Książki o Enneagramie

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Megan
Posty: 13
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 15:31

Re: Książki o Enneagramie

#31 Post autor: Megan » środa, 26 stycznia 2011, 15:42

Jestem zdania, ze mowiac o Enneagramie nalezy bazowac na obcojezycznej literaturze, szczegolnie francuskiej... w polsce ta tematyka nie jest wystarczajaco rozwinieta i niewiele ksiazke sie tlumaczy. Co o tym sadzicie ?



Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Książki o Enneagramie

#32 Post autor: boogi » środa, 26 stycznia 2011, 21:18

Megan pisze:Jestem zdania, ze mowiac o Enneagramie nalezy bazowac na obcojezycznej literaturze, szczegolnie francuskiej... w polsce ta tematyka nie jest wystarczajaco rozwinieta i niewiele ksiazke sie tlumaczy. Co o tym sadzicie ?
Mam na półce kilka książek w języku polskim, wydaje mi się że kluczowe pozycje dotyczące podstaw zostały przetłumaczone. Liczę na przetłumaczenie i wydanie w najbliższych latach innych książek obejmujących tematykę bardziej zaawansowaną.
Rozumiem bazowanie na literaturze w języku angielskim:
- dostępność języka - nauczany w niemalże każdej szkole w Polsce, już od podstawówki poczynając, dodatkowo angielski jest językiem międzynarodowym w Europie i w Stanach de facto, oraz
- dostępność książek - po angielsku występuje najwięcej literatury, także enneagramowej
Jakie tytuły z literatury francuskiej (nie występujące w języku angielskim) jesteś w stanie przytoczyć? Konkretne tytuły będą konkretnym argumentem za tym, by zacząć się uczyć francuskiego.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

dziewiatek
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 12:41

Re: Książki o Enneagramie

#33 Post autor: dziewiatek » czwartek, 12 maja 2011, 12:52

Panowie właśnie promują książkę w TVN Style
Spoiler:

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Książki o Enneagramie

#34 Post autor: boogi » piątek, 13 maja 2011, 17:38

dziewiatek pisze:Panowie właśnie promują książkę w TVN Style
OK, jacy panowie i jaką książkę? Bez tych informacji post powyższy nie wnosi nic do tematu i zostanie usunięty :)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Książki o Enneagramie

#35 Post autor: Snufkin » piątek, 13 maja 2011, 17:47

Strzelam że chodzi o tych dwóch dorobkiewiczów: Curleja i Słowikowskiego oraz ich wybitne dzieło o mężczyznach dla wielkomiejskich czytelniczek.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

Re: Książki o Enneagramie

#36 Post autor: .Anka. » poniedziałek, 25 lipca 2011, 14:35

Zwierciadło wydało książkę pt "Nie tylko numerologia" :| gdzie obok wróżb kabały, tradycyjnych, czy run jest opis enneagramowy w skrócie (każdy typ). Kupiłam na pamiątkę. Cena przeceniona 4.50zł
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Książki o Enneagramie

#37 Post autor: szerfi1991 » wtorek, 26 lipca 2011, 21:04

W jak dużym skrócie?
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
Mietła
VIP
VIP
Posty: 977
Rejestracja: wtorek, 22 września 2009, 16:23
Enneatyp: Szef

Re: Książki o Enneagramie

#38 Post autor: Mietła » piątek, 29 lipca 2011, 09:37

O, też to mam! Znalazłam na jakiejś wyprzedaży książek i gazet przed zimowym zlotem w Łodzi :D
szerfi1991 pisze:W jak dużym skrócie?
O ennea jest w sumie jakieś 10 stron. Opisy są skrótowe, ale ich dokładnie nie pamiętam, a teraz mi się nie chce czytać, żeby cokolwiek o nich napisać. Do tego teścik taki, zakreśla się zdania, z którymi się zgadzamy a potem podlicza się punkty dla poszczególnych typów (każde zdanie - jeden typ)

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Książki o Enneagramie

#39 Post autor: Zielony smok » środa, 3 sierpnia 2011, 09:26

Dodaję z kronikarskiego obowiązku.

Znalazłem opis ksiązki przypadkowo, ale w łapach nie miałem ,,Cós" o Enneagramie jest, ale ograniczone do ogólników. Można ściągnąć jak kto chce
http://www.4shared.com/get/waTkfMLF/Bro ... ia_tw.html

ALCHEMIA TWOICH MARZEŃ
czyli rozprawa o najważniejszym lekarstwie i głównym źródle energii życiowej, powodach sparaliżowania miłości i warunkach jej istnienia
Prof. dr hab. med. Andrzej Brodziak

SPIS TREŚCI
WYJAŚNIENIA DLA KOGO NAPISANO TĘ KSIĄŻKĘ.
I. CZŁOWIEK, KTÓREGO KOCHAM PORZUCIŁ MNIE...
.pierwsza pomoc psychologiczna
. przeczytaj na „wszelki wypadek"
Próba zdefiniowania fenomenu miłości.
Zastrzeżenia do definicji.
A teraz! Czy Twój były partner wykazywał cechy wyliczone w opisie fenomenu.
Niekompletne formy miłości.
Mieszanina miłości i nienawiści.
Formy miłości wg Sternberga.
Rozwój fenomenu.
Czy jest szansa na odzyskanie partnera?
Demontaż głodu.
Szczerość rozmów.
(1) Opowiadanie: „O liściu"
Nowa znajomość.
II. JEŚLI INTERESUJE CIĘ TEORIA JAK ROZPOZNAĆ WŁAŚCIWEGO DLA SIEBIE PARTNERA CZYTAJ TEN SAM TEKST.
... wyjaśnienia jak czytać tekst „na wspak".
III. ENNEAGRAM — NOWY MODEL OSOBOWOŚCI
Teoria wydarta z brzucha historii po to aby umożliwić Ci odgadnięcie kto jest kim.
Czy znaki Zodiaku mają coś wspólnego z Enneagramem?

IV. W CO GRAJĄ LUDZIE
... czyli o tym co robią ludzie, jeśli niezdolni są do przeżywania intymności i seksu.
...lub o tym jak Erie Berne zdołał uzupełnić Zygmunta Freud'.",
w wyjaśnianiu przyczyn „upodobania do nieszczęścia".
Przykład gry życiowej: „ALKOHOLIK"
Przykład gry małżeńskiej: „OZIĘBŁA KOBIETA"
Przykład gry seksualnej: „GWAŁT'
A więc jakie są Twoje ulubione gry?
V. PIĘĆ KRĘGÓW WTAJEMNICZENIA DO SPRAW DAMSKO-MĘSKICH
... czyli przewodnik do 15-tu „najważniejszych" powieści, które mogą
zastąpić Ci czytanie nudnych wywodów zawartych w rozdziale I—IV.
ODNOŚNIKI LITERATUROWE
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Jar of gypsy tears
Posty: 49
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 11:46
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Książki o Enneagramie

#40 Post autor: Jar of gypsy tears » czwartek, 27 października 2011, 18:25

Nie chciałbym spamować autoreklamą bo już jeden temat dziś założyłem, ale na moim nowo otwartym blogu będę dodawał recenzje różnych książek o Enneagramie. Póki co wrzucam krótki przegląd ogólny:

Przyjdzie jeszcze czas na napisanie indywidualnych recenzji dla książek o enneagramie, ale już w dzisiejszym wpisie chciałbym zrobić ich krótki przegląd, ponieważ pytacie mnie w mailach którą z nich polecam.

“Wisdom of Enneagram” - wspaniała książka. Oprócz bardzo trafnych opisów typów ma ona dwa dodatkowe istotne plusy: to że wszystko jest w kontekście rozwoju osobistego i to że oprócz typologii książka zawiera bardzo pomocne rozdzibooks Przegląd książek o Enneagramie.ały “z wiedzy ogólnej”. Dlatego idealna na początek.

“Personality Types”
– książka która świetnie pokazuje teorię poziomów zdrowia. Każdy typ może być mniej lub bardziej neurotyczny. W tej książce opisy typów są bardzo szczegółowe, zawierają niuanse i smaczki. Dostępna od niedawna po polsku.

“The 9 Ways Of Working”
– o tym jak poszczególne typy funkcjonują w organizacjach i świecie biznesowym. Jakie są ich mocne strony a gdzie potrzebują szczególnej uwagi. Najlepsza tego typu.

“The Spiritual Dimension Of Enneagram” – zdecydowanie najlepsza książka o enneagramie jaka istnieje.Prawdopodobnie w TOP3 wszystkich książek które czytałem :) Aczkolwiek nie polecam jej jako pierwszej.

“The Enneagram of Passions and Virtues” – w teorii E. “pasje” to negatywne kompulsje które nami rządzą i nas ograniczają (każdy typ ma swoją), a “cnoty” są tym co pozwala nam się z tego wyrwać (jeśli je kultywujemy). Autorką książki jest ta sama osoba co poprzedniej. Mocno polecam.

“Enneagram of Society” – jest kilka ciekawych teorii, ale ogólnie można obejść się bez tej książki. Szału nie ma :)

“Character and Neurosis”
– książka bardzo szanowanego autora. Bardzo zaawansowana, wymaga sporej wiedzy psychologicznej. Polecam przeczytać, ale jako ostatnią z tej listy.

“Facets Of Unity” – bardzo dobra książka, ale bardzo specyficzna. Wymaga oswojenia z językiem z dziedziny “spirituality” (nie lubię słowa duchowość). Dla mnie osobiście bardzo cenna, ale strasznie trudna do strawienia.

“Enneagram. The Field Guide” – książka dla terapeutów. Moim zdaniem terapeutyczne używanie enneagramu bez uwzględnienie właśnie duchowości człowieka (a jednak użyłem tego słowa) mija się z celem. Ale jako źródło niusansów z samej typologii, książka wartościowa.

“Enneagram” (Helen Palmer) – klasyka, dostępna po polsku. Szczegółowe, adekwatne opisy typów. Treści przekazywane są trochę bezdusznie i przy pierwszym czytaniu książka potrafi być trochę zbyt dosadna.

“From Fixation To Freedom” – jedna z moich ulubionych, dość dowcipna, lekka, przyjemna ale pełna pomocnych informacji.
http://www.250slow.pl - Codzienny blog o Enneagramie, zdrowym stylu życia i biznesie

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

Re: Książki o Enneagramie

#41 Post autor: .Anka. » wtorek, 22 listopada 2011, 17:28

Przeczytałam tą "Alchemię marzeń" :? Tekst jest tak pisany, że naprawdę trzeba "siedzieć" w temacie, by nie pomylić nie tylko enneagramu z typologią (mowa w podrozdziale mającym w tytule "enneagram " a pod spodem o typologii). Nie wspominając o innych tekstach kultury.
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Książki o Enneagramie

#42 Post autor: Snufkin » czwartek, 26 kwietnia 2012, 12:56

Violetta Kuklińska-Woźny popełniła książkę Coś więcej niż liczby - poznaj i zrozum samego siebie, która to książka jest kompilacją numerologii i ennegramu. Kobieta wygląda na LIE więc jest w pełni zrozumiałe dlaczego dopuściła się tak cynicznego czynu bo chyba o zwykłą głupotę nie będę jej podejrzewał. Nie mam nic do numerologii ale takie coś to bezczelność, oszukiwanie ludzi i chamstwo intelektualne.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Książki o Enneagramie

#43 Post autor: Kapar » poniedziałek, 19 listopada 2012, 05:48

Znalazłem książke o Enneagramie i Jezusie "Nine Portraits of Jesus: Discovering Jesus through the Enneagram" - Robert Nagosek. Załadowałem ją na swojego chomika
Książka po angielsku przedstawiająca Jezusa i jego życie przez pryzmat wszystkich typów Enneagramu. Autor proponuje, iż Jezus był uosobieniem wszystkich zalet każdego z typów Enneagramowych i zaprzeczeniem wszelkich wad. Innymi słowy Jezus jest doskonałą formą Enneagramu a wyrażenie, że każdy z nas ma w sobie Zbawiciela wyraża się tym, że każdy reprezentuje jakiś typ i jakieś cechy Jezusa.
Powoli opracuję tę książkę ogólnie i pod katem każdego typu, żeby założyć tu nowe tematy z tłumaczeniami fragmentów. Praca w toku, póki co dla niecierpliwych pozostaje opcja sciągnięcia tej rzadkiej książki.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Hitsu
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 2 listopada 2012, 22:30

Re: Książki o Enneagramie

#44 Post autor: Hitsu » piątek, 23 listopada 2012, 17:37

Jest duża różnica pomiędzy wydaniem pierwszym, a drugiej książki:
Enneagram - Helen Palmer
Czy może to nie ma znaczenia?

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Książki o Enneagramie

#45 Post autor: boogi » piątek, 21 grudnia 2012, 22:47

To pytanie padło dwie strony wcześniej tutaj. Odpowiedź: "nie zmieniono nawet przecinka".
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ