zazwyczaj. :P
Ale może to też kwestia specyficznej rodziny i wychowania przy pomocy konfliktu dominujących żeńskich 1 i 3 (i uciekających facetów - 7 i 9 :roll: ), nie sposób nie zostać terrorystą. :P
“There's no end to the absurd things people will do trying to make life mean something.”
William Wharton, Birdy
Image

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: Dominujacy z rodziców i starsze dziecko

#116 Post autor: vevea » sobota, 19 września 2015, 17:16

MaryJaneWatson pisze:
Jako 8 w 7, córka dominującej matki 5 w 4 i starsza siostra własnego brata;-)pytam ósemek i nie tylko, jak sprawa dominującego rodzica i posiadanego rodzeństwa wygląda u Was.
Moja mama jest najprawdopodobniej 9w1, ojciec był najprawdopodobniej 8 w najbardziej chorym wydaniu
Poza tym mam 2 starszych braci.
W całej swojej rodzinie (łącznie z tą daleką) byłam najmłodszym dzieckiem.
Dzieci z mojego otoczenia w większości wypadków miały zorane banie.
Poza tym jeden z moich braci najprawdopodobniej również jest 8, jeśli chodzi o drugiego (najstarszego) to już nie jestem pewna (raczej jest jakimś innym typem)
W każdym razie jakim typem by nie był, to i tak od małego, musiałam walczyć o swoje
Gdziekolwiek się pojawiłam, rządził ten sam schemat: "Okażesz słabość, to cię zniszczymy"
Chyba nie miałam innego wyjścia, musiałam się stać albo 8, albo jakimś zniszczonym, depresyjnym typem (4?)
8w7
ILE/ENTp

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#117 Post autor: Kapar » poniedziałek, 23 stycznia 2017, 08:35

Kolejna odkurzona wersja robocza posta ;)
boogi pisze:Generalnie panuje zgoda co do idei, że rodzice nie wpływają na nasz typ (na to, czy jesteśmy Jedynką czy Piątką) - to jest determinowane genetycznie. Ale za to wpływają na Poziom Rozwoju Osobowości dziecka - to już jest całkowicie zależne od środowiska.
Czepnę się, rodzice wpływają na typ swoimi genami a potem ewentualnie przez wychowanie czy zbudowanie środowiska do wychowania.
Na ile sie orientuje, nie wiadomo na ile genetyka wplywa na zaburzenia osobowosci, co dopiero mowic o Enneagramie. Są jakieś uwarunkowania biologiczne zwiększające szanse na bycie socjo/psychopatą albo na posiadanie schizofrenii. Ale np w przypadku schizofrenii nie jest jasne, czemu palenie zioła zwiększa szanse na "odblokowanie" potencjału genetycznego do "zapadnięcia" na schizofrenię. Więc ja mogę mieć zwiększoną szansę na schizofrenie przez geny ale jako że nie palę marihuany, nie będę mieć schizofrenii w przeciwieństwie do mojego kuzyna, który lubił się zbakać i powiedzmy ma schizofrenię. Bardzo mnie interesuje epigenetyka ale strasznie jest to skomplikowane aby móc definitywnie stwierdzić cokolwiek w kwestii osobowości/temperamentu.
Czy np to, że matka 1 albo 8 była pod wielkim stresem w czasie ciąży przyczyni się do impulsywności osoby? Jest jasne połączenie między poziomem kortyzolu (hormonu stresu) u matek a tym jaki temperament czy skłonności do agresji mają dzieci. Takie tam sprawy...

Teoria ze scenariuszami dziecinstwa dla enneatypow moglaby byc jakims wyjasnieniem skad sie bierze typ. Nie na zasadzie, ze rodzice 1 & 8 beda mieli np dziecko 4, ale ze np w przypadku dominujacej matki i nieobecnego/slabego ojca wyjdzie z tego z duza doza prawdopodobienstwa Osemka. Jeszcze przed znajomoscia tej teorii scenariuszy dziecinstwa zauwazylem, ze u wiekszosci Osemek bez wzgledu na plec, slabszym rodzicem byl ojciec a tym wplywowym matka (Osemki odznaczaja sie ambiwalencja wobec matek).

Ogólnie wierzę w to, że uwarunkowania psychologiczne mają większą rolę niż się podejrzewa. Miałem znajomego, którego ojciec dorobił się dwójki szkrabów gdy mój znajomek już był dorosły. Jak te szkraby doszły do wieku szkolnego to nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że mają one dość podobne reakcje itp co ich starszy przyrodni brat i ojciec... przez geny czy przez to, że ojciec zachowywał się tak a tak? Wszak rodzeństwo łączyło mniej niż 50% wspólnych genów oraz dzieliła ich różnica - teoretycznie z drugim pokoleniem rola genów osłabła a pewne schematy pozostały dokładnie te same - np mechanizmów obronnych, potrzeby atencji itp (miałem dość bliską perspektywę na rodzinkę).
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Seroslav
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2010, 00:45
Lokalizacja: 5w4

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#118 Post autor: Seroslav » poniedziałek, 21 października 2019, 02:12

chokureika pisze:
piątek, 18 września 2015, 22:44
Ciężko jest mi sobie wyobrazić dominującą kobiecą piątkę.
Wg Riso & Hudsona, piątki na poziomach zdrowia od 4 w górę, mają tendencję do przybierania cech 8mek, więc to bardzo prawdopodobne by czyjaś matka, Piątka była dominująca.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#119 Post autor: Eol » wtorek, 7 stycznia 2020, 20:58

Przybieranie cech, to nie to samo co bycie :) Dominujący to narzucający, a piątce raczej taka postawa nie wychodzi. Jeśli już, myślę, byłoby to coś w formie pewnego uporu ze sporadycznymi wybuchami po przekroczeniu punktu krytycznego.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Seroslav
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2010, 00:45
Lokalizacja: 5w4

Re: "Scenariusze Dzieciństwa" dla Enneatypów

#120 Post autor: Seroslav » wtorek, 7 stycznia 2020, 21:15

Eol pisze:
wtorek, 7 stycznia 2020, 20:58
Przybieranie cech, to nie to samo co bycie
Dla mnie to to samo. Przybieranie cechy dominującej = bycie dominującym

Innymi słowy wg Riso, bardzo zdrowa Piątka zmienia się w Ósemkę, po prostu, a do swojej piątkowości powraca, gdy to zdrowie się zmniejsza. Zdrowie w znaczeniu enneagramowym, 9ciu poziomów zdrowia/rozwoju.

ODPOWIEDZ