Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
velvety
Posty: 36
Rejestracja: czwartek, 4 października 2007, 23:39
Lokalizacja: Polska

#31 Post autor: velvety » piątek, 23 listopada 2007, 13:14

O jakiej hierarchii moze byc mowa, gdy obaj/oboje/obie to szefowie? :D


1w2 (ADWOKAT), ENFP (PSYCHOLOG), ale to P słabieńkie, oj słabieńkie, wewn. boh. Z Lekka Wojujacy MAG

Raven
Posty: 528
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 23:57
Lokalizacja: Wrocław

#32 Post autor: Raven » piątek, 23 listopada 2007, 13:17

velvety pisze:O jakiej hierarchii moze byc mowa, gdy obaj/oboje/obie to szefowie? :D
i o to chodziło
1w9

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#33 Post autor: Petroniusz » czwartek, 4 lutego 2010, 20:47

Zastanawia mnie jak postrzegacie różne typy. Które uznacie za podobne do siebie, a które za przeciwne. A więc zaczne ja:

Typy podobne do siebie:
1 i 5 - dwa typy są wycofane społecznie i bywają "kujonami" w szkole
2 i 4 - oba bardzo wrażliwe, romantyczne, emocjonalne i przywiązujące dużą uwagę do swego wyglądu
3 i 8 - są pracowici, ambitni, lubią być w centrum uwagi, mogą dążyć do celu po trupach, są skuteczne w osiąganiu swoich celów
6 i 4 - negatywne nastawienie do świata
7 i 9 - optymizm, lenistwo, wygodnictwo, niechęć do konfliktów, hedonizm, kreatywność
9 i 5 - obiektywizm

Typy przeciwne sobie:
1 i 7 - dokładność, samodyscyplina, przyziemność vs chaotyczność, słaba siła woli i fantazja
2 i 8 - kobiecość vs męskość
3 i 9 - ambicja pracocholizm, przywiązanie do wizerunku vs bierność, lenistwo i skromność
4 i 5 - kierowanie sie emocjami vs kierowanie sie umysłem
do typu 6 nie potrafie znaleść przeciwieństwa
7w6 ENTP

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#34 Post autor: Mandala » czwartek, 4 lutego 2010, 22:40

Petroniusz pisze:do typu 6 nie potrafie znaleść przeciwieństwa
Dowolny typ. :D
6 są tak różne (wpływ skrzydeł, fobiczność/kontrfobiczność), że mogą być bardzo podobne, albo stanowić przeciwieństwo chyba każdego typu. :wink:
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#35 Post autor: Petroniusz » czwartek, 4 lutego 2010, 23:02

Dlatego 6 wydają mi się najbardziej problematycznym typem, gdyż szóstki są najbardziej zróżnociwane w swojej grupie. Czasami ma sie wrażenie że stanowią zlepek wszystkich typów posiadając zarówno wady i zalety innych typów. Innym razem myśle, że twórca enneagramu wymyślił ten typ tylko po to aby upchnąć do niego wszystkie osoby, którym nie da się przypisać konretnego typu. Dlatego uważam szóstki za enneagramowych wyrzutków i banitów skazanych na enneagramowe wygnanie.
7w6 ENTP

Awatar użytkownika
Amber
Posty: 375
Rejestracja: wtorek, 11 listopada 2008, 20:29
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#36 Post autor: Amber » czwartek, 4 lutego 2010, 23:17

Dlatego ja nigdy nie zaglądam do ich getta ^^ (no ale getto czwórek też omijam)
Obrazek

Nie wyrywam ósemek.

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#37 Post autor: Mandala » czwartek, 4 lutego 2010, 23:20

Oż Wy! Teraz to FOCH! :evil:
Uważacie się za lepsiejszych, bo jesteście bardziej prości i szablonowi? ;-) A wara mi od naszego getta! :twisted:


Sekret polega na tym, że podobieństwo Szóstek polega na motywie ich postępowania i tym, co dzieje się w ich głowach, a nie tym, jak wyglądają na zewnątrz.
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#38 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 5 lutego 2010, 01:11

Po prostu na temat szóstek powstało najmniej stereotypów ;)

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#39 Post autor: Mandala » piątek, 5 lutego 2010, 02:04

E tam, jest sporo, na tym forum nieraz się z nimi spotkałam, ale nie powtórzę, bo jeszcze to się obróci przeciwko mnie. :twisted: Rzecz w tym, że trudniej je do nas przykleić, bo nie potwierdzają się tak, jak u innych typów i żaden nie jest uniwersalny - np. dotyczy jedynie szóstek z danym skrzydłem, albo postawą fobiczną lub kontrfobiczną, a że nie ma się tylko jednej i tutaj pojawia się zmienność to w ogóle już nie traficie. :P
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Amber
Posty: 375
Rejestracja: wtorek, 11 listopada 2008, 20:29
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#40 Post autor: Amber » piątek, 5 lutego 2010, 02:31

Mandala pisze:E tam, jest sporo, na tym forum nieraz się z nimi spotkałam, ale nie powtórzę, bo jeszcze to się obróci przeciwko mnie. :twisted:
Przyznaj że po prostu się boisz :lol:
Obrazek

Nie wyrywam ósemek.

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#41 Post autor: Grin_land » piątek, 5 lutego 2010, 02:52

Amber - Mandala 1:0 :D
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#42 Post autor: Mandala » piątek, 5 lutego 2010, 02:57

Co? Ja się boję?
Że niby strach może mnie przed czymkolwiek powstrzymać? Podły stereotyp! :evil: :evil: :evil:
JA WAM POKAŻĘ !






A nie... zapomniałam, że jestem bardziej fobiczna. Przyznaję. :D
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#43 Post autor: Kapar » piątek, 5 lutego 2010, 06:35

Petroniusz pisze: 3 i 8 - są pracowici, ambitni, lubią być w centrum uwagi, mogą dążyć do celu po trupach, są skuteczne w osiąganiu swoich celów
Do 8 jest najbardziej podobne 3w4
Petroniusz pisze: Typy przeciwne sobie:
2 i 8 - kobiecość vs męskość
Tego za bardzo nie rozumiem. Chyba, ze isc droga stereotypu, ze emocjonalnosc to kobiecosc a znieczulica to domena meskosci. Ani jedno ani drugie nie jest prawdziwe. Dobrze, jakby autor rozwinal ten skrot myslowy 8)

EDIT:
Petroniusz pisze:Nie mniej jednak trudno mi powiedzieć cokolwiek o kobiecie 8 bo jakoś nie jestem w stanie sobie wyobrazić kobiety z cechami 8.
Choc rozwiniecie byloby pomocne nadal


Natomiast jesli chodzi o roznice wg baby kapara, to stawialbym na pewnosc siebie jako jedna z glownych pomiedzy tymi typami. No i jeszcze dorzucilbym stosunek do niezaleznosci, bo te dwa typy maja zupelnie inne podejscie w tej kwestii. Reszta jest przewalkowana perfekcyjnie w tym temacie odnosnie tych dwoch typow: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=3306

Roznice miedzy 5 i 8 sa takze dosc widoczne: brak pewnosci siebie, usuwanie sie w cien, niechec do konfrontacji, opanowanie, lenistwo vs zbyt duza pewnosc siebie, chec bycia zauwazanym, konfrontacja jako sposob poznwania swiata, wybuchowosc i energia do robienia roznych rzeczy. Opis stawia w cieniu 5 a winduje 8 ale coz ja moge poradzic? Akurat to mi przyszlo do glowy :o No i w gole przeciez osemki sa takim zajebistym typem!
Sa tez podobienstwa lezace w naturach obu tych typow niekoniecznie wynikajace z polaczenia.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#44 Post autor: Mandala » piątek, 5 lutego 2010, 12:48

Oczywiście uogólniamy i mówimy o przeciętnych poziomach zdrowia? ;-)

Kontrfobiczne 6 i 8 - konfrontacyjni, śmiali w działaniu, lubiący wyzwania
fobiczne 6w5 poddające się autorytetom i 1 - skłonność do perfekcjonizmu, przestrzeganie zasad, duże przejmowanie się tym, jak są oceniane
fobiczne 6 i 2 - dostosowywanie się, staranie, by być miłym, uczynność, ciepło
1 i 3 - silne parcie, by być jak najlepszym we wszystkim, co robią
Petroniusz pisze:2 i 8 - kobiecość vs męskość
Prawda. Cechy przypisywane (i pewnie nie bezpodstawnie) częściej kobietom vs cechy pożądane u mężczyzn: przekładanie miłej, ciepłej atmosfery, dobrych kontaktów, sentymentalizmu nad szczerość, bezpośredniość, sprawiedliwość vs... odwrotność. :D Dostosowanie się do oczekiwań innych (np. podczas wyrażania poglądów), tworzenie pozorów łagodności kontra twarda, silna postawa, bronienie własnych opinii i stały wizerunek.
Petroniusz pisze:1 i 5 - dwa typy są wycofane społecznie i bywają "kujonami" w szkole
Dodam że skrzydło 6 jeszcze bardziej upodobnia 5 do 1, bo sprawia, że bardziej działa na zewnątrz, myśli konkretniej, niż bardziej romantyczne 5w4, przez skrzydło 6 może bardziej wychodzić do ludzi i przejmować się, jak zostanie ocenione
Petroniusz pisze:9 i 5 - obiektywizm
Hmm, rozwiń.
baby_kapar pisze:Roznice miedzy 5 i 8 sa takze dosc widoczne: brak pewnosci siebie...
Ja bym nie powiedziała, by to było takie widoczne. Piątki potrafią być przemądrzałe, chętne do polemiki, żywych dyskusji i wtedy wydają się bardzo pewne siebie. ;-) Nie bez znaczenia jest także skrzydło.

1 i 7
2 i 8
3 i 9
4 i 5

Ciekawa tendencja:
1 -> 2 -> 3 -> 4
7 -> 8 -> 9 -> ...5 ;-)
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

Re: Typy podobne do siebie, oraz typy sobie przeciwne.

#45 Post autor: Petroniusz » piątek, 5 lutego 2010, 13:23

Zostawmy już te nieszczęsne szóstki bo je spłoszymy, zresztą nie założyłem tego tematu aby dyskutować o nich.
baby_kapar pisze:
Petroniusz pisze: Typy przeciwne sobie:
2 i 8 - kobiecość vs męskość
Tego za bardzo nie rozumiem. Chyba, ze isc droga stereotypu, ze emocjonalnosc to kobiecosc a znieczulica to domena meskosci. Ani jedno ani drugie nie jest prawdziwe. Dobrze, jakby autor rozwinal ten skrot myslowy 8)

Tutaj nie będe się rozpisywał bo Mandala mnie wyręczyła.
baby_kapar pisze:Roznice miedzy 5 i 8 sa takze dosc widoczne: brak pewnosci siebie, usuwanie sie w cien, niechec do konfrontacji, opanowanie, lenistwo vs zbyt duza pewnosc siebie, chec bycia zauwazanym, konfrontacja jako sposob poznwania swiata, wybuchowosc i energia do robienia roznych rzeczy. Opis stawia w cieniu 5 a winduje 8 ale coz ja moge poradzic? Akurat to mi przyszlo do glowy :o No i w gole przeciez osemki sa takim zajebistym typem!
Sa tez podobienstwa lezace w naturach obu tych typow niekoniecznie wynikajace z polaczenia.
Nie do końca się z tym zgodze. Owszem piątki mogą robić powieszchownie wrażenie leniwych i niepewnych siebie. Co do poewności siebie, tak jak napisała Mandala 5 często bywają bardzo przemądrzałe, nawet patrzące z góry na innych. Potrafią bardzo twardo i uparcie bronić swojego zdania. Oczywiście są społecznie wycofane i mają liczne fobie ale jeśli chodzi o wyrażanie własnych opini pewności siebie im nie brak.
Co do lenistwa, piątki z reguły są domatorami, w szkole wymigują się z zajęć WF-u,i ogólnie bardzo żadko uprawiają sport przez co mogą robić wrażenie leniwych. Jednak z drugiej strony umysłowo są bardzo pracowici i wytrwali. Wiele piątek studiuje ścisłe kierunki, które jednak wymagają dużego nakładu pracy. Z doświadczenia zapytana piątka o to co robi w sylwestra: "no nie wiem, pewnie całki albo logarytmy". Aby w sylwestra sie uczyć trzeba być naprawde zdeterminowanym. Sam fakt że wiele sławnych piątek to wybitni naukowcy obala teze "lenistwa piątek". Podsumowując lenistwo piątek: fizycznie-tak, umysłowo-nie.
Mandala pisze:
Petroniusz pisze:9 i 5 - obiektywizm
Hmm, rozwiń.
Moje subiektywne odczucie.
Ostatnio zmieniony piątek, 5 lutego 2010, 13:29 przez Petroniusz, łącznie zmieniany 2 razy.
7w6 ENTP

ODPOWIEDZ