Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#1 Post autor: yusti » czwartek, 1 listopada 2007, 17:49

Do wątku "Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne" dołączyłam starszy wątek "Enneagramowe przeciwieństwa".
~atis
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 października 2010, 16:00 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.



ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#2 Post autor: ktośtam » czwartek, 1 listopada 2007, 18:26

Na pewno 2 są przeciwieństwem 5. :wink:

ders
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 13:38

#3 Post autor: ders » czwartek, 1 listopada 2007, 21:33

Imo wlasnie odwrotnie, kazdy typ ma sporo z 8.. 8 nie ma jednoznacznego przeciwieństwa.
2w1

Siła woli siłą życia.

Awatar użytkownika
juzbek
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 24 listopada 2006, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

...

#4 Post autor: juzbek » czwartek, 1 listopada 2007, 22:30

Nie tylko 8 nie ma jednoznacznego przeciwieństwa, nie ma go żaden typ. Nie wiem, czy dla wszystkich będzie to przekonywujące wyjaśnienie, ale wynika to z symetrii figury. Żaden wierzchołek nie leży dokładnie na przeciwko innego. Jeśli wpiszemy enneagram w koło, okaże się, że odległości kątowe między nimi są wielokrotnościami 40 a 180 do nich nie należy.
Do tego samego prowadzi rozważenie nieparzystości liczby 9: gdyby poustawiać wszystkie typy w pary przeciwieństw, jeden zostałby wolny.
Wreszcie, przechodząc na poziom znaczeniowy, zestawienie przeciwieństw jest możliwe tylko wtedy, gdy istnieje wspólna oś. Wydaje mi się, że typy enneagramu reprezentują różne jakości (lub braki jakości), które się ze sobą nie pokrywają.

Awatar użytkownika
velvety
Posty: 36
Rejestracja: czwartek, 4 października 2007, 23:39
Lokalizacja: Polska

#5 Post autor: velvety » czwartek, 1 listopada 2007, 22:42

Juzbek, chyle czola, jestes genialny.
1w2 (ADWOKAT), ENFP (PSYCHOLOG), ale to P słabieńkie, oj słabieńkie, wewn. boh. Z Lekka Wojujacy MAG

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#6 Post autor: Orest_Reinn » czwartek, 1 listopada 2007, 23:17

Ale kto powiedział, że przeciwieństwa to muszą być najbardziej od siebie oddalone na kole, czy też, że muszą to być pary.
I tak mamy już podział na działanie, emocje i intelekt - czyli coś na wzór socjonicznych kwadr.
Dalej - każdy typ ma połączenia, ale oprócz nich można wziąć pod uwagę połączenia skrzydeł. I tak np. 6w7 będzie blisko do 7, 3, 9, 5, 1, zaś nie będzie miała wiele wspólnego z 5, 4, 2.

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#7 Post autor: misiek » czwartek, 1 listopada 2007, 23:17

nawet jeśli dałoby się ustawić na enneagramie dwa typy po przeciwnych stronach to nie można by powiedzieć że są one przeciwieństwami... najlepszy przykład? ja...

mam cechy 5w4 ale też pojawia się u mnie mocne 1w9... jest raczej mało prawdopodobne żeby dwa skrajne typy mogły być w jednej osobie :)

typy enneagramu pokazują według mnie głównie schematy myślenia i reakcji na bodźce poszczególnych osób... nie jest to jak dla mnie pełnym odzwierciedleniem charakteru na podstawie czego dałoby się określić tp przeciwny...

choć właściwie jakby się zastanowić to za moje przeciwieństwo zawsze uważałem 3...

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#8 Post autor: Eruantalon » piątek, 2 listopada 2007, 00:01

Juzbek ujął wszystko w najlepszych słowach, acz warto by rozwinąć myśl z różnymi jakościami. One jakby nie znajdują przeciwieńsdtw, tak jak poszczególne dyscypliny sportowe nie mają swoich przeciwieństyw, choć można by niby założyć, że przeciwieństwem hokeja (bo n.p. jest sportem zespołowym, gdzie ważna jest siła ble ble) jest gimnmastyka artystyczna (sport indywidualny wdzięki it..d.) tylko po co?

N.p. przeciwieństwem 5 może byc równie dobrze:

-2, zupelnie inne podejscie do kontaktow miedzyludzkich (czy aby na pewno?)

-8, bo umie zawsze postawić na swoim (a 5 nigdy?)

-3, bo ważny jest dla niego sukces, za cenę rezygnacji z wielu rzeczy, jakichu nie pozbedzie się 5 (niezależność chociażby)

- 4 (wiadomo uczucia vs rozum)

I jak dobrze pójdzie, to uzyskamy wszystkie mnożliwe typy jako przeciwieństwa ; >
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
juzbek
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 24 listopada 2006, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

...

#9 Post autor: juzbek » piątek, 2 listopada 2007, 00:11

Orest: Zgoda, ale to jest brak punktów wspólnych a nie przeciwieństwo.
W socjonice są cztery kwadry po cztery typy; cztery daje się łatwo podzielić na dwa. :P Enneagram jest tak skonstruowany, że najmniejsza podgrupa, jaką możemy utworzyć, liczy trzy elementy.

Tym niemniej zaproponowana przez Ciebie metoda jest ciekawa. Problem w tym, że kiedy uwzględnimy połączenia opisane tu, okaże się, że jedyne nie powiązane typy to pary 5,2 i 4,7.

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#10 Post autor: Eruantalon » piątek, 2 listopada 2007, 00:40

Jak dla mnie, to tchnie to juz naciągniem i szukaniem na siłę jakiś mistycznych znaczeń w samej symbolice. ; |
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Poetessa
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 23:46
Lokalizacja: Warszawa

#11 Post autor: Poetessa » piątek, 2 listopada 2007, 02:00

Azagal pisze:pary przeciwienstw

1->8
2->5, 8
4->8
7->1
9->8
8->8

Jak widac z powyzszego najwiecej przeciwienstw maja osemki, ciekawe czemu ?
A co z 3? Dla mnie np. to jest moje przeciwieństwo. 8 też, o ile chce czegoś ode mnie, a nie od innych! :lol:
5w4, INFP

Awatar użytkownika
andrzej4001
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 3 maja 2007, 18:28
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Wrocław

#12 Post autor: andrzej4001 » piątek, 2 listopada 2007, 08:38

Mój antytest - 3w2 :P Coś w tym jest...

A tak w ogóle to znacie jakieś zdrowe 3w2 ? Bo mi ciężko uwierzyć w istnienie takiego tworu.

Moim zdaniem ciężko mówic o konkrentych przeciwieństwach, każdy typ to swoista mieszanka i im głębiej analizować poszczególne zachowania, tym dostrzegamy więcej podobieństw, niż różnic.

Awatar użytkownika
andrzej4001
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 3 maja 2007, 18:28
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Wrocław

#13 Post autor: andrzej4001 » piątek, 2 listopada 2007, 09:17

Z tego opisu wynika, że to wzorowa przedstawicielka współczesnych nastolatek :/ masakra, nie dziwie się Tobie, ja bym taką w stodole zamknął, żeby pozyła trochę bez różowych spodenek, SmSkooF i "normalnego " życia.

Awatar użytkownika
juzbek
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 24 listopada 2006, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

...

#14 Post autor: juzbek » piątek, 2 listopada 2007, 15:52

yusti: Na tym schemacie 1 i 5 są w pewien sposób połączone przez linię podobieństwa, która wypada dokładnie pomiędzy 1 i 9. Ja też czuję pewne pokrewieństwo z 1, mogę je wspierać w walce o zasady, choć staram się nie wdawać z nimi w dyskusje. ;)
Ach, mój awatar, normalnie czuję się doceniony. :P To symbol Porządku Hermesa z gry fabularnej Mag: Wstąpienie. Takie połączenie koła, kwadratu i trójkąta Różokrzyżowców z wężem.

Hehe, w antyteście wyszło mi 6w7. Niespodziewałem się zupełnie czegoś takiego. Trudno mi powiedzieć, że nie lubię tego typu, ale mogę mieć drobny uraz.

Azagal: Sugerujesz, że żeby mieć swój typ w enneagramie, trzeba najpierw wykształcić coś takiego jak indywidualny charakter i życie wewnętrzne? :D

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#15 Post autor: Eruantalon » piątek, 2 listopada 2007, 22:04

Robię sobie antytest, ale przewiduję 3 lub 1 ; > I tak o niczym to nie swiadczy, tylko otym, zxer MI w antytweście wyszło costam.

LOL wyszło mi 9w8 :D:D:D N/C
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

ODPOWIEDZ