The Harmonic Groups - jak radzimy sobie z rozczarowaniem

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

The Harmonic Groups - jak radzimy sobie z rozczarowaniem

#1 Post autor: boogi » piątek, 6 marca 2009, 22:51

Na stronie http://www.enneagraminstitute.com/harmonics.asp autorzy Riso i Hudson zamieścili artykuł nt. Grup Harmonicznych - kolejnego podziału Enneagramu na trzy grupy po trzy typy, ze względu na cechy wspólne typów. Te trzy grupy to Pozytywni, Kompetentni i Intensywni.

Do której z grup należysz? (zapewne po trochu masz z każdej, ale wybrać możesz tylko jedną, najpełniej ciebie opisującą)

Pozytywna - starasz się mieć pozytywne spojrzenie na życie i uważasz, że ogólnie to będzie dobrze. Umiesz znaleźć jakąś pozytywną rzecz i na niej się skupić. Lubisz być wśród ludzi i wpływać na ich nastrój pozytywnie; jeżeli jednak sam jesteś w złym nastroju, to nie okazujesz tego.

Kompetentna - lubisz być opanowany i logiczny - nie radzisz sobie za dobrze z uczuciami. Wydajny, wręcz perfekcjonistyczni, preferujesz pracę na własny rachunek. W razie kłopotów starasz się działać odsunąwszy od siebie uczucia, także jeżeli idzie o problemy osobiste. Sprawiasz wrażenie chłodnego, ale to dlatego iż nie chcesz by emocje rozpraszały cię w robieniu tego, co dla ciebie ważne. Generalnie starasz się nie okazywać swoich reakcji emocjonalnych w kontaktach z innymi.

Intensywna - widać po tobie, kiedy jesteś szczęśliwy bądź nieszczęśliwy z jakiegoś powodu. Mimo wszystko wobec ludzi nie okazujesz w pełni tego, jak wrażliwy jesteś. Lubisz wiedzieć na czym stoisz w związku z innymi, oraz na kogo możesz liczyć; inni zawsze wiedzą, na czym stoją w związku z tobą. Kiedy jesteś zatroskany, chciałbyś żeby ludzie też się przejęli i zaczęli pracować nad poprawą razem z tobą. Znasz zasady, ale nie lubisz by ludzie mówili ci co masz robić - wolisz podejmować decyzje na własny rachunek.

Do grupy Pozytywnej należą typy 9 oraz 2 i 7, do grupy Kompetentnej typy 3 oraz 1 i 5, do grupy Intensywnej typy 6 oraz 4 i 8.

Zapraszam do przeczytania artykułu i dyskusji na jego temat (jak ktoś chce obrazki, niech zajrzy do artu źródłowego ;) ).


=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
  • The Harmonic Groups - Grupy Harmoniczne
    • Harmoniki (ang. Harmonic Groups) są użyteczne dla pracy nad transformacją [rozwojem] osobowości, ponieważ wskazują, w jaki sposób osoba radzi sobie kiedy nie dostaje tego, czego chce (tak jak by wskazywało Centrum, do którego należy). Harmoniki są więc ważne, pokazując podstawowy sposób w jaki nasza osobowość radzi sobie ze stratą i rozczarowaniem.
    Odkryliśmy też trzeci znaczący sposób, w który można pogrupować dziewięć typów, nazwaliśmy go Grupami Harmonicznymi. Zauważyliśmy, iż do każdego typu podstawowego (Trójki, Szóstki i Dziewiątki) dwa inne typy są w wielu aspektach podobne - i że przedstawiciele tych typów nałogowo mylnie identyfikowali swoje typy właśnie ze względu na podobieństwo pomiędzy typami. Na przykład Dziewiątki często błędnie rozpoznawały się jako Dwójki lub Siódemki, Trójkom nagminnie wydawało się że są Jedynkami lub Piątkami, zaś Szóstki niemal notorycznie uważały się za Czwórki lub Ósemki.

    Nawet pomimo tego, iż nie ma żadnych linii łączących te typy w symbolu Enneagramu, to są między nimi pewne wspólne cechy i motywy, które łączą te typy. Grupy Harmoniczne mówią nam, jaką postawę przyjmuje typ, kiedy nie uda mu się uzyskać spełnienia swojej dominującej potrzeby. Innymi słowy, Harmoniki mówią nam jak ludzie radzą sobie z konfliktami i trudnościami: jak odpowiadamy na fakt nie otrzymania tego, czego chcemy.


    :arrow: Grupa Pozytywnego Nastawienia

    Grupa Pozytywnego Nastawienia składa się z Dziewiątki, Dwójki i Siódemki. Wszystkie trzy odpowiadają na konflikt i trudność przyjmując, tak bardzo jak to tylko możliwe, "podejście pozytywne", przeramowując rozczarowanie w jakiś pozytywny sposób. Starają się podkreślić radosne aspekty życia i generalnie zauważać jasne strony rzeczy. Przedstawiciele Pozytywnych dbają o morale i lubią pomagać innym ludziom czuć się dobrze, ponieważ sami też chcą czuć się dobrze ("nie mam problemu").

    Trudność znajdują Pozytywni w stawieniu czoła ciemnym stronom życia; nie chcą widzieć niczego bolesnego w sobie czy w innych. Ponadto, w zależności od konkretnego typu, każdy z nich ma problem ze zrównoważeniem własnych potrzeb z potrzebami innymi. Dwójki koncentrują się głównie na potrzebach innych, Siódemki przede wszystkim na potrzebach swoich własnych, zaś Dziewiątki starają się skoncentrować i na jednych, i na drugich, ale najczęściej z takim rezultatem, że mają kłopoty z właściwym wypełnieniem obu.

    :idea: Główne kwestie Grupy Pozytywnego Nastawienia

    Dwójka
    Akcentuje głównie: pozytywny obraz samego siebie, "jestem troskliwą, kochającą osobą"; koncentrują się na swoich dobrych intencjach
    Unika dostrzeżenia: własnych potrzeb, rozczarowania i gniewu
    Problemy z potrzebami: wyolbrzymiają potrzeby innych i zaniedbują swoje własne

    Siódemka
    Akcentuje głównie: pozytywne doświadczenia, rozrywkę, aktywność, podekscytowanie i zabawę
    Unika dostrzeżenia: swojego bólu i pustki, roli jaką odgrywa w sprawianiu cierpienia sobie i innym
    Problemy z potrzebami: wyolbrzymiają swoje własne potrzeby i łatwo czują się przeciążone potrzebami innych

    Dziewiątka
    Akcentuje głównie: pozytywne właściwości innych i swojego otoczenia; idealizują swój świat
    Unika dostrzeżenia: problemów, które mają z bliskimi lub środowiskiem, oraz braku własnego rozwoju
    Problemy z potrzebami: Dziewiątki mogą czuć się przytłoczone potrzebami swoimi i innych; nie chcą radzić sobie z którymikolwiek

    Wspólne cechy Grupy Pozytywnego Nastawienia
    Dziewiątki są podobne do:
    - Siódemek, ponieważ oba typy mogą być: zajęte, aktywne, kochające zabawę, optymistyczne, zmysłowe i przyziemne, rozmowne, towarzyskie, gawędziarskie, unikające niepokojów, roztargnione i impulsywne
    - Dwójek, ponieważ oba typy mogą być: opiekuńcze, życzliwe, skromne, wspierające, sentymentalne, samopoświęcające się, wolnymi duchami, ludzkimi osobami, intuicyjne, idealizujące innych, zwodzący samych siebie i nie dbający o siebie


    :arrow: Grupa Kompetentna

    Grupa Kompetentna składa się z typów Trzy, Jeden i Pięć. Ludzie tych typów nauczyli się radzić sobie z trudnościami poprzez odkładanie na bok uczuć osobistych i dążenie do tego, by być obiektywnym, efektywnym i kompetentnym. Subiektywnym pragnieniom i uczuciom przydzielają niższy priorytet; starają się rozwiązać problemy logicznie i oczekują że inni będą robili to samo.

    Typy te zastanawiają się też nad zagadnieniami związanymi z pracą w ramach struktur lub systemów. ("Jak funkcjonuję w ramach systemu? Czy mogę go użyć na swoją korzyść? Czy utrudni mi on zrobienie tego, co chcę zrobić?") Postawa względem systemu rozwinęła się w nich ze stosunków w ich rodzinach. Osoby tych typów nie są pewne jak bardzo chcą się oddać zaleceniom systemu, oraz jak bardzo chcą się mu sprzeciwić. Jedynki działają nie wykraczając poza reguły, przestrzegając ich tak dokładnie że nikt nie będzie w stanie zakwestionować ich integralności. Piątki wręcz przeciwnie, mają tendencję do operowania poza ustalonymi regułami. Trójki starają się grać na oba sposoby, dzięki czemu zbierają zalety płynące z reguł i systemów, jednocześnie nie odczuwając ich restrykcji.

    :idea: Główne kwestie Grupy Kompetentnej

    Jedynka
    Wyolbrzymia: bycie poprawnym, zorganizowanym i rozsądnym. Skupia się na standardach, ulepszaniu siebie i znajomości reguł.
    Zarządza uczuciami: przez tłumienie i wyparcie. Uczucia są przekierowywane w aktywność, co skutkuje perfekcyjnym wykonaniem zadań. Uczucia służą im także utrzymywaniu fizyczności ciała w ryzach.
    Odnosi się do systemu: Jedynki pragną współpracować z systemem. Starają się być "grzecznym chłopczykiem/dziewczynką" i są zirytowani ludźmi którzy ignorują reguły.

    Trójka
    Wyolbrzymia: bycie wydajnym, zdolnym do działania i wyróżniającym się. Skupia się na celach, byciu pragmatycznym oraz umiejętnej prezentacji siebie.
    Zarządza uczuciami: Przez ich stłumienie i skupienie uwagi na zadaniach, pozostawanie aktywnym. Osiągnięcie zrównoważy bolesne uczucia. Trójki oglądają się na innych, szukając wskazówek uczuciowych.
    Odnosi się do systemu: Trójki chcą pracować w systemie, jednocześnie lubiąc bycie poza nim - naginając reguły i znajdując "skróty".

    Piątka
    Wyolbrzymia: bycie ekspertem i posiadanie dogłębnej wiedzy. Skupiają się na procesie, obiektywnych faktach, dbaniu o przejrzystość/wyrazistość wszystkiego, oraz starają się być oddzielone.
    Zarządza uczuciami: poprzez oddzielenie i wyabstrahowanie uczuć Piątki mogą pozostać skupione i tak przejęte swoimi uczuciami jakby przydarzały się one komuś innemu.
    Odnosi się do systemu: Piątki odrzucają system i chcą pracować na własny rachunek, całkowicie poza nim. Nie mają wielkiej cierpliwości do zasad i procedur.

    Wspólne cechy Grupy Kompetencji
    Trójki są podobne do:
    - Jedynek, ponieważ oba typy mogą być: idealistami, zorientowane na cele, altruistyczne, dążące do doskonałości, realistyczne, pragmatyczne, perfekcjonistyczne, kontrolujące się, gniewne, wrogie, używające zaprzeczenia jako obrony, oraz pracoholiczne
    - Piątek, ponieważ oba typy mogą być: typami myślącymi, intelektualizującymi, zorganizowane, wydajne, chcące osiągnąć wiele, techniczne, analityczne, potrafią pracować samotnie, obserwować innych bez odkrywania siebie, skrytymi, uznającymi wiedzę za potęgę, aroganckie, mający problemy z intymnością, kłótliwe.


    :arrow: Grupa Intensywna

    Na Grupę Intensywną składają się typy Sześć, Cztery i Osiem. Ich przedstawiciele reagują emocjonalnie na konflikty i problemy i mają problemy z określeniem na ile mogą ufać innym ludziom. "Chcę żebyś wiedział co czuję odnośnie tej sprawy." Kiedy pojawiają się problemy, typy te szukają emocjonalnej odpowiedzi od innych, "lustrzanie" odbijących ich obawy. Podczas konfliktów, Typy Intensywne chcą, by inne osoby dopasowały się do ich stanu emocjonalnego. "To mnie naprawdę niepokoi! I ciebie też powinno zaniepokoić!" Typy w tej grupie mają silnie określone to co lubią bądź nie. Jeżeli mają problem, to inni usłyszą o tym. Podczas konfliktów potrzebują poradzić sobie najpierw ze swoimi uczuciami, a zwykle kiedy są w stanie tego dokonać, problemy przycichną całkiem szybko i na stałe. Ale jeżeli nie uda im się "przewietrzyć" swoich uczuć, to mogą zacząć stawać się coraz bardziej obrażone i mściwe.

    Grupa Intensywności znajduje także trudność w zrównoważeniu swoich potrzeb niezależności i bycia zdeterminowanym z ich pragnieniem bycia pod opieką i wsparciem innych. Równocześnie ufają i nie ufają innym: zaakceptowanie i przyjęcie wsparcia oraz uwagi innych jest ich głębokim pragnieniem, ale uczynienie tego postrzegają jako stracenie kontroli nad sobą i okolicznościami. Boją się zostać zdradzonymi i potrzebują odpowiedzi zwrotnej od innych ludzi, by wiedzieć jak inni "stoją" względem nich. Albo szukają rady i pokierowania (by ktoś był ich "rodzicem"), albo opierają się temu. Podświadomie, Czwórki chcą by ktoś był im "rodzicem", Ósemki ze swej strony chcą grać rolę "rodzica" i ofiarodawcy, zaś Szóstki chcą obu tych sposobów - czasami bycia "rodzicem" komuś, a czasami by ktoś był "rodzicem" dla nich.

    :idea: Główne kwestie Grupy Intensywnej

    Czwórki
    Poszukują: wybawcy, kogoś kto zrozumie ich i wesprze ich życie i marzenia; Czwórki pragną zostać dostrzeżone
    Obawiają się: opuszczenia - tego, że nikt o nich nie zadba; tego, że nie uzyskają wystarczająco dużo wsparcia, by odnaleźć siebie i stać się sobą
    Postępują z innymi: utrzymując ich w stanie zainteresowania przez "ograniczenie dostępności", grając trudnych do zdobycia, oraz trzymając się kurczowo osób wspomagających ich.

    Szóstki
    Poszukują: jednocześnie i niezależności, i czyjegoś wsparcia. Szóstki chcą móc na kimś polegać, ale też pragną być "tymi silnymi".
    Obawiają się: bycia pozostawionymi i bez wsparcia, równocześnie też boją się stania zbyt zależnymi od innych
    Postępują z innymi: będąc zaangażowanymi i wiarygodnymi, starając się jednocześnie zachować niezależność; w pełni zaangażowani, ale i przy tym wciąż jednak ostrożni

    Ósemki
    Poszukują: niezależności i samowystarczalności. Ósemki starają się potrzebować innych jak najmniej, robić wszystko na własny rachunek.
    Obawiają się: bycia kontrolowanym bądź zdominowanym przez innych. Tak więc boją się intymności i stania się podatnym na zranienia gdyby zaufali, bądź gdyby zależało im na kimś za bardzo.
    Postępują z innymi: "trzymając tarczę wysoko", nie dopuszczając innych zbyt blisko do siebie, oraz wzmacniając swoją odporność na ból oraz potrzebowanie innych.

    Wspólne cechy Grupy Intensywnej
    Szóstki są podobne do:
    - Czwórek, gdyż oba typy mogą być: kreatywne, czułe, artystyczne, intuicyjne, emocjonalne, delikatne, wycofane, gwałtowne, wątpiące w siebie, kwestionujące siebie, lękowe, bez poczucia bezpieczeństwa, identyfikujące się z ofiarą, depresyjne, niestałe, czujące się gorszymi, bezcelowe.
    - Ósemek, gdyż oba typy mogą być: asertywne, samodzielne, skandaliczne, silne, autorytatywne, buntownicze, wojownicze, niezależne, agresywne, odpowiedzialne, zobowiązane, uważające iż muszą walczyć by przetrwać, czujące że "życie jest twarde", oraz autorytatywne.



    :arrow: Grupy Harmoniczne w skrócie

    Grupa Pozytywnego Nastawienia
    Zaprzeczają, że mają jakikolwiek problem
    Dziewiątka - "Jaki problem? Nie sądzę, żeby istniał tutaj problem..."
    Dwójka - "Ty masz problem. Ja jestem tu po to, by ci pomóc..."
    Siódemka - "Być może jest jakiś problem, ale u mnie wszystko w porządku..."

    Grupa Kompetentna
    Odcina się od uczuć i rozwiązuje problemy czysto logicznie
    Trójka - "Istnieje wydajne rozwiązanie problemu - musimy tylko zabrać się za pracę."
    Jedynka - "Jestem przekonany, iż możemy to rozwiązać jak rozsądni, dojrzali ludzie."
    Piątka - "Jest w tej sprawie parę niejasnych zagadnień: niech nad tym pomyślę..."

    Grupa Intensywna
    Reaguje silnie i potrzebuje odpowiedzi od innych
    Szóstka - "Czuję naprawdę wielką presję, i muszę spuścić trochę tego ciśnienia!"
    Czwórka - "Czuję się bardzo zraniony, i muszę wyrazić siebie..."
    Ósemka - "Jestem wściekły z tego powodu, a Wy zaraz o tym wszyscy usłyszycie!"

    źródło: http://www.enneagraminstitute.com/harmonics.asp
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

PS. W artykule Hornevian Groups były podstawowe wskazówki rozwojowe zależnie od grupy, do regularnego praktykowania (agresywni: otwarcie serca; zgodni: kultywowanie "spokojnego umysłu"; wycofani: "ugruntowanie" się w ciele), zaś z opisu Harmoników wynika wedle Riso i Hudsona dodatkowa informacja dla dalszego rozwoju zgodnego ze swoim typem. "Dalszy" w tym kontekście dotyczy wyższych poziomów zdrowia.
Zależnie od tego, jak niezrównoważone mamy Ośrodki Inteligencji, taki mamy też poziom zdrowia. Dla osób na przeciętnych poziomach zdrowia najlepiej ma skutkować praca nad nieużywanym, trzecim Centrum, ponieważ zazwyczaj najbardziej identyfikujemy się z pierwszym, nadużywanym, oraz jego współdziałaniem z drugim Ośrodkiem, wspierającym poczynania pierwszego. Tak więc teren trzeciego Ośrodka może być dla niektórych "terytorium dziewiczym".
Dopiero, gdy wkroczymy na wyższe poziomy zdrowia i Ośrodki Inteligencji są bardziej zbalansowane, można zabrać się za wskazówki jakich udzielają Harmoniki.
Odnośnie typów podstawowych (3, 6, 9) - one będą miały trochę inną drogę rozwoju, niż pozostałe, ponieważ tak naprawdę na obu etapach pracują nad jednym i tym samym Ośrodkiem; najpierw z nieufności względem niego przechodzą do tego, by zacząć mu ufać, a w drugim etapie rozwijają go nadal, równoważąc pracę wszystkich trzech. Typy które nie są podstawowymi, najpierw pracują nad Centrum nieużywanym, by aktywować je do działania, a potem nad zrównoważeniem pracy wszystkich trzech ośrodków - poprzez wyrównywanie pracy dwóch nadużywanych.

Kilka wskazówek:
- Pozytywni powinni w drugiej kolejności skupić się na zrozumieniu własnego ciała i "wypuszczeniu" każdej energii, jaka jest w nich zablokowana, niech wypłynie (Dwójki niech pokażą tłumione potrzeby i tłumiony gniew; Siódemki niech nie boją się okazać smutku i żalu; Dziewiątki strachu i wściekłości). Katalizatorem mają być praktyki pozwalające na uwolnienie strachu i innych emocjonalnych blokad, które w nich narosły, poprzez ich bezpośrednie wyrażenie.
- Kompetentni w drugiej kolejności powinni popracować nad "otwarciem" swoich uczuć (Jedynki niech pozwolą sobie na uczucia frustracji i żalu; Trójki niech przepracują poczucie wstydu oraz tego, że się nie nadają; Piątki muszą rozprawić się z uczuciami odrzucenia i daremności). U nich katalizatorem rozwoju mają być praktyki pozwalające doświadczyć im chwil żalu i uwolnienia zablokowanych uczuć.
- Intensywni w drugiej kolejności powinni skupić się na wyciszeniu umysłu i przeramowaniu swojego myślenia i postrzegania (Czwórki z negatywnymi interpretacjami siebie i innych; Szóstki powinny przepracować całe to swoje postrzeganie, które wynikło u nich z lęku i projekcji; Ósemki niech przepracują swoje wypieranie strachu i podatności na zranienia). Katalizatorem dla ich wzrostu mają być praktyki pozwalające im dostrzec zniekształcenia w ich postrzeganiu i interpretacji rzeczywistości.

Po głębszym zastanowieniu się widać, iż za rady "dalszego rozwoju" można się zabrać skutecznie faktycznie dopiero po przepracowaniu "poziomu pierwszego", oraz że przy "dalszym rozwoju" nadal trzeba też być skupionym na zaleceniach podstawowych, one wartości nie tracą. Zapraszam do dyskusji także i na ten temat.


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Oerciak
Posty: 49
Rejestracja: piątek, 17 października 2008, 03:46
Lokalizacja: Toruń.

#2 Post autor: Oerciak » sobota, 7 marca 2009, 01:35

...
Ostatnio zmieniony środa, 13 maja 2009, 01:20 przez Oerciak, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 i jest dobrze ;)

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#3 Post autor: Snufkin » sobota, 7 marca 2009, 08:44

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 19:38 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#4 Post autor: yusti » sobota, 7 marca 2009, 14:08

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:48 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

#5 Post autor: Pędzący Bakłażan » sobota, 7 marca 2009, 14:58

Dużo rzeczy się tutaj miesza. Faktycznie potrafiłbym się odnaleźć niemal w każdym z typów, po przeczytaniu tego artykułu (no może oprócz 3, 4, i 6). O ile reakcja siódemki pasuje do mnie w 100%, o tyle po pewnym czasie, kiedy sytuacja "dojrzeje" mógłbym odpowiedzieć jak 1, 5 tudzież 2.
Kolejny ciekawy artykuł, który potraktuję z przymrużeniem oka. Mimo to bardzo lubię je czytać. Dobra robota boogi.

PS.
Z tym się ciut nie zgadzam:
Unika dostrzeżenia: swojego bólu i pustki, roli jaką odgrywa w sprawianiu cierpienia sobie i innym
Ja dostrzegam. Ale to pewnie dlatego, że jestem na wysokim poziomie zdrowia ;)

Awatar użytkownika
vhax
Posty: 488
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2009, 00:38
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Szczecin

#6 Post autor: vhax » sobota, 7 marca 2009, 15:05

Pędzący Bakłażan pisze:PS.
Z tym się ciut nie zgadzam:
Unika dostrzeżenia: swojego bólu i pustki, roli jaką odgrywa w sprawianiu cierpienia sobie i innym
Ja dostrzegam. Ale to pewnie dlatego, że jestem na wysokim poziomie zdrowia ;)
tu też się zgadzam. dostrzegam je. te pierwsze zagłuszam a co do sprawiania cierpienia to staram się poprawiać. nie w przypadku swoim ale innych :) no chyba, że zasłużyli, ale to już inna sprawa :)
7w8

Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że Ci się to przytrafiło (Gabriel García Márquez)

Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

#7 Post autor: Pędzący Bakłażan » sobota, 7 marca 2009, 15:11

<głos ściszony do szeptu>
vhax, trochę teraz dałaś plamy...
Unikać dostrzeżenia = zagłuszać
Skoro zagłuszasz to znaczy, że unikasz. No to tyle.
Z całą resztą się zgadzam ;)
<jeszcze ciszej>
Teraz się szybko popraw... Ciiiii

Awatar użytkownika
vhax
Posty: 488
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2009, 00:38
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Szczecin

#8 Post autor: vhax » sobota, 7 marca 2009, 15:14

Pędzący Bakłażan pisze: Unikać dostrzeżenia = zagłuszać
Skoro zagłuszasz to znaczy, że unikasz. No to tyle.
wiesz... ja jestem trochę dziwna i dla mnie te dwa pojęcia mają inną treść. pierwsze sprawia ze nie chcę w ogóle widzieć problemu, unikam dostrzeżenia go w rozumieniu bardzo dosłownym, jak tylko pojawia się na horyzoncie ja zmieniam kierunek. drugie natomiast to zobaczenie tego problemu, napatocznenie się na niego nawet, poczucie go nawet, ale zagłuszanie... co nie skutkuje kompletnym eliminowaniem, tylko złagodzeniem odczuwania.

ale to moje postrzeganie, nie neguję, że dla innych może być to to samo :)
7w8

Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że Ci się to przytrafiło (Gabriel García Márquez)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#9 Post autor: yusti » sobota, 7 marca 2009, 19:14

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:48 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#10 Post autor: Snufkin » sobota, 7 marca 2009, 20:13

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 19:41 przez Snufkin, łącznie zmieniany 2 razy.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#11 Post autor: boogi » sobota, 7 marca 2009, 20:15

@yusti: Tłumaczę, jak potrafię ;) Przejrzyj oryginał amerykański, zobaczysz że tam powtórzenia jednego wyrazu są jeszcze częstsze (amerykański to ogólnie bardzo niechlujna wersja angielskiego, ale przynajmniej łatwa w tłumaczeniu).
Zastanawiam się, czy Twoje pragnienie by tekst był czysty i bez powtórzeń, to nie jest bardziej przejaw kompetencji, niż intensywności, tymczasowa Szóstko ;)
yusti pisze:kto mnie wesprze, zrozumie i dostrzeże? Kto mi pomoże spojrzeć właściwie na świat??
Tylko Ty sama, nikt za Ciebie tego nie zrobi. Inni mogą jedynie dawać rady (ewentualnie wrzucać tłumaczenia ciekawych artykułów, które mogą dawać wskazówki), ale Twojej drogi za Ciebie nikt nie przejdzie. Świadomość, świadomość, świadomość Yusti, tylko świadomość może nas uratować :D

Btw: "intensywni" to określenie ze względu na przeżywanie - te typy chcą mieć jakiś wpływ na otoczenie, żeby otoczenie "współgrało" i reagowało razem z nimi, wtedy kiedy oni chcą; w odróżnieniu od nich, typy 1,3,5 (kompetentne) wcale nie pragną czegoś takiego, żeby inni dopasowali się do nich, pragną za to po prostu wykonania tego, co trzeba zrobić, no więc właśnie kompetencji; zaś typy 7,9,2 (pozytywni) nie tyle nie chcą, żeby ktoś przeżywał ich stany czy nastroje, ale po prostu rozbawiają wszystkich, starają się utrzymać pozytywny nastrój ("nie ma problemu, bawmy się"), zamiast to jakoś głębiej przeżywać. Ot, takie różnice w podejściach różnych typów. Jak dłużej się przypatrywać różnym osobowościom enneagramowym, to te różnice zaczynają być bardzo widoczne. I zawsze jedna i ta sama uwaga: to nie jest tak, że jak się jest jednym typem osobowości, to się nie prezentuje nigdy cech innych osobowości; po prostu zachowania i cechy swojego typu prezentuje się najczęściej (są podstawowe), a inne też się prezentuje, tyle że rzadziej (okazyjnie, nie domyślnie).
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
vhax
Posty: 488
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2009, 00:38
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Szczecin

#12 Post autor: vhax » sobota, 7 marca 2009, 21:12

Snufkin pisze:A takim np. 7 zwisa.
a ile tych 7 znasz, ze ta pięknie nasz generalizujesz? :)
ja na przykład nie w każdej sprawie czuję się kompetentna, ale danego słowa dotrzymuję. Jeśli coś obiecam to tak robie, a obiecuję tylko, jeśli wiem, ze słowa będę mogła dotrzymać :) Więc rozumiem, że mówisz stereotypowo :)
7w8

Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że Ci się to przytrafiło (Gabriel García Márquez)

Awatar użytkownika
Amber
Posty: 375
Rejestracja: wtorek, 11 listopada 2008, 20:29
Enneatyp: Entuzjasta

#13 Post autor: Amber » sobota, 7 marca 2009, 21:38

Kurczę, ja też bym była w stanie zapomnieć nie tylko o cudzym, ale i o własnym indeksie. Ale to nie dlatego, że mi to zwisa, tylko z powodu absolutnej nieumiejętności zorganizowania się i ogarnięcia umysłem tego co muszę po kolei danego dnia zrobić, planowanie w czasie i przestrzeni wymaga ode mnie przytłaczającego wysiłku intelektualnego ;) Gdyby mi ktoś powiedział - "Idź po mój indeks, koniecznie przed 13 bo potem zamkną sekretariat, to ważne" - to bym poszła. Jak ktoś zapyta - "Ej, nie wzięłabyś jutro mojego indeksu jak będziesz na uczelni?" - powiem, że nie ma problemu, a potem mogę zapomnieć :/ Roztargnienie.

Natomiast co do artykułu, to chyba nawet widać już w mojej wypowiedzi jakieś elementy przynależności do grupy pozytywnych - choć może niekoniecznie w pozytywnym znaczeniu tego pojęcia ;) Zwłaszcza widzę u siebie to wyolbrzymianie własnych potrzeb - czasem mam wrażenie, że moje oczekiwania są tak wysokie, że chyba nie jest możliwe sprostanie im i jedynym wyjściem z sytuacji jest cieszenie się tym, co się ma w swoim zasięgu. Zazwyczaj działa, ale nie w każdej sprawie można takie podejście zastosować i te kwestie są pewnym problemem (który staram się zbagatelizować i liczę, że samo się kiedyś rozwiąże...)

Druga kwestia - jakoś mi działają na nerwy porady typu "Siódemki niech nie boją się okazać smutku i żalu". Pycha rada, sama bym sobie lepszej nie dała. Boisz się? To się nie bój!
Obrazek

Nie wyrywam ósemek.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#14 Post autor: Snufkin » sobota, 7 marca 2009, 22:43

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 19:40 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

#15 Post autor: Kemal » niedziela, 8 marca 2009, 01:21

Fajny artykuł boogi. Respect za tłumaczenie.
Szóstka - "Czuję naprawdę wielką presję, i muszę spuścić trochę tego ciśnienia!"
Chyba tylko szóstka to zrozumie. IMO na pewno nie siódemka co jest u tego typu ludzi chyba najbardziej denerwujące hehe. Lubię siódemki, ale ta ich niechęć do spojrzenia na Ciemną Stronę Mocy... :mrgreen:

ODPOWIEDZ